4999 Vestas Wind Turbine

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

4999 Vestas Wind Turbine

#1 Post autor: nori »

Obrazek

4999 Vestas Wind Turbine

Ogromny model wiatraka, a właściwie elektrowni wiatrowej, wyposażony w elektrykę i niestety niedostępny w normalnej sprzedaży. Zestaw został wyprodukowany tylko na potrzeby firmy „Vestas” – duńskiego producenta turbin wiatrowych.

Rok produkcji: 2008
Ilość elementów: 815
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 38 x 65 x 9 cm
Figurki: 3
Seria: Promotional
Ceny: tylko rynek wtórny: e-bay i BrickLink: od ok.350$ do „lepiej nie mówić”...

Lugnet, Peeron, BrickLink, Brickset

1) Vestas

Obrazek

Vestas Wind Systems jest duńską firmą zajmującą się szeroko pojętymi technologiami wiatrowymi, od pojedynczych turbin po całe elektrownie. Firma została założona w 1945 roku przez Pedera Hansena (pod nazwą „West-Jutlandish steel technology”) i na początku zajmowała się przedmiotami domowego zastosowania.

Obrazek

Przez lata rozszerzała zakres swoich usług (m.in. o sprzęt rolniczy i dźwigi hydrauliczne), by w roku 1979 wejść w przemysł turbin wiatrowych. W roku 2003 połączyła się z innym duńskim producentem: firmą „NEG Micon”, tworząc, pod marką „Vestas”, największego producenta turbin wiatrowych na świecie.

Obrazek

„Vestas” skupia się głównie na aspekcie ekologicznym, co jest jak najbardziej zrozumiałe: wykorzystywanie energii wiatrowej do pozyskiwania energii elektrycznej jest metodą nieinwazyjną w zasoby globu. Spore nakłady finansowe kładzione na rozwój i ekonomiczność każdego przedsięwzięcia oraz sztab doświadczonych pracowników powodują, że obecnie Vestas jest numerem jeden na światowym rynku nowoczesnej energii.

Obrazek

Współpraca firm Vestas i Lego

Vestas-LEGO Airport Show
„Vestas” we współpracy z Lego, od 2007 roku organizuje wystawy pod wspólnym hasłem „Wiatr jest darmowy” („Wind is free”). Wystawy te udostępniane publicznie na lotniskach najpierw w USA (pierwsza wystawa miała miejsce w Los Angeles International Airport 1 czerwca 2007), a następnie w Europie i Azji, ukazują wykorzystanie ekologicznej energii zarówno w celach prywatnych jak i przemysłowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więcej: Vestas

First Lego League
„Vestas” jest jednym ze sponsorów FLL, czyli międzynarodowego turnieju w rozwiązywaniu najróżniejszych zadań za pomocą własnoręcznie skonstruowanych robotów z klocków Lego. W każdym roku turnieje takie odbywają się pod określonym hasłem, w roku 2008 hasłem takim było: „Climate connections”, co dobrze komponuje się z profilem firmy „Vestas”.
Więcej: First Lego League, Vestas

W Polsce od 2003 roku działa lokalny odział firmy Vestas, z siedzibą w Szczecinie. W roku 2009, za rozwój i sukcesy na naszym rynku, Vestas Polska został uhonorowany nagrodą "Success Story of the Year 2008/2009" przyznawaną przez Duński Klub Biznesu w Polsce działający w ramach Ambasady Królestwa Danii w Warszawie.

Obrazek
Farma Wiatrowa Zagórze składająca się z 15 turbin o mocy 2 MW. Farma rocznie produkuje od 56 do 72 mln kWh energii elektrycznej (odpowiada to zużyciu energii przez ok. 25 tysięcy polskich gospodarstw domowych)

2) Pudełko

Sporych rozmiarów, przednią ściankę zdobi zdjęcie w układzie pionowym, co biorąc pod uwagę gabaryty modelu, jest w pełni zrozumiałe. Co więcej, zdjęcie konstrukcji nawet nie mieści się na pudełku i dwie łopaty wirnika zostały „przycięte”. Model jest ładnie wkomponowany w „sielski” widoczek, mamy więc łany zboża na które rzuca cień kolumna wiatraka oraz sporo zieleni.

