[MOC] Nysa 522 - suka, eRka, i cywilna !

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] Nysa 522 - suka, eRka, i cywilna !

#1 Post autor: V1 »

Dobry wieczór.

Uff, wyrobiłem się na dzisiaj.
Oto Nysa 522 w wersji milicyjnej - 'wypadowa' - proszę nie pluć na monitory!
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Nysa jest polską furgonetką, skonstruowaną na bazie ramy i silnika od Warszawy (podobnie jak Żuk). Wielokrotnie modyfikowana, z różnymi silnikami, w różnych wersjach była produkowana od lat pięćdziesiątych do dziewięćdziesiątych (?)
Są tu lepsi specjaliści od motoryzacji, którzy być może przytoczą ciekawe, a mało znane fakty.
Wersja 522 w latach 70/80 była najpopularniejszym samochodem używanym przez ...tfu...Milicję / ZOMO.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pierwszy raz użyłem naklejek, niestety nie udało mi się dobrze dopasować koloru niebieskiego. Uznałem je tu za niezbędne. Strasznie się zdenerwowałem, kiedy je naklejałem. Nie pomogło wmawianie sobie, że to tylko model, zabawka. Zacząłem kląć mendy na czym świat stoi.
Były masowo używane przez Milicję, wojsko, służbę zdrowia, pocztę, użytkowników prywatnych, oraz eksportowane do wielu krajów. Dzisiaj Nysa stanowi na drogach ewenement, podobnie jak pozostałe pojazdy z tamtych lat. Czy jest ładna? Czy jej szkoda? Diabli wiedzą, niektórym się podoba...

Wydaje mi się , że model jest dosyć charakterystyczny, lecz zdaję sobie sprawę, że nie potrafię być obiektywny, więc proszę o uwagi. Mam jeszcze kilka pomysłów i być może zrobię drugą, ulepszoną wersję.
Wkrótce wersja sanitarna oraz furgon (cywilny) - czekają na klocki.

I najważniejsze zdjęcie:
Obrazek

[ Nysa 522 'wypadowa' - galeria flickr ]

Od 13 grudnia 1981 do 1983 roku w Polsce był 'Stan Wojenny'.
Zakaz wychodzenia na ulicę po godz 22:00, zakaz zgromadzeń, o wyjeździe za granicę można było pomarzyć. Na ulicach czołgi, transportery opancerzone, oddziały wojska i milicji, barykady. Regularne bitwy uliczne między mieszkańcami, a ZOMO. Ludzie ginęli - na ulicach, w więzieniach, w różnych niewyjaśnionych okolicznościach...

[EDIT: zmieniłem przód na zaokrąglony i obniżony o 1/2 płytki. Poprzednią wersję wyciąłem ]

====================================================================================

2010.02.01
Dzień dobry!

Skończyłem ostatnią Nysę - cywilny furgon.
Zebranie wszystkich potrzebnych zielonych klocków zajęło strasznie dużo czasu i zamówień z BL - praktycznie każdy klocek trzeba było zamawiać gdzie indziej.
Ale wreszcie jest i bardzo się z niej cieszę.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

[ Nysa 522 cywilna - galeria flickr ]

====================================================================================

A oto karetka, którą skończyłem już dawno temu:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

I dwa zdjęcia specjalne:
Obrazek Obrazek

[ Nysa 522 'R' - galeria flickr ]

====================================================================================

Dziękuję Ciamek za to rewelacyjne narzędzie !
Ostatnio zmieniony 2010-02-01, 16:05 przez V1, łącznie zmieniany 7 razy.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#2 Post autor: stpman »

MOC adekwatny do daty...
Sama Nysa piękna, jestem zdziwiony, że w tak małej skali tak dobrze go odwzorowałeś.
Istne cudo! Szkoda tylko, że kojarzy się z tak tragicznymi wydarzeniami (których, ja pamiętać nie mogę) w naszej historii.
Ride Your Way!

