[MOC] MHE Aircraft Loader

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Fistach

[MOC] MHE Aircraft Loader

#1 Post autor: Fistach »

Wreszcie mam przyjemność pokazać mój pierwszy prawdziwy MOC ale do rzeczy.

Aircraft Loader - Material Handling Equipment

Obrazek

Dane techniczne:

Wymiary: dł. 80,5 cm / szer. 17,5 cm / wys. 16,5 cm (bez anteny, złożona platforma) 30 cm (podniesiona platforma, bez anteny)
Szybkość maksymalna: 0,72 km/h
Promień skrętu: 68 cm
Waga: 2658 g
Zawieszenie: brak
Napęd:
- Skręt: PF medium
- 2 x PF XL
Inne funkcje:
2 x PF medium podnoszenie platformy
Mały siłownik Pneumatyczny, pompowany ręcznie dużą pompką do otwierania drzwi kabiny.

Ciężarówki tego typu i tej wielkości są używane głównie w miejscach konfliktów gdzie samolot transportowy po wylądowaniu musi jak najszybciej znów wzbić się w powietrze gdyż trafić w takiego Herculesa lub Galaxy C-5 chociażby rakietą ppanc. jest dość łatwo, nawet z dużej odległości, a samolot kosztuje przecież fortunę.

Dlaczego ciężarówka tego typu? Z prostego powodu, chciałem pokazać coś czego z LEGO jeszcze nie widziałem, spędziłem na BS dość sporo czasu sprawdzając czy ktoś coś takiego zbudował i nie widziałem. Jak macie link do tego typu pracy to proszę o kontakt i zwrócę honor :)
Publikuję ten MOC bo już mi było strasznie głupio, że siedzę na forum tyle lat a jeszcze nic nie pokazałem - więc o to jest pierwsza ciężarówka.

Wracając do funkcji, to od razu mówię nie ma ich zbyt wiele. O ile z napędu i układu skrętnego jestem zadowolony, to przy budowie platformy zabrakło klocków (zostały mi słownie trzy czarne beamy) ale przede wszystkim doświadczenia. Nie do końca przód platformy udało się wyważyć (nieco przechylona jest od strony kabiny) przednia część podnoszona jest ale bez rewelacji. Dla równowagi koło zapasowe wypchane jest pinami. Atrapa silnika pracuje gdy platforma jest opuszczana lub podnoszona. Na platformie znajdują się kółka które mają ułatwiać przesuwanie palet (jak się położy domek 4996 to się gładziutko przesuwa).

Pojazd posiada 5 osi; 1,2,5 to osie skrętne, 3 i 4 to napędowe. Układ jezdny jak i całe podwozie działa bardzo dobrze i jest sztywne. Bez problemu ciężarówka przewozi domek plażowy 4996 (a jest też sporo luzu), no ale to w końcu 2 silniki PF XL. Niestety nie ma zawieszenia i wystarczy że z jednej strony dwa koła napędowe znajdą się w powietrzu i pojazd stoi w miejscu.

Kabina posiada pneumatycznie otwierane drzwi przełącznikiem tuż za siedzeniem operatora. Pompka w celu odciążenia i wyważenia przodu platformy znalazła się na dole. Drzwi otwierają się o 90 stopni (czego nie widać na zdjęciach).

Z tyłu pojazdu znajdują się światła świecące przez czerwonego plate'a. Planowałem też zrobić światła na przód (po to ten kabelek przedłużający jest doprowadzony) ale nie zdążyłem ich jeszcze niestety kupić.

Wyjmowanie battery boxa jest bardzo proste. Wystarczy zdjąć szare zbiorniki i wyciągnąć beam'a 3 z trzema pinami z jednej i z drugiej strony. Następnie trzeba podnieść tylnego plate'a i wysunąć bat boxa (zdj. 8). Można to oczywiście robić gdy pojazd stoi na kołach - nie trzeba go przewracać na bok.

Galeria:
Link: O tutaj :)
Można klikać w miniatury.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film
Jakoś z pomocą Longera udało się go sklecić. Żadnych rewelacji jak mówiłem ale skoro to Technic to niech będzie film :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wcugYItQWYA[/youtube]

Bardzo proszę o komentarze i konstruktywną krytykę.

Mam nadzieję, że nie wyszło to strasznie tragicznie.

Niestety widać brak doświadczenia w budowaniu ale jak mówię jest to mój pierwszy MOC od czasu Dark Age'u i jednocześnie pierwszy MOC Technicowy w życiu, wcześniej z Technica miałem tylko 8042

Obrazek

więc robiłem jakieśtam proste wywrotki które bardziej przypominały System.

Noi niestety jak narazie moja skromna kolekcja klocków (czarnych ogółem wykorzystałem jakieś 90%, szarych 70%) pozwoliła mi na zbudowanie czegoś takiego.

Mam nadzieję, że zdjęcia jakoś wyszły i nie będziecie zbytnio narzekać.

W temacie celowo nie użyłem [MOC] gdyż nie nadaje się ten model na stronę LugPolu.

No to by było na tyle. Zapraszam do ewentualnego komentowania. Każda konstruktywna krytyka mile widziana.

Update posta!:
Aktualizacja danych technicznych ( szybkość, promień skrętu)

Filmik jutro bo dzisiaj już ciemno.
Ostatnio zmieniony 2009-03-26, 17:01 przez Fistach, łącznie zmieniany 11 razy.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#2 Post autor: Kubrick »

Karygodne jest, ze dales pneumatyke do drzwi, a juz platforma podnosi sie na silownikach srubowych. To sie nie godzi :P

Pokaz film jak to jezdzi, bo upchales tyle silnikow, a ja nawet nie wiem jak sie zabrac do komentowania.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#3 Post autor: Emilus »

Film, film, filmmmm.....