Obrazek

Na pudełku znajdziemy szereg logotypów, oprócz „+power functions”, „batteries not included” znalazło się miejsce dla nazwy „Vestas” oraz znaczka „limited edition”.

Obrazek

Tył pudełka także zdobi ładnie wkomponowane w tło zdjęcie modelu. Podano wysokość konstrukcji – aż 66 cm i to nie licząc łopat wirnika! Do tego mamy zaprezentowane działanie „+power functions”, czyli pociągnij a będzie się kręcić i świecić ;)

Obrazek

3) Instrukcja

Obrazek

Dwie książeczki w formacie A4 w układzie pionowym (Portrait). Pierwsza zawiera 76 stron, druga 56.

Obrazek

Aż cztery strony poświęcono na ostrzeżenia: na trzech możemy się dowiedzieć co można robić, a co nie z bateriami, czwarta straszy oklepanym już żarłocznym dywanem oraz możliwością popadnięcia w traumę przy pomieszaniu elementów.

Obrazek

Obrazek

Parę przykładowych stron z instrukcji ukazujących proces budowania:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

oraz finalny model:

Obrazek

Oczywiście nie mogło zabraknąć indeksu elementów:

Obrazek Obrazek Obrazek

4) Elementy

W pudełku znajdziemy dziewiętnaście nieponumerowanych woreczków z klockami,

Obrazek

Obrazek

płytkę bazową, skałki

Obrazek

oraz arkusik naklejek.

Obrazek

To co najbardziej rzuca się w oczy, to całe zielone skałki (Rock Panel Rectangular) czyli popularne BURPy. W takiej kolorystyce dostępne są tylko i wyłącznie w niniejszym zestawie!

Obrazek

Technicowców powinna zainteresować elektryka, otrzymujemy tu:
- Light
- Extension Wire (length 50cm) – 2 sztuki
- Battery Box
- M-Motor

Obrazek

oraz komplet kół zębatych i obrotnicę:

Obrazek

Straszy trochę jeden zjunioryzowany element:

Obrazek

Natomiast ciekawie prezentują się zaokrąglone panele (White Slope, Curved 8 x 6 x 2 Double i White Slope, Curved 8 x 6 x 2 Inverted Double):

Obrazek

które łączą się w takie oto „kapsuły”.

Obrazek

Otrzymujemy w sumie dziewięć par tych elementów, będą oczywiście tworzyły wieżę naszego wiatraka.

Skan naklejek w rozdzielczości 300dpi (1175x655px, 83 KB):
Obrazek

5) Ludziki

W zestawie znajdziemy trzy figurki: dwóch konserwatorów oraz panienkę. Wszystkie ludziki posiadają białe, niezadrukowane torsy, by urozmaicić konserwatorów należy użyć naklejek. Same naklejki nie prezentują się jakoś atrakcyjnie, jest to po prostu granatowa litera „V”.

Obrazek

6) Zestaw

Budowę zaczynamy od furgonetki wykorzystującej jako podwozie wspomniany zjunioryzowany element. Na szczęście pojazd prezentuje się bardzo ładnie, zadbano o takie szczegóły jak lusterka boczne (czarne serki) czy urozmaicenie dachu.

Obrazek

Obrazek

By upiększyć nasz samochodzik należy wykorzystać naklejki, logo firmy umieszczamy po bokach oraz na tylnich lewych drzwiach. I tu mała ciekawostka, przyjrzyjcie się jeszcze raz temu zdjęciu:

Obrazek

mały błąd w instrukcji, w ostatnim kroku instrukcji budowy furgonetki naklejka z drzwi dziwnie... wyparowała. ;)
A skoro jesteśmy już przy drzwiach, zobaczmy co tam „w środku” się dzieje.

Obrazek

Dziwne ustrojstwo, w którym znajdziemy sporo ciekawych akcesoriów czyli narzędzia pracy naszych konserwatorów.

Obrazek

Znajdziemy tu m.in. dwie butle na wózeczku.

Obrazek


Przechodzimy do budowy samej zabudowy, zaczynamy od płytki bazowej i „fundamentów” domku:

Obrazek

Pojawia się już elektryka, światełka będą wykorzystane do oświetlenia wejścia do domku.

