5580 Highway Rig

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
wicher
Posty: 13
Rejestracja: 2010-04-15, 23:59
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: wicher

 

5580 Highway Rig

#1 Post autor: wicher »

Obrazek

5580 Highway Rig

Dane techniczne
Seria: Model Team
Rok produkcji: 1990
Liczba klocków: 637
Liczba figurek: 0
Waga klocków: 1260g
Waga całego zestawu: 1693g
Spis cześci: http://www.peeron.com/inv/sets/5580-1 http://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=5580-1
Cena: MSRP: nieznana, Polskie sklepy: niedostępne, Allegro: ok. 200 PLN (używane)

Jest to model ciężarówki, wygrzebany z szafy po wielu latach. Wiem, że była już zbiorcza recenzja serii Model Team, ale postanowiłem napisać nieco więcej o tym, kultowym już, modelu. Niestety nie jestem w stanie zrobić zdjęć klocków w woreczkach, pudełko nie ma również oryginalnej wytłoczki, po 20 latach zostały tylko klocki, pudełko i instrukcja.

I jeszcze jedno - to moja pierwsza recenzja, wszelkie konkstruktywne komentarze są mile widziane, przydadzą się na poczet przyszłych recenzji.

Opakowanie i instrukcja

Pudełko o wymiarach 475x284x70mm zaprojektowane jest klasycznie dla serii Model Team, z przodu znajdziemy zdjęcie głównego modelu, napis MODEL TEAM oraz logo serii i numer zestawu. Na rewersie pudła umieszono fotogragię głównego modelu z profilu, zdjęcia ilustrujące elementy ruchome, model alternatywny oraz foto modelu ideowego, do którego niestety nie posiadam instrukcji budowania.

Obrazek Obrazek

Instrukcja to klejona książka w formacie A4, zawiera 31 stron, z czego 18 zajmuje model główny, a pozostałe to model alternatywny. Jest bardzo prosta i czytelna. Ciekawostką (albo ja nie mam doświadczenia...) jest dodane przy każdym kroku okienko z narysowanymi elementami i zaznaczoną potrzebną ich ilością do zbudowania tego, co znajduje się na obrazku.

Klocki
Model składa się w większości z dobrze znanych klocków, nie ma tutaj unikatów, może poza panelami 1x4x3 z malowanymi pasami i drzwiami 1x4x5, również z malunkiem:

http://www.peeron.com/inv/parts/4181p06
http://www.peeron.com/inv/parts/4182p06
http://www.peeron.com/inv/parts/4215p06
http://www.peeron.com/inv/parts/4215p07
http://www.peeron.com/inv/parts/4215p04
http://www.peeron.com/inv/parts/4215p05

Niestety mój zestaw około 20 lat temu przeszedł przez ręce 9-10 latka (moje...), więc znajduję w nim części fizycznie uszkodzone. :( Widać niektóre z nich na jednym ze zdjęć. Szczerze mówiąc, chętnie bym je dokupił...

Obrazek Obrazek

Modele

Model pierwszy: Highway Rig

Budowa rozpoczyna się od przedniej części ramy wraz z układem skrętnych kół i przednim zderzakiem:

Obrazek

Następnie powstaje tylna część ramy z ruchomym zawieszeniem dwóch osi:

Obrazek

Po połączeniu obu części w jedną całość buduje się atrapę silnika i tylne światła, następnie dochodzą zbiorniki paliwa, atrapę siodła i kilka drobnych elementów:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejny krok to budowa kabiny. Troszkę wyprzedziłem instrukcję montując od razu lusterka, powinny dojść pod sam koniec budowy.

Obrazek

Następne kroki to założenie kabiny na ramę, budowa burt przedniej maski i umieszczenie ich na zawiasach. Później składamy grill i dodajemy elementy ozdobne na dachu kabiny, czyli kilka żółtych światełek, ruchome wywietrzniki i inne drobne elementy. Dalej zostaje nam już tylko zmontowanie górnej części maski, montaż atrap wycieraczek, kominów, antenek i założenie kół.

Gotowy pojazd wygląda tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Trzeba przyznać, że ciężarówkę bardzo przyjemnie się składa, nie ma tutaj nudy.

Po złożeniu postanowiłem zrobić mały mod, nie dysponuję dużą ilością klocków, ale przeanalizowałem zasoby i postanowiłem przedłużyć kabinę oraz ramę o 2 study i wyprowadzić sterowanie na dach. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ale pozwala uniknąć użycia uszkodzonej zębatki. Efekt prezentuje się tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Model drugi: Terenówka z silnikiem na przyczepie?

Budowę zaczynamy od ramy samochodu, składając przy tym przednie i tylne zawieszenie.

Obrazek

Po zbudowaniu ramy od razu nakładamy dwa plate 4x10 i zaczynamy budowę nadwozia. Budowa idzie szybko i bez problemów.

Obrazek

Tak wygląda gotowy samochód:

Obrazek

Cóż, piękny to on nie jest. :-)

Po 19 krokach budowy modelu samochodu, instrukcja zaczyna prowadzić nas przez budowę przyczepki. Tradycyjnie, najpierw rama, później reszta elementów, na końcu oś z kołami.

