7946 King's Castle

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
vedder
Posty: 57
Rejestracja: 2009-01-07, 21:57
Lokalizacja: Kołobrzeg

7946 King's Castle

#1 Post autor: vedder »

7946 King's Castle

Obrazek


Data produkcji: 2010
Ilość elementów: 933 + 22 rezerwowe
Figurki: 8 + koń
Seria: Kingdoms
Wymiary kartonu:37,5x58x8 cm
Cena Shop at Home: 470 pln
Sklepy w kraju: dostępne od końca lipca cena 470 pln
Allegro: 425 pln
Spis części:
http://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=7946-1
http://www.brickset.com/detail/?Set=7946-1
http://www.peeron.com/cgi-bin/invcgis/p ... limit=none brak spisu
http://guide.lugnet.com/set/?q=7946

Po pierwszych zdjęciach tego zestawu dostępnych w sieci wiedziałem, że go sobie sprawię nie wiedziałem tylko, że nastąpi to tak szybko. Myślałem że dopiero pod koniec lipca uda mi się go kupić jako że to tak zwany zestaw sierpniowy, ale skoro nadarzyła się okazja postanowiłem że kupię go już teraz. Po co czekać?

1.Pudełko i woreczki
Pudełko wykonane z grubego kartonu, klejone po bokach taśmą głównym motywem jest ceglany mur na którym mamy nałożone zdjęcia zestawu.
Przód kartonu
Obrazek

Tył kartonu
Obrazek

Reszta zdjęć
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wnętrze kartonu. Jak widać jak zwykle zgodnie z polityką firmy Lego karton zapełniony jedynie do połowy. Nie wiem, w czym problem gdyby był mniejszy raz to oszczędność miejsca, dwa papieru a i samo opakowanie byłoby stabilniejsze, być może też wreszcie instrukcje byłyby w dobrym stanie a dołączone naklejki nieporozklejane.
Obrazek

Woreczków z częściami mamy łącznie osiem sztuk, dodatkowo cztery płytki i naklejki. Trzy książeczki z instrukcjami. Naklejki były pogniecione a jedna odklejona całkowicie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

2.Instrukcja

Trzy instrukcje. Pierwsza największa 84 stronicowa pokazuje jak zbudować bramę i jak złożyć figurki, czyli odpowiada za woreczki 1,2 i 3.. Druga mniejsza 60 stronicowa odpowiada za woreczki 4,5 i 6. Trzecia również 60 stronicowa to woreczki 7 i 8.

Obrazek

Fajnie zostało tutaj pokazane że każdy woreczek odpowiada za budowę jakiejś części konstrukcji.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ilustracje z ostatnich stron, walczące frakcje rycerzy i funkcje specjalne zamku.
Obrazek
Obrazek

Spis części łącznie 933 sztuki
Obrazek
Obrazek


3.Etapy budowy
Muszę tutaj pochwalić projektantów zestawu, ponieważ nie ma tutaj takiej sytuacji, że mamy problem ze znalezieniem jakiejś części. Wszystkie klocki potrzebne do budowy każdej części zamku są w worku, w którym mają być.
Woreczki drugi i trzeci, z których budujemy bramę. Krata jest zupełnie nową częścią, całkiem ciekawy mechanizm otwierania bramy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Woreczek numer cztery odpowiada za budowę dwóch baszt które umieszczamy z boku bramy. Na każdej baszcie mamy mini katapultę.
Obrazek
Obrazek

Woreczek numer pięć to dwa proste odcinki murów, na których ustawiamy stojaki na broń i kosz z jedzeniem.
Obrazek
Obrazek

Woreczek numer sześć odpowiada ze wieżę z dużą katapultą z pomieszczeniem z drzwiami, na jej szczycie, powiewają dwie flagi, dodatkowo ozdobiona jest dwiema tarczami z motywem lwa.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Woreczek numer siedem to kolejna wieża z pięknym czerwonym spiczastym dachem ozdobiona na jego czubku flagą. Z przodu mamy dodatkowo dwie pochodnie i dwie tarcze do ozdoby. Za drzwiami znajduje się komnata ze skarbem(cztery różnokolorowe kryształy). Za to piętro wyżej znajduje się komnata widokowa z tronem, po jednej stronie znajdują się dwa ładne okna.. Niestety biedny król będzie tam łatwym celem dla kuszników nieprzyjaciela.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ostatni woreczek, czyli ósmy odpowiada za budowę prostego odcinka muru, w którym mamy drabinę prowadzącą na blanki. W mur wbudowane zostało więzienie z łatwo usuwaną częścią ściany od zewnątrz, zapewne w celu ułatwienia ucieczki więźniom. Pominąć tu trzeba fakt, że w średniowieczu więźniów przetrzymywało się w lochach albo w wieżach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cały zamek budowałem w spokojnym tempie przez około trzy godziny.