Obrazek

Domek ma dość prostą budowę, ale prezentuje się bardzo ładnie. Ciekawostką jest że zadbano nawet o szczątkowe wyposażenie:

Obrazek

które pełni także rolę maskowania przewodów elektrycznych.

Wykorzystując zielone skałki tworzymy na tyłach domu wzniesienie które będzie spełniało rolę podstawki dla naszego wiatraka, a przy okazji zmieści się tam Battery Box.

Obrazek

Każdy taki wiatrak, a właściwie turbina wiatrowa, składa się (w uproszczeniu) z wieży, przyczepionej do niej gondoli (za pomocą serwomechanizmu kierunkowania elektrowni) oraz piasty z zamocowanymi łopatami wirnika.

Budowę turbiny zaczynamy od wieży:

Obrazek

Jak widać, przez całą jej długość poprowadzone są kable, które będą łączyły Battery Box z silnikiem. Oczywiście kable są estetycznie ukryte w samej wieży, nic nie wystaje „na zewnątrz”.

Obrazek

Obrazek

Następnie powstaje umiarkowanie skomplikowana przekładnia – pełniąca rolę reduktora obrotów silnika.

Obrazek

Obudowujemy ja panelami oraz montujemy silnik, w ten sposób powstaje kompletna gondola. Nie zabrakło miejsca na upiększenia w postaci widocznego tu wiatromierza. Po bokach znalazło się miejsce na przyklejenie naklejek z logiem „Vestasa”.

Obrazek

Gondolę z wieżą łączymy za pomocą serwomechanizmu kierunkowania elektrowni, czyli w naszym przypadku obrotnicy.

Obrazek

Piasta na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie skomplikowanej, jednak jej konstrukcja jest przemyślana i banalnie prosta. A do tego spełnia idealnie swoją rolę, czyli ustawia łopaty wirnika pod delikatnym kątem.

Obrazek

Do piasty montujemy już same łopaty wirnika które robią wrażenie, gdyż mają prawie po 35 cm każda.

Obrazek

Jeszcze tylko małe upiększenia w postaci ciekawych krzeseł wykorzystujących nadkola samochodów:

Obrazek

oraz ławeczki

Obrazek

I konstrukcja jest gotowa!

Obrazek

Obrazek

Oto turbina wiatrowa w całej okazałości:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Battery Box i prosty mechanizm włączania jest schowany w zielonym pagórku, jednak by wymienić baterię należy rozebrać delikatnie konstrukcję.

Obrazek

Obrazek

Konstrukcja podstawy wiatraka prezentuje się doprawdy, że się tak wyrażę, uroczo.

Obrazek

Zresztą całość sprawia jak najbardziej pozytywne wrażenie.

Obrazek

Po włączeniu przełącznika na Battery Boxie łopatki silnika zaczynają majestatycznie się obracać, do tego włącza się oświetlenie domku. Jest to jak najbardziej uwarunkowane logicznie, obracająca się turbina wiatrowa generuje napięcie i dzięki temu możemy oświetlić domek, czyli mamy tu zobrazowaną prostą zależność.