Gotowy pojazd z dołączoną przyczepką prezentuje się tak:

Obrazek Obrazek

Podsumowanie
Highway Rig to bardzo fajny model, szczególnie dla osób, które lubią postawić coś ładnego na półce, smakowitym kąskiem może też być także dla wielbicieli klasyków. :)

Bawialność:
Model główny: Niestety bywa różnie - przypadkowo można strącić ręką delikatne anteny i kominy. Nie bez wad jest również konkstrukcja sterowania skrętem, w dawnych latach udało mi się uszkodzić zębatkę 8 zębów, niestety nie mam zapasowej, więc w chwili obecnej strach używać skrętu kół w obawie o ten drobny element.

Model alternatywny: Jedyne co można o nim powiedzieć to to, że jest. I że ma przyczepkę. Pamiętam, że w dawnych latach w ogóle jej nie składałem, a pozostałe klocki przeznaczałem na ulepszenie terenówki. Zmiany obejmowały poprawienie tylnych kół (mają węższy rozstaw od przednich...), przesunięcie szyby o 1 stud do przodu, zabudowanie drzwi, dachu i zbudowanie pełnych bocznych ścian.

Za
  • Ciekawy model główny
  • Świetna prezencja na półce
  • Klasyk...
Przeciw
  • Łatwe do strącenia elementy
  • Delikatny mechanizm sterowania
Dziękuję za lekturę i pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2010-04-25, 20:45 przez wicher, łącznie zmieniany 2 razy.

Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#2 Post autor: Backbone »

Waga klockow: 1260 g
Waga calego zestawu: 1693 g

http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?S=5580-1

wicher
Posty: 13
Rejestracja: 2010-04-15, 23:59
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: wicher

 

#3 Post autor: wicher »

Dziękuję, już uzupełniłem. :)

I podziękowania dla Havoca za szybkie przeczytanie i wytknięcie brzydkich błędów. :)

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#4 Post autor: nori »

Zbiorowa recenzja dotyczy samej serii, i absolutnie nie wyklucza dokładniejszych recenzji poszczególnych modeli.
Sam model, wg mnie, to jeden z najsłabszych które zostały wypuszczone pod szyldem "Model Team". I nie chodzi nawet o to że jest brzydki, bo akurat uroku odmówić mu nie można, ale po prostu pozostałe jednak biją go na głowę.
wicher dzięki za przyjemną recenzję, mała uwaga: peeron nie jest najlepszy do linkowania ani spisu ani nawet poszczególnych elementów. Przede wszystkim działa wolno i to z wyraźnym podkreśleniem na wolno. Polecam do spisu BrickLinka, oprócz tego warto też zalinkować do BrickSeta oraz ewentualnie Lugneta.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
misiek
Posty: 421
Rejestracja: 2008-05-04, 00:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
brickshelf: misiek3000

 

#5 Post autor: misiek »

Sam mam ten zestaw w ilości sztuk dwóch, z czego jedna ładnie się prezentuje na półce :)

W porównaniu z innymi modelami z serii MT, jest o wiele lepszy niż ten zółty jeep czy helikopter, stoi na równi z BigFootem no i niestety jest trochę gorszy od transporterów śmigłowca i samolotu. Black Cata nie porównuję, bo to inna skala i swoją drogą klasyk.

I wytknę mały błąd, zestaw wyszedł w 1986 a nie w 1990 :) Jest rok starszy odemnie dlatego darzę go tak dużą sympatią.
FREE HUGS :D

Havoc

#6 Post autor: Havoc »

misiek pisze:I wytknę mały błąd, zestaw wyszedł w 1986 a nie w 1990 :) Jest rok starszy odemnie dlatego darzę go tak dużą sympatią.
Błąd miśku, kolega na zdjęciu przedstawił pudło z granatowym tłem i nowszą wersją napisu. Jest to druga edycja, którą produkowano właśnie od 1990 roku. Zapraszam do opisu serii gdzie jest ta informacja ;) (Pierwsza edycja powstała w 1986 ale zakładamy, że wicher miał na myśli właśnie reedycję :) )
Ostatnio zmieniony 2010-04-26, 00:35 przez Havoc, łącznie zmieniany 1 raz.

wicher
Posty: 13
Rejestracja: 2010-04-15, 23:59
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: wicher

 

#7 Post autor: wicher »

Dokładnie. Jak widać po zdjęciach pudła, posiadam reedycję, do tego oczywiście zamieściłem odpowiedni skan okładki instrukcji. :-)

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#8 Post autor: stpman »

Model bardzo przypadł mi do gustu (podobnie zresztą jak cała seria MT:). Z miłą chęcią bym go postawił na półce i podziwiał, tak bardzo mi się podoba. Klasyczna amerykańska ciężarówka, nic dodać nic ująć.
Pewnie bym złego słowa nie powiedział na ten zestaw gdybym kiedyś z nudy nie przejrzał instrukcji. Zmartwił mnie fakt, że sterowanie kołami koliduje z częścią sypialną co wygląda co najmniej nieestetycznie.
Wygląd i pomysł na model alternatywny przemilczę podobnie jak miało to miejsce w przypadku posiadanego przeze mnie zestawu 5590.
Ostatnio zmieniony 2010-04-28, 21:02 przez stpman, łącznie zmieniany 1 raz.
Ride Your Way!

ODPOWIEDZ