3835 Robo Champ

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
rh

3835 Robo Champ

#1 Post autor: rh »

[Games] 3835 Robo Attack

Na samym początku - wielkie podziękowania dla noriego za pomoc w zdobyciu tego (i 4 innych zestawów). Bez niego byłoby to niemalże niemożliwe.
Od razu zastrzegam, że recenzja będzie pisana przez laika - to, w co grałem kończy się na scrabblach i na "nie irytuj się!" (teraz zagadka, kto jeszcze pamięta, co to za gra? - BEZ patrzenia do googli!). Dlatego nie oczekujcie w tej recenzji porównań do poważnych gier - tego nie będzie, będzie tylko opis i wrażenia, czy się gra przyjemnie, czy można się przy tym dobrze bawić. W końcu maksyma "lego godt" ma nam towarzyszyć cały czas :) a i podziękowania dla Scrata za wykonanie zdjęć.

Obrazek


Dane techniczne

Seria: Games
Rok produkcji: 2009
Liczba klocków: 119
Spis części: Bricklink, Peeron
Instrukcja: http://cache.lego.com/bigdownloads/buil ... 561319.pdf
Cena: S@H PL: brak, S@H UK: 7,79 GBP, S@H US: brak, S@H D: 9,99 EUR, allegro: 45 - 90 zł,


Opakowanie i instrukcja

Zdecydowana ciekawostka. Właściwie nie obraziłbym się gdyby WSZYSTKIE zestawy LEGO znajdowały się w takich pudełkach. Opakowane w przezroczystą folię, do tego otwierane od góry. Żadnej perforacji czy niszczenia pudełka. Warto sobie je zostawić na pamiątkę, nawet jeśli nie chce się w to grać, a zestaw mieć jedynie jako dodatkowy zbiór klocków. Do tego bardzo ładnie ozdobione po bokach oraz w środku. Jak dla mnie - wielki plus serii Games.
PS: Na pudełku ostrzeżenia są także po polsku. Być może i do nas trafią w końcu drogą oficjalną?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Instrukcje są w sumie dwie - jedna opisująca zasady gry (w 4 językach: niemiecki, angielski, francuski, włoski), a druga pokazująca jak zbudować roboty. Błędów nie ma, wszystko proste i logiczne, na szczęście. No i czarny wygląda jak czarny. Po ostatnich przejściach z instrukcją od "Drawbridge Defense" jestem na to mocno uczulony. Wolałbym by firma jednak uniknęła takich kolejnych wpadek.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Klocki
Niewiele, raptem 119. Wszystkie w jednym woreczku. Ale za to mamy tutaj dwie kompletne nowości. Pierwsza: plate 1x1 round with hollow - przypuszczam, że z czasem może stać się wyjątkowo przydatna ze względu na to, jakie da możliwości. Druga, czyli kostka do grania - w jej przypadku ciekawy jestem, jakie znajdą się dla niej zastosowania w pracach AFOLi.

Obrazek

Użyteczne części
  • Dark Blue Tile 1 x 2 with Groove, sztuk 2
    Obrazek
  • Dark Bluish Gray Plate 1 x 2, sztuk 5
    Obrazek
  • Dark Bluish Gray Plate, Modified 1 x 1 with Clip Vertical - Type 3 (thick U clip), sztuk 14 (!)
    Obrazek
  • Dark Bluish Gray Plate, Modified 1 x 2 with Handle on End - (closed ends), sztuk 12 (!)
    Obrazek
  • Dark Green Slope 30 1 x 1 x 2/3, sztuk 5
    Obrazek
  • Dark Red Plate, Modified 1 x 2 with 1 Stud (Jumper), sztuk 1
    Obrazek
  • Dark Red Slope, Curved 3 x 1 No Studs, sztuk 2
    Obrazek
  • Red Brick, Modified 1 x 2 x 1 1/3 with Curved Top, sztuk 2
    Obrazek
  • Red Die 6 Sided Center with Studs and Black Rubber Frame (Board Games), sztuk 1 (gdzie ona do diabła jest red?!)
    Obrazek
  • White Plate, Round 1 x 1 with Open Stud, sztuk 7 (!)
    Obrazek
Budowa i modele
Łatwo, szybko, przyjemnie. Tak można to określić. Mamy tu 3 proste, ale bardzo udane modeliki robotów. Ich budowa jest wymuszona tym, w jaki sposób toczy się rozgrywka (ale o tym za chwilę).
I tak jak zwykle najwięcej powiedzą zdjęcia.
Obrazek Obrazek Obrazek

