MINDSOTRMS NXT 8527 vs MINDSOTRMS NXT 2.0 8547

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

MINDSOTRMS NXT 8527 vs MINDSOTRMS NXT 2.0 8547

#1 Post autor: TT »

MINDSOTRMS NXT 8527 vs MINDSOTRMS NXT 2.0 8547

Właściwie to na początku powinienem się z Wami przywitać. Do tej pory nie zaglądałem do tego działu. Jest mi bardzo wstyd dlatego, że studiuję automatykę i robotykę do tego jako AFOL obowiązkowo powinienem już dawno mieć NXT. Jednak nawał pracy na studiach często sprawami nie zbyt istotnymi dla danego działu nie daje możliwości zajęcia się czymś na prawdę związanym z moją profesją :) Skończyłem pierwszy rok. Mam teraz długie wakacje. Mam wreszcie czas, żeby zająć się mindstorms.

Żeby zacząć przygodę najpierw muszę zakupić zestaw. Na początek pytanie: kupić nxt 1.0 czy poczekać do sierpnia na nxt 2.0? A właściwie sprowadzę to pytanie do poziomu: czym konkretnie różni się 2.0 od 1.0? Jako, że zestawu jeszcze nie ma to moje pytanie może się okazać trudnym. Z tego co się zorientowałem to nxt 2.0 posiada nowszy (w domyśle lepszy) sensor światła, dwa czujniki dotyku natomiast nie posiada sensora dźwięku. Ponadto posiada jakiś inny pakiet oprogramowania. Co akurat dla mnie nie jest argumentem, bo chciałbym „obsługiwać” kostkę programami w języku C. W pierwszym semestrze zacząłem pierwszy raz programować. Był to język C. Opanowałem to chyba najlepiej w grupie. Jednak było to głównie programowania obliczeń komputerowych. Dzięki czemu opanowaliśmy fundamentalne zasady programowania i główne funkcję. Natomiast nie mam pojęcia nic o programowaniu „obiektów” takich jak cegła nxt. Ale na tym ma polegać w uproszczeniu moja praca po studiach - na programowaniu różnorakich urządzeń, więc tak czy siak się tym zajmę. Podejrzewam, że nie jest to nic trudnego.
Wracając do porównania zestawów: ewentualne różnice w zwykłych klockach też nie są dla mnie argumentem – jako afol mam sporą bazę części technic :)

Proszę o pomoc w dokonaniu wyboru. Jak ktoś zna nxt to pewno potrafi mi lepiej doradzić.
Podejrzewam, że nxt 2.0 będzie na początku kosztowało w okolicach 1400zł. NXT 1.0 to w tej chwili wydatek do 1000zł. Myślę jeszcze o tym http://www.allegro.pl/item649329173_leg ... d_bcm.html
sprzedając 9748 miałbym NXT mniejszym kosztem. Aukcja kończy się za 2h. Może ktoś z Was się w tym czasie odezwie :)
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 803
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#2 Post autor: Atros »

masz trudny orzech do zgryzienia, dobrze, że ja nie miałem takiego wyboru bo też bym się zastanawiał i zwlekał z zakupem.

Też jestem ciekaw czym dokładnie różni się sama kostka 2.0 od 1.0, bo to, że ma czujniki lepsze już wiadomo. Dobrym posunięciem jest też wywalenie sensora dźwięku i zastąpienie do sensorem dotyku.
Ale czy warto będzie dołożyć do nowszego okaże się pewnie dopiero jak wejdzie na rynek.

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#3 Post autor: TT »

Chyba pewne jest, że nxt jeszcze kilka lat będzie wiodącym systemem mindstorms.
Przeszukałem net, ale szerszych testów i informacji nie ma - może ktoś coś ma? Myślę, że poczekam na jakieś szersze recenzje 2.0. Chyba, że w tym czasie trafi się jakaś okazja.

Atr piszesz, że dobrze zamienili czujnik dźwięku na dotyku - dlatego, że czujnik dźwięku działał słabo, czy po prostu dla tego, że jego zastosowanie nie jest tak szerokie?
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 803
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#4 Post autor: Atros »

TT pisze:Atr piszesz, że dobrze zamienili czujnik dźwięku na dotyku - dlatego, że czujnik dźwięku działał słabo, czy po prostu dla tego, że jego zastosowanie nie jest tak szerokie?
Oba :)

ja go użyłem tylko raz, gdy testowałem wszystkie czujniki. W praktyce można go użyć chyba tylko do reagowania na klaśnięcie gdyż mierzy natężenie dźwięku a i to z małą dokładnością.

RoGeR
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-05, 08:25
Lokalizacja: Jaworzno

#5 Post autor: RoGeR »

Witam

Ja posiadam dwa nxt (jeden komplet, drugi to tylko brick 2 silniki i 2 czujniki)
Co do 2.0 no to chyba póki co wiadome tylko że ma lepszy ten sensor światła bo już odróżnia kolory, ten z 1.0 widzi wszystko w odcieniach szarości.

co do programowania to możesz już wziąść i poprzeglądać możliwości, ja próbuje programować go w programie Bricx Command Center (c++), program ma już gotowe komendy odnoszące się do czujników czy silników

co do zestawu to ja swój pierwszy kupiłem niedawno na allegro za 950zł nówka (wliczona przesyłka z USA) u tego allegrowicza http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=7343945 jak się zdecydujesz to może warto zagadać jak się nie trafi tańsza okazja

co do czujniczków dotyku i dźwięku to ogólnie dla mnie mają bardzo małe zastosowanie

Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

#6 Post autor: Adriel »

Szczerze to ja bym kupował jak się trafi niezła okazja jak mi np:
http://www.allegro.pl/item649786500_649786500.html
http://www.allegro.pl/item650313480_leg ... _1_zl.html
http://www.allegro.pl/item652301443_cze ... s_nxt.html
Za 843 zł mam 7 czujników 13 kabli + 3 do podłączenia PF-ów lub 9V lub starszych czujników RCX + aku z ładowarka + 1,5 tyś klocków + 3 lampki + instukcje PL.
Warto było wydać tyle kasy jestem bardzo bardzo zadowolony Polecam, nie zwlekaj później może być już za późno.


