[MOC] Dune Buggy

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

[MOC] Dune Buggy

#1 Post autor: m4rc1n »

Witam :)

Wreszcie mój pierwszy MOC, który jakoś wygląda, i którego tutaj zaprezentuję. Gdy spadł pierwszy śnieg, pomyślałem jakby to fajnie byłoby, pośmigać na nim czymś szybkim. Początkowo, miał być to trójkołowa terenówka, ale doszedłem do wniosku, że to będzie słabo jeździć, ze względu na posiadane koła, potem, zamiast jednego koła z tyłu chciałem dać dwa, no i w końcu naoglądałem się na jutubie filmików z meksykańskiego rajdu Baja 1000. Doszedłem do wniosku, że zbuduję pojazd, który mógłby startować w tego typu rajdach, a dodatkowa inspiracja w postaci kapitalnego Black Buggy autorstwa Nico71 , utwierdziła mnie w tym postanowieniu. Zresztą widać podobieństwo do buggy Nico71, zwłaszcza, że rama była budowana w oparciu o jego zdjęcia.

Ale do konkretów. Pojazd, jak widać terenowy, przeznaczenie: rajdy typu Baja 1000. Zawieszenie niezależne, na częściach z 8297, napęd i skręt doprowadzony do każdego koła, kąt skrętu przedniej i tylnej osi jest taki sam, atrapa silnika ośmiocylindrowego w układzie Bokser, przekazywany przez knoby (dlaczego nie dyfry? o tym na końcu ;])

No i wreszcie kilka fotek (uwaga: fotki 1600x1200):


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Brak elektryki spowodował, że zbudowałem model "na pych", jednak kiedy już ją będę miał w swoich łapkach <hłe hłe hłe>, buggy zostanie wybebeszone i zmotoryzowane. Dlaczego nie ma dyferencjałów? Gdybym ich użył, musiałbym inaczej zamocować ramki, a później rozebrać, by włożyć do ramek knoby. Z założenia ma to być szybki pojazd, więc na dyferencjałach by się ślizgał.

W planie jest użycie:
-Mediuma do skrętu;
-bajeranckiej sprężynki z hokeisty (wyhaczonego za piątkę) do centrowania skrętu;
-2 XL-e do napędu, poprzez multiplikator 1:3;
-twardszych sprężyn, ponieważ te, na których stoi teraz, są dość miękkie, i nawet teraz zawieszenie jest lekko ugięte.

Galeria BS, jak się upubliczni, jednak fotki z niej są zamieszczone wyżej.
Ostatnio zmieniony 2010-03-03, 19:52 przez m4rc1n, łącznie zmieniany 6 razy.
MOCs: 4
WIP: who cares?

Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#2 Post autor: Backbone »

Bardzo ładny moc, ale rzeczywiscie PF brakuje.

A odnosnie amortyzatorow - widze model na czesciach z 8297 - to wstaw od niego amortyzatory sa znacznie twardsze od szarych.

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#3 Post autor: Bobofrutx »

Niezła sylwetka. Ale jak dla mnie rozstaw kół trochę przesadzony, za szeroki ;P
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#4 Post autor: Robson »

Czyli nie tylko ja nie widzę w nim PF, chyba nie ?
Wszystko Okey ale to aż się prosi o PFy !!
Brak dyfra też boli
Ostatnio zmieniony 2010-01-30, 14:37 przez Robson, łącznie zmieniany 1 raz.
Cb1100RR

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#5 Post autor: TruckeR »

m4rc1n pisze:twardszych sprężyn, ponieważ te, na których stoi teraz, są dość miękkie, i nawet teraz zawieszenie jest lekko ugięte.
Nie trzeba dawać mocniejszych sprężyn, tylko trzeba je umieścić niemal pionowo. Mój ZIŁ 130 stoi na tych najsłabszych (po 2 na koło) i jest ok.