Rozgrywka
Od razu ostrzegam, że wraz z mamą i Scratem testowaliśmy tylko i wyłącznie podstawową wersję rozgrywki, zatem o wersji 4 osobowej, bądź z modyfikacjami nic nie powiem. Ale i tak wystarczyło to by się świetnie bawić.
Nim się rozpocznie grę, należy wybudować modele robotów, a następnie rozłożyć je na elementy składowe (rączki, nóżki, główki, torsy).
Obrazek
Każdy gracz ma złożyć jeden model robota - z tym, że w całości musi być w tym samym kolorze. Gra jest o tle pokręcona, że można podbierać innym zawodnikom, części jakie mają, co zdecydowanie utrudnia grę (a jednocześnie jaka to jest satysfakcja, jak się zwinie bratu sprzed nosa ostatni mu potrzebny kawałek robota). A tak bardziej po kolei:
  • 3 kolory (tile 2x2) - wybieramy z puli lub jeśli tam nie ma, od innego zawodnika, część w wyosowanym kolorze,
  • kolor biały - w podstawowej wersji jest to tzw. free choice, czyli bierzemy dowolny kolor (z puli). Jeśli pula pusta - oddajemy do puli jeden wybrany element (dzięki dla truckera za czujność :) ),
  • kolor czarny - kradzież - czyli zabieramy z puli lub komuś dowolną, nam potrzebną, część robota,
  • 4 kolory (4 razy tile 1x1) - zamiana, czyli wymieniamy jedną z posiadanych części na inną, z puli lub od innego gracza.
Obrazek Obrazek

Zasady, jak widać, banalne, ale w zupełności wystarczą by się pojawił syndrom "gramy jeszcze raz?". Jak dla mnie bomba - gra według mnie świetna zarówno dla dzieci, jak i dorośli też mogą się przy tym dobrze bawić.
Oczywiście każdy może sobie zmodyfikować zasady tak jak chce. A także można skonstruować własne roboty, które będą składały się z większej ilości części składowych, co zdecydowanie wydłuży zabawę.
Dla mnie jedyną rzeczą, która jest niejasna, to kwestia, czy grę kończy się w momencie, jak ktoś już złoży robota, czy pozostałe osoby dalej się "biją" o dalsze miejsca? Ale to pewnie kwestia już własnych ustaleń.
Obrazek Obrazek

Podsumowanie
Ciekawostka. I to bardzo przyjemna. Za w miarę rozsądną cenę dostajemy trochę ciekawych klocków i mnóstwo dobrej zabawy (oczywiście jeśli komuś taka odpowiada). Do tego nowy ciekawy element, który tu służy jako oczka, a w praktyce – czas pokaże.

Za
  • cena, jak dla mnie wcale nie jest wysoka,
  • nowe elementy,
  • przyjemna zabawa.

Przeciw
  • momentami niejasne zasady.
Ostatnio zmieniony 2009-08-31, 19:05 przez rh, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 286
Rejestracja: 2007-12-03, 14:11
Lokalizacja: wawa
brickshelf: bartekmi

 

#2 Post autor: bartek_mi »

fajny zestaw - ciekawe elementy
gra prosta ale wydaje sie byc przyjemna (cos jak "polowanie na roble" Knizi - u nas wydane przez egmont. sprawdzona niezla gra imprezowa, choc niby dla dzieci :) )