Pozostałe po zakończeniu budowy klocki.
Obrazek

Nowe części.
Krata do której można przymocować inne klocki co zresztą w tym zestawie zrobiono.
Obrazek

Klocek który użyty został przy budowie bramy służy za szynę dla zamkowej kraty.
Obrazek

Dla mnie to też nowe części do tej pory takich nie miałem.
Obrazek

4.Model

Po skończonej budowie możemy złożyć nasz modułowy zamek w całość i zobaczyć jak się prezentuje. A trzeba przyznać, że wygląda całkiem nieźle. Co ciekawe w porównaniu do wcześniejszego zamku króla, który również był zbudowany w tej technice można spokojnie przenieść go w inne miejsce bez obaw, że połamie się nam w rękach. Konstrukcja jest bardzo stabilna.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Trzeba przyznać że dużo dobrego dla ogólnego wyglądu dają naklejki. Niestety nie mogłem się powstrzymać i nakleiłem je przed zrobieniem zdjęć. Cała konstrukcja jest bardzo stabilna. Można ją łączyć dowolnie więc można sobie samemu znaleźć lepsze rozmieszczenie dla modułów.



5.Figurki
Wszystkie części potrzebne do złożenia figurek znajdują się w pierwszym woreczku.
Mamy tutaj dwie frakcje: rycerzy smoka i właścicieli zamku: rycerzy lwa. Bardzo dobrze prezentują się zwłaszcza figurki króla i rycerza smoka z hełmem garnczkowym

Jeszcze zamknięty woreczek numer jeden.
Obrazek

Róg i nakładka na łeb konia spakowane zostały w osobny woreczek.
Obrazek

Rycerze smoka. Rycerz w hełmie garnczkowym jak się okazuje ma tułów rycerza z nadchodzącego kalendarza adwentowego i zestawu 7950. Ładnie prezentuje się jego zbroja.
Obrazek
Obrazek

Rycerze lwa. Bardzo podobają mi się torsy z kolczugą.
Obrazek
Obrazek

Król i koń. Król ma piękną złotą zbroję z podobizną lwa, złoty miecz, koronę, płaszcz i rewelacyjną długą tarczę, sama figurka ma identyczny tors i nóżki jak w figurce księcia która ukaże się w nowym kalendarzu adwentowym. Koń ma nakładany na łeb pancerz(?) z rogiem i siodło z nakryciem prawie do samej ziemi z bogatymi zdobieniami z motywem lwa.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do ataku!
Obrazek

Oblężenie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

6.Plusy i minusy
+ładny wygląd
+stabilna konstrukcja
+dużo ścianek i ścianek narożnych w jasnoszarym odcieniu
+sporo figurek (aż osiem)
+piękne figurki króla na koniu, żołnierzy z kolczugą na torsie, rycerza w hełmie garnczkowym
+najładniejszy zamek od kilkunastu lat
+nowa krata i jej mechanizm
+duża ilość tarcz (8)
+śliczne naklejki
+śliczna wieża ze spiczastym czerwonym dachem

-dlaczego ostatnio tron królewski to zawsze tron samobójcy?
-cena?
-szkoda, że nie ma więcej broni (miecze)
-mało koni, dlaczego dali tylko jeden przecież rycerze smoka mogliby też mieć przynajmniej jednego

