7641 City Corner

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
rh

7641 City Corner

#1 Post autor: rh »

Recenzja [City] 7641 City Corner

Kolejny zestaw z kategorii "must have", jak dla mnie. Swoją drogą byłbym zły, jeśli ktoś by mnie wyprzedził z recenzją ;) historia z nim o tyle ciekawa, że dowiedziałem się z maila, że jest do kupienia za ... 100 zł (bez pudełka) - decyzja była natychmiastowa (chyba nawet takich nerwów nie miałem klikając "checkout" zamawiając z Shop@Home, jak pisząc maila, że na 100% chcę ten zestaw ;) ).

PS: Z góry przepraszam za jakość zdjęć, jak tylko znajdę czas i warunki, by porobić lepsze zdjęcia całego zestawu, to je od razu podmienię. Póki co niestety mogłem zrobić tylko takie, jakie są.

Obrazek


Dane techniczne
Seria: City
Rok produkcji: 2009
Liczba klocków: 482 (499 z zapasowymi)
Liczba figurek: 5
Spis części: nie istnieje
Cena (oficjalna): nie istnieje
Cena (nieoficjalna): Allegro 260 zł,


Opakowanie i instrukcja

Cóż .. jeśli chodzi o wygląd kartonu to zostaje albo poczekać na oficjalną prezentację i jak ktoś zakupi zestaw (i udostępni zdjęcia :) ), albo ewentualnie odsyłam do galerii dsvelte, gdzie znajdują się niezłe jego zdjęcia.
Natomiast instrukcję już na szczęście posiadam. Są to dwie książeczki – pierwsza (mniejszy format, około A5, 64 strony) opisuje budowę przystanku i autobusu, natomiast druga (większa, tak 2/3 A4, 60 stron) opisuje budowę domku – sklepu oraz pizzerii. W instrukcjach nie odnotowałem żadnych błędów (ilość części obliczona na podstawie instrukcji i dlatego obejmuje także części składowe minifigów).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W zestawie znajduje się także niewielki arkusz z naklejkami (których nie przykleiłem – przydadzą się w przyszłości do innych celów).

Obrazek


Klocki

No i to można by powiedzieć, że zaczyna się bonanza. Prawie 500 części, 5 minifigów, a także 2 nowe elementy. Zdecydowanie jest o czym pisać.

Zacznijmy od minifigów. Jest ich tu 5.

Obrazek
Kierowca i pasażer autobusu (posiada walizkę, na zdjęciu niestety jej brak). Dwa bardzo ciekawe i przydatne torsy, szczególnie kierowcy (a także świetna czarna czapka na styl dawnej policyjnej, chociaż dość często spotykana).

Obrazek Obrazek
Kolejne dwa minifigi. Oba to w pewien sposób powrót do dawnych czasów. Jeden z torsów to typowy strój mechanika z czasów starego Town (chociaż ten akurat występuje w 4 zestawach), a drugi to tors z jednego z zestawów Sports – Gravity Games. Do tego kolejne szare krótkie nóżki i hełm a la hokejowy. Jak dla mnie – bomba.

Obrazek Obrazek
Ostatni minifig – czyli kobieta robiąca pizzę. Mamy tu połączenie torsu szefa kuchni z kobiecą główką i włosami. Świetnie – przyda się na pewno, a coraz więcej kobiet w LEGO-mieście jest wręcz wskazane.


Nowe części.
W tym zestawie mamy do czynienia z trzema kompletnie nowymi elementami.
Pierwszy z nich to wyjątkowo ciekawa szyba. Jej szerokość to 6 studów (taka sama na 8 - marzenie), wysokości 3 study. Bardzo istotne są zaokrąglenia w rogach, co powoduje, że się mocno odróżnia od typowych paneli. Tutaj zastosowana jaka przednia i tylna szyba autobusu, a także na przystanku. Jednak nie widzę żadnych przeszkód, by w przyszłości mogła się znaleźć w wielu innych miejscach.

Obrazek Obrazek

Kolejna charakterystyczna część dla tego zestawu to „podwójny serek”. Czyli typowy serek, ale na 2 study szerokości. Jaki był sens tworzenia takiej części dla tego zestawu? – nie rozumiem, jednak zapewne się znajdą i dla niego zastosowania we własnych pracach. Tutaj mamy tego elementu 2 sztuki (jedna normalnie, jedna zapasowa).

