6753 Highway Transport

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Havoc

6753 Highway Transport

#1 Post autor: Havoc »

6753 Highway Transport

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: Creator
Rok produkcji: 2009
Liczba klocków: 1294
Liczba figurek: 0
Spis części: http://www.peeron.com/inv/sets/6753-1
Cena: Allegro: 310-470 PLN (TAK, 470 to nie błąd, są tacy, co za tyle sprzedają, pomimo dużej konkurencji), MSRP: 90.00 $

Pudło:

Obrazek Obrazek Obrazek

Wykonany tak jak wszystkie ale...jest na co popatrzeć. Zarówno model podstawowy jak i alternatywne prezentują się znakomicie. Na bocznej ściance pokaźna lista części oraz koło w skali 1:1.

W pudle znajdziemy:
Części:
Obrazek
19 woreczków (2 ukryte w większych).

Instrukcje:
Obrazek Obrazek

Gatunkowo nie odbiegają od 'creatorowej' normy. Niebieskie tło i zółte obwódki. Jedyna różnica to kolory dkstone i czarny. Tu można je odróżnić.
Mamy 5 książek. Jedna dla dźwigu, dwie dla Tow Truck i dwie dla lawety. Dla urozmaicenia - w pierwszej instrukcja budowy ciągnika i jednego samochodu, w drugiej naczepa i drugi samochód.

Modele:

Transport

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model po prostu znakomity. Wszystko mi się tu podoba. Bardzo ładny kolorystycznie, solidnie zbudowany. Ciągnik kształtem przypomina mi MANa TGA. No i UWAGA. Skrętne koła! Nareszcie nie tylko na zdjęciu. Ciężarówka naprawdę skręca :) Duży plus. Dodatkowo otwierane drzwi.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek

Zdejmowany dach. Podobnie jak w 6752 zabieg według mnie zbędny. No ale może komuś to przypadnie do gustu. A ekspres do kawy żywcem wzięty z 5571.
Obrazek Obrazek

Naczepa:
Obrazek
Wykonana równie dobrze co ciągnik. Ma własne podstawki. Mechanizm rampy opiszę później.

Na specjalną uwagę zasługują 2 przewożone samochody. Są na tyle dobrze wykonane, że mogłyby z powodzeniem robić za oddzielne zestawy creatora.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Mnie osobiście bardziej podoba się niebiesko-biały chociaż oczywiście oba są super. Gdyby jeszcze miały otwierane drzwi jak street speeder...marzenie.

A teraz rozładunek :)
Obrazek
Opuszczamy dolny podjazd i biało-niebieski wyjeżdża.
Obrazek
Następnie opuszczamy górny. Przy użyciu czerwonej dźwigni 'składamy' liftarmy.
Obrazek
I czerwony zjeżdża...
Obrazek

Niemalże jak w prawdziwej lawecie :)
Także co tu dużo mówić - rewelacja.
Po zbudowaniu transportu zostaje nam tyle części (niektóre nie są zapasowe, tylko jak to w creatorach - wymagane do modeli alternatywnych):
Obrazek

Dźwig
Pewnie za chwilę zostanę obrzucany kamieniami przez technicowców ale ten creatorowy dźwig wyglądem bardzo przypomina mi 8421. Dorobili nawet skrzynię z beczką, żeby było co podnosić.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z tyłu widzimy wysuwające się podstawki stabilizujące oraz ładnie wykonany 'balast'.
Obrazek

Jedynym minusem dźwigu jest pokazanu na zdjęciu poniżej system 'mocowania' żurawia. Liftarmy można zablokować tylko w 1, brak regulacji.
Obrazek

Kabina przy żurawiu jest ładnie wykonana, a mechanizm blokowania liny prosty, ale skuteczny. Dźwignia w zębatkę i po sprawie.
Obrazek

Ogólnie dźwig po rozstawieniu i wysunięciu ramienia wygląda imponująco:
Obrazek Obrazek
Niczym oficjalny zestaw City construction site :)

Holownik

Chyba najładniejszy model alternatywny jaki widziałem. Nie ma wprawdzie skrętnych kół, ani też atrapy silnika pod maską ale tylna część jest w pełni funkcjonalna. No i ma otwierane drzwi :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak jak w przypadku lawety na uwagę zasługuje tu pojazd przewożony (holowany). Nie jest wykonany jak tamte (10 zamiast 8 studów szerokości) więc nie wejdzie na 2 lawetę. Ale i tak jest świetnie wykonany.
Obrazek Obrazek Obrazek

Pokrętła:
Obrazek Obrazek
Czerwone bliżej kabiny służy do wysuwania liny z hakiem, zaraz za nim jest mała dźwignia do blokowania. Dalej jest drugie (większe) czerwone pokrętło do wysuwania ramienia, a przy zębatce druga dźwignia do blokowania. Pomyśleli o wszystkim. Bardzo dobrze wpływa to na bawialność. 2 czerwone axle podnoszą ramię. Dokładniej opiszę to poniżej.