Nexus 7

#3 Post autor: Nexus 7 »

Model swietny, od razu widac ze to Nyska, i do tego bardzo pasuje do pamietnej daty. Patenty znowu jakies kosmiczne.
Jesli mozna to pare uwag:
1. Tyl (patrzac z boku) jest za ciezki. Tylne slupki zrobily sie na szerokosc 2 studow.
2. Dlaczego kratka chlodnicy ma ksztalt trapezu? W oryginale jest zdecydowanie bardziej prostokatna.
3. Tile, Modified 1 x 1 with Clip z ktorego wychodzi niebieski flex przedniego slupka rowniez moglby byc niebieski, a plytka pod nim biala, dzieki temu (chyba) przednia szyba opuscilaby sie optycznie troche w dol, i bylaby charakterystycznie wielka. EDIT po namysle: chyba jednak wymyslam bzdury.
4. Z czego sa zrobione tylne zderzaki?

Awatar użytkownika
misiek
Posty: 421
Rejestracja: 2008-05-04, 00:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
brickshelf: misiek3000

 

#4 Post autor: misiek »

właśnie w TV Marysia Kaczyńska wypowiada sie o tych wydarzeniach :)

ale nyska kapitalna, na pierwszy rzut ok widać co to za fura. no i niestety bez naklejek by się nie obeszło.

widzę, że wracasz do formy po ostatnich wydarzeniach. i bardzo dobrze :) czekam na kolejne wersje polskiej motoryzacyji.
FREE HUGS :D

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#5 Post autor: ImpreSariO »

Składam pokłony ponieważ kiedyś próbowałem zrobić Nyse i poległem. Bardzo trudny model do odwzorowania wiec powstrzymam się z marudzeniem na temat paru detali. Gratuluję świetnego modelu. tarcze bardzo mi się podobają i koła z główek. Musze kiedyś skorzystać z tych patentów :)

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#6 Post autor: V1 »

1. Tyl (patrzac z boku) jest za ciezki. Tylne slupki zrobily sie na szerokosc 2 studow
Tak... Tył, wliczając słupki, przysporzył mi najwięcej kłopotów. Póki co nie wiem, co tam lepszego wykombinować.
2. Dlaczego kratka chlodnicy ma ksztalt trapezu? W oryginale jest zdecydowanie bardziej prostokatna.
No tak, jest bardziej prostokątna, ale nie całkiem. Myślę, że przerysowany trapez jest tutaj lepszy, niż regularny prostokąt. Przynajmniej ja ją widzę bardziej trapezowo :)
4. Z czego sa zrobione tylne zderzaki?
To dinksy od hełmów klonów z Gwiezdnych Wojen:
Obrazek
powstrzymam się z marudzeniem na temat paru detali.
Szkoda :) Wolałbym o nich usłyszeć, żeby wiedzieć, co poprawić.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#7 Post autor: lugomina »

Sliczna suka, jak zywa. Biedne zwierzatko wykorzystywane do dreczenia cywilów.
Na szczescie pamietam tylko pokojowe nysy, grzeczne, n.p. nyse prywatna, z ktorej facet sprzedawal najlepszy chleb na deptaku.

Nie wiem, czy powinnam sie czepiac w ogole, bo predzej bym pekla niz zbudowala cos tak ladnego i zgrabnego, ale troche mnie zastanawia maska. Przez te serki wyglada troche inaczej niz oryginal - teraz jest jakby nieco za skosna.
Nysa w oryginale wyglada jakby miala po prostu prostokatna morde lekko wysunieta w przód pod szyba, a nie spadzista. Nie wiem czy to sie da zrobic, n.p. co myslisz o polozeniu kafli 2x2 tuz pod szyba? Bez zadnych serków itp. subtelnosci majacych odwzorowac oble linie :)
No i do tego prostokatny grill (ewentualnie nalepka z wzorem siatki, z zaokraglonymi rogami?)