Obrazek Obrazek

A także pojawia się nowa rama dla okien: Window 1 x 2 x 3 Flat Front. Wg Bricklinka obecnie jeszcze nie występuje w żadnym zestawie (jest ich parę sztuk na sprzedaż, zapewne pochodzące właśnie z tego zestawu).
Obrazek


Użyteczne części
Oprócz tego mamy także sporo innych, wartych odnotowania, elementów.

- Window 1 x 4 x 3 no Shutter Tabs – kolor: biały, sztuk 4 (mam nadzieję, że się w tym przypadku nie pomyliłem, okno jest otwierane, aczkolwiek nie ma zaczepów na okiennice).
Obrazek

- Window 4 x 4 x 3 Roof with Bottom Panel – kolor: czarny (nowość w tym zestawie), sztuk 2.
Obrazek

- Door Frame 1 x 4 x 6 Type 1 – kolor biały (sztuk 4) oraz żółty (nowość, sztuk 2).
Obrazek

- Panel 1 x 4 x 3 - Open Studs – kolor: trans-black, sztuk: 8 (obecnie żaden inny zestaw nie posiada ich więcej)
Obrazek

- Panel 1 x 2 x 3 - Open Studs – kolor: trans-black, sztuk: 1.
Obrazek

- Panel 1 x 6 x 5 – Open Studs, kolor: czerwony (sztuk 2), biały (sztuk: 2), light bluish gray (sztuk: 1, po raz pierwszy), trans-white (sztuk: 1)
Obrazek

- Slope, Decorated 45 2 x 1 with Green and Red Buttons and Keypad Pattern – kolor: light bluish gray, sztuk: 1
Obrazek

- Minifig, Utensil Skateboard with Trolley Wheel Holders – kolor: niebieski, sztuk: 2
Obrazek

- Bicycle, sztuk: 1, kolor: czerwony, ostatnimi czasy za często się nie zdarzał w zwykłych zestawach
Obrazek

-Tile, Round 2 x 2 with Pizza Pattern, kolor: żółty, sztuk: 2, w typowych zestawach też się za często nie pojawia
Obrazek

Poza tym warto zauważyć sporą powtarzalność podstawowych elementów, takich jak na przykład:

- brick 1 x 2 – 11 sztuk koloru białego, 13 sztuk koloru czerwonego, 2 sztuki koloru czarnego,
- brick 1 x 6 – 8 sztuk koloru białego, 10 sztuk koloru czerwonego,
- Utensil Seat 2 x 2 – 6 sztuk koloru czerwonego, sztuki koloru żółtego

A także w zestawie otrzymuje 3 sztuki baseplate 8 x 16 (kolor light bluish gray), a przy okazji 3 sztuki plate 6 x 16 (2 czarne i jedna dark bluish gray) .

Obrazek Obrazek



Budowa i modele

Po wysypaniu części z kartonika (w moim przypadku wirtualnego, a dokładniej koperty ;) ) mamy przed sobą 5 worków:

- 1. etap - 1 worek wraz z dwoma subworeczkami
Ten woreczek posłuży nam do budowy przystanku autobusowego (modele opiszę dokładniej w dalszej części), a także podwozie autobusu;

- 2. etap - 1 worek wraz z jednym subworeczkiem.
Tutaj dokończymy budowę autobusu.
Zdjęcia obejmują etap pierwszy i drugi na raz, ponieważ z rozpędu w trakcie budowy wysypałem sobie zawartość pierwszego i drugiego woreczka (chyba jakiś wpływ niedawnej budowy wioski średniowiecznej ). Zdjęć z budowy autobusu tak dużo, by pokazać ją jak najdokładniej.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Po zdjęciach czas na refleksję ….

Przystanek autobusowy
Ogólnie prezentuje się on przeciętnie, jest słabszym ogniwem tego zestawu. Jedynym pozytywem jest zastosowanie w nim wspomnienej wcześniej szyby (dzięki temu są trzy, zamiast dwóch). Być może estetykę przystanku poprawiłyby naklejki.

Autobus
Z góry przepraszam wszystkich, że tu będzie dłuższy wywód, ale inaczej nie mogę.
Przyznaję, że na ten zestaw polowałem właśnie z powodu tego autobusu. Domki jak domki, to już było, ale autobusy – będące czymś, co lubię – są zdecydowaną rzadkością. No i pierwsza sensowna okazja – i już sobie leży obok mnie.

