FAQ - www.flickr.com - jak to działa?

Składnica wiedzy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

FAQ - www.flickr.com - jak to działa?

#1 Post autor: Jerac »

Krótka instrukcja zakładania konta na Flickrze:

Flickr jest jakimś tam kawałkiem Yahoo, więc żeby z niego korzystać najpierw robimy YahooID z tego linka.

Wypełniamy wszystkie dane na zasadzie XXXYYYblabla, ale date urodzenia i kraj podajemy choć trochę dokładnie. Przyda się to później.

Dalej standard - nazwa konta, hasło, pytania ratunkowe na wypadek zapomnienia hasła.
Tej nazwy konta i hasła będziemy używać przy logowaniu do flickra, więc w miarę możliwości warto by było ją zapamiętać. I pytania ratunkowe lepiej też wypełnić...

Gotowe? No to teraz idziemy założyć konto na Flickrze, o tu.

Wpisujemy ten login i hasło do YahooID co to go mieliśmy nie zapomnieć.

Pojawi się okienko gdzie wybieramy flickrową nazwę - taki nick. Wybieramy, klikamy "create my account"... i tadam, mamy konto na flikrze.

Teraz tak. Wrzućmy na początek jedno zdjęcie, jakie by ono nie było, żeby choć trochę pojąć o co tu chodzi.

Olewamy zupełnie te milion guzików i obrazków na stronie, szukamy po prawej stronie takiego dużego napisu
Upload photos & videos. Klikamy, wybieramy
Choose photos and videos.
Odnajdujemy nasz plik na dysku, naciskamy OK. Jak chcemy więcej - Add More i wybieramy następne na tej samej zasadzie. Jak już mamy wszystkie zdjęcia które chemy dodać - naciskamy przycisk Upload photos and videos. Wszystkie te zdjęcia które wybraliśmy trafią do naszej galerii.

Flickr zasugeruje żeby dać im opis. Nie jest to konieczne, ale czemu nie? Jak już dodamy, klikamy Save.

Teraz słówko o organizacji katalogu. W gruncie rzeczy mamy do czynienia z bardzo prostą strukturą: Mamy katalog główny, który się nazywa Photostream, oraz podkatalogi które się nazywają Sets. Każde zdjęcie jakie dodasz zawsze będzie w Photostreamie, natomiast dodatkowo może należeć do jednego lub więcej Setów. Czyli na przykład, można sobie zrobić osobny set na samochody, osobny na latadła, osobny na domki i tak dalej, ale i tak każde zdjęcie zawsze będzie widoczne w photostreamie jako miniaturka. No właśnie, miniaturka. A jak chcemy zobaczyć większe?

Żeby nie było, zrobiłem to wszystko co napisałem. Tak wygląda teraz moje nowe konto na flickrze: http://www.flickr.com/photos/45147190@N06/?saved=1

Jest w nim jeden obrazek. Jak na niego klikniemy, przejdziemy do strony obrazka. Można tam wstawiać komentarze i dodawać notki (i jedno i drugie można wyłączyć).
Jak chcemy zobaczyć zdjęcie w oryginalnej rozdzielczości, wyszukujemy wśród tych małych ikonek na górze taką z opisem all sizes. Klikamy i tam mamy pełen rozmiar.
Jak chcemy dodać zdjęcie do setu, wybieramy z tych małych ikonek taką podpisaną add set. Jak nie mamy żadnego setu, to flickr go dla nas zrobi, poprosi tylko o nazwę i jakiś opis. Opis można sobie darować. Jak mamy już jakiś set, to będziemy mogli obrazek do niego dodać, lub stworzyć nowy.

Jak chcemy wrócić do Photostreamu, czyli katalogu głównego - na górze pod logiem flickra klikamy na You.

Oczywiście to tylko 1% możliwości flickra, ale tak naprawdę, jeśli ma służyć za nowego BSa, to nic więcej nie trzeba.

I nawet nie trzeba płacić. Pierwsze 200 zdjęć jest darmowe. 200 to dużo, naprawdę. Są też inne drobne ograniczenia konta darmowego, na przykład nie można obejrzeć statystyk, ale pf, nie jest to ważne.

Na początek powinno wystarczyć ;>
Ostatnio zmieniony 2009-12-05, 19:26 przez Jerac, łącznie zmieniany 5 razy.

Hippotam

#2 Post autor: Hippotam »

Jej, przeciez flickr po paru dniach robi sie wygodniejszy od BS. Ja juz dawno na BS nic nie wrzucam.

Ja mam troche inne wyobrazenie. Photostream to po prostu taki strumien zdjęc, w kolejności ich focenia. Dostępny zawsze. Mozna przy tym zostać i nie uzywac nieczego innego. Ale to niewygodne.

Dlatego są sety. Set to folder na zdjęcia. Wygodnie jest używac go do zgrupowania zdjęć pojedynczego MOCa. Dlaczego?