7) Koszty i dziwna sytuacja

Zestaw, mimo że zawiera całkiem sporo elementów, w tym wiele ciekawych oraz elektrykę, został wydany tylko na potrzeby firmy „Vestas” i niestety nie jest dostępny w normalnej sprzedaży. Oczywiście zaraz pojawił się na rynku wtórnym, bez problemu można zakupić go zarówno na e-bayu jak i bricklinku. Jednak to co skutecznie przeraża to cena. Obecnie zakup zestawu za 350 dolarów (bez kosztów przesyłki) można traktować jako okazję (sic!), natomiast ceny na poziomie 400$-500$ są normą. Do tego sprzedawcy liczą sobie zazwyczaj sporo za przesyłkę, tłumacząc ten fakt odpowiednim zabezpieczeniem oraz wymaganym ubezpieczeniem – co w sumie jest w pełni zrozumiałe.
W moim przypadku, jako że zestaw spodobał mi się od jego pierwszych zapowiedzi, a poza tym uwielbiam takie „niepospolite” konstrukcje, długo na niego polowałem. Mimo poszukiwania na najróżniejszych rynkach, zawsze zaporą pozostawała przesadzona cena.
Wreszcie postanowiłem napisać do samej firmy „Vestas”, czy jest jakaś możliwość zakupu tegoż zestawu za normalną kwotę. Jako, że jak wspomniałem na początku, istnieje polski odział firmy, to właśnie do niego wysłałem maila. Pierwszym zaskoczeniem była sama odpowiedź, którą otrzymałem po jakiś ok. dwóch tygodniach, spodziewałem się że raczej mój mail wyląduje w koszu. O wiele większe zaskoczenie przyszło parę chwil później, po wymienieniu paru maili i rozmowie telefonicznej.
Okazało się, że długi czas oczekiwania na odpowiedź był spowodowany faktem, że zestaw 4999 został zamówiony przez polski odział w Danii. Jako że właśnie go otrzymali, dostałem zapytanie na jaki adres mają go wysłać. Moje zaskoczenie, oraz nieukrywana wielka radość, zostały dodatkowo spotęgowane faktem, że zestaw otrzymuję niejako jako „prezent świąteczny” (sytuacja miała miejsce zaraz po świętach ;) ).
Nie mam pojęcia jakimi pobudkami kierowała się firma „Vestas” sprawiając mi taki prezent, szczególnie że jedynym obostrzeniem którym wymagali było pisemne oświadczenia, że zestaw ten pozostanie tylko dla mojego prywatnego użytku i nie przeznaczę go do odsprzedaży.

W tym miejscu składam wielkie podziękowania firmie „Vestas”, jej polskiemu oddziałowi oraz przede wszystkim przemiłej pani Luizie.

8) Podsumowanie

Zestaw robi wrażenie swoją monumentalnością, jednocześnie nic praktycznie nie można mu zarzucić pod względem konstrukcyjnym jak i wizualnym. Ciekawostką jest, że taka konstrukcja posłużyła jako gadżet reklamowy, jakby nie było, znajduje się w nim sporo elementów oraz elektryka – tak więc same koszty produkcji zestawu nie są małe. Ogromnym minusem jest jego dostępność, gdyby nie to, byłby jak najbardziej godny polecenia. Co oczywiście nie zmienia faktu że jako konstrukcja i po prostu zestaw, powtórzę się, robi wrażenie.
Ostatnio zmieniony 2010-02-09, 12:27 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

rh

#2 Post autor: rh »

Zestaw ciekawy, warty zainteresowania. Ale oczywiście nie za te 400$.

Co najlepsze, zestaw niczym nie szokuje, prosty, wygląda przyzwoicie, a jednak jest obiektem pożądania.

Niestety Vestas nie był chętny do rozdania kolejnych egzemplarzy ...

Dzięki za recenzję :)
Ostatnio zmieniony 2010-02-07, 19:52 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#3 Post autor: Backbone »

Czekaj, Vestas wyslalo ci zestaw za friko? :> Bo uzywasz slowa prezent... Jesli nie to napisz jaka jest "normalna" cena :P

rh

#4 Post autor: rh »

Backbone pisze:Czekaj, Vestas wyslalo ci zestaw za friko? :> Bo uzywasz slowa prezent... Jesli nie to napisz jaka jest "normalna" cena :P
Czytaj ze zrozumieniem :) jak widzisz, tak, normalnej ceny zwyczajnie nie ma ...

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#5 Post autor: Hezar »

nori, szczęściarz z Ciebie... logika nakazuje, aby pójść Twoim śladem i również "uderzyć" do Polskiego przedstawiciela "Vestas"-a, jednak podejrzewam, iż szanse na powtórzenie takiego numeru są po prostu znikome.
Jeżeli chodzi o sam zestaw - istna rewelacja. Oko cieszy dopracowanie i szczegółowość konstrukcji, nie bez znaczenia jest także rodzaj zastosowanych elementów.
Przyznam szczerze, że nigdy nie interesowałem się tym zestawem (choć chyba powinienem z racji wykonywanego zawodu), jednak teraz po prostu rozpływam się na jego widok... ach...
Dzięki za świetną recenzję (i narobienie mi "smaka") >:^(

Pozdrawiam (:

Kaczor

#6 Post autor: Kaczor »

