8879 Power Functions IR Speed Remote Control

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

8879 Power Functions IR Speed Remote Control

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Recenzja 8879 Power Functions IR Speed Remote Control

Seria: Power Functions
Rok produkcji: 2009 (2008 wg oznaczeń na spodzie pilota)
Liczba klocków: 1
Liczba figurek: 0
Waga: nieznana
Spis części: Peeron, Bricklink
Cena: MSRP: $13.00, S@H: 54.95 PLN, Bricklink: od $18.00, Allegro: brak

Opakowanie

Pilot dociera do nas w opakowaniu dość typowym dla elementów PF:

Obrazek

Trzeba przyznać, że tym razem nie skończyło się na zapakowaniu pilota w woreczek - został również zabezpieczony od spodu i po bokach sztywnym kartonikiem, dorzucono też dwie złożone karteczki pełniące rolę instrukcji.

Instrukcje

Instrukcji jako takich nie ma - są dwie karteluszki w wielu językach (również polskim, z przyzwoitym tłumaczeniem). Jedna pokazuje jak otworzyć pilot, włożyć do środka baterie i nie zrobić sobie przy tym krzywdy, druga uprzedza że wyrzucanie baterii do śmieci jest fuj, a wyrzucanie pilota jeszcze bardziej. I takie tam.

Klocki

Co tu dużo mówić, nowy pilot:

Obrazek Obrazek Obrazek

Całym smaczkiem nowego pilota jest możliwość kontrolowania prędkości silników. Odbywa się to za pomocą dwóch pokręteł, po jednym na każdy silnik - układ taki jak z dwiema dźwigienkami w pilocie z 8275. Każde pokrętło ma do kompletu duży czerwony przycisk, który powoduje natychmiastowe zastopowanie odpowiedniego silnika, oraz znany z poprzedniego pilota przełącznik biegunów i selektor kanałów IR.
Pilot ma wymiary 12x8x4 study, czyli dokładnie dwóch starych pilotów postawionych obok siebie, a pokrętła mają średnicę nieco ponad 3 studów. Każde z nich ma wejście na oś głębokie na 1 studa. Po bokach pilota znajdziemy miejsca na piny, identyczne jak w starym pilocie, które pozwalają łączyć kilka pilotów (również starych) ze sobą. Spód jest całkowicie gładki, na górze mamy 4 study. Pilota zasilają 3 baterie AAA, schowane tak jak w poprzednim pilocie pod klapką zamykaną na małą śrubkę krzyżową.
Co co działania pilota - na początku zaskakuje. Tak jak pewnie większość osób, spodziewałem się że pokrętła mają ograniczony zakres ruchów, a po puszczeniu wracają do pozycji neutralnej - nic z tego. Pokrętłami można kręcić bez ograniczeń w każdym kierunku. Pozycja neutralna nie istnieje, silnik można zastopować w każdej chwili czerwonym przyciskiem. Pokrętła obracają się bardzo lekko, na szczęście nie w sposób płynny tylko przeskakując co kilka stopni - każdy taki przeskok zmienia prędkość silnika o 1 punkt w skali 1-7. Po rozpędzeniu silnika do maksimum możemy kręcić pokrętłem dalej, silnik już nie przyspieszy - natomiast cofnięcie pokrętła go spowolni.
Drugie zaskoczenie to fakt, że nowy pilot nie wymaga - w przeciwieństwie do starego - ciągłego kontaktu z wieżyczką IR. Jeśli wieżyczka straci sygnał, silniki pracują dalej bez zmian, nie ma żadnego automatycznego stopu. Dla jednych będzie to wada, dla innych zaleta - myślę że zalet jest więcej, np. dla budowniczych pociągów, dla kierowców Truck Trialu, i dla każdego kto chciałby zbudować na PFach pojazd w miarę autonomiczny, który raz puszczony w ruch porusza się sam, bez ciągłego 'prowadzenia' pilotem. Tu ciekawostka - użycie starego pilota na tym samym kanale kasuje komendy z nowego, tak jakby stary pilot miał priorytet w sterowaniu.
Sterowanie pojazdami gąsienicowymi, które było w moim przypadku głównym powodem zakupu pilota , jest przy normalnym użyciu pokręteł nieco mylące - ciężko precyzyjnie zgrać oba pokrętła, tym bardziej że zmiana prędkości następuje czasem z lekkim opóźnieniem. Dobudowałem więc do pilota rodzaj kierownicy, pozwalającej jednocześnie kontrolować napęd i skręt:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nie jest to całkiem precyzyjne rozwiązanie, ze względu na to jak lekko kręcą się pokrętła, a w dodatku przełożenie w nim użyte nie pozwala wykorzystać całego zakresu ruchu pokręteł w zakresie do przodu/do tyłu. Mimo to kieruje się nim zdecydowanie ciekawiej niż 'gołymi' pokrętłami, co można zobaczyć na filmie:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=655GY6h9GE8[/youtube]