A zabawka fajna, ale koniecznie zafunduj jej PFy ;)
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#6 Post autor: Bricksley »

Trochę taki surowy wygląd ma (pewnie przez uzycie wiekszości klocków LBG), koło zapasowe z tyłu trochę go przytłacza ;)
m4rc1n pisze:2 XL-e do napędu, poprzez multiplikator 1:3;
Weż poprawkę na to, że XLe zajmuja dużo miejsca i są przyciężkawe. Od dłuższego czasu planuje buggy (mniejsze, nawet zawieszenie już miałem) i stwierdziłem, że najlepszy silnik to byłby RC i ewentualnie 2 mediumy (ale to u mnie). Poza tym martwiłbym się o kardany u Ciebie. Mimo wszystko życzę powodzenia :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#7 Post autor: m4rc1n »

Backbone pisze:A odnosnie amortyzatorow - widze model na czesciach z 8297 - to wstaw od niego amortyzatory sa znacznie twardsze od szarych.
TruckeR pisze:Nie trzeba dawać mocniejszych sprężyn, tylko trzeba je umieścić niemal pionowo. Mój ZIŁ 130 stoi na tych najsłabszych (po 2 na koło) i jest ok.
Resorów od offroadera nie mam ;] części zawieszki sprowadzałem z Niemiec przez BL, ale jakie sprężyny ostatecznie dam, to już zobaczę, po zamontowaniu elektryki. Tak jest teraz jest fajnie :) Tył fajnie podskakuje, jak się puści z okolo 5-10 cm, z przodu trochę gorzej, zasadniczo sprężyny są lekko ściśnięte, ze względu na wagę całości. Nie zapominajcie, że prawdziwe pojazdy też są niżej, niż wynikałoby to z całkowitego skoku zawieszenia :)
Bobofrutx pisze:Niezła sylwetka. Ale jak dla mnie rozstaw kół trochę przesadzony, za szeroki ;P
Tylna oś jest szersza od przedniej, może dlatego :) Zasadniczo nie umiałbym zrobić węższego zawieszenia na tych częściach, co chyba już było powiedziane na forum przy okazji recenzji chyba 8297 :)
Karol pisze:Trochę taki surowy wygląd ma (pewnie przez użycie większości klocków LBG), koło zapasowe z tyłu trochę go przytłacza ;)
m4rc1n pisze:2 XL-e do napędu, poprzez multiplikator 1:3;
Weż poprawkę na to, że XLe zajmuja dużo miejsca i są przyciężkawe. Od dłuższego czasu planuje buggy (mniejsze, nawet zawieszenie już miałem) i stwierdziłem, że najlepszy silnik to byłby RC i ewentualnie 2 mediumy (ale to u mnie). Poza tym martwiłbym się o kardany u Ciebie. Mimo wszystko życzę powodzenia :)
Pod pojęciem multiplikatora, mam na myśli nie reduktor, lecz jego odwrotność :) Chcę, żeby to jeździło szybko, a zastosowanie dwóch XL-i do napędu będzie chyba dobrym rozwiązaniem, niż jeden, bo będzie miało to trochę większy moment obrotowy. Co do przełożenia, to też wyjdzie w praniu, jakie będzie najlepsze, gdy już będę posiadał PF-y :) Jeśli chodzi o kardany, to racja, mogą być słabym punktem, tak jak CV jointy, ale na szczęście CV jointów mam jeszcze 4 w zapasie, a kardany muszę znaleźć, bo gdzieś zapodziałem 5 sztuk.... ;/
TruckeR pisze:A zabawka fajna, ale koniecznie zafunduj jej PFy ;)
Backbone pisze:Bardzo ładny moc, ale rzeczywiscie PF brakuje.
Robson pisze:Czyli nie tylko ja nie widzę w nim PF, chyba nie ?
Wszystko Okey ale to aż się prosi o PFy !!
wiem ;] niech no tylko dostanę PF-y :D
Ostatnio zmieniony 2010-01-30, 15:48 przez m4rc1n, łącznie zmieniany 4 razy.
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
mienso123
Posty: 319
Rejestracja: 2007-02-15, 14:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
brickshelf: mienso123

 

#8 Post autor: mienso123 »

Wygląda na niezniszczalne :P Weź go koniecznie na któreś zawody.


