[MOC]Volvo Globetrotter XL

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Athaal
Posty: 46
Rejestracja: 2009-01-15, 13:13
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: Athaal

 

[MOC]Volvo Globetrotter XL

#1 Post autor: Athaal »

Witam ponownie wszystkich.

Chciałbym wam przedstawić kolejny model mojej produkcji - Volvo FH12 4x2
Skala modelu to ok 1:13 mierzona względem kół. Miałem dostęp do oryginalnych blueprintów Volvo stąd odchyły sięgają zaledwie 1/3 studa. Oto zdjęcie:

Obrazek

Dobra to teraz technikalia.
Wysokość: ok 39,3 cm przy czym wysokość kabiny to 25,2 cm nadbudówka to jakieś 4,1cm
Szerokość: ok 19,1 cm bez lusterek oczywiście
Długość: ok 45,3 cm


Konstruowanie modelu było z początku czysto relaksacyjne, jednak z biegiem postępów coraz bardziej mnie wciągało. Tu chciałbym podziękować Dukowi za nieoceniona krytykę, dzięki czemu uniknąłem wielu błędów i zauważyłem wiele niedoróbek.
Więc zaczęło się od wielkiej kupy klocków szarych... leżało tego z około 12 kg na łóżku wiec stwierdziłem, że coś trzeba z tym zrobić. Na początku miałem pomysł na lekką ciężarówkę, lecz szybko mi się przypomniał niezrealizowany od dawna projekt Globetrottera XL.
Klocki znikały w modelu w zastraszającym tępię. Początkowo myślałem, że ciężarówka zawrze się w 3kg, lecz jak się szybko okazało i 5kg było mało, wiec teraz to "maleństwo" waży 6,2 kg i jest napędzane jednym PF XL z przełożeniem ok 1:3. Całkiem sobie radzi, lecz jak tylko dłużej postoi w miejscu to opony strasznie się uginają i nie może ruszyć :)(wygląda to mniej więcej jak by ciężarówka złapała gumę).
Ciężarówka posiada również rzędową 6-tkę zasilana tym samym wałem co tylna oś.

Obrazek

Posiada również otwierane drzwi , przednią pokrywę chłodnicy i oczywiście odchylana kabinę, co już można było zauważyć na zdjęciach silnika.
We wnętrzu mamy stolik, oraz rozkładane łóżko wiszące na 2 sznurkach lego(tych z klockami na końcach z zestawu 8288). Mam też tam trochę schowków.

Obrazek

Dodatkowym atutem modelu jest zdejmowany dach, przez który można zobaczyć całe (zależnie od perspektywy :)) wnętrze.


Galeria

Dobra ja się nagadałem, a raczej rozpisałem, teraz wasza kolej :)

STING

#2 Post autor: STING »

No to ja będę pierwszy. Po pierwsze brak filmiku. A jak PF to podstawa. Jakoś koła mi nie pasują do całości no i miejsce gdzie wchodzi naczepa (wyleciała mi z głowy fachowa nazwa ) jakieś dziwnie małe. Mogłeś również pokusić się o bardziej oryginalny grill z przodu... Ale nie ogólnie według mnie nie jest źle. Super wygląda naklejka z tyłu.
Ostatnio zmieniony 2009-02-22, 23:45 przez STING, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Właśnie patrzę na blueprint Globetrottera i mam nieodparte wrażenie że koła są za małe, a już siodło na pewno.

STING

#4 Post autor: STING »

O właśnie Sariel siodło... przypomniałes mi. No i te koła... Dopatrzyłem się również niechlujnego wykończenia drzwi.
Ostatnio zmieniony 2009-02-22, 23:48 przez STING, łącznie zmieniany 1 raz.

Athaal
Posty: 46
Rejestracja: 2009-01-15, 13:13
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: Athaal

 

#5 Post autor: Athaal »

Siodło tak, ale koła na pewno nie no chyba że rozbieżność rzędu 3 mm dla tej wersji liczysz jako "za małe" :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

To jest low deck? Bo te koła wydaja mi się nieco za małe w stosunku do reszty ciężarówki, która jest szeroka na 24s. To chyba nieco zaburzone proporcje?
Trochę mało zdjęć. Ledwie jedno pokazujące cały model. Przydałyby się też zdjęcia od przodu i od tyłu.
Ostatnio zmieniony 2009-02-22, 23:49 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Athaal pisze:Siodło tak, ale koła na pewno nie no chyba że rozbieżność rzędu 3 mm dla tej wersji liczysz jako "za małe" :)
Być może to efekt tego, że te opony zwężają się na brzegach, a skalowałeś do szerokości jaką mają na środku bieżnika.
Ostatnio zmieniony 2009-02-22, 23:50 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Athaal
Posty: 46
Rejestracja: 2009-01-15, 13:13
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: Athaal

 

#8 Post autor: Athaal »

Postaram się o więcej zdjęć i filmik jak tylko odzyskam moja cyfróweczkę



edit : tak do środka koła, największa średnica
Ostatnio zmieniony 2009-02-22, 23:51 przez Athaal, łącznie zmieniany 1 raz.

