SERIA Pirates

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#16 Post autor: nori »

PIRATES

Na dobry początek

Przedstawiam opracowanie dotyczące serii Pirates utrzymane w podobnej konwencji jak opracowanie serii [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=1794]Adventurers[/URL], tj. przegląd po wszystkich wydanych zestawach z krótkim opisem oraz podstawowymi danymi.
Same opisy są bardzo skrótowe, mają na celu tylko pobieżne przybliżenie danego zestawu. Takie informacje jak nazwa, rok wydania, ilość części zostały zaczerpnięte z "Collector's Guide" i zazwyczaj różnią się (szczególnie jeżeli chodzi o ilość części, dane w Guide są często zawyżone pod tym względem nawet w stosunku do oficjalnych informacji umieszczanych przez Lego na niektórych zestawach !) od danych zgromadzonych na popularnych serwerach typu Lugnet, Peeron, Brickset czy Bricklink.
Dostępność, czyli jak trudno obecnie upolować dany zestaw, także została zaczerpnięta ze wspomnianej książki. Jest ona określona w skali 1-6 gdzie 6 oznacza zestaw naprawdę trudny do zdobycia. W przypadku dodatków, które nie są opisane w Guide, określiłem dostępność na podstawie własnego doświadczenia. Jako że na forum mamy już opisy autorstwa Shaggiego oraz ImpreSariO starałem się w miarę możliwości nie powtarzać informacji zawartych w ich opracowaniach.

Technicznie: zdjęcia / rysunki / skany zostały umieszczone na BrickShelfie, miniaturki zawarte bezpośrednio w treści są w małej rozdzielczości oraz mocno skompresowane - nie chciałem przeciążać serwera. Oczywiście po kliknięciu na daną miniaturkę pojawia się jej powiększenie, w miarę dużej rozdzielczości i z optymalną kompresją (zastosowany jest przeplot, tak więc nie zdziwcie się że zdjęcia podczas ładowania się "wyostrzają").
Większość zdjęć i skanów jest mojego autorstwa, tam gdzie nie było to możliwe korzystałem z oficjalnych materiałów (wyjątek: zdjęcie 198561 Pin - pochodzi z Bricklink'a).

Opis został podzielony na parę postów (wynika to z ograniczenia struktury forum, oraz zachowania większej czytelności) i tak:
- Post 1: Wstęp, Część I: Pirates, Część II: Postacie
- Post 2: Część III: Pirates
- Post 3: Część III: Soldiers, Imperial Guards, Imperial Armada, Islanders
- Post 4: Część III: Additionally: Zestawy Oficjalne, Zestawy Dodatkowe, Service Packs, Książki, Różności, Idea Books
- Post 5: Część III: Pirates +4, Duplo
- Post 6: Część IV: Pirates II - porównanie serii
- Post 7: Część IV: Pirates II - opis serii autorstwa Piterko

___________________________________________________

Część I - Pirates

Seria Pirates miała swoją premierę w 1989 roku i istniała do roku 1996 (wyjątkowo w roku 1990 nie ukazał się ani jeden zestaw).
Była podzielona na pięć podserii:

Obrazek Pirates
Obrazek Soldiers
Obrazek Imperial Guards
Obrazek Imperial Armada
Obrazek Islanders

W roku 2001 mogliśmy cieszyć się jednym małym zestawem nawiązującym do tematyki Piratów, jednak pochodzącym z serii Studios.
Obrazek Studios

Tematyka Piratów była dwukrotnie reaktywowana przez Lego.

W roku 2004 w ramach serii 4+ Juniors adresowanej do młodszych dzieci ze zjunioryzowanymi elementami oraz większymi, mało atrakcyjnymi figurkami, pojawiło się parę zestawów o tematyce pirackiej
Obrazek 4+ Juniors

W roku 2006 wydano cztery Pirackie zestawy dla zupełnych maluchów w ramach przeznaczonej dla nich serii Duplo.
Obrazek Duplo

Wreszcie rok 2008 przyniósł prawdziwy powrót Piratów. Lego wydało osiem zestawów w bardzo dużym stopniu nawiązujących do klasycznych modeli. Mimo że oficjalnie seria nosi nazwę "Pirates", to fani szybko ochrzcili ją adekwatną nazwą Pirates II.
Obrazek Pirates II

Polecam zapoznać się z opracowaniami Shaggiego który skupił się na ciekawych aspektach samej serii, takich jak: okręty, flagi, ożaglowanie, mundury, oraz ImpreSariO który zakreślił chronologicznie przekrój przez całą serię.

___________________________________________________

Parę zestawień:

Obrazek
Zestawienie, ile w danej subserii możemy znaleźć zestawów, ludzików oraz elementów (flaga z literką "a" oznacza zestawy dodatkowe czyli MinifigPacki, Studios oraz Komiks).

Obrazek
Wykres przez lata istnienia serii skupiający się na ilości wydanych zestawów w danym roku. Flagi oznaczają kiedy dana seria / subseria miała swoją premierę.

W obydwu powyższych zestawieniach takie same zestawy wydawane pod różnymi numerami zostały uwzględnione tylko jednokrotnie, natomiast wznowienia / reedycje zostały pominięte.

Obrazek
Graficzny spis wszystkich zestawów z oryginalnej serii (+ zestaw z Studios), podzielony na lata. Flagi oznaczają z jakimi elementami jakiej subserii w danym roku mieliśmy do czynienia.

___________________________________________________

Część II - minifigs

Piraci byli pierwszą serią gdzie ludziki otrzymały główki z innymi nadrukami niż standardowe oczka i usta. Pojawiły się brody, zarosty, wąsy, zmierzwione włosy, opaski na oczy. I do tego nie tylko w czarnym kolorze ! Niektóre postacie otrzymały też imiona lub przydomki, głównie za sprawą towarzyszących serii książek i komiksu.
Poniżej przekrój przez wszystkie postacie z klasycznych Piratów, podzielony pod względem bohaterów występujących w danych podseriach. Niektóre ludziki wsystępowały w paru wariantach różniących się od siebie tylko kolorem spodni i/lub nakryciem głowy. Oczywiście ilość wariantów nie jest tożsama z liczbą wystąpienia danej figurki w serii. "Dziwne" nazwy zostały zaczerpnięte z Bricklinka.

Pirates:

Obrazek
Kapitan Rudobrody (Captain Red Beard)
Znany też pod przydomkiem Kapitan Roger. Główna twarz serii i niezwykle udana figurka, z przepięknym nadrukiem torsu oraz brązowymi pagonami. Weteran wielu bitw morskich o czym świadczy drewniana noga, hak zamiast dłoni i opaska na oko.

Obrazek
Niebiesko-białe paski (Pirate Blue / White Stripes Shirt)
Szeregowy marynarz, o charakterystycznej koszuli w biało-niebieskie pasy. W serii pojawiał się w ośmiu różnych wariantach różniących się nakryciem głowy lub kolorem spodni.
Czerwono-białe paski (Pirate Red / White Stripes Shirt)
Kolejny marynarz tym razem w koszuli w czerwono-białe pasy. Pojawiał się w dziewięciu wariantach, różniących się podobnie jak u poprzednika, kolorem spodni i/lub nakryciem głowy. W dwóch zestawach (6246, 6261) występował z drewnianą nogą. Jeden z wariantów różnił się nadrukiem główki - posiadał standardowe oczka i uśmiech, jest to nawiązanie do postaci z książek i komiksu - Will'a. Ludzik w takiej formie występował w zestawie 6255 czyli właśnie komiksie, oraz dodatkowo w 6267.
Czerwono-czarne paski (Pirate Red / Black Stripes Shirt)
Podobnie jak poprzednicy - koszula w czarno-czerwone paski, posiadał osiem wariantów różniących się jedynie kolorem spodni i/lub nakryciem głowy.
Niebieska koszula (Pirate Blue Shirt)
Znany też pod imieniem Rummy (wg komiksu i książek), występował w pięciu wariantach (różne kolory spodni i/lub nakrycia głowy).
Brązowa koszula (Pirate Brown Shirt)
Ładnie wykonana figurka, jak na pirata ma trochę za porządny zarost. Występował w pięciu wariantach, w tym jednym z drewnianą nogą (zestaw 6248).

Obrazek
Zielona kamizelka (Pirate Green Shirt)
Śnieżnobiała koszula i zielona kamizelka. Sześć wariantów w tym jeden z drewnianą nogą (6281)
Z kotwicą (Pirate Anchor Shirt)
Bardzo ciekawa figurka, ludzik z odsłoniętym torsem i tatuażem kotwicy. Dość trudny do zdobycia, występował w dwóch wersjach w niewielkiej liczbie dużych i rzadkich zestawów.
Brązowa kamizelka (Pirate Brown Vest Ascot)
Kolejna udana figurka, i niestety bardzo rzadka, występował tylko w zestawach 6286 i 6277, różniąc się nakryciem głowy i kolorem spodni.
Z nożem (Pirate Shirt with Knife)
Ciekawa alternatywa dla Kapitana Rudobrodego, niebezpiecznie wyglądający pirat z nożem i opaską na oko. Występował w pięciu wariantach, w części posiada drewnianą nogę.
Kobieta (Female)
Jedyna kobieta w gronie piratów, z książek możemy dowiedzieć się że ma na imię Anne i jest córką Bessie, kierowniczki / właścicielki knajpy w której lubił przesiadywać Kapitan Roger. Sama Anne nie pojawiła się w komiksie. W zestawach możemy ją spotkać w trzech wariantach.

Soldiers:

Obrazek
Gubernator (Governor)
Aka Gubernator Broadside (wg komiksu). Występował tylko w dwóch zestawach, gdzie figurki różniły się kolorem piórka przyczepionego do kapelusza.
Inkasent (Harbor Sentry)
Ludzik w tej wersji występował tylko w jednym małym zestawie (6245).
Oficer (Officer)
Oficer z nadrukiem torsu identycznym jaki posiadają żołnierze, różniący się czapką i faktem że mógł pozwolić sobie na noszenie zarostu.
Marynarz (Sailor)
Marynarz, więc logicznym się wydaje że występował tylko w zestawie 6274, jednak był tam aż w trzech wcieleniach.
Żołnierz (Imperial Soldier)
Szeregowy żołnierz z czako. Zgodnie z regulaminem, gładko ogolony.

Imperial Guards:

Obrazek
Admirał (Admiral)
Admirał występował w trzech zestawach w dwóch wariantach (z i bez piórka).
Oficer (Officer)
Oficer z nadrukiem torsu identycznym jaki posiadają żołnierze, różniący się czapką i faktem że mógł pozwolić sobie na noszenie zarostu.
Żołnierz (Imperial Guard)
Szeregowy żołnierz z czako. Regulamin mówi: bez zarostu.

Imperial Armada:

Obrazek
Zielony Kapitan (Green Captain)
Dopracowany tors utrzymany w tonacji zielonej, do tego zadbany wąsik i bródka.
Czerwony Kapitan (Red Captain)
Podobnie jak poprzednik: dopracowany tors utrzymany tym razem w tonacji czerwonej, do tego zadbany wąsik i bródka.
Żołnierz (Red)
Żołnierz, bez brody ale z wąsikiem. Zadbanym.

Islanders:

Obrazek
Król Kahuka (King Kahuka)
Władca Wyspiarzy, skrywający umalowaną twarz za czerwoną maską.
Z kośćmi
Umalowany wyspiarz z naszyjnikiem z kości.
Z naszyjnikiem
Umalowany wyspiarz, tym razem kości nie zdobią torsu, jednak jedna została wpięta we włosy.
Kobieta (Female)
Przedstawicielka płci pięknej. Znajomość z nią może grozić kolacją. Na której będziemy głównym daniem...

Pozostałe:

Obrazek
Kościotrup (Skeleton)
Ambasadorzy życia pozagrobowego. Występowali w trzech wariantach widocznych na powyższym zdjęciu.

koniec posta 1 z 7
Ostatnio zmieniony 2009-05-05, 20:42 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#17 Post autor: nori »

opis Pirates został podzielony na siedem postów, to jest początek posta 2 z 7

Część III - Serie

W poniższym opracowaniu zestawy zostały pogrupowane według podserii do których należą. W paru przypadkach dany zestaw można przypisać do więcej niż jednej kategorii, zastosowany podział jest zgodny z ogólnie dostępnymi (jednak w sumie nieoficjalnymi) zestawieniami.

Pirates 5 podserii:
Pirates - 30 zestawów wydawanych w latach 1989-1997
Soldiers - 6 zestawów wydawanych w latach 1989-1991
Imperial Guards - 6 zestawów wydawanych w latach 1992-1995
Imperial Armada - 2 zestawy wydane w 1996 roku (charakterystyczne ludziki pojawiały się jeszcze w roku 1997)
Islanders - 6 zestawów wydawanych w latach 1994-1995
dodatkowe:
Additionally - zestawy oficjalne - 3 zestawy z ludzikami, jeden z serii Studios nawiązujący do Piratów oraz zestaw z komiksem.
Additionally - zestawy dodatkowe - 7 zestawów nawiązujących w pewnym stopniu do Piratów, jednak nie będących bezpośrednio przypisanych do tej serii.
Additionally - Service Packs - 6 zestawów serwisowych z elementami uzupełniającymi (zapasowymi)
Additionally - Książki - 4 książki
Additionally - różności - większe i mniejsze ciekawostki nawiązujące do Piratów.
Idea Books - 2 takowe książki z dodatkowymi instrukcjami przedstawiającymi plany w sumie czterech modeli
serie dla dzieci:
4+ Juniors - seria dla młodszych dzieci: 10 zestawów i parę dodatkowych ciekawostek
Duplo - seria dla najmłodszych: 4 zestawy i ciekawostki

Dla Pirates II została poświęcona cała część IV. Znajdziecie w niej zarówno porównanie starej i nowej edycji, jak i opisy zestawów którymi zajął się Piterko. Część ta będzie na bieżąco uaktualniana wraz z pojawianiem się nowych produktów.

