[MOC] Liebherr LTM 1050-3.1

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

[MOC] Liebherr LTM 1050-3.1

#1 Post autor: makorol »

Czas wreszcie zaprezentować najnowszy model.
Przed Wami LIEBHERR LTM 1050-3.1:

Obrazek


Najpierw o tym, jak się zaczęło. Otóż odkąd znam Longera ciągle męczył mnie, żeby zbudować dźwig (albo żuraw, jak kto woli). Przez długi czas wzbraniałem się przed tym mówiąc, że przecież dźwigów jest dużo, to nudny temat i w ogóle. Tak naprawdę, to trochę bałem się budowy dźwigu. Wydawało mi się to strasznie trudne, nie wyobrażałem sobie zmieszczenia wszystkich funkcji w modelu w skali ok. 1:17 (bo tylko taka mnie interesowała), myślałem, że będzie to bardzo kosztowne itd. Longer podał kiedyś dobry argument, że wprawdzie jest dużo dźwigów z Lego, ale nie ma wielu DOBRYCH i ŁADNYCH. Zacząłem myśleć już bardziej konkretnie, szukać planów i zdjęć. Zdecydowałem się na 3-osiowego Liebherra, ze względu na wygląd i moje ulubione połączenie kolorów – żółty+ciemnoszary.
No i zacząłem budować…


Teraz może konkretniej o modelu:
Wewnątrz jest 7 silników:
-PF XL - napęd na dwie tylne osie
-PF M - skręt
-PF M - obrotnica
-PF M - kompresor
-PF M - podpory
-PF M - wysuwanie bomu
-Przezroczysta kostka - napęd wyciągarki
Pneumatyka:
-2 duże siłowniki do podnoszenia bomu
-mały siłownik do podnoszenia kabiny
-kompresor - jedna pompka napędzana mediumem bez przełożenia

Wszystko oprócz pneumatyki sterowane jest zdalnie. Kompresor włączany jest za pomocą switcha PF.

Podwozie
W całości liftarmowe. Jest parę bricków, ale służą tylko do mocowania silników lub „zewnętrznej powłoki”. Upakowane jest dość mocno, mieści 5 silników, boxa, 3 wieże IR, kompresor, pneumatykę, switche, i pełno przewodów. I i III oś jest skrętna, napęd na II i III. Zrezygnowałem z zawieszenia i skrętu II osi, bo po prostu nie było na to miejsca, a poza tym wolałem mieć prostszy model ale dobrze działający, niż pełny od bajerów, ale działający słabo. Udało się i wszystko działa raczej dobrze. Wiem, ze podpory są słabe, ale na lepsze nie było po prostu miejsca.

Obrazek

Wieża
W wieży mieszczą się 2 silniki, w tym jeden bezpośrednio w bomie. Silnik napędzający wyciągarkę jest w tej „skrzyni” z boku. Bardzo zadowolony jestem z kabiny, nie dość, że podoba mi się jej wygląd, to jeszcze unosi się tak jak w prawdziwym dźwigu. Do tego celu został użyty mały siłownik na tym samym obwodzie co siłowniki do podnoszenia bomu, więc, gdy podnosi się bom, podnosi się też kabina. Jeśli chodzi o bom, to zrobiony jest tak, jak w holowniku Longera, działa to całkiem dobrze i wygląda bardzo estetycznie. Za przeciwwagę służą 2 ciężarki od łodzi.

Obrazek Obrazek

Wygląd
Jestem zadowolony. Proporcje są trochę zaburzone, ale jest to spowodowane koniecznością obudowania mechaniki wewnątrz. Najbardziej, nie wiedzieć dlaczego, podoba mi się kabina w wieży. No i te drogie, szare flexy… Koła powinny być trochę większe, te z Black Cata, ale na tych też wygląda nieźle. Z kabiną się trochę namęczyłem, ale efekt końcowy jest zadowalający :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Galeria BS (niepubliczna)
Flickr

Film (z gościnnym udziałem Juli) [do Longera na wszelki wypadek - to jest JULA, a nie JULIA, więc odmiana jest jak najbardziej poprawna:D] :
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SY-7mQMUkdk[/youtube]

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania.

PS To, co nie działało w Warszawie lub się rozwalało (wieża...) zostało poprawione i teraz wszystko jest ok :)
Ostatnio zmieniony 2010-07-16, 20:06 przez makorol, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#2 Post autor: V1 »

Z kół pierwszej i trzeciej osi wystają ciemnoszare ośki, zaś na drugiej osi są czarne. To by dyskwalifikowało ten model, gdyby oczywiście w oryginale nie było tak samo :)

Jesteś ścisłą czołówką legowych modelarzy.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#3 Post autor: solic »

Ładny, nawet bardzo. Do tego widać, że wszystko działa jak należy.
Podpory trochę bardziej uproszczone w stosunku do oryginału, ale rozumiem, że na rozsuwane nie było miejsca.
Ale generalnie trzeba przyznać, że bardzo dopracowana konstrukcja.


