[MOC] Mercedes-Benz Kurzhauber

Wszystko co związane z / everything about LEGO Truck Trial, Cross Country, Truck Racing, Outdoor Car Racing

Moderatorzy: BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team, BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

[MOC] Mercedes-Benz Kurzhauber

#1 Post autor: TruckeR »

Dzień dobry !

Oto mój najnowszy wehikuł będący czymś w rodzaju ciężarówki trialowej. Pojazd (póki co) jeździ i nie zawaham się go użyć.
Obrazek


Jest to model ciężarowego Mercedesa z lat sześćdziesiątych (żeby nie było, montowanego w Arabii Saudyjskiej i Iranie do 2008 roku) w wersji lekkiej. Pierwotnie miałem budować Kraza 5133, ale postanowiłem zrobić na złość takiemu jednemu, który odgrażał się chęcią budowy Mercedesa. No cóż, przepraszam.
Obrazek Obrazek Obrazek
Wehikuł jest dość prosty i pozbawiony wszelakich wodotrysków. Mamy napęd na wszystkie koła, działające zawieszenie i jedyne, co mogłoby poprawić surowość samochodu, to działające tylne światła pozycyjne. Kabina nie ma żadnych otwieranych części, gdyż jakikolwiek element tego typu spowodowałby powtórkę z Magirusa Jupitera.
Obrazek Obrazek Obrazek
Samochód wyposażony jest w dwa silniki Power Functions. Duży napędza cały samochód, natomiast średni pozwala mu skręcać (póki co trochę niemrawo). Waga pojazdu oscyluje wokół dwóch kilogramów, z racji dość ciężkiej kabiny, brzydkiej, brickowej paki, całkiem ciężkiej i solidnej ramy, a także dwóch pojemników na baterie.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
W sumie - to tyle. Filmu póki co nie ma, ale postaram się pojawić na zawodach/treningu/czymkolwiek 11 lipca. Paka jest efektem braku jakichkolwiek pomysłów i - tak, wiem - jest zwyczajnie w świecie brzydka. Będę nad tym pracował...

Z rzeczy dodatkowych:
-> 1 PF XL do napędu - przełożenie z8->z24, z12->z20, z8->z24
-> 1 PF Medium do skrętu - przeniesienie napędu bez sprzęgieł i z dwoma kardanami
-> 2 Battery Boxy
-> 2 megakardany wg. pomysłu Emilusa
-> 2 niebieskie zębatki z24
-> 1 zielony knob :D

Dziękuję wszystkim przyczyniającym się do budowy niniejszego autka - Ramzesowi za info o kołach, Tomkowi za marudzenie, poganianie i przysyłanie zdjęć i planów, a Longerowi za stwierdzenie, ze oryginał jest na tyle brzydki, że mogę go budować :-D

Pozdrowienia!
Ostatnio zmieniony 2009-07-05, 19:55 przez TruckeR, łącznie zmieniany 5 razy.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

TruckeR pisze:a Longerowi za stwierdzenie, ze oryginał jest na tyle brzydki, że mogę go budować :-D
Hm... To jak Ci powiem że Renault Kerax jest brzydki to też go zbudujesz? :>

Chciałbym zauważyć, że w tym momencie świat trialowy zadrżał w posadach.
Trucker zrobił pojazd na kołach 94. Szok, zdziwienie i sam nie wiem co jeszcze :D

I jeszcze ten zielony knob....