Autobus typowo miejski, względnie niskopokładowy. Co mi się w nim podoba, a co nie … Ale na początek trochę suchych faktów.

Wymiary: 6 x 24 study (proporcjonalnie to będzie: 2,5 m x 10 m – czyli raczej autobus klasy midi, aniżeli 12-metrowy zazwyczaj spotykany w większych miastach).
Liczba miejsc: 5 + 1 (każde z fotelikiem, dobrze, że o to zadbali).

Autobus ogólnie prezentuje się bardzo dobrze. Bardzo podoba mi się fakt, że dach jest odczepiany w łatwy sposób, dzięki czemu zdecydowanie rośnie jego bawialność (bo co to za autobus, gdzie byłby problem z wpakowanie ludzików do środka?). Sama jego linia mi się bardzo podoba, a kolejną świetną cechą jest, że całość jest zbudowana z użyciem paneli o kolorze trans-black; dodanie standardowych drzwi także było dobrym pomysłem (no prawie, ale o tym za chwilę). Wykonanie lusterek także nie budzi zastrzeżeń – bardzo proporcjonalne i zamontowane w prawidłowym miejscu. Przypuszczam, że w tym autobusie także naklejki byłyby pomocą, zakrywając sporo wolnej przestrzeni w górnej części i poprzez dodanie elementu charakterystycznego, czyli numeru linii.

Natomiast jeśli chodzi o wady. Nie mam zielonego pojęcia, czym się kierował projektant przy drzwiach. Jak do tej pory to nie przypominam sobie żadnego autobusu, którego drzwi (takiego typu jak w tym autobusie) otwierałyby się do tyłu. O wiele rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby otwieranie ich do przodu. Inną rzeczą, która mi się nie podoba (a raczej która jest przeciętna) to wymodelowanie tyłu – ten skos może i wygląda fajnie, ale jakoś z realizmem to wiele wspólnego nie ma. Podobnie przód – część z serkami – świetna, natomiast ten okrągły plate koloru trans-orange byłby o wiele lepszy jako zwykły prostokątny 1 x 1. Tak samo szkoda, że na dachu znajdują się tylko dwa serki z grillem na stronę. Jakby tak to wypełnić całkowicie, to by wyglądało o wiele lepiej moim zdaniem. I jeszcze mnie zastanawia …. gdzie on ma silnik? Ani wieży, ani podwyższenia w tylnej części …

Podsumowując, pomysł ciekawy, wykonanie dobre, ale do bardzo dobrego czy idealnego jeszcze mu troszkę brakuje. Oczywiście mówię tu o kategorii zestawów, a nie tego, co się widuje na Brickshelfie czy Flickrze. Autobus udany, bawialny, aczkolwiek nie pozbawiony wad. No to tyle mojego czepiania się autobusu.

- 3. etap - 1 worek wraz z subworeczkiem.
Ten posłuży nam do budowy sklepu rowerowo-skateboardowego (jakkolwiek to nazwać..). Kolejne słabe ogniwo tego zestawu. W sumie, poza dodatkowym kaskiem, deskorolką i ciekawym użyciem panelu 1 x 6 x 5 jako witryny sklepowej – to nic ciekawego. Ale zawsze miło, że te parę dodatkowych klocków się tu znajuje.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

- 4. Etap – 1 worek wraz z jednym subworeczkiem
W tym etapie budujemy pierwszy poziom budynku – czyli pizzerię. Sympatyczny budynek i jedna świetna rzecz: bardzo udany piec i mechanizm jego otwierania. A do tego kobieta robiąca tę pizzę – czego chcieć więcej?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

- 5. Etap – 1 worek wraz z jednym subworeczkiem
Ostatni etap budowy, czyli kolejne piętra budynku. Budujemy tutaj miejsce do spokojnego spożycia pizzy przy czymś do picia. W budynku znajdują się dwa stoliki i przy każdym po dwa krzesełka. Budynek ma bardzo ładny czerwony kolor, kontrastujący z siwym dołem. Bardzo ładnie wykonano jedno wysunięte okno, które dodaje szczegółowości budynkowi, a także przy okazji uroku. Również bardzo mi się podoba, że na ostatnim piętrze zamiast jednego większego okna, umieszczono w środkowej części dwa mniejsze. Poza tym okna dachowe się przydadzą w przyszłości, a i tu bardzo dobrze pasują. Budynek co prawda nie zachwyca tak, jak wszelkie z serii exclusive, aczkolwiek i tak moim zdaniem jest udany. W końcu to tylko city.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I na sam koniec parę uwag odnośnie budowy. Przebiega ona bez żadnych problemów, instrukcja jest dokładna, nawet nie miałem problemów z odróżnieniem części w kolorze czarnym i dark bluish gray.


