[MOC] Unimog 4x4

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
FastER
Posty: 180
Rejestracja: 2008-10-01, 17:33
Lokalizacja: brać na to pieniądze?
brickshelf: FastER

 

[MOC] Unimog 4x4

#1 Post autor: FastER »

Witam serdecznie!
Przez ostatni czas majstrowałem przy ciężarówce, którą można by określić mianem miniTrTr ;)

Obrazek

Zasadniczo ma być to mój wstęp do zbudowania prawdziwej, pełnowymiarowej Trialówki, za którą niedługo, po zakupie odpowiednich kół i dokupieniu kilku knobów się zabieram.

Budując Unimoga starałem się działać według Waszych rad przy moim pierwszym MOCu, nie powtarzać po prostu tych samych błędów.
Kolejnym założeniem było... Hmm, zrobienie czegoś, co chociażby w najmniejszym stopniu przypominało by Unimoga :D

Obrazek

Starałem się jak mogłem, ale nie było łatwo. Z założenia MOC miał być lekki. Kabina z liftarmów. Ale gdy ją zrobiłem, przeszkadzały mi wszędzie widoczne dziury. Postanowiłem, że trochę dołożę bricków. Trochę, i jeszcze trochę, i jeszcze... Aż w końcu kabina waży znaczną część konstrukcji. Przy tym ,,wygładziłem'' ją maksymalnie, study ograniczyłem tylko do dachu tylnej zabudowy.

Obrazek

Chciałem chociaż troszkę odzwierciedlić kilka detali, pojawiły się więc wycieraczki, lusterka, ,,komin'', klamki czy też błotniki, nad którymi troszkę dłużej przysiadłem ;)

Obrazek

Jeśli chodzi o stronę technic- napęd poprzez PF XL z podwójną redukcją double bevel'ami na korzyść mocy, na początku był tam ślimak, ale jeździło to jak dla mnie za wolno, teraz stosunek mocy do prędkości jest optymalny :)
Skręt za pomocą PF medium także z odpowiednią redukcją.
Zawieszenie- z przodu nie było na to żadnego miejsca bo zbudowaniu mostu, ale z tyłu jest za to kolebka amortyzowana, co daje ostatecznie ładną i stabilną jazdę :)

Obrazek

Nie wiem, co mam więcej pisać, a że nie chcę zanudzać, to zaoferuję filmik:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EpRNo6Lba3M[/youtube]

Tu będzie Galeria, jak się upubliczni.

A teraz zapraszam do komentowania, pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Mogę z całą pewnością powiedzieć, że podoba mi się się bardziej niż mój własny :) Ze szczegółów troszkę brakuje zwężenia kabiny na poziomie słupków okien (właściwie jest nawet rozszerzenie), ale i tak jest dobrze.
Natomiast szkoda oczywiście że z przodu nie ma zawieszki. Próba zbudowania takowej na pewno dostarczyłaby Ci dużo przydatnego w TrTr doświadczenia.
Ostatnio zmieniony 2009-04-16, 14:07 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#3 Post autor: djtermoz »

No ładne cacko. Wygląda zgrabnie i jeździ też całkiem sprawnie. Filmik przydałby się dłuższy. I znaczek Mercedesa powienineś wcisnąć w maskę.

Prawie mnie wyprzedziłeś bo od kilku tygodni też lepię coś podobnego - Unimog na tych samych kołach co u Ciebie. Reszta będzie jednak trochę inna.

Awatar użytkownika
FastER
Posty: 180
Rejestracja: 2008-10-01, 17:33
Lokalizacja: brać na to pieniądze?
brickshelf: FastER

 

#4 Post autor: FastER »

Dziękuję :)
Filmik- nie chcę nikogo ani zanudzać, ani marnować jakże cennego czasu, dlatego już kiedyś sobie ustaliłem, że moje filmiki będą miały długość około minuty :)
Taki szczytny cel.
Aaa, chciałem dodać, że zwrotnice w przednim moście są z galerii nico_71, dla jasności. Chciałem zbudować jego most, ale był słabo sfotografowany i nie zadowalał by mnie stwierdzając jego wytrzymałość. Ale zwrotnice są jak najbardziej takie jak u niego. Piszę, żeby później nie było niedomówień ;)
Sariel, Twój był ładniejszy ;)
Ale chyba nie sprawny... ;D Miło słyszeć pochwały od takiego budowniczego, jak Ty. :)
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2009-04-16, 14:15 przez FastER, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#5 Post autor: makorol »

Ładny :) Bardzo szybki i dość silny. Znaczek mercedesa jest za duży i za bardzo odstaje. Aha, jest ładniejszy od Sariela (unimoga ;])
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#6 Post autor: Ramzes »