Parę razy w opisie pojawia się termin ValuePack. ValuePacki to składanki na które wchodzi parę małych zestawów, zazwyczaj (ale nie zawsze) pochodzących z różnych serii tematycznych. Kiedyś były popularne i przeważnie wiązały się z jakąś dodatkową promocją (zniżka na jeden z większych zestawów, zbieranie kodów kreskowych itp.). Często też wszystkie zestawy były dostępne w jednym pudełku, choć występowały ValuePacki składające się z paru osobnych pudełek przyklejonych do jednej kartonowej podstawy. Najczęściej cały ValuePack posiadał swój numer, natomiast każdy z zestawików wchodzących w jego skład dodatkowo dysponował swoim indywidualnym numerem.

___________________________________________________

Pirates

Obrazek

Główna podseria, zresztą nosząca nazwę zgodną z nazwą całej serii. 30 zestawów wchodzących w jej skład było wydanych w latach 1989-1997 czyli przez cały okres świetności themu. W modelach znajdziemy wyidealizowany wizerunek samych postaci wykonujących zawód Pirata, wraz z pełnym wyposażeniem w postaci łodzi, tratw, okrętów i wysp pełnych ukrytych skarbów. W niektórych zestawach możemy spotkać figurki i akcenty pochodzące z pozostałych podserii. Symbolem podserii (używanym również do oznaczenia całej serii) była piracka flaga z charakterystycznym wzorem Jolly Roger'a.
ilość zestawów: 30
lata: 1989-1997

1481 (Value Pack: 1476)
Obrazek

nazwa: Desert Island (5 Set Bonus Pack)
rok: 1991
ilość części: 20
ludziki: 1

Mały i prosty zestawik: parę szarych elementów na żółtej, składającej się z dwóch płytek, podstawie przyozdobionych zielenią. Do tego garnek ze złotem, biały proporzec oraz papuga i rekin. Zestaw wchodzi w skład ValuePacka o numerze 1476, składającego się w sumie z pięciu, pochodzących z różnych serii zestawów, każdy posiada dodatkowy, indywidualny numer:

1477 - Red Race Car Number 3 (Classic Town - Race)
1478 - Mobile Satellite Up-Link (Space - M:Tron)
1479 - 2-Pilot Craft (Space - Blacktron II)
1480 - King's Catapult (Castle - Crusaders)
1481 - Pirates Desert Island (Pirates)

instrukcja: Połowa A4 (pasek) (każdy model posiada swoją osobną instrukcję)
dostępność: 5
Dodatkowe zdjęcia: pudełko: przód, pudełko: tył

1492
Obrazek

nazwa: Battle Cove
rok: 1992
ilość części: 30
ludziki: 1

Miniaturka twierdzy warownej, prosta zabudowa wykorzystująca duży panel z fakturą muru, skrywająca armatę (wersja nie strzelająca). Wszystko to w cieniu palmowego liścia. Do tego znajdziemy tu małą flagę piracką, muszkiet i pistolet oraz rekina. Zestaw był sprzedawany w foliowym woreczku (patrz galeria).

instrukcja: Kartka A4
dostępność: 4
Dodatkowe zdjęcia: galeria

1696 (1464)
Obrazek

nazwa: Pirate Lookout
rok: 1992
ilość części: 17
ludziki: 1

Kolejna malutka wyspa, pod względem wyglądu bardzo podobna do zestawu 1481 Pirates Desert Island. Podstawa składa się z dwóch żółtych płytek, na tym wznosi się prosta zabudowa przypominająca stertę głazów przyozdobiona zielenią. Do tego maszt z flagą Piracką i beczka, niestety nieskrywająca żadnych skarbów.
Zestaw wyszedł w dwóch wersjach pod różnymi numerami: jako 1696 był sprzedawany w pudełku, natomiast ten z numerem 1464 dostępny był w foliowym woreczku.

instrukcja: Kartka A6
dostępność:4(4)

1729 (1871+1872+1873)
Obrazek

nazwa: Barnacle Bay Value Pack
rok: 1994
ilość części: 85
ludziki: 4

ValuePack składający się z trzech Pirackich zestawów (każdemu przyporządkowano indywidualny numer - mimo że nigdy nie były sprzedawane oddzielnie).
Największy moduł z numerem 1873 to całkiem zgrabna zabudowa wykorzystująca jednoelementową skałę skrywającą skrzynię ze złotem. Wszystko to przyozdobione jest palmowymi liśćmi, oraz dziwną uproszczoną konstrukcją w kolorze czarnym.
Pod numerem 1871 otrzymujemy nieuporządkowaną stertę "kamieni" w towarzystwie armaty na obrotowej podstawie. Armata należy do Piratów więc oczywistym jest przyozdobienie tej konstrukcji odpowiednią flagą.
Moduł z numerem 1872 przedstawia sielankę dwóch czerwonych żołnierzy (Imperial Guards). Po znojach walki odpoczywają w cieniu kamiennej zabudowy (z uchwytami na broń !) oraz zielonego krzaka. Od chłodu chroni naprędce rozpalone ognisko, a i posilić się warto wykorzystując tę chwilę spokoju.

1871 Pirates Cannon
1872 Soldiers Forge
1873 Pirates Treasure

instrukcja: 12-stronicowa książeczka (A5) (zawiera plany budowy wszystkich modeli)
dostępność: 5
Dodatkowe zdjęcia: pudełko: przód, pudełko: tył

1733 (1713)
Obrazek

nazwa: Shipwrecked Pirate
rok: 1994
ilość części: 23
ludziki: 1

Malutka tratwa o banalnej budowie wyposażona w maszt z Piracką flagą. Zestawik wydany został w dwóch wersjach, każda ze swoim numerem: 1733 to wersja pudełkowa, 1713 jest natomiast dostępny w foliowym woreczku.

instrukcja: Kartka A6
dostępność: 4(4)
Dodatkowe zdjęcia: galeria

1747 (1802)
Obrazek

nazwa: Treasure Surprise (Tidy Treasure)
rok: 1996
ilość części: 26
ludziki: 1

Piracka skrytka uformowana na stertę kamieni skrywająca we wnętrzu skarby pod postacią złotego (żółtego) kielicha oraz czterech monet. Dostępu do kosztowności broni odchylana klapa, a wszystko przykryte jest palmowym liściem. Mały, ale nawet ciekawy zestawik, dostępny w dwóch wersjach: 1747 (pudełko) i 1802 (foliowy woreczek).

instrukcja: Kartka A5
dostępność: 4(5)

1788
Obrazek

nazwa: Treasure Chest
rok: 1995
ilość części: 163
ludziki: 4

Zestaw legenda ! Sławę zyskał nie z powodu konstrukcji, ale opakowania w jakim był dostępny - przepiękne pudełko stylizowane na skrzynie, zarówno pod względem kształtu jak i nadruków. Marzenie każdego miłośnika serii, niestety bardzo trudne do zdobycia w zadowalającym stanie. A sam zestaw ? Trochę chaotyczna wyspa-forteca strzeżona przez potężną armatę na obrotowej podstawie. Oczywiście jest to ostoja Piratów, więc tajny schowek jest niezbędnym wyposażeniem. A w wolnej chwili Piraci mogą odpocząć przy palenisku i w cieniu palmy rozkoszować się rumem z białego kubka ;). Dodatkowo w zestawie znalazło się miejsce na dwa pojazdy nawodne: małą ale udaną tratwę robiącą wrażenie dość masywnej, a do tego wykorzystującą dużą flagę Piracką, oraz na kanoe Wyspiarzy (Islanders) wyposażone w bęben i mały tron w którym dumnie zasiada Król Kahuka.

instrukcja: 20-stronicowa książeczka (A5)
dostępność: 5

1889 (Value Pack: 1891)
Obrazek

nazwa:Pirate's Treasure Hold (4 set Value Pack)
rok: 1992
ilość części: 16
ludziki: 1

Niedokładnie obudowana skrzynia ze skarbami (złote monety) ukryta pod palmą i "strzeżona" przez małpę. Nie wiem czy taka skrytka ma rację bytu, szczególnie że nierozważni piraci oznaczyli ją swoją flagą, ale mimo to zestawik jest całkiem przyjemny. Wraz z trzema innymi zestawami pochodzącymi z różnych serii wchodzi w skład ValuPacka 1891 (każdy ze zestawów składowych posiada dodatkowo swój indywidualny numer, mimo że do wszystkich jest tylko jedna instrukcja).
1887 Scout Patrol Ship (Space - Blacktron II)
1888 Black Knights Guardshack (Castle - Black Knights)
1889 Pirates Treasure Hold (Pirates)
1890 Octan Racer (Classic Town - Race)
skan okładki instrukcji

instrukcja: 12-stronicowa książeczka (A5) (zawiera plany budowy wszystkich modeli, 1889 zajmuje 3 strony)
dostępność: 5
Dodatkowe zdjęcia: pudełko: przód, pudełko: tył

1970 (Value Pack: 1967)
Obrazek

nazwa:Pirate's Gun Cart (System Value Pack)
rok: 1993
ilość części: 29
ludziki: 2

Zgrabny wózek z zamocowanymi trzema muszkietami, obsługiwany przez dwóch Piratów. Zestaw przypadł mi bardzo do gustu - przede wszystkim że prezentuje sobą coś oryginalnego, a nie kolejną skrytkę, wysepkę czy tratwę. Wchodzi w skład ValuePacka 1967 wraz z czterema innymi zestawami pochodzącymi z różnych serii. Każdy posiada dodatkowo swój indywidualny numer (co ciekawe nie została zachowana kolejność numeracji, mamy spory przeskok między 1959 a 1969).

1958 Windsurfer (Classic Town - Recreation)
1959 Ultra-Light (Classic Town - Airport)
1969 Mini Robot (Space - Space Police II)
1970 Pirates Gun Cart (Pirates)
1971 Black Knight's Battering Ram (Castle - Black Knights)

instrukcja: Kartka A5 (każdy model posiada swoją osobną instrukcję)
dostępność: 4
Dodatkowe zdjęcia: pudełko: przód, pudełko: tył

6232
Obrazek

nazwa: Skeleton Crew
rok: 1996
ilość części: 31
ludziki: 2

Kamienna siedziba z palmowym liściem zamieszkana przez kościotrupka pilnującego beczki ze złotymi monetami. Pomysł cokolwiek dziwny, ale ten malutki zestawik naprawdę prezentuje się bardzo zgrabnie !

instrukcja: Kartka A4
dostępność: 3

6234
Obrazek

nazwa: Renegade's Raft
rok: 1991
ilość części: 40
ludziki: 1

Malutka tratwa z dwoma wiosłami (jedno służy za ster) i masztem na którym powiewa Piracka bandera. Pirat ma ciężkie życie, zważając na to że musi całą swoją uwagę skupić na wygłodniałym rekinie.

instrukcja: Połowa A4 (pasek)
dostępność: 3

6235
Obrazek

nazwa: Buried Treasure
rok: 1989
ilość części: 27
ludziki: 1

Pirat poszukujący skarbów. Malutki zestawik, którego głównymi atutami jest skrzynia z aż ośmioma monetami oraz małpa.

instrukcja: Połowa A4 (pasek)
dostępność: 3
[URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=7619]Recenzja na forum[/URL], autor: Kasia

6237
Obrazek

nazwa: Pirates' Plunder
rok: 1993
ilość części: 29
ludziki: 2

Pirat, żołnierz (Imperial Guards) i skrzynia ze skarbami umieszczona na żółtej podstawie oraz przystrojona kawałkiem zieleni. Prostotę zestawu podkreśla fakt że nawet nie było potrzeby załączać do niego instrukcji.

instrukcja: brak
dostępność: 4

6248
Obrazek

nazwa: Volcano Island
rok: 1996
ilość części: 124
ludziki: 2

Wulkaniczna wyspa ze schowkiem za zasłoną ukształtowaną w formę czaszki. Jeżeli ktoś pozna tajemnicę jak przesunąć (a raczej przekręcić) czaszkę otrzyma dostęp do skrzyni wypełnionej skarbami. Dzięki zastosowaniu elementów ze sprężynami po zwolnieniu zaczepu blokującego z wulkanu wylatują czerwone elementy oraz ... kościotrup. Uzupełnieniem wyspy jest tratwa z masztem na którym powiewa Piracka bandera, wykorzystująca beczki jako pływaki. Ładny, udany zestaw, do tego całkiem bawialny.

instrukcja: 16-stronicowa książeczka (A5)
dostępność: 3

6249
Obrazek

nazwa: Pirates Ambush
rok: 1997
ilość części: 159
ludziki: 3

Ciekawa warownia Piracka wykonana w większości z "bali" drewna przez co utrzymana w oryginalnej brązowej kolorystyce. Znajdziemy tu dziwne pomieszczenie bez podłogi na wyposażeniu którego jest kielich (mini basen ? ;) ), armatę na obracającej się podstawie, wiezienie wykorzystujące jako drzwi włócznie oraz pułapkę na przepływające łodzie w postaci opadającej siatki. Nad warownią powiewa rzadka materiałowa flaga Piracka. W zestawie dodatkowo mamy czerwoną łódź z Hiszpańskim żołnierzem (Imperial Armada) oraz krokodyla. Zestaw całkiem udany, niestety wydany tylko na rynek amerykański przez co obecnie jest dość trudny do zdobycia.

instrukcja: 24-stronicowa książeczka (A5)
dostępność: 4

6250
Obrazek

nazwa: Cross Bone Clipper
rok: 1997
ilość części: 160
ludziki: 3

Pstrokaty pod względem kolorystycznym mały okręt Piracki. Połączenie zielonego z akcentami czerwieni i koloru żółtego jednocześnie z przewagą czerni niestety nie było dobrym pomysłem. Do tego można mieć bardzo dużo zastrzeżeń do samej konstrukcji która jest mocno nijaka, by nie powiedzieć że po prostu brzydka. Jedyny ciekawy akcent to możliwość poruszania sterem ze środka okrętu. Cała reszta w tym okręcie odrzuca począwszy od mocowania żagla po zabudowę pokładów. A czaszka umieszczona na dziobie wygląda wprost groteskowo, szczególnie w połączeniu kolorów żółtego i czerwonego. Jeden z najsłabszych modeli, jednocześnie z powodu że był wydany tylko na rynek amerykański - bardzo trudny do zdobycia.

