[MOC] Sześcionożny pojazd

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
seler

[MOC] Sześcionożny pojazd

#1 Post autor: seler »

Witam.

Od jakiegoś czasu nurtowało mnie pytanie - czy w tych wszystkich owado-podobnych, potwornych konstrukcjach, jakimi nas karmią w grach i filmach, jest choć ziarno prawdy? Czy taki wynalazek rzeczywiście mógłby się poruszać o własnych siłach bez użycia jakichś super-materiałów?
Mając do dyspozycji tylko jeden silnik (przynajmniej wtedy) próbowałem rozwiązać problem przełożenia napędu na nogi. W końcu udało się :)

Pojazd bierze siłę z silnika RC Race Buggy (8287), który dodatkowo napędza prowizoryczne działko oraz steruje światłowodami. Oświetlenie zasilane z oddzielnej baterii.

Oto Kruszer ;)

Obrazek

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Pei5P0lKvN4[/youtube]

Jest to mój pierwszy MOC, więc proszę o konstruktywną krytykę ;)

Hippotam

#2 Post autor: Hippotam »

Dzień dobry. Ja jestem z bandy Castle, więc nie wypowiem się merytorycznie. Ale za to Ci powiem że bombowo się skrada! Jak sześcionożny tygrys! Brawo!

crises

#3 Post autor: crises »

Fajnie idzie, a w połączeniu z podkładem muzycznym robi niesamowite wrażenie. Jakby mi coś takiego wylazło spod szafy, to na pewno bym się nieźle przestraszył.

Co do ruchu na sześcu kończynach. Owady kiedy idą uruchamiają na raz trzy nogi: przednią, środkową i tylną, ale nie po tej samej stronie ciała, tylko w "zygzak". To daje lepszą stabilizację i odpowiednią prędkość. Twoja maszyna w tej chwili rusza nogami dość chaotycznie. Jestem ciekawy, czy zastosowanie sposobu "owadziego" sprawdziłoby się i tutaj.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#4 Post autor: dmac »

Aż trudno uwierzyć, że wszystko to na jednym silniku :) .
Bardzo fajnie toto łazi. Złowieszczo jakoś tak. Brrr...
I te mrugające światłowody - kompletnie od czapy, a jak ładnie wyglądają :) .
Gratuluję debiutu!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2772
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

Łooooo, świetne!
Rewelacyjnie się czai.
I te sceny zagłady metropolii : o)
<brawo>
Zdrufko, Ciamek

Ither
Posty: 676
Rejestracja: 2008-08-20, 16:04
Lokalizacja: Grudziądz
brickshelf: Ither

 

#6 Post autor: Ither »

crises pisze:Co do ruchu na sześcu kończynach. Owady kiedy idą uruchamiają na raz trzy nogi: przednią, środkową i tylną, ale nie po tej samej stronie ciała, tylko w "zygzak". To daje lepszą stabilizację i odpowiednią prędkość. Twoja maszyna w tej chwili rusza nogami dość chaotycznie. Jestem ciekawy, czy zastosowanie sposobu "owadziego" sprawdziłoby się i tutaj.
Kocham biologów.

Fajowa maszynka. Taki cichociemny. Że też nie urodziłeś się 60 lat temu.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Bardzo fajny heksapod. Też jestem zdania że naprzemienny ruch nóg sprawdziłby się lepiej, ale mimo wszystko imponujący debiut.

Awatar użytkownika
Qworg
Posty: 627
Rejestracja: 2008-03-20, 09:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

#8 Post autor: Qworg »

Hippotam pisze:Ja jestem z bandy Castle
Ja też :)
Nóżki naprawdę pierwsza klasa. Mam kilka pytań, on tylko prosto chodzi?, czy w tył tez się porusza? Konstrukcja wydaje mi się dość lekka, próbowałeś go czymś obciążyć, żeby sprawdzić jak się wtedy sprawuje? czy mechanizmy pracują lekko czy słychać przeskakiwanie zębatek?
Co do synchronizacji ruchów nóg, musiałbyś je ustawić w pozycji startowej w zygzak, luzy na zębatkach lego są stosunkowo niewielkie i robocik bez większych problemów powinien ją utrzymać (o ile nic tam nie przeskakuje w trakcie pracy).
Ostatnio zmieniony 2010-02-13, 14:19 przez Qworg, łącznie zmieniany 2 razy.
[you] nakarm DZIECIAKA klikając w brzuch pajaca.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#9 Post autor: smyk »