7.Ocena

Dla mnie to najładniejszy zamek od początku lat 90-tych. Prezentuje się naprawdę bardzo dobrze, jest bawialny, posiada niezły mechanizm otwierania bramy, można rozłączyć poszczególne moduły i zmieścić bez problemu np. w szafie bez rozkładania konstrukcji na części pierwsze, śliczne figurki.
Jako że nie jestem fanem wystawiania maksymalnych ocen, co wielu osobom (szczególnie recenzentom gier i filmów)zdarza się bardzo często, daję ocenę 9,5 naprawdę warto mieć ten zestaw.
Chciałbym tylko żeby Lego zaczęło wreszcie wydawać zestawy nieco inne niż te, które były w poprzednich seriach o rycerzach. Schemat zamek króla, machina oblężnicza, oblężenie wieży i mini zamek/wieża z uwięzioną księżniczką są już totalnie oklepane. Tak trudno wydać zestaw turniej rycerski, karczmę, czy młyn? Kościół pewnie nie przejdzie, bo Lego sprzedaje się również w krajach arabskich, ale mnich zamiast czarodzieja mógłby też się pojawić. Dlaczego konie stały się towarem deficytowym? Przecież średniowieczne armie to głównie konnica. Chciałbym wreszcie odmiany, ale obawiam się, że w nowym roku znowu dostaniemy kolejną katapultę albo machinę oblężniczą, choć jakaś nadzieja jest, wyszła przecież średniowieczna wioska, a i zestaw 7949 uważam za rewelacyjny: mały wóz, trzech pięknie prezentujących się rycerzy i koń.
Więcej zdjęć: http://www.flickr.com/photos/vedder7/se ... 079365277/
Ostatnio zmieniony 2010-06-07, 06:51 przez vedder, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#2 Post autor: Piterko »

Świetna recenzja, miniaturki z odnośnikami do zdjeć, więc strona ładuje się piorunująco szybko. Nie trzeba czekać na jedno zdjęcie, które to jest opisane w stylu "spójrzcie tylko na to..." a tu 1/8 obrazka... xD
Sam zestaw prezentuje się tak fajnie, że rozważam jego kupno, mimo posiadania całej fortecy Orków, wieży i kopalni krasnoludów. Dzięki za ostrzeżenie Lego - nie traciłbym miejsca tylko kupił potrzebne ludziki, jak złotego rycerza i czarownicę. Tyle dobrego, że przynajmniej tych da się połączyć i dodać trzecią frakcję - niebieskich. W końcu mamy "zielonych" i "czerwonych" xD
Tron samobójcy - zgodzę się, oj zgodzę. Wystarczy spojrzeć na to zdjęcie, by stwierdzić jeden fakt - Król patrzy na piękną dziurę w ścianie nie mając dostępu do jedzenia, kibelka, wieży, stojaka na broń, rycerzy, konia ani drabiny. Tron Królewski - bardziej jak "biedny książę uwięziony w najwyższej wieży" xD
Skrzynia ze skarbem, miast być ukryta w lochu, najeżonym pułapkami... czeka sobie za drzwiami. Hell yeah, nie ma to jak dobre rozplanowanie :D Przypominam sobie zdjęcia katalogowe z lat 90, kiedy w zamku Rycerzy Lwa był jeszcze paranormalny szkielet, który oczywiście miał pilnować skarbu. Cóż, skoro to ma być realna frakcja, takich "kfiatków" nie uświadczysz :D

To co mnie zadziwia, to niesamowita regularność - rozmieszczenie wież i ich szerokość są naprawdę dobre.

Ogólnie, jedna z lepszych recenzji pod względem rozmieszczenia i estetyki. Sam set też jest w sumie warty kupna, ale lepiej poczekać na jakąś promocję. Warto też poszukać miejsca, jeśli z braku Piratów było się fanem Castle.


Jak Lego zrobi mi taki sam numer i po zakończeniu jednej serii puści inną - mówię o Piratach - to się troszeczkę zirytuję. Nie mówię, że to źle ale to jest tak jakby mówić dzieciom " hej, nużyły cię krasnale? Zobacz tu masz zupełnie nowe zestawy, nie ma smoka ale za to jest więcej ludzików. Wydaj na nie jeszcze więcej kasy albo zmuś rodziców".
Ale jak wspomniałem - obie linie są dosyć kompatybilne a kolejny zamek w sumie nie zaszkodzi. Bo od tego jest Lego - wyobraźnia kreuje historie (i logikę)

Fistach

#3 Post autor: Fistach »

wieëza zostala tak zaprojektowana zeby sie lepiej w katalogu prezentowala. naturalna rzecza jest ze trzeba jej sciany budowac od logicznej zewnetrznej strony.

swietna recenzja! ciesze sie ze dodales kilka zdjec bitewnych. 5 wojakow to troche malo. zakladajac ze krol nie bedzie pilnowal wiezy to zostaje po 1 na strone. bez battle packow sie nie obeejdzie.

jeszcze raz swietna recenzja!

lordofdragonss

#4 Post autor: lordofdragonss »

Jeeej! Kolejna "Królestwowa" recenzja!
Zgadzam się- mimo, że poszczególne segmenty pojawiają się w każdym zamku (nawet ten z wywalaną ścianą), ten prezentuje się najładniej. Nie wygląda tak bogacie-kiczowato jak zamek Koronych, a zbudowany jest lepiej niż Forteca Trorków. No i z zestawem dostajemy 8! tarcz.
+Kolorystyka, mnóstwo nowych/ przerobionych częsci.
+Viva la Modularność!
+Mechanizm bramy
- tak jak w ostatnich zamkach- dostajemy stanowczo za mało broni.
Ostatnio zmieniony 2010-06-06, 06:58 przez lordofdragonss, łącznie zmieniany 1 raz.