instrukcja: 16-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 4

6254
Obrazek

nazwa: Rocky Reef
rok: 1995
ilość części: 104
ludziki: 3

Całkiem udana wyspa, choć pod względem konstrukcyjnym trochę zbyt "pudełkowa". Znajdziemy na niej dwa ukryte schowki: koło palmy zakopana jest skrzynia ze skarbami, natomiast za przesuwną skałą skrył się strażnik skarbu w postaci groźnego kościotrupa. W czerwonej łodzi do wyspy przypłynęło dwóch Piratów - lepiej niech uważają na wspomnianego strażnika !

instrukcja: 16-stronicowa książeczka (A5)
dostępność: 3

6257
Obrazek

nazwa: Castaway's Raft
rok: 1989
ilość części: 54
ludziki: 3

Bardzo ładna tratwa wykorzystująca beczki jako pływaki z aż trzema Piratami mającymi baczenie na niebezpiecznego i głodnego rekina kryjącego się w odmętach oceanu.

instrukcja: Połowa A3 (pasek)
dostępność: 3

6258
Obrazek

nazwa: Smuggler's Shanty
rok: 1992
ilość części: 75
ludziki: 3

Prosta zabudowa wykorzystująca liście palmowe jako poszycie dachu. Nie wiem czemu, ale bardzo przypomina mi jakiś sklepik (niezbędne wyposażenie dla Piratów ?). Koło szałasu znalazło się miejsce dla masztu z piracką flagą, skrzyni wypełnionej skarbami oraz Pirata raczącego się nieokreślonym trunkiem. Uzupełnieniem zabudowy jest łódka z żołnierzem (Imperial Guards) i rekin.

instrukcja: Kartka A4
dostępność: 3

6260
Obrazek

nazwa: Shipwreck Island
rok: 1989
ilość części: 79
ludziki: 2

Na malowanej płycie bazowej znalazło się miejsce na zabudowę skrywającą skrzynię pełną skarbów (aż osiem złotych monet) i potężną armatę na kółeczkach. Wyspa jest nawet trochę zazieleniona, oprócz liści wznosi dumnie się też palma. A że zwierzęta lubią zieleń, zadomowiła się tu papuga oraz małpka. Okolice wyspy patroluje Pirat w balii (wygląda rewelacyjnie !).

instrukcja: 8-stronicowa książeczka (A5)
dostępność: 3
Recenzja na forum, autor: tomey

6261
Obrazek

nazwa: Raft Raiders
rok: 1992
ilość części: 86
ludziki: 3

Jeden z ładniejszych modeli, tratwa wykorzystująca beczki jako pływaki, wyposażona w wiosło pełniące funkcję steru oraz maszt na którym powiewa materiałowy żagiel. Oczywiście nie mogło zabraknąć Pirackiej bandery oraz miejsca na skrzynię wypełnioną skarbami. Podobnie jak w 6257 Castaway's Raft trzech Piratów szuka na tratwie schronienia przed krwiożerczym rekinem.

instrukcja: Kartka A3
dostępność: 3
Recenzja na forum, autor: Ither

6268
Obrazek

nazwa: Renegade Runner
rok: 1993
ilość części: 187
ludziki: 4

Mały okręt Piracki, wyposażony tylko w jeden maszt. W centrum okrętu znalazło się miejsce na jedną armatą umieszczoną na obrotowym cokole. Piraci niezbyt dbają o dyskrecję, oprócz czaszki na żaglu okręt posiada jeszcze dwie flagi z tymże symbolem. Wygląd statku zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i kolorystycznym jest bardzo udany, smaczku dodatkowo nadają przymocowane muszkiety, smok na dziobie czy kompas.

instrukcja: 16-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3

6270
Obrazek

nazwa: Forbidden Island
rok: 1989
ilość części: 194
ludziki: 4

Na dużej malowanej płycie wznosi się ciekawa konstrukcja, kryjąca więzienie, bocianie gniazdo na maszcie oraz schody i most prowadzące do pomieszczenia z zapadnią. Bardzo ładną prezentację wyspy uzupełnia nieodzowna zieleń. Oczywiście nie mogło zabraknąć akcentów w stylu skrzyni pełnej skarbów (osiem monet), armaty na kółkach i dużej flagi (dyskrecja !). Dodatkowo znajdziemy tu brązową łódź, oraz trochę zwierzaków w postaci rekina, małpy i papugi. Jeden z najlepszych i najpopularniejszych modeli.

instrukcja: 16-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3

6273
Obrazek

nazwa: Rock Island Refuge
rok: 1991
ilość części: 391
ludziki: 7

Sporych rozmiarów wyspa - warownia piracka wzniesiona na wypukłej płycie bazowej. Pod względem estetycznym trochę za dużo tu chaosu, ale powiedzmy że można to wytłumaczyć improwizacją dokonaną przez Piratów. Na wyspie znajdziemy obowiązkowe więzienie, pomieszczenia połączone ze sobą mostami oraz skrytkę. Szkoda że trochę poskąpiono zieleni, jedna palma i parę liści niestety wygląda zbyt ubogo. Także z uzbrojeniem nie jest wesoło, wyspy strzeże tylko pojedyńcza armata. W zestawie dodatkowo znajdziemy ciekawą pod względem konstrukcyjnym tratwę oraz łódź z niebieskimi żołnierzami (Soldiers).

instrukcja: 20-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 4

6279
Obrazek

nazwa: Skull Island
rok: 1995
ilość części: 390
ludziki: 6

W moim prywatnym rankingu, jeden z najlepszych zestawów w serii. Wielopoziomowa siedziba Piratów wyposażona w zatrzęsienie najróżniejszych skrytek i pułapek. Do tego mnóstwo dodatkowego wyposażenia i aż dwie łodzie. Jednak największe wrażenie sprawia obrotowa czaszka skrywająca "wejście" do twierdzy. W tym modelu praktycznie wszystko jest dopracowane, nawet trap wygląda porządnie. Zestaw obowiązkowy dla każdego fana !

instrukcja: 32-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3

6281
Obrazek

nazwa: Pirates Perilous Pitfall
rok: 1997
ilość części: 408
ludziki: 6

Robiąca wrażenie baza Piracka, pod względem wizualnym nie można jej nic zarzucić - prezentuje się wprost rewelacyjnie. Natomiast pod względem konstrukcyjnym jest jeszcze lepiej ! Oprócz obowiązkowych skrytek, mamy tu ciekawie zaprojektowane pułapki. Śmiałek który połasi się na złotą koronę (ciekawe skąd pomysł na taką formę skarbu - do tego korona jest bardzo dobrze wyeksponowana i tylko zachęca potencjalnych miłośników kosztowności ;) ) musi strzec się szeregu niespodzianek jak kładka zwalniająca uchwyt podtrzymujący ogromne kamienne koło czy też zapadnia prowadząca do małego więzienia z kratą z włóczni. A w zestawie znajdziemy jeszcze wrak statku z jednym masztem i postrzępionym żaglem oraz łączący wrak z lądem most zwodzony. Oczywiście jak to w tajnych Pirackich siedzibach nad całą konstrukcją powiewa dumnie flaga (wykonana z płótna). Jedynym poważnym minusem jest fakt iż zestaw został wydany tylko na rynek amerykański, przez co jest bardzo trudny do zdobycia.

instrukcja: 40-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 4

6285 (wznowienie: 10040)
Obrazek

nazwa: Black Seas Barracuda (Black Seas Barracuda)
rok: 1989 (2002)
ilość części: 925 (896)
ludziki: 8 (8)

Zestaw legenda ! Przepiękny i ogromny okręt Piratów, dopracowany w praktycznie każdym szczególe, także pod względem kolorystycznym i konstrukcyjnym. Posiada dwupoziomowy pokład, na dolnym znajdują się cztery armaty (po dwie na stronę), na górnym znalazło się miejsce na trochę wyposażenia. Samo wymodelowanie okrętu zasługuję na uwagę, nie ma tu rażących pustych obszarów, wszystko ma swoje przemyślne miejsce. Bardzo ładnie prezentuje się rufowa kajuta kapitana, bogata w ozdobniki i wyposażona w skośną odchylaną ścianę. Na achterdeku umocowano koło sterowe, natomiast na baku znajdziemy kotwicę na zwijanej linie. Monumentalności okrętu dodają wysokie, ożaglowane maszty. Załoga okrętu składa się aż z ośmiu Piratów w tym obowiązkowego Kapitana oraz przedstawicielki płci pięknej. Tą wesołą ferajnę uzupełnia pocieszna małpa i kolorowa papuga. Jeden z najważniejszych modeli w historii Lego, nie tylko tej dotyczącej Piratów.

instrukcja: 32-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3(3)

6286
Obrazek

nazwa: Skull's Eye Schooner
rok: 1993
ilość części: 929
ludziki: 9

Model nie bez powodu często porównywany ze swoim starszym bratem (6285 Black Seas Barracuda). Wydany parę lat później prezentuje trochę zmienione metody konstrukcyjne. Mamy tu cztery armaty umieszczone na obrotowych ruchomych podstawach, dzięki czemu w jednym momencie wszystkie mogą być skierowane na jedną burtę. Ciekawostką jest to że statkiem można "skręcać" - koło sterowe zostało połączone ze sterem. Oczywiście standardowe elementy się nie zmieniły, kotwica wraz z mechanizmem zwijania liny nadal umieszczona jest na baku, a Kapitan dowodzi okrętem z achterdeku. Szkoda jedynie że zrezygnowano z dwupoziomowego pokładu, choć absolutnie w niczym to nie przeszkadza. Okręt wyposażony jest w aż trzy maszty w tym bezanmaszt z żaglem łacińskim. Same żagle mają motyw czarno-białych pasów, grotmarsel dodatkowo "upiękniony" jest w motyw trupiej czaszki. Załoga składa się z aż dziewięciu Piratów w tym kapitana i damy, dodatkowo otrzymujemy małpkę oraz papugę. Warto jeszcze nadmienić że okręt gabarytowo jest trochę większy od Barracudy.

instrukcja: 36-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3

6289 (wznowienie: 6290)
Obrazek

nazwa: Red Beard Runner (Pirate Battle Ship)
rok: 1996 (2001)
ilość części: 709 (745)
ludziki: 7

Mniejszy brat swoich słynnych braci, niestety o wiele gorzej się prezentujący zarówno pod względem wyglądu jak i konstrukcji. Idiotycznym pomysłem było zastosowanie mocowania żagli na linkach. Wyraźnie postawiono na "bawialność", okręt sprawia wrażenie jakby brał udział w bitwie morskiej: żagle są porwane i z dziurami, przedni maszt w każdej chwili może runąć, niebezpiecznie jest też przebywać na achterdeku. Załoga składa się z siedmiu Piratów w tym oczywiści Kapitan oraz dwóch rzadkich marynarzy z tatuażem kotwicy.

instrukcja: 44-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3(2)

6296
Obrazek

nazwa: Shipwreck Island
rok: 1996
ilość części: 226
ludziki: 4

Udana Piracka kryjówka w postaci wpółzatopionego wraku okrętu. W modelu znalazło się miejsce na więzienie za ogromną skałą, ciekawą pułapkę z "wyrzutnią" oraz obrotowe i przesuwne stanowisko artyleryjskie skrywające mapę skarbów. Sama armata ma niebieską podstawkę, w tym kolorze występowała tylko w tym zestawie. Jako że to wrak mamy tu też skiereszowany maszt z porwanym żaglem. Uzupełnieniem jest krokodyl oraz dziwna malutka łódka, tratwą tego tworu nie sposób nazwać.

instrukcja: 16-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3

koniec posta 2 z 7
Ostatnio zmieniony 2009-05-11, 18:42 przez nori, łącznie zmieniany 2 razy.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#18 Post autor: nori »

opis Pirates został podzielony na siedem postów, to jest początek posta 3 z 7

Soldiers

Obrazek

Jedna z militarnych nacji, żołnierze w niebieskich mundurach (nawiązanie do armii Pruskiej ?). Na fladze będącej symbolem subserii, oczywiście oprócz obecnego niebieskiego koloru, widnieją dwa skrzyżowane działa a ponad nimi góruje symbol korony. W niniejszej subserii można znaleźć akcenty z subserii Piraci (figurki, łodzie).
ilość zestawów: 6
lata: 1989-1991

6245
Obrazek

nazwa: Harbor Sentry
rok: 1989
ilość części: 26
ludziki: 1

Łódka wyposażona w armatę umieszczoną na obrotowej podstawie. Raczej nie można tu mówić o realizmie, odrzut z armaty przy wystrzeliwaniu pocisku nie wpłynąłby korzystnie na żołnierza, jednak takie połączenie naprawdę prezentuje się bardzo zgrabnie.

instrukcja: Połowa A4 (pasek)
dostępność: 4

6259
Obrazek

nazwa: Broadside's Brig
rok: 1991
ilość części: 69
ludziki: 3

Wartownia żołnierzy wyposażona w małą i ciasną cele więzienną. Prosty ale udany zestawik zawierający aż trzy figurki w tym jednego pirata.

instrukcja: Kartka A3
dostępność: 3

6265
Obrazek

nazwa: Sabre Island
rok: 1989
ilość części: 92
ludziki: 3

Warowna wieża wzniesiona na malowanej płytce. Bardzo popularny i fajny zestaw choć jego sporym minusem jest to iż wieża jest dość "pustawa", a do tego składa się głównie z dużych paneli.

instrukcja: 8-stronicowa książeczka (A5)
dostępność: 4

6267
Obrazek

nazwa: Lagoon Lock-up
rok: 1991
ilość części: 194
ludziki: 5

Budynek przypominający tawernę dodatkowo wyposażony w celę więzienną. Budowla wzniesiona na podwyższonym pomoście pod względem konstrukcyjnym jest bardzo dopracowana, uzupełniono ją o takie smaczki jak armata na kółkach i palma. Do tego otrzymujemy brązową łódź z żaglem w której podróżuje Kapitan Piratów. Wizualnie jest to jeden z najładniejszych średnich modeli.

instrukcja: 12-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3

6274
Obrazek

nazwa: Caribbean Clipper
rok: 1989
ilość części: 393
ludziki: 4

Całkiem zgrabny okręt, ciekawy pod względem konstrukcyjnym, jednak sprawiający wrażenie trochę niedopracowanego, głownie przez zbyt pustawy pokład. Posiada dwie armaty na kołach, kotwicę na lince, oraz żółtą papugę - dość rzadki element.

instrukcja: 20-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3

6276
Obrazek

nazwa: Eldorado Fortress
rok: 1989
ilość części: 517
ludziki: 8

Robiąca wrażenie twierdza żołnierzy, wyposażona w więzienie, schowek, dźwig do załadunku skrzyń oraz dwa stanowiska dla armat na obrotowych podstawach. Do tego w zestawie otrzymujemy dwie łodzie, w tym jedną Piracką. Zestaw niestety momentami sprawia wrażenie niedopracowanego, klapa magazynu nie przylega dokładnie do podstawy, a na drugim poziomie wieży są tylko jedne drzwi łukowe co nie wygląda zbyt estetycznie. Oczywiście to tylko czepialstwo - zestaw naprawdę robi wrażenie !

instrukcja: 16-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 4

___________________________________________________

Imperial Guards

Obrazek

Druga nacja Żołnierzy, tym razem charakteryzująca się mundurami w kolorze czerwonym (nawiązanie do armii Angielskiej). Symbol serii: flagę w biało czerwone pasy zdobią dwa skrzyżowane działa wraz z wizerunkiem korony. Podobnie jak w subserii Soldiers również w niniejszej można znaleźć akcenty z subserii Piraci.
ilość zestawów: 6
lata: 1992-1995

1795 (Value Pack: 1723)
Obrazek

nazwa: Imperial Cannon (Castle/Pirates Combi Pack)
rok: 1994
ilość części: 33
ludziki: 1

Stanowisko strażnicze. Na małym pomoście upchnięto fragment muru wykorzystujący duży stylizowany panel, armatę na ruchomej podstawie, kule i beczkę. Aż dziw bierze że jeszcze zostało parę studów by postawić żołnierza. Zestaw wchodzi w skład ValuePacka 1723, drugim modelem był rydwan z serii Dragon Knights (1794).

