[MOC] Autobus Solaris Urbino 9

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

[MOC] Autobus Solaris Urbino 9

#1 Post autor: maciejer »

Autobus Solaris Urbino 9

Dzisiaj nadrabiam zaległości - oto model autobusu Solaris Urbino 9.
Zbudowany na wystawę-integrację Gdynia 2009. Po rozmontowaniu trajtka Jelcza 120, zamiast schować elementy do pudełek wolałem złożyć to maleństwo. Jednak dopiero teraz miałem czas, żeby wybrać i przygotować mu w miarę porządne zdjęcia.

Obrazek

Wymiary:
długość - 41 studów,
szerokość - 12 studów,
wysokość - 12 bricków.

Autobusik wydaje się nieproporcjonalny, ale oryginalny pojazd taki chyba w rzeczywistości jest. Nie miałem zbyt wielu informacji na jego temat, nie widziałem go na żywo. Z tego co wyczytałem w sieci, wyprodukowano zaledwie 21 sztuk tego pojazdu. Z powodu małej przepustowości drzwi zaprzestano jego produkcji. Mój model otrzymał malowanie gdyńskie - dokładnie takie jak w pojeździe jeżdżącym po Gdyni w czasie PFFF (link). Różni się od aktualnego malowania autobusów ZKM brakiem górnego niebieskiego pasa nad bocznymi szybami. Nie zapisałem sobie linka do strony a teraz nie mogę go znaleźć, zamieszczam więc oryginalną fotkę.

Obrazek

Konstrukcja tak, jak ostatnio, oparta jest na ramie z technic-bricków. Model jest skromniejszy niż poprzednie: nie ma skrętu kół (jak U15, ten autobusik jest tak krótki, że nie ma to specjalnie sensu) i uzbrojenia na dachu (jak T12, bo to przecież nie trolejbus). Ze zmian wypada nadmienić jedynie rezygnację ze schodków przy wejściu na rzecz skosów 2x4, otwierany jednoczęściowo cały dach oraz inną maskę - użyte serki zamiast zaokrąglonych bricków. Dla oparcia dachu tym razem wystarczył jeden kafel 1x8 położony wzdłużnie nad środkowymi (w zasadzie ostatnimi) drzwiami oparty na zawiasach drzwi. Taka blokada sprawdza się tu w zupełności, żeby dach się nie załamywał podczas zabawy.

Obrazek

Obrazek

Ogólnie nie ma co się rozwodzić. Ze względu na wymiary i mniejszą bawialność, U9 nie jest tak efektowny jak moje dwa poprzednie Solarisy. Na naszej wystawie także był najmniej oblegany. Ot, taka mała sierotka, chociaż może komuś się spodoba?

Źródła zdjęć, z których korzystałem - jak zwykle niezawodny w tym temacie serwis Solaris Club.

Galeria modelu na BrickShelf.
Oraz na Flickr.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#2 Post autor: V1 »

Być może skromniejszy od pozostałych Twoich autobusów, ale to wciąż kawałek solidnego rzemiosła Legowo-modelarskiego. Choć najbardziej lubię trolejbus :)
\/1 ______________

Awatar użytkownika
caro
Posty: 496
Rejestracja: 2008-08-26, 09:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: caro

 

#3 Post autor: caro »

Tył może i Solaris, ale przód nie wydaje mi się podobny.
Jedno jest pewne- widać, że to estetyczny autobus lego-miejski : )
Powoli Astra GSI

Mrutek

#4 Post autor: Mrutek »

Znowu autobus. I znowu mi się podoba. Niech zgadnę następny będzie autobus? ;-)

maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

#5 Post autor: maciejer »

Mrutek pisze:Niech zgadnę następny będzie autobus?
Już jest. Czeka na zamówienie BOP; malowanie ma na razie trochę pstrokate.

rh

#6 Post autor: rh »

maciejer pisze:Już jest. Czeka na zamówienie BOP; malowanie ma na razie trochę pstrokate.
No ciekawe, ciekawe, co to będzie tym razem :)

Swoją drogą modele 9-metrowe na swój sposób są trochę niewymiarowe, o ile w przypadku miejskich tego jeszcze nie widać, to już w przypadku wysokopokładowych wygląda co najmniej komicznie.

A modelik, kolejny bardzo udany, bardzo mi się podoba. Chociaż są one troszkę na jedno kopyto, tu Solaris, tam Solaris. Czekam na coś innego ;)

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#7 Post autor: zgrredek »

Widzę, że tabor się powiększa. Na wakacyjnym spotkaniu będziesz miał już całą zajezdnię.
A masz w planach jakieś starsze autobusy?
Np taki? Też z Gdyni.
Obrazek

maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

#8 Post autor: maciejer »

zgrredek pisze:A masz w planach jakieś starsze autobusy?
W planach jeden solaris (chyba ostatni, jak pisałem na ukończeniu), jeden piętrus no i chciałbym zrobić przegubowca.
A potem nie wiem co; ten ze zdjęcia? - nie wiem czy bym potrafił.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#9 Post autor: TruckeR »

maciejer pisze: ten ze zdjęcia? - nie wiem czy bym potrafił.
Pomijając zaokrąglone błotniki i nadkola, nie jest to jakiś trudny model, chyba nawet nie ma rozszerzającej się maski ;)
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
misiek
Posty: 421
Rejestracja: 2008-05-04, 00:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
brickshelf: misiek3000

 

#10 Post autor: misiek »

kolejny ładny bus :) pogratulować. Ja czekam na przegubowca, czerwonego piętrusa z miasta Londyn i klasycznego ogórka lub odkurzacz jak kto woli ;D
FREE HUGS :D

ODPOWIEDZ