Mechanizm:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Funkcje pokręteł i dźwigni opisałem powyżej. Aby wziąć na hol samochód należy :) :
wysunąć linę z hakiem, zaczepić hak o zderzak samochodu (tego co ma być holowany, nie ciężarówki :) ) Następnie wcisnąć 2 czerwone axle joinery znajdujące się między liftarmami do momentu ich zablokowania. Użyć pokrętła aby wciągnąć linę. Drugim pokrętłem schować ramię stawiając jednocześnie samochód na 'podstawce' (nie wiem jak to się nazywa profesjonalnie). Odczepić hak, wciągnąć linę do końca, schować ramię do końca, wyciągnąć (odblokować) axle joinery. Odholować :) Wydaje się proste ale w praktyce zabawa z tym ustrojstwem trochę trwa.

Mała wzmianka odnośnie białych kruków. Dopatrzyłem się 2. Jeśli ktoś coś wypatrzy to mówcie od razu, zaraz dopiszę.
Tu mamy pierwszy:
http://www.peeron.com/inv/parts/60475
Jest go sporo, ale w żółtym kolorze występuje tylko w 2 zestawach.
No i ten:
http://www.peeron.com/inv/parts/60477
Mamy tu takich 8. 2 czarne (występują w 4 zestawach), 2 białe (w 3 zestawach) i 4 zółte (w 2 zestawach).

Podsumowując. Moim skromnym zdaniem jest to najlepszy zestaw creator ever made. Jeśli chodzi o części to nie wiem nawet od czego zacząć. Jest masa wszystkiego. Model główny, modele alternatywne i 3 mniejsze samochody - każdy z nich może być spokojnie sprzedawany jako osobny zestaw. Wszystkie są rewelacyjne. Bawialność każdego z nich stoi na wysokim poziomie. Do tego dorzućmy kompatybilność lawety z 4939 Cool Cars i 6743 Street Speeder i mamy przepis na sukces :) POLECAM każdemu. Wart swojej ceny (tej niższej ;) )
Ostatnio zmieniony 2011-11-20, 23:43 przez Havoc, łącznie zmieniany 3 razy.

rh

#2 Post autor: rh »

Żeby recenzja takiego zestawu, jeszcze nie miała żadnego komentarza, no wstyd :)

Zestaw jest niesamowity, jak na razie nie kupię go, bo nie mam za co. Czy warty jest wydania 310 zł? Nie jestem do końca przekonany, ale za 250 bym się nawet nie zastanawiał.

Laweta.
Model piękny, do tego, to co sam pisałeś, świetnie pasuje skalą o mniejszych, już istniejących, samochodów z serii Creator. No i skrętne koła - w końcu wróciły :)

Dźwig.
Ciekawy. Na pewno lepszy niż te, które mamy w serii city.

Holownik.
Cóż, jak widomo, ja ich nie lubię. Ten jest ładny, chociaż w tym komplecie mi się najbardziej podoba ten samochód, a szczególnie jak zrobiono przednie lampy/

Co prawda jeszcze nie przejrzałem dokładnie listy części, ale wydaje mi się, że faktycznie to będzie rewelacyjny ich dawca. Zestaw niby z kategorii "must have", ale jednak muszę się wstrzymać z jego zakupem, niestety :(

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#3 Post autor: TruckeR »

A ja mam bardzo mieszane odczucia co do tego zestawu. Z jednej strony jest faktycznie ładny (wraz z modelami alternatywnymi) i ma kupę części, aż żal byłoby mi go rozkładać. Jak się jednak bliżej przypatrzę, to wkurzają mnie niedociągnięcia - 'technicdziury' sterczące z naczepy, czy dziwaczne mieszanki kolorów, typu nadkola holownika. No i jeszcze poważniejsza wada - nie mam już miejsca w domu, żeby go gdzieś ustawić ;P Niemniej, poczekam aż stanieje (żółtych klocków nigdy dość!)... albo zbuduję własną wersję holownika, nie powiem, model ma bardzo ładny przód.

No i nie zapominajmy, że za tą cenę miałbym już samochód marki ZAZ Tavria.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Bartex0805
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-21, 16:24
Lokalizacja: Leszno
brickshelf: Bartex0805

 

#4 Post autor: Bartex0805 »

Model bardzo ciekawy pewnie kiedyś kupię ale nie za cenę 310 zł spokojnie powinny być za ok 240 zł w swoim czasie za 200 zł był nawet transport ferry o podobnej ilości części.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

Bartex0805 pisze:Model bardzo ciekawy pewnie kiedyś kupię ale nie za cenę 310 zł spokojnie powinny być za ok 240 zł w swoim czasie za 200 zł był nawet transport ferry o podobnej ilości części.
Czy Ty wiesz co to jest interpunkcja?
Havoc pisze:Ciągnik kształtem przypomina mi MANa TGA
Nie, to jest Mercedes Actros :)
Dzięki uprzejmości Miśka mogłem się pobawić tym zestawem w Gdyni. Jest świetny, ale przednie koła mi się nie podobają. Są po prostu za szerokie. Ale fakt że skręt to nie efekt obróbki zdjęć jest bardzo miłą odmianą od kół zamocowanych na sztywno :)
Lawet ląduje na czele listy zakupów. Ale 8258 chyba jednak ciut lepszy jest ;)

Awatar użytkownika
Bartex0805
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-21, 16:24
Lokalizacja: Leszno
brickshelf: Bartex0805

 

#6 Post autor: Bartex0805 »

M_longer pisze:Bartex0805 napisał/a:
Model bardzo ciekawy pewnie kiedyś kupię ale nie za cenę 310 zł spokojnie powinny być za ok 240 zł w swoim czasie za 200 zł był nawet transport ferry o podobnej ilości części.