1794 Dragon Master Chariot (Castle - Dragon Knights)
1795 Imperial Cannon (Pirates)

instrukcja: 8-stronicowa książeczka (A5) (zawiera plany budowy obydwu modeli, 1795 zajmuje 4 strony)
dostępność: 4
Dodatkowe zdjęcia: pudełko: przód, pudełko: tył

6247
Obrazek

nazwa: Bounty Boat
rok: 1992
ilość części: 41
ludziki: 3

Malutki zestawik składający się z łódki i z aż trzech ludzików, w tym jednego Pirata (czyżby pracował dla żołnierzy ?). Do tego skrzynia ze skarbami i nawet sporo wyposażenia. Idealny zestaw uzupełniający. Ciekawostka wygrzebana przez Piterko: zdjęcie na instrukcji (widoczne powyżej) jest lustrzanym odbiciem tego które zdobi front pudełka.

instrukcja: Połowa A4 (pasek)
dostępność: 3

6263
Obrazek

nazwa: Imperial Outpost
rok: 1995
ilość części: 223
ludziki: 4

Bardzo ładny i zgrabny model przybrzeżnego budynku, bogaty w szczegóły i parę ciekawych rozwiązań. Mamy tu spadzisty daszek, skrytkę, pomieszczenie z odsuwaną kratą, latarnię oraz standardowe wyposażenie w postaci palmy i armaty.

instrukcja: 20-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3

6266
Obrazek

nazwa: Cannon Cove
rok: 1993
ilość części: 114
ludziki: 3

Pomieszczenie na armatę oraz więzienie w skale to główne elementy tego naprawdę udanego pod względem wyglądu zestawu.

instrukcja: Kartka A3
dostępność: 3

6271
Obrazek

nazwa: Imperial Flagship
rok: 1992
ilość części: 331
ludziki: 4

Całkiem zgrabny okręt, trudno mu cokolwiek zarzucić zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i wyglądu. Wykorzystano ciekawy patent z połączeniem koła sterowego ze sterem dzięki czemu okrętem "można skręcać". Model też zyskuje na uroku przez ładnie wykonane żagle. Dostępny także z walizką.

instrukcja: 16-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3

6277
Obrazek

nazwa: Imperial Trading Post
rok: 1992
ilość części: 631
ludziki: 9

W moim prywatnym rankingu - jeden z najlepszych zestawów z serii Piraci. Sporych rozmiarów port Żołnierzy, mimo że wzniesiony na wypukłej płycie bazowej i w większości składający się z dużych paneli, wygląda bardzo okazale, a przede wszystkim ładnie. Znajdziemy tu szereg pomieszczeń, magazyn z podnoszoną kratą, dźwigi i oczywiście armaty. Już same czerwone skośne dachy są naprawdę ładnym elementem i nawet nie przeszkadza że jeden z nich jest umiejscowiony w dość dziwnym miejscu (niejako w połowie piętra). Całości dopełnia mały, ale rewelacyjny okręt, także dopracowany zarówno pod względem technicznym jak i wizualnym.

instrukcja: 32-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3

___________________________________________________

Imperial Armada

Obrazek

Kolejna subseria prezentująca żołnierzy, tym razem wyraźnie nawiązując do floty Hiszpańskiej. Figurki żołnierzy wykonano bardzo ładnie przywiązując dużo uwagi zarówno do oryginalnych mundurów, jak i wyrazów twarzy (wypielęgnowane wąsiki i bródki), czy też nakryć głowy. Symbolem subserii została flaga z wyraźnym wizerunkiem kolorowej korony na biało-niebieskim gradientowym tle. Pod szyldem Imperial Armada ukazały się tylko dwa średnio udane modele, obydwa w roku 1996, mimo to charakterystyczne cechy subserii były obecne w subserii Piraci zarówno w 1996 roku jak i 1997.
ilość zestawów: 2
lata: 1996 (+ 1997)

6244
Obrazek

nazwa: Armada Sentry
rok: 1996
ilość części: 74
ludziki: 1

Przystań załadunkowa z prostą zabudową, do tego łódka. Prosty zestaw który zyskał sławę z powodu jednego elementu: brama w kolorze zielonym była dostępna tylko w nim.

instrukcja: 16-stronicowa książeczka (A6)
dostępność: 3

6280 (wznowienie: 6291)
Obrazek

nazwa: Armada Flagship (Spaniard Ship)
rok: 1996 (2001)
ilość części: 291 (298)
ludziki: 3

Połączenie kolorystyczne, oraz mocno "takie sobie" rozwiązania techniczne, jak idiotyczne mocowanie żagli na linkach, sprawiają że model można uznać za dość słaby. Jednak jest nim coś takiego że zarówno budowa jak i najzwyklejsza zabawa sprawiają przyjemność. Warto też zwrócić uwagę na podstawę armaty, w kolorze zielonym występowała tylko w tym zestawie.

instrukcja: 20-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3(2)

___________________________________________________

Islanders

Obrazek

Subseriia rozszerzająca świat Piratów o Wyspiarzy. Ludziki zostały wykonane bardzo ciekawie, posiadają opaski, naszyjniki i ozdoby z kości (czyżby byli ludożercami ?). Symbolem została czerwona flaga z wzorem przypominającym maskę. W niniejszej subserii, wydanej w 1994 roku, często pojawiają się postacie z subserii Piraci, dodatkowo w roku 1995 pojawił się dodatkowy zestaw (1788) przypisany do Piratów, jednak w którym pojawiły się także postacie z Islanders.
ilość zestawów: 6
lata: 1994 (+ 1995)

6236
Obrazek

nazwa: King Kahuka
rok: 1994
ilość części: 49
ludziki: 1

Tron Króla Kahuka ze skrytką na skrzynię zawierającą złote monety. Mała pstrokata konstrukcja, przyjemna ale bez rewelacji.

instrukcja: Kartka A4
dostępność: 3

6246
Obrazek

nazwa: Crocodile Cage
rok: 1994
ilość części: 61
ludziki: 2

Więzienie strzeżone przez strażnika. Mimo sporej ilości upiększaczy jakoś brakuje mu uroku. Dodatkowo w zestawie znalazło się miejsce dla krokodyla.

instrukcja: 16-stronicowa książeczka (A6)
dostępność: 3

6256
Obrazek

nazwa: Islander Catamaran
rok: 1994
ilość części: 64
ludziki: 2

Zgrabny i ładny katamaran Wyspiarzy. Jako pływaki wykorzystano dwie łodzie kanoe, główny pokład wzniesiony jest na elementach łukowych. Charakterystyczny trójkątny żagiel przymocowano do małego obrotowego masztu. Katamaran przyozdobiony jest elementami przypominającymi kości, oraz dwoma papugami.

instrukcja: 16-stronicowa książeczka (A5)
dostępność: 3

6262
Obrazek

nazwa: King Kahuka's Throne
rok: 1994
ilość części: 154
ludziki: 5

Siedziba Króla z wnęką na skrzynię wypełnioną skarbami. Król podróżuje na nieosłoniętej lektyce, spełniającej przy okazji rolę "tronu" (nie musi się przesiadać ;) ) Dodatkowo łódka z ożaglowanym masztem i dwoma zagubionymi piratami. Zestaw sprawia wrażenie niedokończonego - jakby coś mu brakowało. Niewątpliwym plusem jest spora ilość figurek oraz krokodyl.

instrukcja: 16-stronicowa książeczka (A5)
dostępność: 3

6264
Obrazek

nazwa: Forbidden Cove
rok: 1994
ilość części: 223
ludziki: 4

Posterunek Wyspiarzy z ukrytym przejściem. Ciekawie prezentuje się stylizowana twarz z ogromnym nosem. Dodatkowo znajdziemy tu kanoe oraz łódź z dwoma Piratami. Jak w przypadku większości zestawów z tej sub-serii wygląda przyzwoicie ale sprawia wrażenie jakby czegoś mu brakowało.

instrukcja: 16-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3

6278 (wznowienie: 6292)
Obrazek

nazwa: Enchanted Island (Enchanted Island)
rok: 1994 (2001)
ilość części: 438 (444)
ludziki: 7

Na dwóch płytach bazowych: jednej z wypustkami, drugiej ze wzorem rzeki powstały zabudowania Wyspiarzy. Nieco chaotyczne, pełne pułapek i skrytek i niestety trochę tu jednak pustawo, choć zieleń na pierwszy rzut oka skutecznie tą pustkę maskuje. Ciekawie wygląda totem, bardzo udana pod względem kształtu jest jego głowa, niestety wykorzystanie dużych paneli na tułów to już ewidentna pomyłka, aczkolwiek można to wytłumaczyć faktem że równocześnie może spełniać rolę skrytki lub więzienia. W zestawie dodatkowo znajdziemy kanoe Wyspiarzy z dodatkowym pływakiem i trójkątnym żaglem oraz łódkę Piratów z aż dwoma żaglami.

instrukcja: 32-stronicowa książeczka (A4)
dostępność: 3(2)

koniec posta 3 z 7
Ostatnio zmieniony 2009-05-10, 19:30 przez nori, łącznie zmieniany 2 razy.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#19 Post autor: nori »

opis Pirates został podzielony na siedem postów, to jest początek posta 4 z 7

Additionally - zestawy oficjalne

Obrazek

Oficjalne zestawy dodatkowe, które trudno przypisać do którejkolwiek z subserii. Znajdziemy więc tu tzw. Minifig Packi, wspominany już zestaw pochodzący bezpośrednio z serii Studios, oraz zestaw z komiksem. Powyższe logo jest oczywiście fikcyjne.

6204
Obrazek

nazwa: Buccaneers
rok: 1997
ilość części: 43
ludziki: 5

Zestaw pięciu ludzików w tym kościotrupa oraz po dwóch Piratów i Żołnierzy Armady. Uzupełnieniem jest skrzynia ze skarbami. Zestaw bardzo trudny do zdobycia, był wydany tylko na rynku amerykańskim.

instrukcja: brak
dostępność: 4

6251
Obrazek

nazwa: Pirate Mini Figures
rok: 1989
ilość części: 40
ludziki: 5

Trzech Piratów przy skrzyni ze skarbami, ściganych przez dwóch niebieskich Żołnierzy. Przyjemny zestaw uzupełniający, także z powodu iż występuje tu Piratka.

instrukcja: brak
dostępność: 3

6252
Obrazek

nazwa: Sea Mates
rok: 1993
ilość części: 41
ludziki: 4

Dwóch Piratów i dwóch czerwonych Żołnierzy. Dodatkowo małpa i skrzynia ze skarbami.

instrukcja: brak
dostępność: 3

1411
Obrazek

nazwa: Pirate and Treasure Chest
rok: 2001
ilość części: 41
ludziki: 4

Ciekawostka z linii Studios: mały zestaw wydany w foliowym woreczku przedstawiający poszukiwanie skarbu. Cztery ludziki w tym niestety tylko jeden Pirat plus sporo dodatkowego wyposażenia acz nie tylko związanego z tematyką Piracką.

instrukcja: brak
dostępność: 2

6255
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

nazwa: Pirate Comic
rok: 1989
ilość części: 13
ludziki: 2

Bardzo przyjemna ciekawostka, zestaw składający się z dwóch ludzików wyposażonych w podstawowe akcesoria oraz komiksu. Albumik posiada 36 stron (wliczając miękką okładkę) w formacie 17x25 cm i przedstawia w pełnym kolorze przygody Kapitana Rogera (tak, tak ma na imię !), Willa (czyli wersja figurki z koszulką w czerwono-białe paski i klasycznym nadrukiem na główce) oraz szeregu postaci pobocznych. Komiks wydany został w czterech językach (do tylu dotarłem): Angielskim, Niemieckim, Włoskim oraz Japońskim (podobno jest też wersja francuska, lecz nigdy takowej nie spotkałem chociaż na zdjęciach). Według Collector's Guide wersja Japońska nie występowała, natomiast w języku angielskim były dwa wydania: na rynek amerykański pod tytułem: "The Golden Medaillon" (to nie błąd ! Tak jest zapisane w zestawieniu: "Medaillon" a nie jak być poprawnie powinno: "Medallion") natomiast na brytyjski pod tytułem "The golden Sovereign". Prawdopodobnie jednak był to tylko tytuł roboczy. Scenariuszem zajął się Per Sanderhage, natomiast rysunkami Vańo (wg stopki, tak naprawdę pod tą nazwą ukrywają się Vincente i Eduardo Vańo). Do samego zestawu, a przede wszystkim komiksu będę chciał jeszcze wrócić w przyszłości.