PS. w napisach filmu masz literówkę - w filmie o tyle bezpieczniej, że przynajmniej nikt Ci na czerwono nie poprawi:)

Awatar użytkownika
Aurimax
VIP
Posty: 255
Rejestracja: 2005-02-14, 21:12
Lokalizacja: Nowy Sącz
brickshelf: Aurimax
Kontakt:

 

#4 Post autor: Aurimax »

Jedyne co mogę wykrzesać to REWELACJA !


I to w tak młodym wieku
V1 pisze:Jesteś ścisłą czołówką legowych modelarzy.
Nic dodać , nic ująć :)


Zawsze bardzo podobały mi się Twoje prace, więc ta też i to bardzo.

Gratuluję .

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#5 Post autor: Bricksley »

Fajnie, że już opublikowałeś, mój MOC dalej czeka na zdjęcia..

Mówiłem Ci, że podoba mi się? Rozumiem Twoją decyzję o uproszczonych podporach, ale nadal twierdzę, że na upartego można zrobić rozsuwane i zakończone dużymi siłownikami :)
Ostatnio zmieniony 2013-07-10, 23:00 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#6 Post autor: Atros »

Bardzo ładny i dopracowany model, nie ma do czego się przyczepić w wykończeniu. Podoba mi się Twoje podejście, żeby zrobić mniej bajerów, ale żeby te co są działały prawidłowo.

Szkoda, że nie jest całkowicie zdalnie sterowany, albo całkowicie na kablu, bo dziwnie to wygląda jak podnoszenie boomu musisz załączyć w pojeździe ale obrócić wieżą już z pilota.

Bardzo ładne zdjęcia. W filmie podłożysz jakąś muzę? Bo na razie jest cisza, a w końcowym ujęciu tylko dźwięk silniczka.

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#7 Post autor: makorol »

Atr pisze:Szkoda, że nie jest całkowicie zdalnie sterowany, albo całkowicie na kablu, bo dziwnie to wygląda jak podnoszenie boomu musisz załączyć w pojeździe ale obrócić wieżą już z pilota.
Nie ma miejsca... Na serio, nie ma miejsca na nic, no, chyba, zebym miał aku.

Dziękuję wszystkim za miłe słowa :)
Pozdrawiam, Makorol.

kris kelvin

#8 Post autor: kris kelvin »

Niebrzydka rzecz, widziałem na wystawie, a nawet przyczepiłem kilka odpadających klocków (wiadoma rzecz w tym dziale...). Na szczęście te wszystkie bebechy ładnie opakowane :)
Dla mnie to już raczej Model Team niż Technic.
Ale znowu żółty dźwig czy tam żuraw?
Przypominam, że mam w pracy LODÓWKĘ LIEBHERR!!!
Nie służę co prawda blueprintami, ale mogę zrobić zdjęcia.

Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#9 Post autor: Backbone »

Jeden z modeli który zrobił na mnie ogromne wrażenie w Wawie. No i dzięki tobie makorol trochę weny podłapałem do budowania (wynik zabawy jednodniowej po powrocie z wystawy: http://www.brickshelf.com/gallery/backb ... led/crane/ )
Ostatnio zmieniony 2010-07-17, 15:03 przez Backbone, łącznie zmieniany 1 raz.

Fioletowy

#10 Post autor: Fioletowy »

Makorol, Ty masz naprawdę 16 lat?

EDIT
To tym większe brawa, że w tak młodym wieku tworzysz takie MOCe! Jest bardzo ładny i funkcjonalny.
Ostatnio zmieniony 2010-07-17, 19:05 przez Fioletowy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#11 Post autor: makorol »

Tak, można było mnie obejrzeć z bliska w Warszawie :)

EDIT: http://www.setechnic.com/Forum/topic3316.html - Francuzom też się podoba :)
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#12 Post autor: Mrosik »

Model mi się bardzo podoba. Miałem okazję się mu przyjrzeć w Wawie.
Karol pisze:ale nadal twierdzęm, że na upartego można zrobić rozsuwane i zakończone dużymi siłownikami
A ja się z Tobą nie zgodzę. Takie rozwiązanie zajmuje masę miejsca i psuje proporcje.

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#13 Post autor: makorol »

Mrosik pisze: Takie rozwiązanie zajmuje masę miejsca i psuje proporcje.
Zdecydowanie. Optymalne byłyby siłowniki długości tych dużych, ale o średnicy 1 st z jakimś sensownym mocowaniem. Ale tak czy inaczej musiałbym jeszcze zmieścić mechanizm rozsuwania.

Dziękuję wszystkim za opinie. Zachęcam innych, także tych, którzy widzieli model w Warszawie do komentowania.
Pozdrawiam, Makorol.

Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#14 Post autor: Backbone »

makorol, cóż to komentować. Ładne i już. No i dobrze że poprawiłeś mocowanie bomu bo to z wawy kulało. Hmm, naprawdę nie ma miejsca w środku na jednego malutkiego mediuma z zaworem? ;d

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#15 Post autor: makorol »

Gdybym zmienił Boxa na Aku, to mooże... ale dochodzi jeszcze jeden odbiornik.
Pozdrawiam, Makorol.

ODPOWIEDZ