Podsumowanie

Po złożeniu mamy już cały zestaw. Budynek pizzerii prezentuje się moim zdaniem bardzo dobrze, jeśli chodzi o sklep rowerowy, no cóż, jest przeciętny, podobnie przystanek. Za to autobus to kolejna udana część tego zestawu. Mogło być lepiej, ale i tak jest dobrze. Pozostaje jedynie zagadka ceny. Pojawił się na allegro w cenie 260 zł – to jet moim zdaniem sporo za dużo. Na taką okazję, jak mi się udało zakupić – nie liczyłbym, aczkolwiek za 150 – 200 zł moim zdaniem można go w miarę spokojnie kupić. Ale jaka będzie cena dowiemy się za parę miesięcy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I lekki „lans” na sam koniec.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Za
  • wybór części, wiele przydatnych i niemała powtarzalność
  • autobus! W końcu i to udany
  • parę nowych części, które będą bardzo przydatne
  • bardzo ładny budynek z ciekawymi, chociaż prostymi szczegółami

Przeciw
  • cena (?)
  • drobne wady w projekcie autobusu
  • przystanek i sklep rowerowy – zdecydowanie odstają od reszty zestawu
Ostatnio zmieniony 2009-09-06, 15:14 przez rh, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#2 Post autor: Ramzes »

Nie ma to jak recenzja autobuso zrobiona przez kogoś kto autobusy miłuje i sam buduje:) Co do recenzji to napisana chyba pod wpływem niezłych emocji, ale to normalne. Czekając na recenzje myślałem, że to będzie perełka wśród nadchodzących zestawów, ale jak widać troche wad ma. Co do ceny do zgodzę się ze za 150 złociszy ów zestaw można nabyć, a za więcej? Kupić coś z technika:P
pozdrawiam
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

rh

#3 Post autor: rh »

Ramzes pisze: Co do recenzji to napisana chyba pod wpływem niezłych emocji, ale to normalne.
W przypadku tego zestawu ciężko by mi było pisać obojętnie :) a na poważnie to uważam, że recenzja jest rzeczą na tyle subiektywną, że opinie recenzenta mają bardzo duże znaczenie :)
Ramzes pisze:będzie perełka wśród nadchodzących zestawów
Autobus na swój sposób jest perełką, bo pomimo wyliczonych przeze mnie wad (których kto inny mógłby nawet nie odnotować), wciąż uważam, że jest udany :)

Awatar użytkownika
kenobi8
Posty: 174
Rejestracja: 2009-01-09, 17:37
Lokalizacja: Płock

#4 Post autor: kenobi8 »

Super zestaw, ciekawe ile będzie kosztować.

maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

#5 Post autor: maciejer »

rh pisze:Jej szerokość to 6 studów (taka sama na 8 - marzenie), wysokości 4 study.
Małe sprostowanie: z tego co widzę to wysokość tej nowej szyby jest dokładnie taka jak panelu 1x4x3. Czyli wysokość to 3 bricki.
A moje marzenie to przezroczysty panel (szerokosć nieważna) wysoki na 4 bricki.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Najważniejsze jest to, że marka Octan powróciła do Lego City ;)
Te nowe szybki są świetne. Będzie trzeba kupić kiedyś kilka :)
Ostatnio zmieniony 2009-05-15, 10:54 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#7 Post autor: Piterko »

Must have, wraz z kempingiem :)
Nie no, najpierw piraci, teraz wraca space, a tu jeszcze city się rozrasta. W sumie to najważniejszy tutaj jest chyba ten żółty autobus z otwieranymi drzwiczkami. Deskorolka - jej dawno nie było. Tak samo pizzy, octanu i roweru. Recenzja - emocje :) Lubię tak sobie poczytać. Swoją drogą ci sieudało - nowy zestaw ale bez pudełka xD Są jeszcze?