Fajny się wydaje, naprawdę możesz być dumny z pierwszej konstrukcji. Na tyle, co mogę ocenić, to ciekawy technicznie i ładny wózek.
Na dokładną ocenę z mojej strony, musisz poczekać do upublicznienia galerii. Mogłeś dać linki bezp. do zdjęć.

PS. A ten kabelek, co idzie do platformy (na focie z platformą w górze) to do tych świateł, co to ich nie ma?

Fistach

#4 Post autor: Fistach »

Emilus pisze:PS. A ten kabelek, co idzie do platformy (na focie z platformą w górze) to do tych świateł, co to ich nie ma?
Tak. Nie zdążyłem kupić:(

Film będzie jutro bo chcę przy dziennym świetle robić.
Emilus pisze:Na dokładną ocenę z mojej strony, musisz poczekać do upublicznienia galerii. Mogłeś dać linki bezp. do zdjęć.
Ale ja podałem deeplinki. Musisz klikać w miniaturki.
Emilus pisze:Fajny się wydaje, naprawdę możesz być dumny z pierwszej konstrukcji. Na tyle, co mogę ocenić, to ciekawy technicznie i ładny wózek.
dzięki.

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ramzes »

Jak ta pierwszy tak skomplikowaną konstrukcje wyszło całkiem nieźle. Niby wiekszość to liftarmy ale model oryginał przypomina:)
Wiecej dowiesz się pokazując filmik - wtedy zapewne bedzie co komentować
pozdrawiam
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Fistach pisze:W temacie celowo nie użyłem [MOC] gdyż nie nadaje się ten model na stronę LugPolu.
No to teraz jakiś zły moderator zrobił Ci na złość ;)
JEST wart pokazania.
Wiesz czemu? To Twój pierwszy MOC, a już wybija się ponad poziom :)

Ale brakuje FIIIILMUUU... :P

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Bardzo mi się podoba, dodatkowe punkty za kreatywność, w sensie że chciało Ci się wyszukać tak oryginalny pojazd, mam tylko jedno pytanie - czy podniesiona platforma jest stabilna? Bo na filmie jakby się troszeczkę gibała lewo/prawo.

Fistach

#8 Post autor: Fistach »

No właśnie nie jest bo nie ma dodatkowych cięgien które by ją trzymały bo niestety nie było na to miejsca a kilka dni nad tym siedziałem. Pozatym nawet jakbym wpadł na pomysł to i tak by mi nie starczyło na to klocków :)

Zobacz na te zdjęcia, jak (przynajmniej wg mnie) bardzo upchany jest system podnoszenia (Kliknij w miniaturki)

Przód:

Obrazek

Jak widac platforma po opuszczeniu jest zaraz obok zębatki z układu skrętnego. Ze względu na długi zwis i zginanie belek na przodzie i tak by się jej nie dało przesunąć do przodu.

Tył:

Obrazek

Platforma po złożeniu jest tuż nad bevelową zębatką (ale jej nie dotyka oczywiście)

Więc jak widać nie jest zbyt wiele miejsca a nakombinowałem się dość sporo z różnymi mechanizmami podnoszenia.

No ale jak pisałem na początku - po prostu brakło doświadczenia - ale sporo się nauczyłem i następny MOC myślę będzie ciekawszy.

Samego szukania było niewiele po prostu zobaczyłem to na filmie (Megastructures) i mnie pojazd zaciekawił - mimo wszystko chowam te dodatkowe punkty do kieszeni :D
Ostatnio zmieniony 2009-03-27, 14:56 przez Fistach, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#9 Post autor: Emilus »

druga miniaturka prowadzi do pierwszej foty...

Michal

#10 Post autor: Michal »

Dołączę się do pochwał. Po pierwsze, wybrałeś ciekawą (i skomplikowaną) maszynę. Po drugie, ona bardzo sprawnie jeździ i skręca. Przyjemnie się patrzy jak taki potwór sunie bez wysiłku, powiedziałbym nawet z pewną gracją. Bardzo dobry nie tylko promień skrętu, ale i samo sterowanie skrętem - nie trzeba długo czekać aż koła się obrócą, wygląda to "akurat dobrze". Dobra robota.

Po skończonym MOC'u pewnie masz dosyć tematu, ale gdybyś miał ochotę jeszcze się nim pobawić, to może rozważ dodanie zawieszenia? Nie zmieniałbym bardzo rozsądnego podziału osi na napędzane i skrętne (napędzaną i skrętną oś z zawieszeniem bardzo trudno zrobić, a Ty masz ich aż pięć, poza tym lotniska bywają dziurawe, ale nie aż tak żeby uzasadniać napęd na wszystkie osie). Natomiast dodanie zawieszenia mogłoby jeszcze dodać uroku i tak fajnej konstrukcji. Biorąc pod uwagę części, które masz i rodzaj pojazdu, sztywne osie byłyby zupełnie OK.

Michał

Fistach

#11 Post autor: Fistach »

Hej dzięki wielkie za opinie.

Niestety zawieszenie nie wchodzi w grę ze względu na brak amortyzatorów, brak cięgien (no to jeszcze jest do pominięcia) a co najważniejsze brak miejsca - po prostu nie ma na to zawieszenie miejsca z racji tego, że pojazd musiał być bardzo niski.

Pozatym już jest w częściach :)

ODPOWIEDZ