instrukcja: -
dostępność: 4

___________________________________________________

Additionally - zestawy dodatkowe

Obrazek

Zestawy nie wchodzące oficjalnie w skład uniwersum Piratów, jednak mające z nim więcej lub mniej wspólnego. Należy traktować je raczej jako swoiste ciekawostki.

llca27-1
Obrazek

nazwa: LegoLand Pirate with Parrot (Legoland California)
rok: 2006
ilość części: 70
ludziki: 1 (skala MiniLand)

Pirat w skali MiniLand, zbudowany w całości z klocków, w towarzystwie kolorowej papugi, także składającej się z elementów. Przyjemny zestawik, niestety trudny do zdobycia. Dostępny jest w zwykłym przezroczystym woreczku.

instrukcja:
dostępność: trudno dostepny
Dodatkowe zdjęcia: galeria

llca29-1
Obrazek

nazwa: Pirate Treasure Chest Bank (LLCA Ambassador Pass Exclusive)
rok: 2006
ilość części: 215
ludziki: -

Skarbonka składająca się z całkiem sporej ilości elementów stylizowana na kufer z Pirackimi skarbami. Niestety zdobycie oryginalnego zestawu graniczy z cudem.

instrukcja: ?
dostępność: bardzo trudno dostepny

llca30-1
Obrazek

nazwa: Pirate Ship Diorama (LLCA Ambassador Pass Exclusive)
rok: 2006
ilość części: 127
ludziki: -

Piracki statek w mini skali płynący wśród wzburzonych fal. Podobnie jak skarbonka - zestaw niezwykle trudny do zdobycia.

instrukcja: ?
dostępność: bardzo trudno dostepny

5525
Obrazek

nazwa: Amusement Park
rok: 2005
ilość części: 1370
ludziki: -

Zestaw z linii Factory składający się z czterech modeli w mini skali. Obok posągu robota, kawałka toru wyścigowego i stoku narciarskiego otrzymujemy skrawek wyspy z przycumowanym statkiem Pirackim. Modelik jest naprawdę bardzo urokliwy, ale całość należy traktować tylko jako ciekawostkę. Natomiast plusem całego zestawu jest duża ilość przydatnych klasycznych elementów. Instrukcje do budowy poszczególnych modeli dostępne są tylko na stronie Lego.
Oficjalne nazwy: Pirate Ship, Car Race, Ski slope, Robo Destroyer.

instrukcja: brak drukowanej, w formie elektronicznej dostępna na stronie Lego
dostępność: 2

6177
Obrazek

nazwa: Basic Bricks Deluxe
rok: 2008
ilość części: 650
ludziki: -

Zestaw uzupełniający składający się z 650 klasycznych klocków w dziewięciu kolorach. Skąd znalazł się w tym zestawieniu ? Zdjęcie z boku pudełka pokazuje że wśród różnych budowli możemy zbudować też Pirata ;)
Obrazek

instrukcja: brak
dostępność: 1

4260546
Obrazek

nazwa: Captain Red Beard Model (Glued)
rok: 2005

Statua Kapitana Czerwonobrodego złożona w większości ze standardowych klocków. Pięknie prezentuje się jako bibelot - ozdoba pokoju i niestety nadaje się tylko do tego z trywialnego powodu: klocki są sklejone ze sobą ! Zestaw dostępny jest w foliowym opakowaniu wraz z certyfikatem autentyczności.

instrukcja: brak
dostępność: trudno dostepny
Dodatkowe zdjęcia: galeria

___________________________________________________

Additionally - Service Packs

Obrazek

Poniższe sześć zestawów to zestawy uzupełniające tzw. Service Packs. Część z nich bardzo trudno upolować w oryginalnych woreczkach, jeżeli komuś nie zależy na takich opakowaniach o wiele lepiej ewentualne braki uzupełnić "na sztuki".

5058
Obrazek

nazwa: Pirate Accessories
rok: 1993
ilość części: 24

5060
Obrazek

nazwa: Pirate Cannons
rok: 1993
ilość części: 16

5122
Obrazek

nazwa: Pirate Accessories
rok: 1994
ilość części: 22

5134
Obrazek

nazwa: Shooting Cannons
rok: 1995
ilość części: 28

5139
Obrazek

nazwa: Pirate Cannon and Wheels
rok: 1994
ilość części: 28

5150
Obrazek

nazwa: Pirate Elements (Pirate Accessories)
rok: 1990
ilość części: 27

___________________________________________________

Additionally - Książki

Obrazek

Kontynuacja losów postaci poznanych w komiksie (zestaw 6255), tym razem w serii czterech książeczek (format 12x18 cm). Każda składa się z 28 bogato ilustrowanych stron, plus twardej okładki. Scenariuszem oraz rysunkami zajęli się inni autorzy niż twórcy komiksu. Za wydanie odpowiada wydawnictwo Ladybird Books Ltd. Książeczki obecnie można kupić bez większych problemów, w naprawdę dobrej cenie na Amazonie lub e-bayu.

bbp1
Obrazek

nazwa: Ladybird Hardback - Will and the Gold Chase
rok: 1990
scenariusz: John Grant
rysunki: Sara Silcock
Dodatkowe zdjęcia: tył książeczki

bbp2
Obrazek

nazwa: Ladybird Hardback - Captain Roger's Birthday
rok: 1990
scenariusz: John Grant
rysunki: Sara Silcock
Dodatkowe zdjęcia: tył książeczki

bbp3
Obrazek

nazwa: Ladybird Hardback - Adventure on Shark Island
rok: 1990
scenariusz: John Grant
rysunki: Jon Davis
Dodatkowe zdjęcia: tył książeczki

bbp4
Obrazek

nazwa: Ladybird Hardback - The Royal Visit
rok: 1990
scenariusz: John Grant
rysunki: Jon Davis
Dodatkowe zdjęcia: tył książeczki

___________________________________________________

Additionally - różności

Obrazek

Różności czyli pierdółki powiązane z serią Piraci. Poniższa lista nie jest kompletna, można spotkać jeszcze najróżniejsze pocztówki, naklejki itp., tutaj skupiłem się na, moim zdaniem, najciekawszych lub takich które po prostu udało mi się zdobyć.

Breloczki
Obrazek

3983 (9403) - Captain Roger Key Chain (2002 r. (???? r.))
4204349 - Pirate Captain Key Chain with 2 x 2 Square Lego Logo Tile, 2 Chains Attachment (???? r.)
4224498 - Pirate Captain Key Chain with 2 x 2 Square Lego Logo Tile, Chain and Ring Attachment (2004 r.)
kcpir - Pirate Captain Key Chain - Plastic Chain (1989 r.)

9409 - Islander Key Chain (???? r.)
850301 - Pirate with Striped Shirt and Blue Bandana Key Chain (2004 r.)
KC18 - Imperial Soldier Key Chain (1990 r.)
KC19 - Pirate with brown shirt Key Chain (1996 r.)
KC43 - Pirate with Striped Shirt and Red Bandana Key Chain (2003 r.)

Jak w przypadku większości serii i Piratom towarzyszyły breloczki. Aż w czterech wersjach występował Kapitan Roger - widać kto był najpopularniejszą postacią. Niestety obecnie niektóre breloczki z Piratów osiągają bardzo wysokie ceny (20-40 $ za jednego ludzika na łańcuszku ?).

198561
Obrazek

nazwa: Pin, Captain Red Beard Minifig with Red Parrot, Pocket Clip
rok: 1984

Przypinka, "klips" z jedyną słuszną postacią.

dostępność: bardzo trudno dostępny

patch08
Obrazek

nazwa: Patch, Sew-On Cloth Round, Lego System Indigo Island
rok: 1994

Naszywka z motywem z Islanders. Pojawia się tu nazwa "Indigo" - czyżby tak nazywała się rodzinna wyspa Wyspiarzy ? Naszywka jest wykonana bardzo porządnie, jednak w samym rysunku postać Kapitana jest niestety nieudana.

dostępność: łatwo dostępny

patch09
Obrazek

nazwa: Patch, Sew-On Cloth Round, Lego System Captain Roger
rok: 1994

Naszywka z Kapitanem Rogerem (jak zresztą brzmi podpis) bardzo porządnie wykonana, jednak pod względem estetyki można przyczepić się do wzoru trupiej czaszki która wygląda po prostu pokracznie.

dostępność: łatwo dostępny

pin14
Obrazek

nazwa: Pin, Klar Schiff! (pirate ship)
rok: ?

Przypinka z wizerunkiem okrętu.

dostępność: łatwo dostępny

30144pb37
Obrazek

nazwa: Brick, Decorated 2 x 4 x 3 with LEGO Club 2007 and Pirate Captain Pattern
rok: 2007

Promocyjny klocek z nadrukiem wizerunku Kapitana Piratów. Zwróćcie uwagę na datę: czyżby jedna z pierwszych zapowiedzi nowej serii ?

dostępność: łatwo dostępny (ale niestety drogi)

mobilestrap07
Obrazek

nazwa: Mobile Phone Accessory, Strap with Longo Longo (Islander)
rok: 2001

Akcesorium do telefonów komórkowych. Bardzo ładnie wykonane z metalowym motywem Islandera. W serii takich pasków pojawiło się kilkanaście rodzajów - pozostałe nawiązują jednak do innych serii Lego.

dostępność: trudno dostępny

095633
Obrazek

nazwa: Tattoos (Temporary Body Print), Pirate Tattoos
rok: 2002

Tzw. zmywalne tatuaże, chwila zabawy i już dumnie można nosić okręt, łańcuch z czaszkami lub jedną ze szabli na którymkolwiek kawałku własnego ciała. Dla maniaków ?

dostępność: łatwo dostępny

cloth07
Obrazek

nazwa: Storage Cloth, Pirates Landscape
rok: ?

Spora ciekawostka - kawałek materiału (jeans) w formie koła z sznurkiem przeplecionym na obrzeżach. Wykorzystując nadruk mamy gotowy skrawek lądu, wyspę i sporo odmętów morskich do zabawy w Piratów. A po zabawie wystarczy ściągnąć sznurek i wszystkie klocki są zapakowane (oraz wymieszane) i można je schować na spodzie szafy. Podobne worki występowały też z nadrukami nawiązującymi do innych serii.

dostępność: bardzo trudno dostępny

4527460
Obrazek

nazwa: Food - Ice Cube Tray, Pirate
rok: 2008

Gumowa forma w kształcie głowy kapitana, dzięki której wykorzystując odrobinę wody oraz zamrażalnik możemy cieszyć się pięknymi kostkami lodu w kształcie czaszki, ości lub sylwetki kapitana. Na Pirackie spotkanie - jak znalazł.

dostępność: łatwo dostępny

___________________________________________________

Idea Books

Obrazek

Idea Book to książeczki z pomysłami, gromadzące same instrukcje do szeregu modeli. Zazwyczaj w jednej książeczce występowały plany do budowy modeli nawiązujących do różnych serii, choć zdarzały się też książki tematyczne (technic). Publikacje takie były kiedyś dość popularne, niestety obecnie Lego zupełnie z nich zrezygnowało, ich miejsce zajęły plany do budowy dodatkowych modeli publikowane w magazynie BrickMaster (Lego Club).

260
Obrazek

Wśród mnóstwa planów związanych z City, paroma z Castle i Space znalazło się miejsce na dwie instrukcje dotyczące Piratów. Obydwie zajmują po dwie strony, dodatkowo także na dwóch stronach zaprezentowano całkiem fajną wariację na temat okrętów i fortu żołnierzy.

instrukcja: 50-stronicowa ksiązeczka (A4)
rok: 1990

Obrazek
Łódź z dodatkowym, otwieranym pokładem, wyposażona w "klockowy" żagiel. Konstrukcja prosta ale całkiem zgrabna.

Obrazek
Mały fort niebieskich żołnierzy, zbudowany na kolorowej imitującej wyspę podstawie (16x16). Wykorzystuje głównie duże panele, oraz rzadką figurkę Gubernatora.

697
Obrazek

Książka zawiera instrukcje związane z seriami: City (3 plany), Castle (tylko jeden), Pirates (dwa), Aquazone (dwa), Space (dwa) oraz Time Cruisers (jeden). Na instrukcje związane z Piratami poświęcono w sumie sześć stron, dodatkowo na dwóch jest rysunek z różnymi, jednak mało ciekawymi, pomysłami.

instrukcja: 44-stronicowa ksiązeczka (A4)
rok: 1997

Obrazek
Kontrowersyjny pomysł, dwie łodzie Wyspiarzy połączone mostem (!) do którego przypięta jest łódź. To wszystko zabudowane jest dużymi narożnymi panelami i przykryta liśćmi palmowymi. Przypomina trochę pływającą wyspę, jednak sam model nie prezentuje się jakoś zachwycająco.

Obrazek
Prosta zabudowa wykorzystująca białe panele, skały (jedna przesuwna - w jej wnętrzu ukrywa się kościotrup) oraz zielone, rzadkie drzwi z zestawu 6244. Konstrukcja jest niestety słaba i nie ma w niej nic co przyciągałoby wzrok.

koniec posta 4 z 7
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#20 Post autor: nori »

opis Pirates został podzielony na siedem postów, to jest początek posta 5 z 7

Pirates 4+

Obrazek

Wznowienie tematyki Piratów, jednak z przeznaczeniem dla młodszych dzieci (jak sama nazwa wskazuje: czterolatków). Przez swoje ogromne uproszczenia oraz zjunioryzowane elementy wszystkie zestawy są mało atrakcyjne dla miłośnika klasycznych Piratów, szczególnie że zestawy są przedstawione w nieco większej skali co niestety tyczy się też ludzików. Seria miała swoją premierę w 2004 roku i nie była kontynuowana. Co ciekawe znalazło się w niej miejsce tylko dla postaci Piratów (dwie nacje: czerwona i niebieska), nie uświadczymy tu żadnych żołnierzy czy też wyspiarzy.
(Opisy zestawów 7074, 7075, 7081, 7082 oraz 4250343, 4270058, GA07 są zrobione na podstawie instrukcji i dostępnych zdjęć.)