Za:
- kontrola prędkości
- małe wymiary, łatwość łączenia ze starymi pilotami
- utrzymywanie ostatniej komendy po utracie sygnału
- cena

Przeciw:
- luźno kręcące się pokrętła bez powrotu do pozycji neutralnej (co nie powinno specjalnie przeszkadzać w jeździe pojazdami kołowymi)
Ostatnio zmieniony 2009-10-17, 08:00 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Belmondo
Posty: 64
Rejestracja: 2009-03-25, 08:10
Lokalizacja: Zawiercie/Wrocław
brickshelf: Belmondo

 

#2 Post autor: Belmondo »

Pilot w sumie taki sobie (poza gąsienicami i pociągami), ale w sumie do pociągów przede wszystkim przeznaczony, a cena nie zabija. Na pewno rozważę jego kupno jak już się w buldka zaopatrzę (zwłaszcza, że przy buldku jest tylko 1 pilot). Recenzja na pewno przydatna no i dobrze napisana. Jest wszystko co potrzeba.

Sarielu, Twoja modyfikacja pilota choć prosta, to jednak bardzo pomysłowa i przydatna. W sumie ciężko chyba wymyślić coś bardziej sensownego do sterowania pojazdami gąsienicowymi.

Jeśli chodzi o brak powrotu do pozycji neutralnej to raczej dla fanów pociągów zaleta (nie będą musieli przy zabawie przemęczać palców) :D a utrzymywanie komendy po utracie zasięgu uznał bym jednak za wadę (poza nielicznymi zastosowaniami). Przy wolnych trialówkach może jeszcze, ale przy szybszych pojazdach na pewno nie jest mile widziane "urywanie się ze smyczy" :D
"All men are equal 'till the victory is won
No color or religion ever stopped a bullet from a gun" - Thin Lizzy

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#3 Post autor: Ramzes »

Nie, wiem do czego taki pilot miałby się w trialu przydać. Manipulacja obrotami silnika mocy nam nie zwiększy, a z tego co mi sie wydaje, to normalnie silniki pracują na maksymalnych obrotach, zależnych od obciążenia. Taki pilot zdecydowanie lepiej sprawdzi się w szybkich, lekkich samochodach. chyba, że o czymś nie wiem, to mnie oświećcie:)
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Otóż wielką bolączką w trialu jest gubienie zasięgu :)

Awatar użytkownika
Mistrz Podziemi
Posty: 89
Rejestracja: 2009-03-27, 13:58
Lokalizacja: Częstochowa

#5 Post autor: Mistrz Podziemi »

Generalnie dla mnie murowany zakup. Cóż, uwielbiam gąsienice. Jeszcze gdyby tylko PFy miały więcej tych przeklętych kanałów... Liczba 4 jest strasznie ograniczająca.