Dlatego że mamy jeszcze kolekcje. Kolekcje mogą zawierać inne kolekcje albo sety - tutaj mamy strukturę wielowymiarową. Co więcej, set moze nazleżen do wielu kolekcji.

mozemy mieć więc kolekcje: Castle, Dioramy, MOCe z żabą, Prace na CCC i Set "Książe dmucha żabę pod zamkiem" możemy mieć we wszystkich kolekcjach,

O czy warto pamiętać? Ustawić na dzien-dobry w opcjach kilka ważnych rzeczy. Wchodzimy tam przez "you->your acount", klikamy na zakładkę "Privace and permisions"

i ustawiamy:

Who can download your stuff Anyone (to chyba pokazuje słynne "all sizes")
Who can blog your stuff Any Flickr member (pliiiz!)
Who will be able to see, comment on, add notes, or add people

* See: Anyone
* Comment on: Any Flickr user
* Add notes, tags, and people: Any Flickr user

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#3 Post autor: Ciamek »

Te kolekcje to można tylko na PRO mieć?

A w ogóle to:
http://www.flickr.com/photos/pigletciamek/


EDIT:

Spróbuję zalinkować obrazek jak z BSa:

Obrazek


To jakaś masakra - nie da się wygenerować linków w notatniku, bo każde zdjęcie ma innego losowego hasha : o(

Kod: Zaznacz cały

http://farm3.static.flickr.com/2742/4148583356_14edd2a5a8_o.jpg
http://farm3.static.flickr.com/2567/4148583654_ea10d2ff39_o.jpg
http://farm3.static.flickr.com/2590/4147824925_8bd5e13707_o.jpg
w dodatku miniaturka ma inny niż duże zdjęcie:

Kod: Zaznacz cały

http://farm3.static.flickr.com/2742/4148583356_e74ecbc607_t.jpg
vs
http://farm3.static.flickr.com/2742/4148583356_14edd2a5a8_o.jpg
Zdrufko, Ciamek

Hippotam

#4 Post autor: Hippotam »

Kolekcje tylko na PRO.

Co do urli, to Flickr ma API. Albo ktos juz napisal takiego listera do urli, albo zaraz napisze. to jest raptem pare wywolan. Moze ktorys z naszych wymiataczy w PHP?

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#5 Post autor: Misterzumbi »

Teraz tak, dziekuje uprzejmie, i chcialbym wiedziec dlaczego 3/4 tego watku zostalo skasowane? Ostatni raz bylem to wczoraj o czwartej i niemam pojecia o co sie rozchodzi. Tym bardziej ze pierwsze zdane Jeraca jest odpowiedzia na jkaies pytanie wyrwane z kontekstu. Tak samo mozna by wywalic post Ciamka, i wypowiedz Trubala, bo mam gdzies co blokuje jego komp w robocie.
Prosze troche mniej faszystowskiej cenzury panowie. Rzygam jak sledze jakis watek (nie wszyscy siedza na tym forum 24/7), i nie doczytam bo ktos kasuje, wyjmuje, wycina. To wolna dyskusja, kazdy wie jak korzystac z "waznosci" postu. Jezeli chcecie trzymac tu czysto to proponuje wywalic watki ktore sa powiedzmy miesiac stare, a nie bawic sie w watkach zalozonych wczoraj. Niestety takie kasowanie zdarza sie coraz czesciej i gina mi watki ktorych jestem ciekaw, albo pojawaija sie takie gdzie nic nie kumam bo sa albo takim wycinkiem jak teraz, albo wycinkiem gdzies z gory gdzie poszlo o cos o czym niemam pojecia.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#6 Post autor: Ciamek »

Bez przesady, tylko pierwsze zdanie Jeraca jest bez sensu. Poza tym ztcp to większość postów wyżej to było tylko nasze marudzenie ; o) A tak masz "FAQ".

Jak się dodać do "LEGO pool" - tego co widać na TBB?
Wczoraj niby dodałem jedno zdjęcie do grupy "LEGO pool" ale dzisiaj go nie widzę...
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#7 Post autor: Misterzumbi »

FAQ mozna by bylo wyciac Ciamku, i wstawic gdzies do Brickopedii czy gdzie. Wczoraj zalozylem ten watek, dzis jest obrzezany, i naiemam pojecia co tam ciekawego/nudnego/ bylo napisane bo odwazylem sie zajrzec tu ostatni raz o czwartej, a nie siedzialem tu do osmej ja reszta swity. Lekka przesada.
Ostatnio zmieniony 2009-12-01, 13:26 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#8 Post autor: nori »

Misterzumbi pisze:Teraz tak, dziekuje uprzejmie, i chcialbym wiedziec dlaczego 3/4 tego watku zostalo skasowane?
1) Dopiero Jerac napisał coś z sensem na temat na który chciałeś się coś dowiedzieć czyli " Jak działa Flickr?". Reszta pyskówki, gadanie o bzdetach i narzekanie na brickshelfa poszła bez żalu pod nóż.
2)
Jerac pisze:To dziwne, ale kiedyś miałem o flickrze takie zdanie jak reszta osób powyżej, ale z czasem przyzwyczaiłem się i muszę powiedzieć że to się naprawdę sprawdza.
Owszem wyrwane z kontekstu, ale chyba każdy kto mniej więcej śledzi wątki wie że ogólnie brickshelf jest jaki jest ale wszyscy go lubią a flicker mimo swoich możliwości jest be.