Ludziki są w nieco większej skali niż klasyczne (takie jak w innych seriach 4+ m.in. Jack Stone), do tego są nierozbieralne, łącznie z nakryciami głowy. Same buźki posiadają różne wyrazy twarzy oraz "wyposażone" są w nosy. Wszystkie postacie dostały imiona i nazwiska (przydomki):

Obrazek


7070
Obrazek

nazwa: Catapult Raft
rok: 2004
ilość części: 23
ludziki: 1

Tratwa wykonana z kratownicy i półokrągłych elementów, do tego maszt z liściem, flagą i lampą. Uzupełnieniem jest wyrzutnia pocisków. Brzydki i mało ciekawy zestaw.

7071
Obrazek

nazwa: Treasure Island
rok: 2004
ilość części: 30
ludziki: 2

Jednoelementowa wyspa z najgorszą palmą w historii Lego, do tego łódka i trochę nawet ciekawych dodatków, wraz z obowiązkową skrzynią pełną skarbów.

7072
Obrazek

nazwa: Captain Kragg's Pirate Boat
rok: 2004
ilość części: 41
ludziki: 1

Nawet udany model małego statku, wykorzystano tu dużą łódź w kolorze czarnym z dodatkowym pokładem wystającym poza jej obrys. Na samym pokładzie znajdziemy koło sterowe, skrzynię ze skarbami oraz uchwyt na broń. Trochę przeszkadzają białe wstawki oraz nie mam pojęcia skąd się wziął czerwony skorpion, ale to już kwestia gustu.

7073
Obrazek

nazwa: Pirate Dock
rok: 2004
ilość części: 68
ludziki: 2

Dok Piracki z rampą załadunkową, czerwoną banderą oraz dziwaczną klatką na zielonej linie. Zabudowa mało ciekawa i prymitywna, jednak w zestawie jest trochę interesujących elementów, jak czaszka oraz przyzwoita ilość wyposażenia. Dodatkowo mamy papierową podkładkę na której można ułożyć składowe zestawu.

7074
Obrazek

nazwa: Skull Island
rok: 2004
ilość części: 81
ludziki: 3

Siedziba Niebieskich Piratów wykorzystująca, jak to w serii, wiele zjunioryzowanych elementów. Mamy więc duże płyty, skały oraz nawet fajną ogromną czaszkę, niestety będącą także jednym elementem. Tratwa podobnie jak w zestawie 7070 wykorzystuje półokrągłe elementy co jak dla mnie wygląda ohydnie. Armata to także pomyłka - w ogóle nie pasuje do Piratów. Podobnie jak w 7073, znalazło się tu miejsce dla papierowej planszy na której można poustawiać wszystkie składowe zestawu.

7075
Obrazek

nazwa: Captain Redbeard's Pirate Ship
rok: 2004
ilość części: 134
ludziki: 4

Flagowy okręt Czerwonych Piratów, wykorzystuje oczywiście wiele zjunioryzowanych aż do przesady elementów, do tego pod względem wyglądu także można mu wiele zarzucić, chociażby pstrokatą kolorystykę. Sam kadłub statku składa się tylko z trzech ogromnych elementów i jak dla mnie prezentują się one o wiele gorzej niż kadłuby z klasycznych Piratów. Na pokładzie znajdziemy dwa ożaglowane maszty, koło sterowe, ohydną armatę oraz nieodzowną skrzynię ze skarbami.

7080
Obrazek

nazwa: Scurvy Dog and Crocodile
rok: 2004
ilość części: 7
ludziki: 1

Prosty zestawik składający się z jednego ludzika, zwierzaka w postaci krokodyla oraz butli i rzadkiej czarnej szabli. Dla szabli i krokodyla można się nim zainteresować.

7081
Obrazek

nazwa: Harry Hardtack and Monkey
rok: 2004
ilość części: 10
ludziki: 1

Kolejny prosty zestawik, rolę zwierzaka przejęła tu małpa. Do tego dwie szable, w tym jedna czarna i parę nawet przydatnych elementów.

7082
Obrazek

nazwa: Cannonball Jimmy and Shark
rok: 2004
ilość części: 7
ludziki: 1

Trzeci zestawik z miniserii, Pirat broni skrzyni ze skarbami przed krwiożerczym rekinem. Jakoś nie podobają mi się te figurki więc gorąco kibicuję rekinowi.

7290
Obrazek

nazwa: Pirates Polybag
rok: 2004
ilość części: 5
ludziki: 1

Ciekawostka, mały zestaw składający się z ludzika i zaledwie czterech elementów, wśród których można znaleźć dużą beczkę w kolorze czarnym. Zestaw sprzedawany we foliowym woreczku.

4250343
Obrazek

nazwa: 4+ Clock 4250343
rok: 2004
ilość części: 13
ludziki: 1

Zegarek - budzik (jeden element zawierający mechanizm oraz tarczę zasilany popularnym "paluszkiem") z paroma dodatkowymi elementami w tym jednym ludzikiem.

4270058
Obrazek

nazwa: Photo Frame Pirate Blue
rok: 2004
ilość części: ?
ludziki: 1

Ramka na zdjęcia (czyli płytka z wyciętym otworem) w morskim kolorze. Do tego parę dodatkowych elementów w tym jeden ludzik.

GA07
Obrazek

nazwa: Search for the Pirate's Treasure Board Game
rok: 2005
ilość części: ?
ludziki: 1

Gra planszowa, niestety nie miałem z nią do czynienia.

4226745
Obrazek

nazwa: Sticker, Pirates Sheet of 9
rok: 2004

Arkusz naklejek bezpośrednio powiązany z serią.

___________________________________________________

Duplo

Obrazek

W roku 2005 Lego ponownie powróciło do Piratów, tym razem w serii dla najmłodszych: Duplo. O tej tematyce ukazały się tylko cztery zestawy, i oprócz tego że zawierają mnóstwo zrozumiałych uproszczeń, prezentują się nawet całkiem atrakcyjnie. Jeżeli ktoś posiada małe dziecko, ma doskonałą wymówkę by zapoznać się z tymi zestawami ;). Naprawdę warto.
(opisy zestawów 7880 i 7881 czyli obydwu statków są zrobione na podstawie instrukcji i dostępnych zdjęć.)

7880
Obrazek

nazwa: Big Pirate Ship
rok: 2006
ilość części: 60
ludziki: 4

Ogromny statek Piracki - mierzy prawie 70 cm długości !. Jako zabawka sprawdza się zarówno w wannie (pływa) jak i na dywanie (jeździ dzięki zamontowanym kółeczkom). Na pokładzie znalazło się miejsce dla dwóch ożaglowanych masztów, bocianiego gniazda, haka, gumowej kotwicy na łańcuchu, pochodni i niezbędnej flagi Pirackiej. Statek jest też wyposażony w ogromną armatę, naprawdę strzelającą pociskami. Załoga składa się z czterech Piratów w tym Kapitana, oraz dodatkowo pociesznej małpy.

7881
Obrazek

nazwa: Pirate Ship
rok: 2006
ilość części: 33
ludziki: 2

Mały (jak na Duplo) statek Piracki wyposażony w jeden żagiel z bocianim gniazdem oraz fluoroscencyjny żagiel. Dodatkowo mamy strzelającą armatę, koło sterowe, palenisko i kotwicę na łańcuchu. Załoga składa się z dwóch Piratów. Podobnie jak swój większy brat, statek nadaje się do zabawy zarówno w wannie jak i na dywanie.

7882
Obrazek

nazwa: Shark Attack
rok: 2006
ilość części: 10
ludziki: 1

Pirat na tratwie składająca się z paru płytek, do tego maszt z flagą, gumowa kotwica na grubym łańcuchu i kiść bananów. Jednak największe wrażenie w tym zestawie robi ogromny rekin (27 cm długości !) z ruchomymi gumowymi płetwami oraz otwieraną paszczą za pomocą przycisku umieszczonego na grzbiecie. Rozmiary rekina determinują dość duże pudełko, w samym zestawie natomiast brakuje jakiejkolwiek instrukcji. W galerii znajdziecie specjalne zdjęcie porównujące trzy różne wcielenia rekinów.

Dodatkowe zdjęcia: galeria

7883
Obrazek

nazwa: Treasure Hunt
rok: 2006
ilość części: 14
ludziki: 2

Mała wyspa z ukrytym skarbem czyli skrzynią pełną kosztowności. Poszukuje go Pirat wyposażony w mapę i ogromny, bardzo ładnie wymodelowany, pistolet. Skarbu strzeże kościotrup pokryty fluoroscencyjnym nadrukiem. Skrzynia to jeden element, klapa połączona jest na stałe z podstawą, obawiam się że po dłuższej zabawie może niestety odpaść (nie testowałem !). Skarb to także pojedynczy klocek, odpowiednio wymodelowany by przypominał kosztowności.

Dodatkowe zdjęcia: galeria

4514931
Obrazek

nazwa: Duplo Pirate Captain Key Chain
rok: 2007
ilość części: 1
ludziki: 1

Skoro w "normalnych" Piratach mamy mnóstwo breloczków, czemu nie mogłyby się takowe pojawić w serii dla najmłodszych ? Choć należy przyznać że w związku z dość pokaźnymi rozmiarami breloczek taki nadaje się tylko dla posiadaczy dużej wiązki kluczy ;)

Tajemnica Zagubionego Haka
Obrazek

nazwa: Tajemnica Zagubionego Haka

Fajna ciekawostka na którą natrafiłem zupełnie przypadkiem. Książeczka (z grubymi tekturowymi stronami, w sumie 7 kartek) przedstawiająca przygody Kapitana (z książeczki dowiadujemy że nazywa się Eryk) w poszukiwaniu zaginionego haka. Książka została wydana w języku polskim przez wydawnictwo Ameet.

koniec posta 5 z 7
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#21 Post autor: nori »

opis Pirates został podzielony na siedem postów, to jest początek posta 6 z 7

Część IV - Pirates II

Pirates vs Pirates II

Nowe wcielenie Piratów jest bardzo mocno zakorzenione w swojej starszej edycji, zarówno pod względem wyglądu figurek, jak i wyposażenia. Oto mały przewodnik co i w jaki sposób się pozmieniało (część poniższych zdjęć była już prezentowana w niektórych recenzjach).
Na wszystkich zdjęciach porównawczych element "stary" jest umieszczony po lewej stronie.

Logo

Obrazek
Loga. Stare serie jak i podserie charakteryzowały się wykorzystaniem najróżniejszych flag, w nowej edycji mamy tylko stylizowaną nazwę. Prywatnie o wiele bardziej wolę flagę.

Ludziki

Obrazek
Główna twarz serii - Kapitan Piratów. Nowy jest tylko odświeżoną wersją starego, i należy przyznać że zmiany wyszły mu tylko na zdrowie. Dyskusyjną sprawą jest wykorzystanie "złotego" koloru na pagony i hak, choć wygląda to całkiem zgrabnie. Jedynie co mi się nie podoba to nadruk czaszki na nakryciu głowy - stara była o wiele ładniejsza.

Obrazek
Wyraźne nawiązanie nowej wersji "Pirata z tatuażem" do starej. Warto nadmienić że stara figurka jest dość trudna do zdobycia.

Obrazek
Przeróbka najpopularniejszych postaci Pirackich ze starej edycji - czyli tych noszących koszule w paski. Ciekawostką jest że w nowej edycji mamy kolorystykę biało-zieloną, w starej takowa nie występowała.

Obrazek
Kolejne udane odświeżenie, a równocześnie wyraźne nawiązanie do starej edycji. Jak na razie taka nowa figurka dostępna jest tylko w specyficznym zestawie 6192 Pirate Building Set

Obrazek
Wprost rewelacyjna postać kobieca. Przepiękne włosy, wyraz twarzy, nadruk. Nasza nowa Piracka dama róźni się znacznie od swojej babki, ale zmiany wyszły jej tylko na lepsze. Widać że przemysł kosmetyczny cały czas się rozwija ;)

Obrazek
Nowa postać Admirała (Gubernatora ?) jest najbardziej dyskusyjna w tym zestawieniu. Pozostałe figurki żołnierzy wyraźnie nawiązują do starej frakcji Imperial Guards, tymczasem widocznemu powyżej osobnikowi bliżej pod względem kolorystycznym jest do Soldiers.

Obrazek
Oficer w odświeżonym mundurze. Dużo kontrowersji skupia na sobie nadruk torby.

Obrazek
Żołnierz, mundur identyczny jak oficera, analogicznie było w starej edycji. Oczywiście jest również gładko ogolony (regulamin !), i nosi odświeżone czako - z ładnym nadrukiem.

Obrazek
Kościotrupki. Nowa edycja wykorzystuje wizerunek ze sztywnymi ramionami. O ile w Castle miało to sens, to w Piratach jednak wolę starą wersję. Oczywiście nie umniejsza to niczego szkieletorom - obie edycje mają w sumie naprawdę dużo uroku !

Flagi

Obrazek
Nowa flaga jest wykonana ze sztywnej folii (w starej wersji mieliśmy dwa rodzaje dużych flag - plastikową widoczną na powyższym zdjęciu oraz materiałową). Sam wygląd czaszki uważam jednak za nieudany - wysokie czoło i dziwny wyraz "twarzy" podpada pod groteskowość. Stara była o wiele ... przyjemniejsza ?

Obrazek
Małe wersje flag, obydwie plastikowe. Nadruki identyczne jak na większych wersjach.

Obrazek
Duża flaga żołnierzy, także w nowej wersji wykonana ze sztywnej folii. Loga są praktycznie identyczne. Warto nadmienić że w pierwszej edycji czerwone flagi posiadała tylko frakcja Imperial Guards.

Obrazek
Małe wersje flag. Podobnie jak w przypadku Pirackich - całe z plastiku, nadruki takie same jak w większych wersjach.

Obrazek
Powyższe zdjęcie przedstawia czaszki pochodzące ze wszystkich serii Pirackich, łącznie z Duplo i Juniors.