Fioletowy

#5 Post autor: Fioletowy »

No no no!
Świetna recenzja, napisana bardzo rzeczowo, do tego baaaardzo dużo zdjęć - brawo! Mimo że jestem fanem zamków na trójwymiarowej płytce bazowej i niezbyt przepadam za modułowymi konstrukcjami, to... Ten zamek jest świetny! Bez wątpienia najładniejszy od 1995 roku, kiedy wyszedł Zamek Króla Lwa (może tamten król to przodek tego władcy, bo mają podobne godła? ;) ). Minusem jest jego słaba obstawa, brakuje ciężkiej piechoty w postaci chociaż jednego, symbolicznego kawalerzysty (of course z 26-letnim hełmem ;p ), a także konika dla przeciwników, którzy coraz bardziej mi się podobają! Aż żal zasłaniać tak wspaniały tors zbroją w przypadku piechura z hełmem garnczkowym (żeby nie było, ten hełm też mi się podoba, ale jest dopiero na trzecim miejscu ze wszystkich castlelowych). Bryła zamku jest kapitalna :)
W końcu nie ma na każdym kroku tego pseudozłotego koloru - bo o ile dobrze widzę - flagi są w jakimś nowym złotym? Wyglądają rewelacyjnie! Przynajmniej na zdjęciach... Fajnie, że zostało tak dużo klocków imitujących ogień i pióropusz, choć na pióropusz jakoś mi one tak bardzo nie wyglądają jak dawne.
Jako całość na postawie zdjęć dałbym mu ocenę 8,5/10, podkreślając, że żaden z zamków po 1995 roku się do tego wyniku nie zbliżył :) Oczywiście to moje subiektywne zdanie.

Fistach

#6 Post autor: Fistach »

lordofdragonss pisze:Jeeej!
- tak jak w ostatnich zamkach- dostajemy stanowczo za mało broni.
Ale w sumie i tak jest jej wiecej niz minifigow wiec chyba tragedii nie ma:)

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#7 Post autor: Cevillus »

Jest kilka elementów które mogłyby mi się naprawdę przydać. Cena uważam że odpowiednia za taki zestaw Lego. Pora poczekać na przeceny ;)
Paul Lego Brick Show kanał dla fanów klocków Lego

Thangor
Posty: 71
Rejestracja: 2007-12-28, 00:06
Lokalizacja: warszawa
brickshelf: Thangor

 

#8 Post autor: Thangor »

Fioletowy pisze: Minusem jest jego słaba obstawa, brakuje ciężkiej piechoty w postaci chociaż jednego, symbolicznego kawalerzysty
Piechota w postaci kawalerii? :P

Zamek jest fantastyczny, choć jak dla mnie największym minusem jest brak płytki bazowej.

Awatar użytkownika
tobiasz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-08-29, 10:34
Lokalizacja: Mrągowo
brickshelf: tobiasz-gallery

 

#9 Post autor: tobiasz »

Zamek jest po prostu rewelacyjny - moim zdaniem śmiało można powiedzieć, że jest to najlepszy zamek - bez wypuklej płyty bazowej- w historii. W zestawie poprawiono faktycznie wszystkie niedociągnięcia zamku 7094 - krata nie podnosi się w powietrze, mamy zabudowane wieże, więzienie z otwieraną kratą i rycerzy z pióropuszami. Zestaw naprawdę ładnie się prezentuje. Mi udało się go dostać na allegro "już za" 390 zł. Warto wspomnieć że dostajemy tu bardzo dużo nowych części - m.in
- Obrazek- nowe zawiasy do bramy

- Obrazek -nowa rewelacyjna krata zamkowa

- Obrazek -nowe panele narożne - moim zdaniem znacznie lepsze od starych - bo nie mają tej płaskiej podstawki

- Obrazek- nowe panele boczne - identyczne jak w forcie żołnierzy - też jest to bardzo dobre rozwiązanie - poprzednie z szerokością "na pięć" trudno było wykorzystać budując wieżę np. o szerokości 6 studów albo z użyciem łuków
- Obrazek - nowe okienka

