[MOC] Tarpan 237

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] Tarpan 237

#1 Post autor: V1 »

Dobry wieczór po raz drugi :)

Nareszcie uporałem się z oklejeniem tego wynalazku!
Oto Tarpan 237 - polski Hummer :) Pojedyńcze sztuki jeżdżą do dzisiaj, najwięcej można było ich spotkać w latach 80-tych na bazarach. Mieszkałem tuż przy bazarze na Wolumenie i stamtąd je pamiętam.

Obrazek

Uznałem, że charakterystyczne przetłoczenie na boku będzie nie do zrobienia w tej skali. Dlatego zaznaczyłem je za pomocą naklejonych jaśniejszych i ciemniejszych pasków, aby dać złudzenie przestrzenności. Być może zmienię te naklejki na kalkomanie, bo grubość papieru naklejkowego i jego białe krawędzie nie pomagają...
Rejestracje, znaczek i przetłoczenie na boku - naklejki, napisy 'Tarpan' z przodu i z tyłu - kalkomanie.
Oho, zapomniałem napisać - buda ma naklejone dwa limonkowe trójkąciki, bez których nie było mowy o obustronnie skośnych tylnych słupkach.

Coraz bardziej kolorowo robi mi się na półeczce z autkami :)

Najpierw zbudowałem czerwony. Później zachciało mi się zbudować go w kolorze zgniłozielonym, który najbardziej mi się kojarzy z Tarpanami. W palecie Lego limonkowy był najbliżej. Na początku nie zdawałem sobie sprawy, jak będę klął ten kolor - zaczynałem podobnie jak Stonkę - mając kilka tylko kilka dziwnych klocków w potrzebnym kolorze.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć:

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Zdjęcie oryginału i modelu (chyba z jakiejś gazety - seria 'samochody PRL-u' ?):
Obrazek Obrazek
Obrazek

[ Galeria ]
Ostatnio zmieniony 2010-01-16, 21:25 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
mienso123
Posty: 319
Rejestracja: 2007-02-15, 14:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
brickshelf: mienso123

 

#2 Post autor: mienso123 »

Jest świetny :>

Lepszego i tak bym nie zrobił, ale wydaje mi się, że te naklejki oddające wgłębienie z boku, trochę nie pasują.
Ostatnio zmieniony 2010-01-16, 21:14 przez mienso123, łącznie zmieniany 1 raz.

rh

#3 Post autor: rh »

To już jest szaleństwo. Świetny jest, nawet te naklejki mi nie przeszkadzają. Od razu widać cóż to za stwór :)

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#4 Post autor: ImpreSariO »

Model, na pierwszy rzut oka robi świetne wrażenie i trochę opadły mi ręce bo sam od jakiegoś czasu przymierzam się do niego w tej skali. Ma jednak trochę wad. Maska jest mało podobna głównie przez zaokrąglenia. Skoro użyłeś naklejek do zrobienia przetłoczenia, maskę zrobiłbym z tilesów które lekko by opadały a szpary które oczywiście pojawiłyby się po bokach zakleił bym właśnie naklejką imitującą wgłębienie. To co prawda już czepianie się ale kołpaki z główek wyglądały fenomenalnie w nysach a tu bardzo mi się nie podobają ale to tylko mój gust ;) Mimo wszystko nie idzie się pomylić co to za kupa złomu. Może z czasem zrobię swoja wersję ale na pewno w kolorze niebieskim. Lime zarezerwowałem sobie dla poldka.
Ostatnio zmieniony 2010-01-16, 22:26 przez ImpreSariO, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Webster
Posty: 83
Rejestracja: 2008-01-29, 14:36
Lokalizacja: Ruda Śląska
brickshelf: Wbr86

 

#5 Post autor: Webster »

ja wychodze... Tarpan zaje..sty! Wydaje mi się że naklejki na bokach są zbędne.