Awatar użytkownika
mienso123
Posty: 319
Rejestracja: 2007-02-15, 14:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
brickshelf: mienso123

 

#3 Post autor: mienso123 »

Elegancki, modelteamowy, przypomina oryginał... I mam nadzieje, że tak kruchy jak pisałeś. 11ego będzie ciekawie. :)

rh

#4 Post autor: rh »

JUPI! W końcu mercedes, który NIE jest nudnym i obrzydliwie oklepanym unimogiem!
Cokolwiek to jest i jakkolwiek jest to paskudne - podoba mi się :D

Na technicznych sprawach się nie znam, więc się nie wypowiadam, ale mam nadzieję, że kiedyś to stworzenie zobaczę w akcji i że będzie bardziej wydajne od "zielonego knoba" :)

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ramzes »

TruckeR pisze:> 1 PF XL do napędu - przełożenie z8->z24, z12->z20, z8->z24
Czyli, że 1:15? chyba sobie żartujesz! Nie będziemy znowu 30 min czekać aż przejedziesz 10m:P
Uważam, iż w najgorszym przypadku winno być 1:9
M_longer pisze:Trucker zrobił pojazd na kołach 94. Szok, zdziwienie i sam nie wiem co jeszcze :D
Zgadnij kto mu je sprzedał.
A co do modelu, to kolejny udany model ze stajni mercedesa. Przydałby sie filmik, ale pewnie nie dało się zamieścić na youtube 20-minutowego podjazdu (ależ ja jestem zgryźliwy:))
Do zobaczenia 11 lipca!
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#6 Post autor: aro_kal »

Twój numer jeden! Numer dwa to tatra.

Kabina jest bardzo dobra. Kolor do bani ale trudno. Idealnie udało Ci się odwzorować garb na masce. Szczególnie ten element mi się podoba. To bardzo ważne, bo dzięki temu kabina nabiera wymaganej obłości i ciężkości. Zatem kabina najwyższych lotów. Fotele mógłbyś jednak jakoś inaczej zbudować.

Paka - raz że kolor średni, dwa, że wydaje mi się że jest za wysoko. Gdybyś może dno paki dał niebieskie, przynajmniej widoczne od zewnątrz, to byłoby lepiej. Sama konstrukcja paki dość fajna i rozwojowa.

Pudełka na baterie odsunąłbym od osi pojazdu. Myślę, że samochód zyskałby na masywności.

I na tym kończą się moje mądrości odnośnie estetyki. Chciałbym ocenić go od strony technicznej, no ale się zleniłeś i nie dałeś filmu. Żółta kartka :-).

Przedni most masz budowany tak jak ja to robię - dałeś podłużnie osie i nadziewałeś warstwami kolejne klocki. Moim zdaniem to dobry sposób. Szkoda, że prześwit pod mostem masz nie za wysoki, ale to w sumie drugorzędna kwestia - jak dobrze przejedziesz np. po kamieniach to nie ma problemu. Pudełka na baterie powinny być do góry nogami by nie zawadzać przełącznikiem i wtyczką. Bardzo fajnie zrobiłeś wał napędowy - gruby i solidny - na tym odcinku na pewno pozbyłeś się problemów z jego skręcaniem. Chociaż to akurat najmniejszy problem.

Więcej grzechów nie pamiętam...

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#7 Post autor: Kubrick »

Taki dach w polo, to teraz jest poszukiwany open air ;)

Co Ci moge napisac? Ladnie wyglada, a jak w sobote nie bedziesz mial wraku z cobi do rozjezdzania, to z miensem przejedziemy po Mietku ;)
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#8 Post autor: TruckeR »

Dzięki za komentarze.
@Longer: Nie, nie zbuduję Renault Kerax. Ono jest brzydkie-brzydkie, a nie tak brzydkie, że aż piękne.
@Mienso: Tak. Zbieranie klocków będzie straszne.
@Rh: Pod względem właściwości jezdnych 'zielonego knoba' nic nie przebije. Ten pojazd raczej nie będzie mógł bez szwanku przejechać po chorągiewce.
@Ramzes: Ale teraz mam świeże baterie, więc myślę pozytywnie ;)
@Aro: Pechowo, zaokrąglenia i serki w większych ilościach mam tylko żółte, wiec już to determinuje kolor modelu. Porady na temat estetyki - biorę do serca i myślę jak poprawiać. Obrócenie pudełka na baterie to chwilka, zrobiłem tak dla wygody użytkowania. Wał jest zgrubiony, bo udało mi się w tym miejscu zmielić axle joinera ;-P
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Barteq
Posty: 157
Rejestracja: 2009-04-02, 10:06
Lokalizacja: Białystok
brickshelf: Barteq

 

#9 Post autor: Barteq »

Ale on brzydki... oryginał oczywiście, bo Twój- wyszedł wprost przepięknie. A te bevele w przekładni nie będą Ci przeskakiwać przy większych oporach?