To się nazywa mieć gadane ;)

rh

#7 Post autor: rh »

rh pisze:Niestety Vestas nie był chętny do rozdania kolejnych egzemplarzy .
Hezar pisze:logika nakazuje, aby pójść Twoim śladem i również "uderzyć" do Polskiego przedstawiciela "Vestas"-a, jednak podejrzewam, iż szanse na powtórzenie takiego numeru są po prostu znikome.
Próbowałem. Nieskutecznie, ale zawsze trzeba było spróbować.
Hezar pisze:>:^(
A po polsku ten znaczek co oznacza? Jakieś wyrażenia regularne tu stosujesz? :D
Ostatnio zmieniony 2010-02-07, 20:29 przez rh, łącznie zmieniany 2 razy.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#8 Post autor: Hezar »

A po polsku ten znaczek co oznacza? Jakieś wyrażenia regularne tu stosujesz?
Spójrz na "znaczek" i przechyl głowę o 90 stopni w lewo...

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#9 Post autor: Backbone »

Nori, odnosnie zamowienia - wspominales cos o LugPolu ? bo jakos watpie zeby za darmo zwykly koles dostal zestaw.

lolas

#10 Post autor: lolas »

Juz widze te dziesiatki maili wysylane z prosba o darmowy zestaw :-/
Blagam, niech nikt nie robi obciachu i nie pisze do nich w tej sprawie. Oczywiste jest, ze to jednorazowa akcja. Nori byl pierwszy i szczerze zapytal o mozliwosc zakupu - kazdy nastepny mail o tej tresci (szczegolnie jesli nagle naplynie ich wieksza ilosc) bedzie traktowany jako zlot sepow... ;-)

kris kelvin

#11 Post autor: kris kelvin »

lolas pisze:Juz widze te dziesiatki maili wysylane z prosba o darmowy zestaw :-/
Ja się nie złamię i nie wyślę! ! !

No brawo nori! ! !
Najprostsze rozwiązania są jak widać najlepsze :)
W życiu bym nie wpadł na taki pomysł zdobycia tego zestawu w taki sposób. No bo kupować go za 400 baksów to obłęd.
O recenzji się nie ma co rozpisywać bo jak zwykle klasa sama w sobie, a najciekawsza ta otoczka ze zdobyciem. Zestaw fajny i ciekawy, ale chyba nie dla mnie.

No i jeszcze brawo za recenzję. Jakby mi tak ni z gruszki ni z pietruszki przysłali taki zestaw za 400 dolców to nie wiem czy dałbym radę oprzeć się pokusie upłynnienia go :D
A Ty otworzyłeś i zrobiłeś recenzję :)

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#12 Post autor: Pietruch »

lolas pisze:Juz widze te dziesiatki maili wysylane z prosba o darmowy zestaw :-/
Mamy swoje ścieżki, jak coś wyjdzie, to nie będzie zmiłuj - tak na wszelki wypadek ostrzegamy. ;)
Pozdrawiam,
Maciej

lolas

#13 Post autor: lolas »

Swego czasu chcialem zbudowac taki wiaatrak mlodemu, ale chore sa ceny czesci, z ktorych zbudowany jest maszt.

Obrazek
9szt. cena (najnizsza cena w sklepie, ktory ma minimum 9szt.) = 0,70USD

Obrazek
9szt. w cenie 3,30USD

Do tego 2 kable-przedluzacze po 7USD/szt


Na sam maszt potrzeba 50USD + przesylka
:-(

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

lolas pisze:9szt. w cenie 3,30USD
Widzę że myślimy podobnie ;)
Olej. Da się to zrobić SNOTem z dwóch połówek ze studami na górze. Tych po 70 centów.
Trzyma się baaardzo mocno (ja do łączenia używam round bricków 2x2).
Wszystko trzyma się bardzo fajnie i nic się nie krzywi ;)
Obrazek
http://www.majhost.com/gallery/M-longer ... c06429.jpg
Ostatnio zmieniony 2010-02-07, 22:37 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

kris kelvin

#15 Post autor: kris kelvin »

lolas pisze:Swego czasu chcialem zbudowac taki wiaatrak mlodemu, ale chore sa ceny czesci, z ktorych zbudowany jest maszt.
Cóż...
Pisz do firmy :D
Na płaczące dziecko dadzą :D

ODPOWIEDZ