To i może ja coś dorzuce:)
Autko wizualnie ładnie się prezentuje, co prawda ja kto zauważył djtermoz znaczek za abrdzo wystaje ale nie psuje to ogólnego wyglądu. co to strony technicznej to wg. mnie za szybko jeździ - wiem wiem czepiam się, ale jak TrTr to już odpowiednia moc powinna być. Minutowe filmiki są za krotkie jak na taka trialówkę, mogłeś jeszcze podać podstawowe dane jak długość, szerokość... i masa
To tyle z mojej strony :)
pozdrawiam

Ps. zapomniałem dodać - świetny podkład!
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

STING

#7 Post autor: STING »

no no chłopaki pojawił się Wam nowy rywal:)

Awatar użytkownika
FastER
Posty: 180
Rejestracja: 2008-10-01, 17:33
Lokalizacja: brać na to pieniądze?
brickshelf: FastER

 

#8 Post autor: FastER »

makorol, on odstaje minimalnie, ale jak przejrzałem te zdjęcia to tak się może wydawać... No cóż, mój błąd ;)
Ramzes, myślisz, że gdyby nie był by odpowiednio mocny, nie zwiększył bym mu redukcji?
Potrafi naprawdę nieźle zapuścić się w teren, większe przełożenie nie miało by sensu, PF XL sam w sobie jest już piekielnie mocny, co dopiero po dwukrotnej redukcji.
Dobra, następnym razem dodam dłuższy filmik. Ale niech no mi który wtedy napisze, że za długi film! :P
Jak większość z nas nie mam możliwości zważenia modelu.
Ale długość i szerokość mogłem podać, jak policzę to się poprawię :)
Podkład- jakoś ten utwór najbardziej pasował mi do mocnego i terenowego MOCa, dobrze, że trafiłem :)
Miło, że się Wam podoba. :)
Marcin Wielec, Rywal do czego? :P

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#9 Post autor: Bobofrutx »

Niezły Unimog :D Szkoda że zawieszki na przedzie brak :/ ;P
Może to dziwne ale tak jak djtermoz, ja też kombinuje nad taką maszyną, tylko że z pełnym zawieszeniem :P
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
FastER
Posty: 180
Rejestracja: 2008-10-01, 17:33
Lokalizacja: brać na to pieniądze?
brickshelf: FastER

 

#10 Post autor: FastER »

Heh, to może małe zawody? :P
Było by ciekawie ;)

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#11 Post autor: Cieślu »

Bardzo sympatyczna maszyna.Kabina jest naprawdę ładna. Nie podoba mi się trochę ten wystający znaczek ale to nie ma większego znaczenia.
Odpowiednio dobrałeś przełożenie, które zapewnia odpowiednią ilość mocy i dobrą szybkość. Wielka szkoda że nie ma z przodu zawieszki, bo pewnie trochę to przeszkadza na większych przeszkodach. Ale masz za to co poprawiać :) Ja zmieniłbym też koła na bardziej terenowe, ale nie jest to konieczne, zwłaszcza że nie ma takich o podobnym rozmiarze do tych.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2009-04-16, 19:03 przez Cieślu, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#12 Post autor: M_longer »

Cieślu pisze:zwłaszcza że nie ma takich o podobnym rozmiarze do tych.
Średnica zbliżona, szerokość nie bardzo:

Obrazek

Awatar użytkownika
greenblue
Posty: 183
Rejestracja: 2007-08-23, 22:45
Lokalizacja: Warsza

#13 Post autor: greenblue »

Konstrukcja bardzo mi się podoba. Od razu widać, że to Unimog, całość jest zgrabna, spójna i nic nie kłóci się ze sobą. Żółty kolor i czarna paka ładnie pasują do siebie. Genialne koła!
Trochę tej zawieszki z przodu brak... ale... czasem tak musi być.
Filmik za krótki. A z długością to jest tak, że dwugodzinny film może być interesujący, a inny, krótszy, zaraz będzie nużył. Potrzeba filmików dłuższych niż minuta i nie nudnych!!! Wyzwanie dla Ciebie. Dasz rade.
Złota dekada Lugpolu: 2008 - 2017

Awatar użytkownika
FastER
Posty: 180
Rejestracja: 2008-10-01, 17:33
Lokalizacja: brać na to pieniądze?
brickshelf: FastER

 

#14 Post autor: FastER »

Hmm, a ten był nudny?
Bo starałem się, by taki nie był, wręcz przeciwnie ;)
Dziękuję za miłe słowa, bardzo motywują do dalszej pracy (to w końcu dopiero mój drugi MOC) :)

Nerevar
Posty: 82
Rejestracja: 2009-02-21, 17:08
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

#15 Post autor: Nerevar »

Mnie się podoba, wygląda i jeździ jak trzeba.

O technicznej stronie się nie będę wypowiadał bo nie mam żadnego doświadczenia w budowaniu TT. Natomiast jeśli chodzi o wygląd to troszkę nie podoba mi się grill (płaski) oraz to dziwaczne logo z przodu (kierownica :) )

Swoją drogą nie boisz się że te rączki od drzwi odpadną i już nie zostaną odnalezione w trawsku :D ?

ODPOWIEDZ