No dobra, to kiedy zawody maszyn kroczących?
GPM '07#2 | '08#2 | '09#5 | '10#3 | '11#4
LTTC '11#6 | '12#2 | '13#3 | '14#3 | '15#3 | '16#2 | '17#4 | '18#4 | '19#11 | '20#7 | '21#9

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

seler pisze:czy w tych wszystkich owado-podobnych, potwornych konstrukcjach, jakimi nas karmią w grach i filmach, jest choć ziarno prawdy?
Nie tylko w grach.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CD2V8GFq ... re=related[/youtube]

Czaję się na niego od jakichś dwóch lat, ale ruch tych nóg jest nie do odwzorowania :(
Ostatnio zmieniony 2010-02-13, 14:31 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Toffik
Posty: 29
Rejestracja: 2008-11-16, 21:36
Lokalizacja: Wrocław / Głogów
brickshelf: Toffik

 

#11 Post autor: Toffik »

Qworg - ja bym nie ryzykował dodatkowego obciążania, bo te ośki i tak już wyglądają na nieszczęśliwe :).

Ale moje szczere wyrazy uznania, napęd pomysłowy. Co do zawodów to jestem za, bo czekam na kolejne zamówienie z bricklinka i może swojego wesołego kroczaka wreszcie skończę, o ile coś mi z tego wyjdzie :).
"Music never gets old. Just a little... dusty."

"Twój post został usunięty.
Powód: Niski poziom intelektualny postu."

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#12 Post autor: Mr.Z »

WOW, jaki klimat!
MOC i jego prezentacja spójne dramaturgicznie i to bardzo.
Kroczy nie jak robot, tylko jakaś złowieszcza bestia.

A konstrukcyjnie? Jestem pod wrażeniem. Jeden silnik? Nie sądziłem że można tak prostymi rozwiązaniami oddać chodzenie wielonoga. Jak to jest że nogi mają raz większą a raz mniejszą przyczepność? Bo inaczej drapałyby podłoże nie przesuwając maszyny chyba? Zamieść dokładniejsze zdjęcia, OK?
seler pisze:Jest to mój pierwszy MOC, więc proszę o konstruktywną krytykę ;)
Krytykę? Zgodnie z nowymi obyczajami na tym forum, powinienem chyba napisać KOCHAM CIĘ! ;-p

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#13 Post autor: Emilus »

Mr.Z pisze:Jak to jest że nogi mają raz większą a raz mniejszą przyczepność? Bo inaczej drapałyby podłoże nie przesuwając maszyny chyba? Zamieść dokładniejsze zdjęcia, OK?
Wszystko widać na pierwszym dużym zdjęciu. Nogi w drugim stawie od kadłuba zmieniają kąt z większego na mniejszy za pomocą lifta i kół pasowych.
Mr.Z pisze:Krytykę? Zgodnie z nowymi obyczajami na tym forum, powinienem chyba napisać KOCHAM CIĘ!
Odnoszę wrażenie, że udział procentowy złośliwości w Twoich postach zbliża się do 100%.
Od razu też wyjaśnię, nie nie mam nic do Mr w Twoim nicku (kompleksy?).
A taka moja drobna uwaga, czasem krytyka nie poparta konstruktywnymi uwagami lub chociaż jakimś doświadczeniem, jest zbędna.
Ostatnio zmieniony 2010-02-13, 18:13 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#14 Post autor: Mr.Z »

Mylisz złośliwość z żartobliwą ironią.
Wybaczam Ci, bo percepcja zależy od poczucia humoru, a to sprawa indywidualna.
Ilość moich kompleksów jest oczywiście odwrotnie proporcjonalna do moich MOCowych doświadczeń, ale zapewniam Cię i uspokajam, że trzymam je w ryzach i nie jadę jadem na forum. Jeśli potrafisz mi wykazać jakiś niegrzeczny wpis, to bardzo proszę. Przeproszę.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#15 Post autor: Emilus »

ale zapewniam Cię i uspokajam, że trzymam je w ryzach i nie jadę jadem na forum. Jeśli potrafisz mi wykazać jakiś niegrzeczny wpis, to bardzo proszę. Przeproszę.
A co nie napiszę, to:
Mylisz złośliwość z żartobliwą ironią.
Ale nie będę Cię karmił i nie zależy mi na Twoich przeprosinach.

Koniec OT.

Przepraszam że dopiero teraz, ale MOC jest bardzo pomysłowy. Fajny debiut. Zapraszam do działu TrTr bo tu się marnujesz.

ODPOWIEDZ