A brak powrotu do pozycji neutralnej? Od czego pomysłowość AFOLi, coś zawsze można wymyślić.
Ostatnio zmieniony 2009-04-30, 18:55 przez Mistrz Podziemi, łącznie zmieniany 1 raz.
"Osłony na 30%!" - krzyczy technik.
"Przekieruj moc z wentylatorów w klozecie." - odpowiada dowódca.

Awatar użytkownika
misiek
Posty: 421
Rejestracja: 2008-05-04, 00:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
brickshelf: misiek3000

 

#6 Post autor: misiek »

Mistrz Podziemi pisze: A brak powrotu do pozycji neutralnej? Od czego pomysłowość AFOLi, coś zawsze można wymyślić.
Można by wstawić tam ten sam mechanizm co do samoistnego powrotu koł przy skręcie. a zakup stoi pod znakiem zapytania dopóki nie będę trzymał go w rękach, i potem ocenimy :)
Ostatnio zmieniony 2009-04-30, 21:47 przez misiek, łącznie zmieniany 1 raz.
FREE HUGS :D

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

misiek pisze:Można by wstawić tam ten sam mechanizm co do samoistnego powrotu koł przy skręcie
Się znaczy sprężynkę?
Ona pozwala tylko na wychylenie o 90 stopni w prawo i w lewo. Chociaż kto wie, jakieś przełożenie na bevelach, czy cuś..

Awatar użytkownika
misiek
Posty: 421
Rejestracja: 2008-05-04, 00:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
brickshelf: misiek3000

 

#8 Post autor: misiek »

spokojnie, nieminie tydzien i Sariel pokaże jakąś modyfikacje tego pilota poszerzoną o jakieś zbajerzone funkcje ;p
FREE HUGS :D

RoGeR
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-05, 08:25
Lokalizacja: Jaworzno

#9 Post autor: RoGeR »

pilocik wydaje się całkiem fajny bo ma kontrolę obrotów

chciałem go kupić ale póki co nikt w Polsce jeszcze go nie sprzedaje ;/ i tu mam lekkie pytanko... ile czasu może potrwać aby ten pilot można już było kupić w Polsce (allegro czy inne sklepy)??

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#10 Post autor: makorol »

Myślę, że w ciągu 2 tygodni pojawi się na allegro ;P
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

RoGeR pisze:ile czasu może potrwać aby ten pilot można już było kupić w Polsce (allegro czy inne sklepy)??
Pojawi się gdy ktoś go sprowadzi ;)

Bocian
Posty: 26
Rejestracja: 2008-11-13, 11:11
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: bocian

 

#12 Post autor: Bocian »

RoGeR pisze: chciałem go kupić ale póki co nikt w Polsce jeszcze go nie sprzedaje ;/
Nie zgodzę się z tym:)
Link
Ostatnio zmieniony 2009-05-08, 20:56 przez Bocian, łącznie zmieniany 1 raz.

Fistach

#13 Post autor: Fistach »

Buahaha mediuma za 24 dolary ma :) hahaha. Zastanawiałem się czy kupić tego pilota czy zwykłego. padło na normalnego. Ale ten jest na mojej liście zakupów:)
Ostatnio zmieniony 2009-05-08, 21:12 przez Fistach, łącznie zmieniany 1 raz.

RoGeR
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-05, 08:25
Lokalizacja: Jaworzno

#14 Post autor: RoGeR »

Bocian pisze:
RoGeR pisze: chciałem go kupić ale póki co nikt w Polsce jeszcze go nie sprzedaje ;/
Nie zgodzę się z tym:)
Link
oo.. a 2 dni temu jeszcze nie było.. dzięki za info...

Fistach no fakt że elektryke ma drogo... ale tego pilota musze mieć a nie moge zamawiać na S@H bo nie mam karty kredytowej ;/
Ostatnio zmieniony 2009-05-08, 21:17 przez RoGeR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

Bocian pisze:Nie zgodzę się z tym:)
Link
Ile chciał za tego pilota? Bo w Price Guide widzę nawet pozycję 39,95$ :>

ODPOWIEDZ