Czy Ty wiesz co to jest interpunkcja?
Ta wiem, ale tego posta pisałem na szybko i tak się wymknęły te przecinki itp.

rh

#7 Post autor: rh »

No w końcu udało mi się zbudować ten zestaw (czekał dobrze ponad miesiąc na chwilę mojego czasu).
I takie parę przemyśleń. Zestaw jest niezły, model naprawdę ciekawy, wiele dobrych pomysłów, w końcu mamy skręcane koła, świetna skarbnica części. Do tego blokowanie samochodów żeby nie zjechały za pomocą serków z grillem - udane.

Niestety jest też parę minusów:
  • drzwi, w sumie miło że są, ale to namiastka. Jednak mogli bardziej się wysilić i by też były z panelem przezroczystym,
  • miejsce zaraz za drzwiami - piękny moment na to, by stworzony został slope tego typu w "kolorze" trans-clear,
  • miejscami straszny bałagan kolorystyczny, raz żółte, raz czerwone, raz czarne - ale to głównie pod przykryciem,
  • koła, tu pytanie czy jednak jeśli zamiast axli na pełną długość nie dałoby się zrobić "półosi" i czy wtedy nie prowadziłoby się to trochę łatwiej? No i do tego jednak przednie za szerokie ...
  • dysproporcja pomiędzy samochodami a ciężarówką, wydaje mi się, że jednak są trochę za małe względem ciężarówki. Chociaż może i nie ...
Ale mimo wszystko zestaw mogę z czystym sumieniem polecić :)

Wiem, ze tu cisza od dawna, ale specjalnie się spytałem Pietrucha czy to będzie necroposting czy nie, uznał, że nie. Jak coś to na niego ;)

wicher
Posty: 13
Rejestracja: 2010-04-15, 23:59
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: wicher

 

#8 Post autor: wicher »

Właśnie stoję przed ciężkim dylematem. :-)

Kupować ten zestaw, czy 8258. Wiem, że to z innych bajek zupełnie i zadanie obu modeli jest całkowicie inne, ale za jakiś czas planowałem i tak dokupić ten, którego nie kupię teraz.

Tylko właśnie - który na początek? Highway Transport, który moim zdaniem wygląda znakomicie i świetnie by wyglądał na półce i nie miał bym serca go rozłożyć, czy 8258 i od razu rzucić się na głęboką wodę, nauczyć się budowania Technica, a później dokupywać mniejsze zestawy w celu rozbudowania bazy części?

Pomóżcie proszę nowicjuszowi.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

wicher pisze:czy 8258 i od razu rzucić się na głęboką wodę, nauczyć się budowania Technica, a później dokupywać mniejsze zestawy w celu rozbudowania bazy części?
Działające modele są fajniejsze ;)

Ogólnie oba te modele to dobra baza, ale musisz sam zdecydować czy wolisz zacząć od modeli statecznych czy ruchomych.

Awatar użytkownika
yosz
Posty: 44
Rejestracja: 2010-03-24, 23:13
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10 Post autor: yosz »

Ja zacząłem od 8258 - chyba jeden z bardziej skomplikowanych mechanicznie modeli i dużo można się z niego nauczyć.

Highway Transport (kupiony kilka dni temu) to super baza do budowania ładnych modeli - ale za dużo się w nim nie dzieje.

Ja na Twoim miejscu kupiłbym teraz 8258 ... bo jest droższy :) Za jakiś czas będzie Ci łatwiej kupić tańszy model ;)

szamanov

#11 Post autor: szamanov »

Jakie samchody z zestawów Creatora zmieszczą się na lawete??
Bo troche głupio wygląda laweta tylko z 2 pojazdami.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#12 Post autor: M_longer »

szamanov pisze:Jakie samchody z zestawów Creatora zmieszczą się na lawete??
Podejrzewam, że te zrobione w skali zbliżonej do tego białego i czerwonego, ale mogę się mylić.

6913, 6743, 4939, 5867,

Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#13 Post autor: Backbone »

5867,
Ten jest za szeroki o 2 study.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

Backbone pisze:5867
No nie wiem, miejsca na górze lawety jest akurat na 10s szerokości:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2012-04-23, 17:37 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

szamanov

#15 Post autor: szamanov »

Ooo to troche do wyboru jest. Bo jakoś lepiej będzie się prezentować jak wszyskie miejsca będą zajęte

ODPOWIEDZ