Awatar użytkownika
FastER
Posty: 180
Rejestracja: 2008-10-01, 17:33
Lokalizacja: brać na to pieniądze?
brickshelf: FastER

 

#10 Post autor: FastER »

Ładny, ładny... Moje ciężarówsko też w takim kolorze powstaje. Choć mi ten niebieski na pace nie pasi.
Ale czy te zwrotnice aby na pewno się nie rozłażą przy większym obciążeniu, hmm?
Naprawdę fajna maszyna. Pozdrawiam. :)

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#11 Post autor: smyk »

Podoba mi się, że mosty nie są mocowane do ramy. To realistyczne jest.

Kabina ciekawie i ambitnie ukształtowana. Podoba się.
Paka też nie jest zła wcale.

A światła wyglądają jakoś znajomo :)
GPM '07#2 | '08#2 | '09#5 | '10#3 | '11#4
LTTC '11#6 | '12#2 | '13#3 | '14#3 | '15#3 | '16#2 | '17#4 | '18#4 | '19#11 | '20#7 | '21#9

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#12 Post autor: TT »

Trucker dobrą markę wybrałeś.
Naprawdę super potrafisz odwzorować furę. To dla mnie nr 2 po Twojej pradze.
Co do jazdy. Pokaż film, albo umówmy się dziś albo jutro nad Wisłą :)
Jednak podejrzewam, że będzie nawalał. Nie wiem czemu nie spiąłeś zwrotnic na długości liftarmem 7. Jest to karygodne. Skręt chyba też nawala :/ Zwrotnica złapana jest do listwy skrętnej połówka pina... Poza tym fajnie, że zrobiłeś most tak jak pisał Aro jednak zapomniałeś go również złapać na długość. Most do przebudowy.



ps. teraz to już musisz być we Wrocławiu.
ps2. zapomniałem - ile to waży?
Ostatnio zmieniony 2009-07-07, 08:26 przez TT, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#13 Post autor: TruckeR »

Dzięki za komentarze. Filmu nie mam (raczej brak ciekawego materiału), nad Wisłę mogę iść, auto jest zapakowane od niedzieli ;P Zwrotnice - póki co - nie nawalają, za to taka sobie jest belka skrętna (obawiam się, że jak naprawię to, co teraz się rozpina, to zacznie rozlatywać się w innym miejscu), czasem przeskakiwała też z8 na z24 (w ramie), ale obudowałem całość kilkoma warstwami płytek i jest trochę lepiej.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#14 Post autor: Emilus »

Auto bardzo mi się podoba, kabina słodka tylko nie pamiętam któż to krytykował mnie za mój zawsze żółty kolor, eeeeeeeeee Trucker....? :-)

Zwrotnice wyglądają dziwnie znajomo ....

Generalnie karoseria jak od pinifariny.... to i Tatra super, a mechanika, to pewnie wiesz sam najlepiej.
Ostatnio zmieniony 2009-07-07, 18:06 przez Emilus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#15 Post autor: TruckeR »

Emilus pisze:uto bardzo mi się podoba, kabina słodka tylko nie pamiętam któż to krytykował mnie za mój zawsze żółty kolor, eeeeeeeeee Trucker....? :-)
Na pewno nie ja, żółty kolor jest fajny!
Emilus pisze:Zwrotnice wyglądają dziwnie znajomo - mój kraz się kłania?
Raczej nie, zgapiałem je od Longera, ale nie wiem od kogo on odgapiał ;-P
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

ODPOWIEDZ