Co do czujnika dźwięku jak najbardziej on się przydaje np zbudowałem robota sterowanego głosem :)

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#7 Post autor: TT »

Zdecydowałem się poczekać na 2.0. Do 2.0 najbardziej przekonuje mnie nowy czujnik światła. Jednak wiem, że jak do 2.0 mogę kupić czujnik dźwięku tak samo do 1.0 mogę potem dokupić inny czujnik światła. Więc, jak trafi się okazja to skorzystam. Poza tym przewiduję, że jeden zestaw może mi nie wystarczyć, więc tak czy siak 2.0 też pewno nabędę :)
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

#8 Post autor: Adriel »

Wiesz tutuaj masz za 800 zł
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=656545074
Mógłbyś zagadać do sprzedającego czy by Ci taniej nie sprzedał

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#9 Post autor: TT »

http://4.bp.blogspot.com/_m1csw_7j44k/S ... detail.jpg
No jest już coś wiadomo. Moim zdaniem części jakie dodali do 2.0 są gorsze niż w 8527. Praktycznie nie ma zębatek. Nie ma obrotnicy. Tak na prawdę to tylko kusi mnie ten nowy czujnik koloru.
Zestaw ten jest droższy o 20-30$. Hmmm... chyba na razie kupie 8527.
Co myślicie o nowości?
Pozdrawiam,
Tomek

RoGeR
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-05, 08:25
Lokalizacja: Jaworzno

#10 Post autor: RoGeR »

no troche części pozmieniali.. jakieś nowe panele i gąsienice dodali... ale za to znowu zębatek ujeli a to jak dla mnie duży minus bo bez zębatek ani rusz :D a każda zębatka potrzebna...

ja bym na twoim miejscu kupił 8527 a nowy czujnik koloru zawsze można będzie dokupić... trzeba tylko szukać okazji

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#11 Post autor: Bricksley »

TT pisze:http://4.bp.blogspot.com/...ents_detail.jpg
No jest już coś wiadomo. Moim zdaniem części jakie dodali do 2.0 są gorsze niż w 8527. Praktycznie nie ma zębatek. Nie ma obrotnicy. Tak na prawdę to tylko kusi mnie ten nowy czujnik koloru.
Zestaw ten jest droższy o 20-30$. Hmmm... chyba na razie kupie 8527.
Co myślicie o nowości?
Ale czy zębatki są dla Technicowca problemem? Ja bym wziął 2.0, w najbliższym czasie nowy czujnik optyczny raczej tani nie będzie, a wrazie czego mniej kosztowne będzie dokupienie czujnika dźwięku z 1.0.
Pozdrawiam :)

Fistach

#12 Post autor: Fistach »

A mało masz TT zębatek uzbieranych do tej pory? :)
Ostatnio zmieniony 2009-06-21, 19:01 przez Fistach, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelec
Posty: 107
Rejestracja: 2006-12-28, 10:21
Lokalizacja: Gdynia

#13 Post autor: pawelec »

Jak czekać to chyba tylko w nadziei, że 1.0 będzie jeszcze tańszy po wejściu 2.0.

Chociaż gdzieś czytałem, że ten czujnik ma być lepszy od tego z mindsensors. Ale czy to prawda? Pewnie taniej będzie kupić 1.0 + czujnik mindsensor niż 2.0, który jest niezły.

Jego zaletą może być nowy soft, ale jak chcesz pisać w C czy w Javie to bez znaczenia.
Zakładam, że instrukcja do nowszego "humanoida" Cię nie kręci.

Ja bym pewnie brał 1.0 chociaż dobrze było by wiedzieć ile będzie kosztował 2.0

A wiadomo kiedy wyjdzie 2.0?
Pozdrawiam
Paweł

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#14 Post autor: TT »

Tutaj dość obszerna recenzja w języku polskim http://www.robonet.pl/?net/robotest/leg ... ms-nxt-2-0
Mają też na tej witrynie dostępne od 15 czerwca nxt 2.0 w cenie 1450zł.
8527 kosztował 250$, 8547 już 280$. Czyli mniej więcej 100zł drożej.
Jednak 8547 na początku i tak będzie się utrzymywało w wysokiej cenie. A 8527 będzie taniało. Zestaw ma oficjalnie zadebiutować wraz z nowym katalogiem.

Dla mnie jedynym plusem nxt 2.0 są czujniki. Wolę czujnik dotyku zamiast dźwięku. No i nowy czujnik światła jest lepszy. Nowy soft w ogóle mnie nie kręci - będę używał innego środowiska do programowania. Nowa konfiguracja części jest według mnie gorsza od klocków z 8527.
Pozdrawiam,
Tomek

szczudel

#15 Post autor: szczudel »

Stary po 1 roku to ty nawet nie liznąłeś automatyki , nie mówiącc o robotyce ;P
Jakbys miał jakieś problemy w przyszłośći. Pisz. Jestem na świeżo po tym wszystkim i mam w miare posegregowane materialy. Zawsze pomogę.

ODPOWIEDZ