- Obrazek - nowe podstawki w kolorze zielonym i szarym

-Obrazek - płaskie tiles 1x3

- Obrazek - drzwi z nowymi zawiasami - moim zdaniem w tym wypadku stare były jednak lepsze

no i ponadto bardzo dużo nowych "ogni", komplet przepięknych tarcz z lwem, brakuje za to chociażby jednego konia dla tego rycerza smoka w hełmie garnczkowym, ja w swoim zestawie nie zauważyłem jakoby gorszej jakości figurek rycerzy lwa - na eurobricks natomiast pojawiały się głosy że biały kolor ma odcień różowego - u mnie niczego takiego nie stwierdziłem, natomiast trafiła mi się jakaś trefna korona króla - uchwyt na piórko jest za luźny i za każdym poruszeniem figurki piórko odpada:(

rh

#10 Post autor: rh »

To ja dla odmiany dodam parę uwag odnośnie samej recenzji:
- pierwsze zdjęcie zestawu - sugeruję dać jakieś większe, a nie miniaturkę (prowadzącą w świat 404 nawiasem mówiąc),
- miniaturki - dałbym je w rzędzie... w kolumnach trochę to utrudnia czytanie ... ale to kwestia gustu, jedni wolą w poziomie, inni w pionie.
vedder pisze:Ilustracje z ostatnich stron,
Reklama City? Ciekawe...

A zamek, faktycznie udany, ale jednak w dziedzinie zamków-zestawów jestem totalnym konserwatystą...

Fioletowy

#11 Post autor: Fioletowy »

Thangor pisze:
Fioletowy pisze: Minusem jest jego słaba obstawa, brakuje ciężkiej piechoty w postaci chociaż jednego, symbolicznego kawalerzysty
Piechota w postaci kawalerii? :P
Zjadłem słowo "lub" między przecinkiem a następnym słowem :P

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#12 Post autor: lugomina »

Swietna recenzja, dzieki Vedder :)

Jaki piekny zamek! Ile czesci przydatnych i jaka imponujaca budowla! Sporo figurek i tyle nowych klocków!

Zgodze sie, ze brakuje wiecej koni - pamietam, ze w moim zamku czarnych rycków Smoka byly 4 konie dla jezdzców, a poza tym 8 piechurów. Czyli 12 figurek, to byl battle pack co sie zowie ;)
Brakuje tez typowej ksiezniczki do ratowania/porywania ;)

I zgodze sie, ze chociaz zamek bardzo ladny i udany, to schemat Castlowy jest oklepany az do znudzenia.. wojacy, zamek, katapulty - wiecej cywilnych zestawów jak to, co proponujesz Vedderze, czyli mlyn - albo kuznia, chaty czy sukiennice to byloby cos :)
Ostatnio zmieniony 2010-06-07, 12:18 przez lugomina, łącznie zmieniany 2 razy.
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

kris kelvin

#13 Post autor: kris kelvin »

Zamek jest fantastyczny. Jeśli miałbym wybierać to chyba najlepszy zamek z Lego.
Co do "marudzenia", że mało broni, koni itp. to pamiętajmy, że stare zamki miały o dobrych 300-400 elementów mniej niż te współczesne, więc coś za coś.
No i jeszcze jedna rzecz. "Dizajn" pudełka jest wprost obłędnie piękny. Zdjęcia, kompozycja, kolorystyka. CUDO.
Żeby jeszcze w środku była szufladka i wytłoczka...
Pomarzyć zawsze można.

Generalnie dla mnie 10/10.

Recenzja też bardzo dobra rzecz jasna.

lordofdragonss

#14 Post autor: lordofdragonss »

Bardzo ciekawe zdjęcia porównujące dwa ostatnie zamki:
Temat na Eurobricks: http://www.eurobricks.com/forum/index.p ... =42142&hl=
Zdjecia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kto by pomyślał, że nowszy zamek jest o wiele mniejszy...

Awatar użytkownika
kamzel
Posty: 78
Rejestracja: 2007-08-19, 13:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: kamzel

 

#15 Post autor: kamzel »

lordofdragonss pisze:Kto by pomyślał, że nowszy zamek jest o wiele mniejszy...
Mnie to bardzo cieszy. Tendencja LEGO do wypuszczania coraz większych zestawów, jak wspomniany zamek czy statek wikingów trochę mnie irytowała. Osobiście wolę zestawy małe, ale z większą ilością szczegółów. Ale skoro nie jestem ośmiolatkiem, to moje zdanie się nie liczy..;)

ODPOWIEDZ