BRAWO :)

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#6 Post autor: stpman »

Zacznę od końca. Tył wyszedł Ci genialnie, chyba lepiej się nie da, bo bez zastanowienia widać, że to Polmo Tarpan. Profil boczny, też jest świetny, jedynie nie wiem, czy lusterka nie są nieco za duże. Natomiast przód do mnie nie przemawia, w zasadnie nie wiem nawet dlaczego, ale po prostu mi się nie podoba, możliwe, że to przez zbyt duże światła z przodu.
Ogólnie wspaniała praca, choć poświęciłbym jeszcze jeden wieczór na przemyślenia na temat przodu.

P.S Możecie mi wierzyć, albo i nie, ale kilka tygodni temu widziałem w pełni sprawnego Tarpana na ulicach Gliwic. Byłem tym faktem o tyle zdziwiony, bo Tarpany to obecnie gatunek na wyginięciu.
P.S 2 Zasięgnąłem nieco języka u dziadka i taty na temat tego wynalazku. Ich zdania były zgodne i brzmiały tak: "Tarpan? W życiu większego dziadostwa nie widziałem, tym czymś w ogóle nie dało się jeździć..." Cóż polska myśl techniczna głębokiego PRL-u.
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#7 Post autor: Pietruch »

Tak jak Star, piękny jest ten Tarpan. Opętało Cię dzisiaj szaleństwo, jest co oglądać - super! :)
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#8 Post autor: pitrek02 »

To bardzo długo go budowałeś, jak wspominałeś już o nim w wątku z Hummerem. Gratuluje cierpliwości!
Wygląda bardzo fajnie, w tej skali chyba nie da się lepiej, chociaż mogę się mylić. ;)
Pomysł na słupki jest rewelacyjny! Pozwolę go sobie wykorzystać w najbliższym czasie!

Chyba też się muszę zabrać za budowanie, bo od jakiegoś czasu mam strasznego lenia!

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#9 Post autor: zgrredek »

Za auto już inni Cię pochwalili, to ja pochwalę Cię za scenę z bazarem. Omalże słychać "Mamo, mamo, kup czereśnie!"

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#10 Post autor: Ciamek »

Właśnie - fajna waga z odważnikami : o)
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Qworg
Posty: 627
Rejestracja: 2008-03-20, 09:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

#11 Post autor: Qworg »

V1, może pora na jakiś warsztat samochodowy albo coś gdzie byś te wszystkie cuda upchnął?
[you] nakarm DZIECIAKA klikając w brzuch pajaca.

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#12 Post autor: REX »

Z tych wszystkich pojazdów można zrobić muzeum samochodów okresu PRL - byłoby świetne i niezwykle realistyczne.
Mogłoby to być nawet ciekawym uzupełnieniem makiety miasta.

Ten jak i pozostałe modele aut są rewelacyjne. Nie pozostawiają złudzeń o jaki samochód w danym modelu chodzi.

Na temat szczegółów wykonania nie będę się wypowiadał, bo jestem jeszcze za cienki w tej materii. Może kiedyś, jak lepiej ogarnę świat klocków i sam coś zrobię co da się pokazać.

Na razie patrzę na to jak na obrazy w galerii - nie potrafię malować i nie znam technik malarskich - ale wiem, które mi się podobają :)

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#13 Post autor: Kubrick »

Moge zerznac 90% modelu? Od dawna chodzi za mna zbudowanie egzemplarza, ktory z 18 Krakowska Druzyna Harcerzy 3 lata doprowadzalismy do stanu uzywalnosci, a Twoj jest idealny jako baza :D
Obrazek
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#14 Post autor: Misterzumbi »

Mnie siem podoba. Ale zgadzam sie co do maski. 1x4 skosy moze? Niewiem. Reszta to znowu rewelacja.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
Darecki
Posty: 38
Rejestracja: 2009-07-25, 21:50
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: LinkinDark

 

#15 Post autor: Darecki »

No no, odwzorowałeś go bardzo dobrze ;) Jedyne co mi się nie za bardzo podoba to lusterka, trochę za duże są wg mnie.
Poza tym świetna scenka bazarowa w otoczeniu ziemniaków i cebul :)
It's just a ride...

ODPOWIEDZ