Zresztą dzięki poradom Jeraca i Hippa nawet mi udało się założyć konto i dodać jedno zdjęcie. I niestety przesiąść chyba się będzie trzeba, gdyż brickshelfowi już na pewno nie zaufam.

A jak sobie Misterzumbi życzysz, mogę Ci udostępnić kopię wątku.
Ostatnio zmieniony 2009-12-01, 13:30 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#9 Post autor: Misterzumbi »

Rzuc mi na PW, poprosze.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
Lomero
Posty: 355
Rejestracja: 2004-10-14, 08:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Lomero

 

#10 Post autor: Lomero »

Ciamek pisze:Jak się dodać do "LEGO pool" - tego co widać na TBB?
Wczoraj niby dodałem jedno zdjęcie do grupy "LEGO pool" ale dzisiaj go nie widzę...
Jeśli dopiero co założyłeś konto to musi ono najpierw zostać sprawdzone przez moderatorów(tylko jednorazowo, u mnie trwało to jeden dzień). Dopiero wtedy Twoje zdjęcia bedą widoczne w różnych grupach.
Lomero

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#11 Post autor: Ciamek »

Dzięki. Widzę teraz, że jest.

Może ktoś chce mi dać komentarz albo co? ; o)
http://www.flickr.com/photos/pigletciamek/4148583356/
(w ramach testów oczywiście)
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#12 Post autor: M_longer »

To jeszcze w ramach porównania flickr vs BS:
Czy przeglądając BSa nie chcieliście czasem skomentować jakiejs pracy? Albo napisać coś do jej autora?

Flickr ma bardzo rozwinięty system komentarzy (komentarze "normalne", tj. wpisywane pod zdjęciem, oraz wymieniane dość często notki, które można dodać bezpośrednio na zdjęciu.)

Ma też coś czego nie ma na BS, czyli grupy. Na BSie mamy podstawowy podział, czyli foldery Technic, System itd. Na flickr możemy w każdej chwili zrobić własną grupę, lub dodać swoje zdjęcie do dowolnej już istniejącej grupy (pod warunkiem że spełnia ono wymagania wewnątrz grupy, o ile takowe są.)
Na flickr można znaleźć grupy ogólne, takie jak LEGO, lub tematyczne, np Lego Power Miners

Bez problemu można też wymieniać się wiadomościami za pośrednictwem flickr mail :)

Wszystkie osoby, które postanowią założyć konto na flickr, zapraszam na dobry początek do naszej grupy - Polish Lego :)

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#13 Post autor: Ciamek »

No wiadomo, że flickr jest o wiele bardziej wyczesany ; o)

Dzięki Longer ; o)


A... nie powinien mi przyjść mail, że jest jakiś komentarz albo coś?
Acha, jak przyszedł to pewnie na moje nowe konto na ymail.com...
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

Ciamek pisze:A... nie powinien mi przyjść mail, że jest jakiś komentarz albo coś?
Nie. Na stronie głównej pokazuje się lista kto i co napisał ostatnio przy Twoich zdjęciach. Widzisz to tylko Ty. A wygląda to tak:

Obrazek

Poniżej widać też to co dodały osoby które masz zapisane jako kontakty.
A właśnie: To jest kolejna opcja. Jeśli podoba Ci się czyjaś twórczość, może warto dodać go jako kontakt? Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco śledzić czy nie dodał czegoś fajnego ;)

Opcja "Add as a contact" znajduje się na górze, w ciągu opcji pod nickiem:
Dajmy na przykład link do photostream'u jakiegoś m_longera :D
http://www.flickr.com/photos/m_longer/

Awatar użytkownika
Lomero
Posty: 355
Rejestracja: 2004-10-14, 08:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Lomero

 

#15 Post autor: Lomero »

Jak przejdziesz do "Recent Activity" to na samym dole trzeba kliknąć na "Get updates by email".

Możesz też sobie tam zasubskrybować RSS, który będzie Cię na bieżąco informował o wszystkich nowościach (komentarze, notki, wiadomości itp.).
Ostatnio zmieniony 2009-12-01, 22:17 przez Lomero, łącznie zmieniany 1 raz.
Lomero

ODPOWIEDZ