I nie zajmuj się takimi pierdołami bez pf-ow, tylko kończ wreszcie tego stara!

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#9 Post autor: m4rc1n »

zapomniałem dodać, że powstał też po n-tym przeczytaniu tematu o szybkich terenówkach ;]
szkoda, że temat umarł bo chętnie bym wystartował tym buggy :)

btw, dodałem zdjęcie, pokazujące (niewielkie...??) możliwości zawieszenia :)
MOCs: 4
WIP: who cares?

Fistach

#10 Post autor: Fistach »

m4rc1n pisze:Gdy spadł pierwszy śnieg, pomyślałem jakby to fajnie byłoby, pośmigać na nim czymś szybkim. Początkowo, miał być to trójkołowa terenówka
Trudno mi wyobrazić sobie coś takiego jeżdżącego w terenie:)

Wracając do MOCa.

Podoba mi się surowy technicowy wygląd. Zawieszenie jest dość szerokie to fakt ale powinien pojazd być stabilny. Skok zawieszenia jest w porządku a zawieszenie wydaje się dobre - ale to musiałbym zobaczyć na filmie albo na żywo. Martwi mnie tylko czy amortyzatory nie będą wypinały się z ramy - ale pojazd jest lekki - przynajmniej dopóki nie wsadzisz tam pf'ów - i nie będziesz miał takiego problemu jak ja w TH :) Prześwit wydaje mi się deczko za mały (po ugięciu zawieszenia)

To koło z tyłu bym zdjął bo podnosi środek ciężkości a kapcia i tak nie złapiesz:D
Robson pisze:Brak dyfra też boli
Dyfry nie są potrzebne a przekładnia z knobów zajmuje mniej miejsca. Myślę, że spisze się lepiej niż dyfry w tym konkretnym przypadku.

Nie bardzo wiem jak chcesz tam zmieścić 2 XL, BB i mediuma ale zobaczymy. (chyba, że fotela kierowcy nie będzie). Ja bym wrzucił XL z multiplikatorem 3:1. Kardany mogą pęknąć tylko gdyby się coś zakleszczyło między wahaczami jak się wygną więc nie ma się co o nie martwić.

Naszła i mnie ochota na zbudowanie czegoś takiego. Dobry moc na odprężenie się. Chyba po powrocie - jeśli nie zabiorę się za ciężarówkę - to zmotam albo będę równolegle budował coś takiego dla odprężenia :D

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#11 Post autor: Hezar »

Przyznam szczerze, że Twój pojazd naprawdę bardzo mi się podoba!
mienso123 pisze:nie zajmuj się takimi pierdołami bez pf-ow
Tu bym się nie zgodził. Moim zdaniem to co pokazałeś, stanowi wręcz idealną bazę do skonstruowania w pełni sterowalnego "buggy".
Pierwszy krok już zrobiłeś, teraz pozostaje tylko wrzucić "PF"-y. Szkoda by taka konstrukcja się zmarnowała.

Pozdrawiam (:

Awatar użytkownika
DonArkada2
Posty: 169
Rejestracja: 2008-08-01, 21:52
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: DonArkada2

 

#12 Post autor: DonArkada2 »

Pojazd fajny chociaż wydaje mi się że mógłbyś zwęzić go o dwa study. Co do elektryfikacji - nie wiem czy Ci się dobrze uda. Ja budowałem dwie terenówki (jedna w galerii drugą kończę) i gdybym zrobił pojazd bez PF i miał dokładać to wolałbym zrobić drugi.
Jeśli chodzi o kardany - o nie nie trzeba się tak martwić. Najwyżej się rozłączą co przy odpowiedniej technice da rade się naprawić.
I bym zmienił knoby na nowe dyfry. Widzę ze masz tam ramki. Świetnie by się spisywały bo dyfer w ramce jest najmocniejszy. A i miałbyś miejsce na zamontowanie tego.