STING

#9 Post autor: STING »

To czekamy ...I popraw tą szparę w drzwiach myślę że się da bez problemu.

Athaal
Posty: 46
Rejestracja: 2009-01-15, 13:13
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: Athaal

 

#10 Post autor: Athaal »

Tak zauważyłem, że koła na zdjęciu faktycznie wyglądają na mniejsze, ale zapewniam że na żywo wyglądają o niebo lepiej. Z resztą ja jestem modelarzem nie fotografem i jakoś bardzo mi zdjęcia nie wychodzą :(

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

Być może to efekt tego, że te opony zwężają się na brzegach, a skalowałeś do szerokości jaką mają na środku bieżnika.
Początkowo chciałem napisać że lepiej by pasowały 62.4. I pod względem wyglądu na pewno. Ale same 64.2 mają mniejszą średnicę niż koła użyte obecnie.

Athaal
Posty: 46
Rejestracja: 2009-01-15, 13:13
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: Athaal

 

#12 Post autor: Athaal »

No właśnie bo te są przecież 68,8 x 34 R :D

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#13 Post autor: V1 »

Ewidentnie za małe koła: jeśli przeliczasz sobie średnicę wg skali, to przy tych oponach nie ma mowy, żeby dobrze wyszło. Mają owalny profil, przez co z boku wydają się znacznie mniejsze. Dobierz jakieś o prostokątnym profilu - 8285, Black Cat, czy te największe (.. x43?) - dużo lepiej pasują do ciężarówki.

Co do dokładnego skalowania wymiarów - jeśli wolno mi, teoretykowi - przychylałbym się do zdania weterana legowych pojazdów wagi ciężkiej w tej skali: Zamiast skalować, buduj tak, żeby po prostu dobrze wyglądało, kładąc nacisk na charakterystyczne cechy danego pojazdu. Dokładnie przeskalować na klocki i tak nie da rady.

Na pewno niełatwo dobrze zbudować tej wielkości model, ale tutaj większość rzeczy jest zrobiona na bardzo niskim poziomie. Jedynie przedni zderzak z reflektorami jest w miarę OK (choć nie wiem, jak ze zgodnością z oryginałem).
Przedni błotnik ma paskudne schodki, beznadziejna rama drzwi, brak jakichkolwiek detali za kabiną, siodło wielkości czapki z daszkiem (skoro wiesz, to przydałoby się to poprawić), silnik (nie tyle silnik, co rządek gotowych przezroczystych elementów) wygląda tragicznie, wielka czarna naklejka na masce to takie pójście na łatwiznę, że aż boli. Naklejki - choć same w sobie ładne - nie dodają ani krzty uroku.

Wybacz moje krytyczne podejście - w 'Model Team' spodziewam się dużo wyższej klasy. Jednocześnie nie wątpię, że następna Twoja ciężarówka będzie znacznie lepsza.
\/1 ______________

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#14 Post autor: Hezar »

Widać, że największym mankamentem tego MOC-a jest brak zachowania odpowiednich proporcji.
Proponuję pójść w kierunku wskazanym przez V1 i budować nie według skali, lecz tak, by całość dobrze wyglądała - z czasem z pewnością wyrobisz sobie odpowiednie umiejętności.
Sama ciężarówka nie jest znowu aż tak tragiczna, niemniej jak na MT poziom nie jest zbyt wygórowany, a szkoda. Klocków jak widać Ci nie brakuje, więc dziwi fakt, że stosujesz niepotrzebnie naklejki, zamiast załatwić sprawę konstrukcyjnie. No i te drzwi...

Pozdrawiam (:

Awatar użytkownika
caro
Posty: 496
Rejestracja: 2008-08-26, 09:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: caro

 

#15 Post autor: caro »

Jak już wcześniej inni pisali koła i siodło do poprawienia.
Co do atrapy chłodnicy to zdaje sobię sprawę, że z lego ciężko ją zrobić, ale mimo tego tylko legowa jest akceptowana. Naklejką może być np tylko znaczek Volvo.
Na plus to fakt, że udało ci się do w miare przyjemnego dla oka modelu wsadzić mechanike.
Powoli Astra GSI

ODPOWIEDZ