8444 Air Enforcer / Supercopter

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
szczudel

8444 Air Enforcer / Supercopter

#1 Post autor: szczudel »

8444: Air Enforcer / Supercopter
Obrazek

Dane techniczne
Seria: Technic
Rok produkcji: 1999
Liczba klocków: 307
Cena: MSRP: $30, Na allegro dałem 48pln z przesyłką i masą dodatkowych części z innego zestawu.


Opakowanie i instrukcja

Obrazek
Obrazek


Opakowanie nie jest duże ale zadowalająco mieści wszystkie klocki. Zawiera żółtą plastikową rynienkę na klocki z 4 przegrodami, co w zupełności wystarcza, przy posortowaniu klocków, na sprawne, szybkie i przez to przyjemne budowanie modeli (nie ma potrzeby zaopatrywać się w miseczki, koszyki lub woreczki zip ;). Jeśli chodzi o styl grafiki opakowania, to on mi po prostu nie odpowiada. Preferuje albo stare modele z lat 90-tych albo nowe.

Obrazek

Instrukcja 100 stronnicowa pozwalająca zbudować całkowicie główny model, podłączyć do niego silnik z zestawu 8735 i zbudować „częściowo” modele B i C. Wic polega na tym, że budowanie z instrukcją modelu alternatywnego kończy się w połowie i należy samemu dokończyć jego budowę, np: zgodnie ze sposobem przedstawionym na rysunku. Wiele zestawów z tej serii [844*] ma podobnie rozwiązane modele dodatkowe np. 8448. Będzie to pokazane przy okazji modelu B i C.
Co zaobserwowałem, Instrukcja jest wykonana z tak dobrego papieru, że aż samoczynnie się niszczy. Kredowy papier jest tak ciężki, że obchodzenie z instrukcją inne niż bardzo uważne sprawia , że ostatnie strony zaczynają wypadać ze spinaczy. Jakby była z gorszego jakościowo papieru to by nie miało miejsca. Ewentualnie jakby była cieńsza lub inaczej zszyta lub sklejona. To nie jest jakąś wielką wadą, ale pokazuje, że instrukcje jakie teraz mamy przeszły długą drogę aby móc prezentować obecny poziom.

Model A

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Początkowo nie podobał mi się ten model. Był zubożoną wersją 8412 (rotor pochylany tylko w kierunku lotu). Zmieniłem zdanie na jego temat już w momencie budowy. Buduje się ten model świetnie. Prawie nie ma sytuacji kiedy trzeba równolegle wpiąć 2 liftarmy z 5 pinami. Szybko widać co gdzie i jak powstaje sprawiając, że nie można się doczekać finalnego rezultatu.
Końcowy model ma fachowy wygląd i raczej o wygląd w tym modelu chodzi aniżeli o technicowe funkcje (nawet koła pochodzą ze starych zestawów space). Został on ładnie wystylizowany na amerykański śmigłowiec bojowy [Cobra, Apache] z uwzględnieniem kanciastego kokpitu. Krzesełka zrobione z białych klocków również wyglądają bardzo ładnie.
Jedyne co mi szczerze w nim przeszkadza to brak amortyzatorów na przednie koła. Tam gdzie jest użebrowana nakładka na axla powinien być krótki amortyzator. Licze to na koszt stylowego odwzorowania , które czarno szary amortyzator by popsuł.
Pochylanie śmigła rozwiązane jest standardowo za pomocą cięgien czyli Lego-wskiego „Flex System”. Cały problem z tym rozwiązaniem polega na tym, że jest on przeznaczony do danego modelu. Budowanie w oparciu o ten system wymaga dopasowania do niego modelu. Wydaje się, że kalibracja powinna dotyczyć flexów a nie konstrukcji, jednakże dla niektórych implementacja tego systemu może być wyzwaniem. Problem pojawia się w momencie zerwania linki, którą zastąpić jest ciężko (na zdjęciach widać to, krótsza linka się zerwała i zastąpiłem ją liftarm-em).
Podsumowując, model A bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. W rzeczywistości wygląda o wiele lepiej niż na zdjęciach. Nie jest to „najfajniejszy” model helikoptera Technic ale na pewno najlepiej wyglądający.

Model B

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Mały , 2 śmigłowy futurystyczny helikopter. Instrukcja pozwala nam zbudować funkcjonalny model tzn., że wykończyć będziemy musieli go sami. Nie sprawia to żadnych kłopotów, warto tylko uwzględnić budowanie ogona od razu, w przeciwnym wypadku trzeba będzie model lekko rozebrać aby go wstawić. Zdjęcie pierwsze pokazuje do którego momentu jesteśmy prowadzeni przez instrukcję.
Wygląda ładnie, ma 2 śmigła więc podejrzewam, że dzieci będą miały podwójna frajdę z zabawy. Zwyczajowo modele alternatywne zestawów z „Flex System” nie używają wyżej wymienionego systemu , tu jest nie inaczej.

Model C

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Model C to jak widać na zdjęciach 2 rotorowy helikopter transportowy. Na pierwszym zdjęciu widzimy stan jaki nam zostawia instrukcja do dalszej rozbudowy. W tym przypadku jest trochę więcej kombinowania niż w przypadku modelu B a efekt moim zdaniem jest mniej satysfakcjonujący. Wał idący środkiem sprawia, że nie za bardzo da się wsadzić do środka coś dużego. Zważywszy na fakt, że model jest w skali minifigów, jest dość wątpliwej urody to bardziej niż na półkę nadaje się do zabawy. Ostatecznie nie ma co narzekać gdyż to model C ;).



Podsumowanie

Ładny i mało funkcjonalny zestaw. Nadaje się albo dla dzieci do zabawy albo dla fanów helikopterów na półkę. Za te pieniądze za które go dostałem jest doskonałym nabytkiem, ale 100pln z czystym sumieniem bym za niego nie dał.

Za

-3 modele.
-Ładny model A.
-Fachowe krzesła pilotów w modelu A.
-Bawialny – przecież to helikopter 

Przeciw

-Mało Technic-owy.
-Niewykończone modele alternatywne (nie dla każdego to wada).
-Cena (za nowy).
Ostatnio zmieniony 2009-06-18, 15:57 przez szczudel, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#2 Post autor: V1 »

Mały , 2 śmigłowy futurystyczny helikopter.
Dwuwirnikowy! I nie 'helikopter', tylko piękne, polskie słowo - śmigłowiec.
A czy futurystyczny? Jeśli chodzi Ci o układ wirników, to rodem z lat trzydziestych-czterdziestych:
Obrazek

(pudełko nie śmierdzi? :)
Ostatnio zmieniony 2009-06-03, 18:45 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#3 Post autor: szarikm »

szczudel, założ sobie trwałe konto na BS albo innym serwerze. Konta na studencie są ważne do końca listopada.

szczudel

#4 Post autor: szczudel »

wiem.
ale fotki na bs czekaja na upublicznienie. Zwroc uwage ze 8142 ma juz bs-owskie foty.
co do smiglowca to fakt polskie slowo jest bardziej bojowe ;)
a tego typu maszyn sowieci robili dużo
ps śmierdzi :/ chyba jakies fatum na śmigłowce mam :D, ale nie chciałem tego już pisać
Ostatnio zmieniony 2009-06-03, 19:11 przez szczudel, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