Broń

Obrazek
Jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Pirackich: działa. Dwa pierwsze pochodzą ze starej edycji, to po lewej z emblematem i miejscem na lont było przeznaczone na rynek Amerykański i różni się od swojego Europejskiego odpowiednika tym że nie ma możliwości strzelania (Amerykanie są dziwni). Edycja europejska miała w środku sprężynę dzięki czemu na całkiem dużą odległość można było wystrzeliwać okrągłe cegiełki 1x1. Niestety coś za coś: nasze działa były pozbawione ładnego emblematu. W nowej edycji otrzymujemy tylko działa strzelające (i niestety nadal bez emblematu) pod względem kształtu identyczne ze swoimi starszymi Europejskimi odpowiednikami. Bardzo ciekawie wygląda ciemnoszary połyskliwy materiał z którego są wykonane, nieco przypomina odlewy żeliwne.

Obrazek
Podstawy pod działa. Identyczne.

Obrazek
Muszkiety, nowe różnią się tylko kolorystyką, wykonane są z odświeżonego odcienia brązu.

Obrazek
Pistolety. Podobnie jak w przypadku muszkietów - kształt identyczny, natomiast odcień koloru inny.

Obrazek
Szable. Także tu mamy spuściznę zmian kolorystyki - nowe są w innym odcieniu szarości.

Obrazek
Dynamity. Nowe wykorzystywane są głównie w serii Power Miners, zawitały także do świata Piratów. Jednak prywatnie jakoś mnie nie przekonują, do tego wystający ostry lont jest dość ryzykowny w rękach małego dziecka.

Akcesoria

Obrazek
Plecaki są identyczne pod względem kształtu - oczywiście zmienił się odcień brązu.

Obrazek
Stare mapy były przepiękne i do tego w wyraźny sposób nawiązywały do tematyki Pirackiej. Nowe to pójście na łatwiznę, Lego wykorzystało elementy znane już z serii Indiana Jones. Piraci szukający skarbów na pustyni ?

Obrazek
Nowe ognie pojawiły się nie tylko w Piratach, są też wykorzystywane jako piórka do kapeluszy. Wyglądają całkiem ciekawie choć mam nadzieję że stare nie znikną.

Obrazek
Pagony Kapitana. W pogoni za modą zmienił brązowe na złote. No cóż, trendy w modzie często bywają dyskusyjne.

Zwierzaki

Obrazek
Małpy. Różnica ponownie tylko w odcieniu brązu.

Obrazek
Stara papuga miała przepiękne nadruki, nowa to ohydne szkaradztwo wykonane z dwóch wymieszanych kolorów plastiku.

Obrazek
Wraz z nową serią otrzymaliśmy całkiem zmienionego rekina (pojawił się już wcześniej w serii Agents). O wiele większy z nadrukami prezentuje się naprawdę ciekawie.

Obrazek
Krokodyle różnią się tylko kolorem. W nowym wykorzystano bardzo ładny ciemny odcień zieleni. Identyczne krokodyle występowały już w serii Indiana Jones.

koniec posta 6 z 7
Ostatnio zmieniony 2009-05-11, 18:45 przez nori, łącznie zmieniany 2 razy.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#22 Post autor: Piterko »

opis Pirates został podzielony na siedem postów, to jest początek posta 7 z 7

Pirates II

Obrazek

Rok 1989 był ważny z wielu względów...ale pomijając to, co działo się na świecie w polityce, warto powiedzieć co wydarzyło się w Lego... na studowych morzach klockowych karaibów pojawili się piraci. Rządzili niepodzielnie ze swoimi statkami, jak Black Seas Baracuda czy Cross Bone Clipper. Odkrywali skarby na wielu wyspach i musieli walczyć z ich tubylcami i królem Kahuka na czele. Pokoju strzegli zaś żołnierze armady i imperialnej gwardii. To były piękne czasy - powstało mnóstwo mniejszych i większych zestawów, niektóre były potem wznawiane, wiele stało się legendą. Jednak gdyby tak pominąć wznowienia to Piraci ostatecznie utonęli w odmętach roku 1997. Wydawało się, że już nigdy nie będzie dane im powrócić. Nadzieje związane z "Piratami z Karaibów" rozwiał brak licencji na ten tytuł. Tymczasem zbliżała się 20 rocznica powstania serii. Fani z utęsknieniem wyczekiwali na horyzoncie nowych statków Klockowych Piratów. I wtedy to się stało. Oni powrócili! I to w dobrym stylu. Fanom starej serii, i klocków Lego w ogóle, ukazał się obraz nowych piratów. Nawiązania do tradycyjnych wzorców sprzed prawie dwudziestu lat po prostu musiały wypalić - trójkątne czapki, bandany, pistolety starego typu, muszkiety czy czako - to tylko niektóre akcesoria które wróciły po niemal dwudziestu latach w ilościach masowych. Ale nie tylko dlatego nowa seria stała się sławna jeszcze przed wypuszczeniem. Wygląd zestawów, atmosfera oraz nowe części, których kiedyś tak bardzo brakowało. Zapraszam na ekscytującą podróż w stronę zachodzącego słońca Klockokaraibów



6192
Obrazek
nazwa: Pirate Building Set
rok: 2008/2009
ilość części: 150
ludziki: 1

To ci dopiero dziwadło. Zestaw Creatora, który posiada tylko podstawowe elementy, parę akcesoriów i ludzika. I chyba tylko dla tego ostatniego zatwardziali fani piratów postanowią go kupić. Minifig ma bardzo ładny nadruk (po dwóch stronach, a jakże) z białą, rozpiętą u szyi koszulą, niebieską kurtką. Przepasany jest jednym pasem (na lewą stronę - odwrotnie jak tegoroczni piraci) i ma ładną kapitańską czapkę z nadrukiem trupiej czachy. Do tego dostajemy trzy, przezroczystobiałe klejnoty, koło sterowe i sporo podstawowych klocków. Z nich możemy zbudować co tylko dusza zapragnie - delfinka, statek, wyspę, skrzynię na skarby, żółwia albo i niezydentyfikowaną, różnokolorową masę. Fabryczny stateczek jest całkiem miły dla oka, ale AFOLe pewnie szybko przerobią go "na żyletki". Creator Pirates Set ma także sporą liczbę różnokolorowych serków, a tego elementu nigdy nie za wiele. Jeśli ktoś jest naprawdę zatwardziałym fanem pewnie kupi. A jeśli ma młodszego brata/małe dziecko to pewnie i tak kupi.
Ze swojej strony dodam, że sama figurka pirata bardzo dobrze komponuje się z torbą Indiany Jonesa.

instrukcja: 24-stronicowa książeczka (A6)
dostępność: Łatwo dostępny
Dodatkowe zdjęcia: galeria

6239
Obrazek

nazwa: Cannon Battle
rok: 2008/2009
ilość części: 45
ludziki: 2

Wielu fanów mówiło, że raczej nie kupią tego zestawu, ale ogromna liczba ludzi zaczyna właśnie od Cannon Battle, ze względu na jego przydatność. Nie dość, że dostajemy 2 figurki (Pirat i żołnierz) to jeszcze dochodzi armata na kołach. Kolejnym akcesoriem jest pochodnia, zrobiona z lunety. Obecność ognia nowego typu też jest cenna. Pirat z kolei kryje się za murkiem, który rozpada się przy trafieniu pociskiem. Bawialny, przydatny i tani.
Ciekawostką jest, że w instrukcji popełniono podwójny błąd w tzw "przepisie na minifigi". Nie dość, że główki są zamienione, to jeszcze piracki tors ma długie rękawy.

instrukcja: 12-stronicowa książeczka (A6)
dostępność: Łatwo dostępny
Dodatkowe zdjęcia: galeria
[URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=7769]Recenzja na forum[/URL], autor: Nexus 7

6240
Obrazek

nazwa: Kraken Attackin’
rok: 2008/2009
ilość części: 78
ludziki: 2

Poprawnie napisana nazwa tego zestawu jest z ' tym znaczkiem. Według mnie, brzmi to nieco slangowo. Polscy tłumacze też nie do końca dali sobie radę ("PotworY morskiE atakujĄ... a w zestawie jedna ośmiorniczka). Czemu nazwa nie jest zbyt dobra? Bo sam kraken jest starą dobrą ośmiornicą w nowym, czerwonym kolorze (co niektórym kojarzyło się z twarzą Admirała Ackbarra z SW). W zestawie jest jeszcze tratwa. Ta ma bardzo ciekawą konstrukcję, która warta jest wykorzystania. Dodajmy do tego ładne połączenie kremowego i brązowego, kupę przydatnych akcesoriów (bocianie gniazdo, strzelba), nową papugę i dwóch piratów, którzy pokazują "krakenowi gdzie jego miejsce". Opłacalny i bawialny zestaw.
Po raz kolejny popełniono błąd w instrukcji i bezrękawnik zamieniony został na koszulę z długimi rękawami. Drugim błędem jest zamiana czapek obu piratów.

instrukcja: 24-stronicowa książeczka (A5 nieco pomniejszony)
dostępność: Łatwo dostępny
Dodatkowe zdjęcia: galeria
Recenzja na forum, autor: Scrat

6241
Obrazek

nazwa: Loot Island
rok: 2008/2009
ilość części: 142
ludziki: 3

Budzący największe kontrowersje zestaw. Z jenej strony każdy chce go mieć, ze względu na nową płytę konstrukcyjną(w kształcie wyspy). Z drugiej strony sam zestaw nie jest wart swojej ceny. Główna konstrukcja jest nakładana na płytę, bez żadnego podtrzymania. Zestaw ma też swoje plusy: Jeden z ludzików ma twarz staruszka znaną wcześniej tylko z Medieval Market Village. Dodano mu dłuższą brodę, unikalny zestaw nóżek z obdartymi spodenkami i mamy "zaginionego rozbitka". Jest tu też krokodyl w nowym kolorze ciemnozielonym (wcześniej pojawił się w zestawach IJ). To także jeden z niewielu zestawów w którym jest złota skrzynia na skarby (oczywiście jakość jak i sposób wykonania tej części pozostawia nieco do życzenia). "Wyspa" posiada też przydatne akcesoria, takie jak luneta, rybka oraz super funkcjonalna katapulta, której bazą jest garnek. "Wyspa Rozbitka", jak już wspomniałem to zestaw kontrowersyjny. Niemniej, do kupna zachęca jego "wewnętrzne piękno", znane również jako "miłość od pierwszego wejrzenia". Może to ten klimat "odległej, bezludnej wyspy"? Kto wie. Tak czy siak, warto mieć go w swojej kolekcji i ulepszyć po swojemu.

instrukcja: 36-stronicowa książeczka (A4, jednak zbliżony do kwadratu)
dostępność: Łatwo dostępny
Dodatkowe zdjęcia: galeria
Recenzja na forum, autor: Ither

6242
Obrazek

nazwa: Soldiers’ Fort
rok: 2008/2009
ilość części: 367
ludziki: 6

Jak mogło by zabraknąć w pirackiej serii Fortu Żołnierzy? Ten może nie jest tak imponujący jak ten pierwszy (wszystko co pierwsze jest zawsze najlepsze) 6276. Nowy fort jest jednak inny. Przede wszystkim, jest zbudowany członowo. To pozwala na stworzenie własnej, najlepszej kombinacji. Mamy moduł z dźwigiem, więzieniem, przystanią czy mostkiem. To też jak na razie jedyny zestaw w "Pirates II" w którym jest palma (Do tego na stałej i dużej podstawce). Twórcy łączyli kolory jak najlepiej się dało, dbali o wykonanie i postawili na pomysłowość, a omal nie zapomnieli o pełnoprawnej palmie! (W Loot Island mamy ledwie namiastki drzew). Ale nie tylko dla tego wypada mieć ten zestaw. Po forcie skacze sobie małpka, zaś pirat próbuje wydostać się z więzienia, dzierżąc w rękach kolejny z przydatnych akcesoriów - banana <fanfary>. Być może skłoni to niektórych do zrobienia pirackiego warzywniaka, bo w forcie jest jeszcze tylko beczka z rybką. Zestaw posiada także jeden z nowych dynamitów - klasyczne tile 1x2 z nadrukowanym dynamitem zastąpiła plastikowa atrapa (potem szerzej zastosowana w serii Power Miners). Mocnym punktem zestawu są ludziki - Mamy Admirała Gwardzistów, 3 żołnierzy, pirata, małpkę i Kapitana Klockobrodego. Co ciekawe, kapitan ma tu hak na prawej ręce, podczas gdy w Brickbeard's Bounty hak zastępuje mu lewą rękę. Niedopatrzenie? Ale mówiąc już tylko o samym zestawie - warty kupna ze względu na ludziki i dużą ilość przydatnych przedmiotów (nie wymieniłem przecież jeszcze pistoletu muszkietu czy lunety, która stała się jakby sztandarową częścią serii Pirates II)

instrukcja: 48 i 36-stronicowe książeczki (A4, jednak zbliżony do kwadratu)
dostępność: Łatwo dostępny
Dodatkowe zdjęcia: galeria
Recenzja na forum, autor: nori

6243
Obrazek

nazwa: Brickbeard&#8217;s Bounty
rok: 2008/2009
ilość części: 592
ludziki: 7

Nie mogło by być nowej serii piratów bez statku. Tym razem Klockobrody postanowił załatwić sobie "Perłę". Przynajmniej według polskich tłumaczy (takie niewinne nawiązanie do "Piratów z Karaibów") bo czarnych żagli coś nie widać. Są za to piękne kolory - dużo brązowych klocków, nowiutkie czerwono-białe żagle z trupią czachą, siatka, trzy działa (to trzecie na mostku) i mnóstwo muszkietów. A to dopiero początek. "Perła" więzi na swoim pokładzie Córkę Gubernatora (TM) i próbuje ochronić skarb w kolejnej ze złotych skrzyń. Ale nawet 7 ludzików (i małpka) nie są najlepsze. Bo oto pojawia się 8 postać, którą jest...syrena! Tak jest - po latach wreszcie doczekaliśmy się syreny z prawdziwego zdarzenia. Piękna figurka może służyć za żywą postać z morskich legend. Może jednakże zawisnąć jako ozdoba dziobu statku... dla każdego coś miłego. Pora teraz coś o samej budowie i o żaglach. Ich mocowanie wzburzyło sporą część fanów - koniec z linkami - czas uprościć sprawę. W ten oto sposób łopoczące żagle trzymają się tuż przy maszcie dzięki rurkom - przypomina to nieco sposób mocowania żagla na statku wikingów. Czy to źle, czy dobrze to już leży w gustach fanów. A że o gustach się nie dyskutuje... jedną z równie ciekawych rzeczy w zestawie jest rekin. Pierwsze "okazy" mogliśmy zobaczyć w serii Agents. Tutaj ryba nie ma zwariowanych światełek na karku. Niemniej dalej zachwyca swoją pokaźną kolekcją zębów i "groźnym" wzrokiem. Jest także dwa razy większy od swojego poprzednika, przez co wydaje się być "jak z duplo wyjęty". Nic bardziej mylnego - to naprawdę warty posiadania zwierz, który z łatwością połyka minifiga. Ileż to możliwości daje. Podsumowując, Brickbeard's bounty to jeden z większych (jeśli nie największy) statków w pirackiej flocie, ma bardzo modne w tym sezonie kolory, spokojnie mieści do 15 minifigów a wraz z nim dostajemy parę dodatków, budujących klimat. Warto.