Jako pojazd bez PF-owy 8/10
Kiedy iść spać?
Gdy budując coś źle zrobisz pomyślisz:
Wcisnę Ctrl+z to się cofnie i naprawi.

Awatar użytkownika
Darecki
Posty: 38
Rejestracja: 2009-07-25, 21:50
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: LinkinDark

 

#13 Post autor: Darecki »

No no, bardzo ładne buggy :) Utrzymane w bardzo dobrej (według mnie) jak na taki pojazd kolorystyce. Bryła pojazdu jest okej, a ta szerokość kół nie ma tutaj znaczenia - szerzej - bardziej stabilnie.
Jak włożysz do niego silniki to będzie cud miód ;)
It's just a ride...

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#14 Post autor: m4rc1n »

Buggy poszedł na warsztat :)
Zmieniłem resory na twardsze, i takie będą do końca, tak przynajmniej myślę. Dalej są to miękkie, jasno szare, jednak wykorzystałem patent Atr na utwardzenie sprężyn, tzn halfbush nałożony na czarny element. Teraz zawieszenie ma odpowiednią twardość i nie jest ugięte, tylko znajduje się w swoim najwyższym możliwym położeniu, co mnie zadowala. Znacznie lepiej odbija :)
mienso123 pisze:Wygląda na niezniszczalne :P Weź go koniecznie na któreś zawody.


I nie zajmuj się takimi pierdołami bez pf-ow, tylko kończ wreszcie tego stara!
To mam go brać, czy się nim nie zajmować?? :P
Fistach pisze:Trudno mi wyobrazić sobie coś takiego jeżdżącego w terenie:)
Wiem ;]
Fistach pisze:Naszła i mnie ochota na zbudowanie czegoś takiego. Dobry moc na odprężenie się. Chyba po powrocie - jeśli nie zabiorę się za ciężarówkę - to zmotam albo będę równolegle budował coś takiego dla odprężenia :D
To może się pościgamy jak już ukończymy?? :D
DonArkada2 pisze:Jako pojazd bez PF-owy 8/10
Spoko :) skołuję PF-y to go na pewno zaprezentuję :)
Darecki pisze:No no, bardzo ładne buggy :) Utrzymane w bardzo dobrej (według mnie) jak na taki pojazd kolorystyce. Bryła pojazdu jest okej, a ta szerokość kół nie ma tutaj znaczenia - szerzej - bardziej stabilnie.
Jak włożysz do niego silniki to będzie cud miód ;)
Hezar pisze:Przyznam szczerze, że Twój pojazd naprawdę bardzo mi się podoba!
mienso123 pisze:nie zajmuj się takimi pierdołami bez pf-ow
Tu bym się nie zgodził. Moim zdaniem to co pokazałeś, stanowi wręcz idealną bazę do skonstruowania w pełni sterowalnego "buggy".
Pierwszy krok już zrobiłeś, teraz pozostaje tylko wrzucić "PF"-y. Szkoda by taka konstrukcja się zmarnowała.

Pozdrawiam (:
Fistach pisze:Podoba mi się surowy technicowy wygląd.
Dzięki :)
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#15 Post autor: m4rc1n »

Więc... Pierwsze Pf-y zamontowane, dwa XL-e w miejscu atrapy napędzają (z36>z12, z12>z20 =1:2), i jeden Medium do skrętu (z12>z20). Medium do skrętu znajduje się dwa study od osi pojazdu, do tego jeszcze sprężynka od hokeisty do centrowania skrętu. BBox został podwieszony do dachu, i wszystko ładnie się mieści. Fotki jutro może wrzucę, o ile będę miał czas.

Niestety, wciąż mi brakuje wieży PF, więc na razie odpada zdalne sterowanie.
Dlatego jeśli by miał ją na zbyciu, proszę o kontakt... :D
MOCs: 4
WIP: who cares?

ODPOWIEDZ