[MOC] Stanisław Skalski ratuje niemieckich pilotów 1 IX 1939

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

[MOC] Stanisław Skalski ratuje niemieckich pilotów 1 IX 1939

#1 Post autor: Ciamek »

Miało być ciut inaczej, ale w końcu wyszło jak na zamówienie Zgrredka ; o)

Obrazek

Przydługie wprowadzenie:
1-go września 1939 Stanisław Skalski od rana walczy w powietrzu z maszynami niemieckimi na swoim PZL P.11c.

Po południu w okolicach Torunia, razem z dwoma innymi pilotami, atakują zwiadowczego Henschla Hs-126. Samolot zostaje ostatecznie zestrzelony przez Mariana Pisarka - obniża lot i próbuje wylądować na pobliskich polach. W trakcie tego manewru Henschel kapotuje, odpada od niego silnik, a załoga zostaje wyrzucona z kabiny.

Skalski obserwując zdarzenie postanawia wylądować w celu przeszukania wraku maszyny niemieckiej maszyny i poszukać map.
Znajduje obserwatora będącego w ciężkim stanie z kilkoma ranami postrzałowymi pleców. Opatruje go i przy okazji nie dopuszcza do potencjalnego linczu ze strony okolicznych mieszkańców, którzy obserwowali tego dnia walki na niebie.
Następnie próbuje szukać pilota, którego znajduje w pobliskich zaroślach. Nie mając przy sobie broni wykorzystuje zapalniczkę do zatrzymania oszołomionego Niemca
Później Skalski czeka z pilotami na przybycie karetki. Pilot Friedrich Wimmer a przede wszystkim obserwator Siegfried von Heymann mogą zawdzięczać Skalskiemu życie.


Dane techniczne:
Diorama przedstawia rozbitego Henschla, "Jedenastkę", pole, lasek w którym Skalski zatrzymuje pilota, oraz rannego obserwatora i grupę wieśniaków. Część z nich pragnie wymierzyć sprawiedliwość agresorowi.


Praca zbudowana aby "upamiętnić" model "jedenastki", a przy okazji na konkurs Krisa - dlatego jest na płycie 48x48. Przez to wszystko wygląda nieco na upchane : o)
Niestety również przez to zabrakło strumyka oraz spadochronu obserwatora. (Albo po prostu poszedłem na łatwiznę : oP).

Z ciekawostek - Henschel leży do góry nogami, ale przez to, że jest zbudowany do góry nogami, to wcale nie jest do góry nogami : o)


Zapraszam na:

Moją stronę - są podpisy pod zdjęciami
ewentualnie Brickshelf


Kilka zdjęć na zachętę:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Bartex0805
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-21, 16:24
Lokalizacja: Leszno
brickshelf: Bartex0805

 

#2 Post autor: Bartex0805 »

No to ci piękna praca, wiele świetnych szczegółów. Podoba mi się jak nic. Super wygląda to na foto w starym stylu.

crises

#3 Post autor: crises »

Piękne te samoloty, a za "do góry nogami, który nie jest do góry nogami" pełny szacunek. Bardzo mi się podoba ta diorama.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#4 Post autor: zgrredek »

Cacunie cacuszko!!!
Henschel nawet do góry nogami jest od razu rozpoznawalny. Pięknie rozbity i przestrzelony.
Fakt, że przydałaby się do tego ze cztery razy większa powierzchnia, ale nie można mieć wszystkiego.
Fajne pole, dopiero co bronowane i fajna brzezina. I właściwie to wszystko jest tu fajne.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

Dziękuję za komentarze : o)

I jeszcze podziękowania dla Krisa za te drewniane panele. Chociaż wtedy jeszcze nie wiedziałem, że przydadzą mi się na pole : o)
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Darecki
Posty: 38
Rejestracja: 2009-07-25, 21:50
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: LinkinDark

 

#6 Post autor: Darecki »

Świetne. Ta roślinność jest po prostu powalająca, scenka sama w sobie także bardzo fajna, widać, że wieśniacy dobrze wczuwają się w swoje role :D Samoloty są ładnie odwzorowane, ech, nie ma się do czego przyczepić.
It's just a ride...

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#7 Post autor: lugomina »

Brawo za rozmach, cala diorame i dokladnie odwzorowane samoloty.

To sie zdarzylo naprawde? :)
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#8 Post autor: Ciamek »

lugomina pisze:To sie zdarzylo naprawde?
Tak to opisuje Skalski w swojej książce "Czarne krzyże nad Polską". Jak było tam naprawdę to chyba nie wiemy.
Gdzieś mi się ostatnio obiło o uszy, że ewentualne bohaterstwo Skalskiego jest tu kwestionowane, a nawet słyszałem coś o strzelaniu do spadochronu : o0

Na pewno byli tam ranni niemieccy piloci, którzy przeżyli wojnę. Więc Skalski przynajmniej ich nie dobił : oP
Zdrufko, Ciamek

kris kelvin

#9 Post autor: kris kelvin »

No rewelacja. Aż żałuję, że dałem ograniczenie do płyty 48x48, bo większe byłoby jeszcze lepsze.
Tylko ten samolot Niemiaszków mógłby być bardziej rozbity jak dla mnie.
Aha, najlepszy o dziwo jest dla mnie ten brzozowy zagajniczek :D
Ostatnio zmieniony 2009-07-28, 07:20 przez kris kelvin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#10 Post autor: Ciamek »

kris kelvin pisze:Tylko ten samolot Niemiaszków mógłby być bardziej rozbity jak dla mnie.
Chciałem im dać szansę : oP