Małe srostowanie - octan jednak był już w 2008 w Warsztacie Samochodowym.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

Piterko pisze:Małe srostowanie - octan jednak był już w 2008 w Warsztacie Samochodowym.
Gdzie niby? Cała seria City na 2008 nie miała warsztatu :P
rh pisze:Niestety nie istnieje także żadne oficjalne zdjęcie
Tu też małe sprostowanie ;)

http://www.bricklink.com/catalogItemPic.asp?S=7641-1

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#9 Post autor: Bricksley »

M_longer pisze:Piterko napisał/a:
Małe srostowanie - octan jednak był już w 2008 w Warsztacie Samochodowym.

Gdzie niby? Cała seria City na 2008 nie miała warsztatu :P
Nie chodzi czasem o stacje obsługi 7993 http://www.bricklink.com/catalogItemPic.asp?S=7993-1 ? Tyle, że ona jest z 2007r.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#10 Post autor: Piterko »

http://www.bricklink.com/catalogItemPic.asp?S=7993-1 o to mi chodziło. O stację obsługi i 2007 xD

Awatar użytkownika
Kasia
Posty: 59
Rejestracja: 2008-07-25, 19:24
Lokalizacja: Poznań

#11 Post autor: Kasia »

Świetny zestaw! Właśnie czegoś takiego brakowało City. Dzięki za recenzję, choć zdjęcia na razie sobie pooglądam, a na zestaw też pewnie się skuszę, gdy już się u nas pojawi ;)

Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 287
Rejestracja: 2008-01-21, 15:03
Lokalizacja: Toruń / Szkocja (obecnie)
brickshelf: andzia

 

#12 Post autor: Andzia »

Skoro także stałam się szczęśliwym posiadaczem tegoż zestawu postanawiam dodać swoje 3 grosze...

Do plusów zaliczam:
* autobus!!
* zabudowania w stylu Lego Town (stare dobre czasy)
* sporo ludzików, kobietka cieszy najbardziej
* piec
* numeracja budynków wydaje mi się ciekawa, teraz listonosz ma ułatwione zadanie ;)
a może kiedyś Lego wyprodukuje znaki z nazwą ulic, ale by było fajnie

Jako minus uważam konstrukcję pizzerii ponieważ nie do końca podoba mi się niewykorzystany kąt w lewym rogu przy wejściu oraz pusta przestrzeń między piecem a szybą, dziwnie tak to wygląda (patrz etap 4, zdjęcie 5)
Zastanawia mnie funkcja niebieskich plate 1x1 przy wejściu i z boku budynku hmm...
A "siedzisko" na przystanku to ni pies ni wydra hehe ale to się da zmienić ;-)

Ogólnie zestaw uważam za udany. Radocha tym większa, że dostałam go w prezencie a wielu dużych zestawów nie posiadam. Gdyby tak zainwestować w ulice można by się pokusić o zbudowanie miasta lub choćby jego części. Wzdycham tylko jeszcze do starej pizzerii która niezmiernie mi się podoba i posiada mini vana w zestawie.
http://www.bricklink.com/search.asp?pg= ... archSort=P
Ostatnio zmieniony 2009-07-05, 19:58 przez Andzia, łącznie zmieniany 3 razy.

rh

#13 Post autor: rh »

Andzia pisze:Wzdycham tylko jeszcze do starej pizzerii która niezmiernie mi się podoba i posiada mini vana w zestawie.
A przy odrobinie szczęścia na allegro da się ją kupić za 40 zł :)

Tak swoją drogą z czasem dopiero widzę, jak te malutkie kółka nie pasują do tej konstrukcji autobusu ...

PS: Andziu ... zdjęcie z ulicami miłoby było, jak byś i tu pokazała ;)

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#14 Post autor: aro_kal »

No taka dobra recenzja, przesycona emocjami i zachęcając do kupna (jak ktoś lubi i chce) i pojawiają się takie okropieństwa jak "subworeczki". Tu nawet nie mogę pisać o bólu zębów. Dwie górne jedynki mi po prostu wypadły.

rh

#15 Post autor: rh »

aro_kal pisze:"subworeczki". Tu nawet nie mogę pisać o bólu zębów. Dwie górne jedynki mi po prostu wypadły.
Cóż, podaj mi powód, dlaczego takie określenie jest błędne i zaproponuj coś w zamian, co nie będzie składało się z 15 wyrazów, a odda sens ...
Ostatnio zmieniony 2009-07-08, 06:27 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