Scenka rodzajowa z przywracaniem porzadku - bezcenna.. ech (plus swietnie zrobiony kalach btw!)
Jakim cudem Jaruzel mógl twierdzic, ze to bylo "pokojowe" rozwiazanie.. BUEEEE

Wesolego trzynastego! ;)
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#8 Post autor: zgrredek »

lugomina pisze:Przez te serki wyglada troche inaczej niz oryginal - teraz jest jakby nieco za skosna.
Rozmawialiśmy o tym na spotkaniu integracyjnym. Przy następnej zrób maskę bez serków i niższą o jedną płytkę co powiększy szybę przednią.
Suką zachwycałem się już na spotkaniu i nie mogłem się doczekać kiedy pokażesz ją tutaj. Wreszcie mogę ją dokładnie obejrzeć bez obawy, że rozsypie mi się w rękach.
Świetnie odwzorowałeś zomowców. Te tarcze są genialne.

Fistach

#9 Post autor: Fistach »

jak dla mnie wyszla zbyt masywnie. jak polaczenie nysy z jakims bwp'em

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#10 Post autor: Backbone »

Pod środkowym przednim słupkiem przydałby się:

Obrazek

Ale generalnie ładnie, chociaż nie wiem czy na przedni błotnik od strony kabiny nie nadawałoby się:


Obrazek
Ostatnio zmieniony 2009-12-13, 08:58 przez Backbone, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#11 Post autor: Emilus »

Ja się rzadko w tych działach odzywam, co nie znaczy że nie przeglądam.

Bardzo, bardzo fajny model, ekstra nyska.

W sumie to od laika, ale czy nie sądzisz V1 że dach jest ciut za gruby? Może by go obniżyć o jedną płytkę?
Ale może się nie da? Poza tym nysa jak z folderu...

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#12 Post autor: Jerac »

Ciekawe. Na miniaturkach jest tak dobrze że lepiej być nie może, nysowatość przebija się z każdego pixela. Z bliska z kolei, widać klockowatość. Różne detale do poprawki już pisali powyżej, ale nikt nie napisał o bocznych słupkach: te kafle 1x2 tam po prostu nie pasują i tyle. Są zdecydowanie zbyt grube. Może by zrobić szybki + naklejki a'la Nexus?

Druga sprawa - czy czasem nie przesadziłeś z obróbką zdjęć? Mam wrażenie że oryginalne zdjęcia miały ten niebieski dużo bardziej blady, i podciągnąłeś to w fotoszopie... czy mi się zdaje? :>

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#13 Post autor: Mrosik »

Fajny MOC. W zasadzie mam te same uwagi co przedmówcy. No może maska mogła by być bardzie płaska.

A propos stanu wojennego, to przypomniała mi się anegdotka dziadka mojego kolegi.
W stanie wojennym wiózł obornik dużym fiatem. Zatrzymał go patrol milicji do rutynowej kontroli.
Milicjant się pyta: - Co pan wiezie?
Dziadek kolegi odpowiada: - Gówno.
Łup! Dostał pałą w głowę od milicjanta.
- Obywatelu, otwórzcie bagażnik!
- No dobrze...
- O, przepraszam, może pan jechać...

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#14 Post autor: smyk »

Nyskę już psułem i obszczekiwałem to pominę, ale dorzucę, że zomowcy wyszli jak żywi, a przezroczyste tarcze to arcydzieło!
GPM '07#2 | '08#2 | '09#5 | '10#3 | '11#4
LTTC '11#6 | '12#2 | '13#3 | '14#3 | '15#3 | '16#2 | '17#4 | '18#4 | '19#11 | '20#7 | '21#9

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#15 Post autor: Mikolaj »

O kurde.

Nawet mi te słupki nie przeszkadzają. Model rewelacyjny, a zdjęcia z ZOMOwcami niesamowicie klimatyczne.
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

ODPOWIEDZ