A tak na prawdę to oni w sumie "wylądowali" więc wydaje mi się, że raczej nie powinni się za bardzo rozbić.
Zdrufko, Ciamek

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#11 Post autor: Hezar »

Diorama rzeczywiście robi wrażenie - całość świetna konstrukcyjnie i przebogata w szczegóły. Samoloty są rewelacyjne, szczególne słowa uznania należą Ci się za "PZL"-a. Brawo!
Z naukowego punktu widzenia, jedna rzecz tu nie pasuje - Henschel w pokazanej przez Ciebie pozycji (tzn. na "plecach") powinien mieć na pewno oderwane skrzydła, kadłub w kawałkach a temu rannemu nic by już raczej nie pomogło... z pewnością nie wygląda to na "lądowanie"...

Pozdrawiam (:
Ostatnio zmieniony 2009-07-29, 21:03 przez Hezar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#12 Post autor: Mr.Z »

lugomina pisze:To sie zdarzylo naprawde? :)
O tak. Taka akcja może dziwić z dzisiejszej perspektywy. Ale była zupełnie w stylu I w.ś., czy zwyczajów dżentelmeńskiego międzywojnia.
Dopiero II w.ś., z hitlerowskim i stalinowskim barbarzyństwem postawiła wszystko na głowie. Ale 1 września 1939 jeszcze nikt tego nie wiedział...
Ciamek pisze:Gdzieś mi się ostatnio obiło o uszy, że ewentualne bohaterstwo Skalskiego jest tu kwestionowane, a nawet słyszałem coś o strzelaniu do spadochronu : o0
Na pewno byli tam ranni niemieccy piloci, którzy przeżyli wojnę. Więc Skalski przynajmniej ich nie dobił : oP
No Ciamku, minus za takie domysły i przypuszczenia. Skalski jest postacią pomnikową, nie dlatego że tak sobie wymyśliła jakaś propaganda, albo on sam, tylko tacy prawdziwi Ludzie Honoru się wtedy jeszcze zdarzali.

I ostatnia sprawa z tych pozaklockowych - nie podoba mi się angielski napis tytułowy. "Skalski saves german pilots". Nieobeznanemu z okolicznościami i historią widzowi może nasuwać jakieś błędne skojarzenia. Np. że jakiś Skalski ratował Niemców. Przed kim? Przed złymi Polakami? A może to jakiś polski zdrajca? Itd...

Co do klocków - wiadomo - jest świetnie.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#13 Post autor: Ciamek »

Z naukowego punktu widzenia, jedna rzecz tu nie pasuje - Henschel w pokazanej przez Ciebie pozycji (tzn. na "plecach") powinien mieć na pewno oderwane skrzydła, kadłub w kawałkach a temu rannemu nic by już raczej nie pomogło...
Hmm, ale ten samolot "w miarę" lądował (na mojej dioramie są bruzdy) a potem się przewrócił przez nos na plecy gubiąc silnik.
Skalski pisał, że obserwatora prawdopodobnie wyrzuciło / zaczepił się po drodze o jakąś gałąź bo miał rozrzucony spadochron.

Zbierając materiały do dioramy znalazłem na forum odkrywców takie zdjęcie:
http://www.ciamek.yoyo.pl/kap.jpg
(wrzuciłem je na swoją stronę, bo nie mogę teraz znaleźć pierwotnej lokalizacji : o/)

Widać, że maszyna na zdjęciu jest w całkiem niezłej formie ; o)


Mr.Z pisze:No Ciamku, minus za takie domysły i przypuszczenia.
Piszę co ostatnio usłyszałem - dlatego dałem zszokowaną buźkę ; o)

Z drugiej strony nie przesadzajmy - Skalski sam pisał i mówił, że wylądował aby poszukać map.

Tak czy inaczej zasługuje na największy szacunek nie tylko za ten epizod.


Mr.Z pisze:Nieobeznanemu z okolicznościami i historią widzowi może nasuwać jakieś błędne skojarzenia
Jak przeczyta treść to się obezna, a jak nie przeczyta to i tak zapomni bo go to nie interesuje : o/

Nie jestem zwolennikiem natarczywego wykładania obcokrajowcom naszej historii, ale mam nadzieję, że ta dioramka chociaż troszkę przyczyni się do zapoznania się z nią (a dokładnie z osobą Skalskiego) klockofilom z zagranicy ; o)
Zdrufko, Ciamek

Nexus 7

#14 Post autor: Nexus 7 »

To juz Ci nie wystarczylo ze jeden samolot byl swietny? Trzeba zaraz bylo diorame dorabiac? Ech ...
No nic, przynajmniej sie czlowiek czegos nauczy podpatrujac takie rzeczy.

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#15 Post autor: pit »

A mnie, przyłączającego się do zachwytów, intrygują dwie rzeczy:
- ten Henschel to jest pewnie tylko w postaci "na plecach" i postawiony normalnie nie wyglądałby dobrze?
- tors pilota to jakiś custom, czy oryginał?

ODPOWIEDZ