instrukcja: 56 i 76-stronicowe książeczki (A4)
dostępność: Łatwo dostępny
Dodatkowe zdjęcia: galeria
Recenzja na forum, autor: vedder, Ither

6253
Obrazek

nazwa: Shipwreck Hideout
rok: 2008/2009
ilość części: 310
ludziki: 6

Jeden z "ecsclusive'ów" Lego S@H. Wrak statku, kryjówka piratów, gdzie znajduje się cała masa dodatków. A to złota skrzynia ze skarbem, chroniona przez wysuwające się ostrze. Kajuta kapitana ocalała ze statku, tutaj jest śmiercionośną pułapką (czaszki zrzucane przez dziurę, ukrytą pod komodą w kajucie). Nawet na moście nie można czuć się bezpiecznie, gdyż jednym sprawnym ruchem można go wywrócić, wraz ze znajdującymi się tam osobnikami. Dodajmy do tego 6 minifigurek (w tym szkielet nowej budowy), wśród których jest piratka - dostępna tylko w tym zestawie! Zarówno przepiękny tors jak i urocza buzia są unikalne. A dostajemy jeszcze fryzurkę nowego rodzaju i mamy pełen wypas. Niech się schowają kobiece postaci ze starej wersji. Ta tutaj jest bojową dziewczyną, idealną dla Brickbearda. Muszę powiedzieć, iż zestaw posiada same przydatne części - dwie czapki kapitańskie, sporo muszkietów, lunetę, kosę a do tego części statku - szkielet kadłuba, maszt, bocianie gniazdo i koło sterowe. Na przekąskę jest ryba w skrzynce nowego rodzaju. Jeśli tylko gdzieś wypatrzysz ten zestaw, kupuj bez zastanowienia!

instrukcja: 76-stronicowa książeczka (A4, jednak zbliżony do kwadratu)
dostępność: Łatwo dostępny
Dodatkowe zdjęcia: galeria
Recenzja na forum, autor: nori, Ither

6299

Obrazek

nazwa: Pirates Advent Callendar
rok: 2009
ilość części: 148
ludziki: 8

Kalendarz adwentowy z Piratami. Teoretycznie potrafił zachwycić ludzikami - zwłaszcza syreną - jednak dla kogoś, kto posiadł już wszystkie regularne zestawy, nie miał za wielu nowych rzeczy do oglądania. Występująca tu ryba-piła była wielkości starych rekinów. Żołnierz zaś posiadał czako bez nadruku.

Dostępność: Średnio dostępny
Recenzja na forum, autor: nori


8396
Obrazek

nazwa: Soldier&#8217;s Arsenal
rok: 2008/2009
ilość części: 17
ludziki: 1

Impuls z nowym żołnierzem. Oprócz tej postaci w zestawie znajduje się pistolet, muszkiet, szabla i tak pożądany przez wielu plecak (wszak nowi gwardziści plecaki mają tylko namalowane). Poza tym kilka klocków w ciekawych kolorach. Chyba najbardziej popularny zestaw "dopełnieniowy" właśnie ze względu na obecność wspomnianego plecaka.
CIEKAWOSTKA: Tył pudełka polskiej wersji nie posiada reklam większych zestawów takich jak te jest za to ostrzeżenie o możliwości połknięcia małych części - we wszystkich językach świata.

instrukcja: Kartka A5
dostępność: Łatwo dostępny
Dodatkowe zdjęcia: galeria
Recenzja na forum, autor: Kirysowaty


8397
Obrazek

nazwa: Pirate Survival
rok: 2008/2009
ilość części: 16
ludziki: 1

Jeden z nowych impulsów. W malutkim, lekko szorstkim pudełku mamy figurkę pirata w zielonej bandance, pistolet, węża, kilof, palenisko, oraz skrzynię z klejnotami. Mnóstwo przydatnych rzeczy, zaś klasycznych klocków jest w zasadzie 3 sztuki (jeden slope, jeden 2x4 i jeden 2x1 ze studem pośrodku). Nie wymieniłem jeszcze chyba największego plusa tego zestawu - czyli nowa rybka na patyku. Impuls w zasadzie dla niej jest kupowany.
CIEKAWOSTKA: Tył pudełka polskiej wersji nie posiada reklam większych zestawów takich jak te jest za to ostrzeżenie o możliwości połknięcia małych części - we wszystkich językach świata.

instrukcja: Kartka A5
dostępność: Łatwo dostępny
Dodatkowe zdjęcia: galeria
Recenzja na forum, autor: Ither

852543
Obrazek


nazwa: Pirates Magnet Set
rok: 2009
ilość części: 19
ludziki: 3

Niebieskie magnesy, udające klocek 4x2 i podczepione do nich figurki. Łatwy sposób na zdobycie Brickbearda, pirata z nową papugą i gwardzisty. Łatwy nie znaczy jednak tani, gdyż na obecną chwilę S@H życzy sobie za magnesy prawie 50 zł.

dostępność: Łatwo dostępny


852227
Obrazek

nazwa: Pirate Playing Cards
rok: 2008 (?)
ilość części: -
ludziki: -

Dostępne w S@H. Całkiem ładna talia 52 kart. Od asów po dziesiątki mamy normalne karty. Za Jopka, Królową, Króla i Jokera robią tu postacie ze starszej serii Piratów, różniące się tylko tonacją kolorów,. odpowiadających za odpowiednie figury. Jopkiem jest wąsiaty marynarz w czerwonej bandance i koszuli w biało-czerwone paski, Królem stary Rudobrody (z papugą w ręku). Królowa zaś wygląda jak jedna ze starszej serii rycerskiej (Córka Gubernatora była by jak znalazł...). Za Jokera robi tu szkielet z szablą. Spodnią stronę kart zdobi czerwona czacha na czarnym tle. Typowe karciochy...w S@H za 15 zł. Większość serwisów podaje że data produkcji talii to 2009 rok. Nie jest to jednak prawdą - karty przynajmniej od roku dostępne były w Legolandach, najprawdopodobniej wyprodukowane zostały wraz z takimi akcesoriami promocyjnymi jak 4527460 (Ice Cube Tray).)

dostępność: Łatwo dostępny
Dodatkowe zdjęcia: galeria

852544
Obrazek

nazwa: Keychain LEGO&#174; Pirate Captain
rok: 2009
ilość części: 1
ludziki: 1

Czyli figurka kapitana Brickbearda z doczepionym do czapki łańcuszkiem do kluczy. Nie mniej, nie więcej.

dostępność: Łatwo dostępny

852544
Obrazek

nazwa: Pirates T-Shirt
rok: 2009
ilość części: -
ludziki: -

Ciemna koszulka z logo Pirates i głową Klockobrodego. Na metce zaś widnieje napis LEGO. Bo wszystko się przyda, by rozreklamować serię.

dostępność: Trudno dostępny (tylko USA)

852750

Obrazek

nazwa: Pirates Tic Tac Toe
rok: 2009
ilość części: 90
ludziki: 10

Kółko i krzyżyk z piratami i soldatami. Razi jakość ludzików, które wydają się być gorszej jakości, niż piraci z regularnych zestawów. To także problem szachów, battlepacka i paru innych nie-do-końca ogólnodostępnych zestawów.


Dostępność: Łatwo dostępny
Recenzja na forum, autor: nori



Brickmaster: Pirates

Obrazek

nazwa: Brickmaster: Pirates
rok: 2009
ilość części: ok 140
ludziki: 2

Brikmaster to dwumiesięcznik, w zasadzie o wszystkim (ale jednocześnie o niczym). Niemniej są specjalne wydania, do których dodawane są paczki z klockami, jak i instrukcje. Istnieje wydanie specjalne poświęcone Castle. Nie tak dawno powstało wydanie o Piratach.
Standardowy format książeczki z instrukcjami + ponad 140 klocków. Wśród nich dwa ludziki - impulsowy pirat oraz impulsowy żołnierz. W zestawie znalazły się spodenki z drewnianą nogą, a tych nigdy za wiele. Do tego 2 muszkiety, 2 szable, łopata czy garnek. Tak więc cały "zestaw" jest przydatnym źródłem nie tylko części, ale i akcesoriów.

Obrazek

To tylko część wszystkich możliwych pomysłów (napis na okładce mówi o 16 możliwych zestawach), ale jak widać wszystkie są całkiem dobrze przemyślane. Czasem mogą razić niepotrzebne ozdobniki. Niemniej z tych 140+ części da się zrobić naprawdę wiele.

Pirate Beach
Obrazek

Osobiście bardzo podoba mi się pomysł małego statku parowego. Pal licho, że jest to niemożliwe (silnik parowy? W czasach wiktoriańskich?). "Jaskinia" ze skarbem cierpi na brak zabudowań tylej ścianki. Do tego z tą otwartą skrzynią wygląda to jak twarz. Niemniej model jest całkiem ciekawy ze względu na palenisko i dobre odwzorowanie mostku.

Treasure Island
Obrazek

Tutaj z kolei jaskinia jest wymodelowana znacznie lepiej. Fragment okna fortu z powodzeniem można dołączyć do prawowitego zestawu (Soldiers' Fort). Uwagę przyciągają dwie rzeczy: Tratwa o ciekawej konstrukcji i zbudowana z klocków armata. Ta pierwsza przywołuje na myśl klasyczną tratwę z 1992 roku. Kolejny z dobrze przemyślanych pomysłów.

Amazon.com liczy sobie 16 dolarów za ten numer. Magazyn jest na razie niedostępny, jednak powinien się pojawić na nowo w sprzedaży od 31 sierpnia.

wkrótce kolejne opisy

koniec posta 7 z 7
Ostatnio zmieniony 2009-12-27, 23:32 przez Piterko, łącznie zmieniany 11 razy.

rh

#23 Post autor: rh »

No w końcu dobrnąłem do końca ;) ŚWIETNY opis ;) tylko brakuje tego w formie pdf'a albo i nawet książkowej ;) (swoją drogą musiałeś w to włożyć naprawdę DUŻO pracy).
nori pisze:Jednoelementowa wyspa z najgorszą palmą w historii Lego
I niestety tą palmę widujemy w kolejnych zestawach ....
nori pisze:Additionally - Książki
Czy Ty je posiadasz? Bo o ich istnieniu po raz pierwszy się dowiedziałem z tego opisu ...
nori pisze:W roku 2005 Lego ponownie powróciło do Piratów, tym razem w serii dla najmłodszych: Duplo.
Duplo swoją drogą dla każdej serii obecnie dysponuje genialnymi zestawami...
nori pisze:robi ogromny rekin (27 cm długości !)
Aż mam ochotę go sobie sprawić ;) świetny jest :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#24 Post autor: M_longer »

rh pisze:Duplo swoją drogą dla każdej serii obecnie dysponuje genialnymi zestawami...
I ma autobus, prawda? :P

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#25 Post autor: Piterko »

Prawdę mówiąc Duplo jest teraz przodownikiem - ma Zoo małe i duże, farmę też, jak i wspomniany autobus. Obawy przed premierą Lego Duplo Cars powinny być teraz mniejsze.

Najfajniejsze w pomocy Noriemu było szukanie drobnych ciekawostek. Całe szczęście, że nowa seria jest jeszcze taka krótka, to przynajmniej idzie przez to przebrnąć. A, że jestem młodszy, niż seria to nie mam tej...hm... "wiedzy" XD
Stąd opis pełny, śliczny, kolorowy, a może i niegdyś drukowany musiał powstać.
Ostatnio zmieniony 2009-05-05, 22:16 przez Piterko, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#26 Post autor: nori »

O tak, rh, rekin jest naprawdę rewelacyjny. Zresztą już Ci go zachwalałem ;)
Książeczki to specyficzne ciekawostki - ale raczej dla maniaka. Można je kupić bez problemu na Amazonie lub e-bayu (angielskim).
rh pisze:brakuje tego w formie pdf'a
Wersja pdf właśnie powstaje, jest już ogólny układ, trwa korekta itp. Jeżeli ktoś znalazłby jakiekolwiek błędy (od stylistycznych i ortograficznych po rzeczowe) - bardzo proszę o informację.
Ostatnio zmieniony 2009-05-12, 06:09 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#27 Post autor: tomey »

nori, może by tu wkleić Twoje podsumowanie Piratów z Karaibów?
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#28 Post autor: nori »

W tym momencie cały opis powstaje praktycznie od nowa, oczywiście z wykorzystaniem większości elementów które są obecnie, ale będzie znacznie bardziej rozszerzony, dokładny i bogaty w ciekawostki oraz opisy unikatów. Piraci z Karaibów już trafią do nowej wersji, choć premiera dopiero za parę miesięcy...
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#29 Post autor: 3dom »

nori pisze:Piraci z Karaibów już trafią do nowej wersji, choć premiera dopiero za parę miesięcy...
Wraz z premierą książki?:)
...na mieście już ćwierkają wróble... &#128038;&#128038;&#128038;
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#30 Post autor: blizzard »

temat gigant :O
doskonale się go czyta :)
tylko mi nie działa ten link, prowadzący jakoby do komiksu :(

ODPOWIEDZ