10 eurasow dam :)

rozwiazanie zagadki: chinczyk :)
nagrode (czyli gre:P) prosze przeslac poczta

rh

#3 Post autor: rh »

bartek_mi pisze:rozwiazanie zagadki: chinczyk :)
nagrode (czyli gre:P) prosze przeslac poczta
Brawo :) o nagrodzie na szczęście mowy nie było :D

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#4 Post autor: nori »

Co do ostrzeżeń, jest to standardowy zestaw w najróżniejszych językach i od dłuższego czasu trafia praktycznie na każdy zestaw, łącznie z takimi które zostają wydane tylko na dany rynek (np.: Japonia, USA). Co oczywiście nie zmienia faktu że wreszcie Lego mogłoby wydać serię Games na naszym rynku. Czyżby powodem zwłoki było tłumaczenie reguł gry?

Co do samej serii, cieszy porządne pudełko (stwierdzenie z punktu widzenia osoby która ma fioła na tym punkcie, a niestety dość często otrzymuje standardowe zestawy w uszkodzonych opakowaniach), do tego warto zwrócić uwagę że zadruk na wewnętrznej stronie pudełka zachęca by wykorzystywać je do przechowywania już złożonych elementów. Ot, taki uśmiech dla fanów samych gier planszowych, a niekoniecznie składania klocków. W sumie chyba dla nas (czyli miłośników klocków) jest to mało istotny fakt, miło jednak że o tym pomyślano.
Natomiast strasznie nie podoba mi się obrazek który zdobi przednią ściankę pudełka, może mam spaczony gust, ale jest po prostu paskudny...

Jeżeli patrzeć na zestaw właśnie jako zestaw klocków, to dla mnie prywatnie jest mało atrakcyjny. Roboty jakoś nie przypadły mi do gustu, ale to w sumie nie moje klimaty.
Gratuluję rewelacyjnego zdjęcia z tańczącą / ćwiczącą Kung-Fu trójką ;)
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#5 Post autor: glaz_pimpur »

Kupiłem tą grę pimpurowi z okazji świątecznych obniżek w Carrefourze za 30 parę złotych. Duży pozytyw za grywalność. Mały rozmiar jest tutaj także atutem, bo grę można zapakować do plecaczka i pograć w gościach np. z wujkiem lub babcią;) Gra się tak szybko, że nie zdążysz się znudzić, a już koniec gry.
Dodatkowym atutem są klocki, wg mojego gustu bardzo atrakcyjne. Moje skojarzenia idą w kierunku najmniejszych zestawów z serii "Racers", tylko bez najmniej potrzebnych kółek i błotników. Dostajemy po troszku jumperów, slope'ów, także zaokrąglonych, serki, tilesy, kropki z dziurką i plate'y z chwytakami w bardzo pożądanych kolorach.
Ostatnio zmieniony 2010-12-26, 02:00 przez glaz_pimpur, łącznie zmieniany 1 raz.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
Dronka
Posty: 85
Rejestracja: 2010-07-31, 23:25
Lokalizacja: Kraków

#6 Post autor: Dronka »

Kurczę tak czytam i czytam i aż chce się zagrać. Robociki strasznie sympatyczne i gra świetna do zabawy w towarzystwie. Będę musiała się chyba za nią rozglądnąć :D

Dzięki za recenzję.
Ostatnio zmieniony 2010-12-26, 02:08 przez Dronka, łącznie zmieniany 1 raz.
<rh> Fanklub Bobotrutnia :D

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 738
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#7 Post autor: Kirysowaty »

A to seria Games nie została w Polsce wydana? Ja całe stosy gier LEGO widzę w lubelskim "Krzysiu", jak i w hipermarketach.

Gra sympatyczna, choć ani ten konkretny zestaw, ani cała seria nie budzą mojego entuzjazmu.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#8 Post autor: Backbone »

Została, ale jak sie sciaga zzagranicy to tak juz bywa.

rh

#9 Post autor: rh »

Kirysowaty pisze:A to seria Games nie została w Polsce wydana?
Została. Tylko recenzja była pisana w sierpniu 2009 roku - wtedy jeszcze ich nie było w Polsce.

ODPOWIEDZ