6812 Grid Trekkor

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
wx45
Posty: 47
Rejestracja: 2010-06-06, 12:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: wx45

 

6812 Grid Trekkor

#1 Post autor: wx45 »

Obrazek
Recenzja 6812 Grid Trekkor


Dane techniczne
Seria: Blacktron II/ Blacktron Future Generations
Rok produkcji: 1991
Liczba klocków: 20
Liczba figurek: 1
Spis części:
Peeron Bricklink
Cena: Allegro: ok. 7-10 PLN
Lugnet Brickset
Ostatnimi czasy zabieram się za dwie większe recenzje. Jednak zabieram się do nich z takim przyspieszeniem, że w międzyczasie postanowiłem napisać coś mniejszego. Połączone zbiory z dzieciństwa i obecne pozwoliły na zbudowanie modelu, o którym dziś opowiem kilka słów. Jest to mały impuls z serii Blacktron II. Czy warto o nim pisać, czy jest w nim cokolwiek ciekawego? Zobaczymy..

Opakowanie i instrukcja
Obrazek
Pudełka niestety nie posiadam, więc trzeba się zadowolić tym, co znalazłem w sieci. Boki utrzymane w żółtej kolorystyce, chociaż podejrzewam, że były też z nowym czarnym designem. Z tyłu widzimy 3 modele alternatywne. Niestety jakość zdjęcia jest wręcz tragiczna, ale lepszego nie znalazłem. Na szczęście zestaw ma tak mało klocków, że na upartego spróbowałem zbudować te modele. Jak ktoś posiada lepsze zdjęcie to bardzo proszę. Przy okazji sprawdzi się, na ile dobrze odczytałem informacje z obecnego.
Obrazek
Instrukcja to standardowa harmonijka. Narysowana prosto i przejrzyście. Niestety jej również nie posiadam, ale w sieci bez problemu można znaleźć skany.

Klocki
W tak małym zestawie o dziwo zmieściło się kilka ciekawych klocków.
Obrazek
numerem jeden jest z pewnością Jet-Pack - wystąpił on tylko w 10 zestawach,
Obrazek
płytka z białymi kołami bez opon (nie wiem jak to inaczej nazwać, może ktoś poratuje) była obecna w 16,
Obrazek
na upartego można jeszcze dorzucić tors minifiga z logo Blacktron II obecny w 20 zestawach Lego.
Kolorystycznie w zestawie otrzymujemy 4 klocki w kolorze trans-neon green; 4 białe i 12 czarnych.


Modele
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Przechodzimy do najważniejszego (przynajmniej dla mnie) a mianowicie wyglądu modeli.
Główny pojazd jest... uroczy. To jedyne słowo jakie przychodzi mi do głowy kiedy patrzę na maleńkie wozidło z ledwością zajmujące połowę wnętrza mojej dłoni. Aczkolwiek wszyscy (a zwłaszcza technikowcy) dobrze wiemy, że to nie rozmiar się liczy ale.. technika :)
Technicznie mamy niewielkich rozmiarów czterokołowiec zaopatrzony w komputer, antenę nadawczą i coś na kształt wykrywacza metali z przodu. Biorąc pod uwagę historię zaproponowaną przez TLG, wedle której Blacktron to frakcja złodziei, a M:Tron to handlarze, ale też górnicy, z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że jest to pojazd zwiadowczo-szpiegowski, który wykrywa podziemne bazy i kopalnie, a w przypadku znalezienia czegoś wysyła informację. Dodatkowo w razie wpadki kosmonauta może szybko ewakuować się Jet-Packiem. Nie ma na wyposażeniu żadnej broni.
Obrazek
Teraz skupimy się na modelach alternatywnych. Nie mogę zapewnić, że właśnie tak wyglądają, starałem się jak mogłem, ale zdjęcie które mam pozostawia wiele do życzenia, a jeszcze więcej do wyobraźni. Pierwszy model z lewej to naziemne centrum komunikacji. Wyraźnie widać, że jest antena odbiorcza i nadawcza.
ObrazekObrazekObrazek
W górnym prawym rogu widzimy dość pojazd o dość dziwnych kształtach. Przypuszczam, że jest to jakaś sonda bezzałogowa. Uwagę zwraca ciekawe wykorzystanie białych kół jako silników.
ObrazekObrazekObrazek
Jako trzeci model mamy wariację głównego pojazdu, tym razem z komunikacją w dwie strony, za to bez możliwości skanowania podłoża, czyli przeznaczenie tego wehikułu to prawdopodobnie szpiegowanie celów naziemnych.
Zestawy alternatywne są jak widać zróżnicowane i ciekawe pomimo bardzo małej liczby elementów. Dlaczego tak zwracam na to uwagę? Otóż ostatnio dostałem w prezencie od swojej drugiej połowy mały zestaw Lego - farmera ze świnią i psem - 7566. I właściwie nic, prócz modelu głównego, nie dało się z tego zbudować. Prosię uratowało sytuację, ale szkoda, że Lego odeszło od tego, co cechowało ich produkty w czasach, kiedy byłem dzieckiem. Niezliczona ilość kombinacji, z jaką można było składać nawet małe zestawy. Można mieć tylko nadzieję, że TLG wróci w końcu do polityki z lat '80-'90. Był to podobno "złoty czas" firmy.


Podsumowanie
Zestaw mogę polecić raczej fanom serii Blacktron i wszystkim, który tęsknią za starymi zestawami "kosmicznymi". Model pomimo niewielkich rozmiarów prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Zwłaszcza w towarzystwie większych modeli. Ale o tym za niedługo..

Za
  • Blacktron :)
  • są 3 ciekawe modele alternatywne przy tak małej liczbie klocków
Przeciw
  • brak?
Ostatnio zmieniony 2010-08-04, 17:43 przez wx45, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#2 Post autor: glaz_pimpur »

Do "za" dodałbym jeszcze fajne kółka. nie wiem czy pojawiły się w wielu zestawach. (Zaraz pewnie Longer mi wysypie statystykę...)
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Fioletowy

#3 Post autor: Fioletowy »

Wielki plus tego zestawu to jet-pack. Jest super, choć M-tron miał może nawet i lepsze, bardziej poręczne bo nie wymagały trzymania go w rączkach. Ale i tak Blacktron II rządzi. Recenzja dobra, choć tak szczerze to pierwsza grafika nie pasuje mi tutaj do tej serii. To w końcu Space z najlepszego okresu - początek lat '90, a nie Life On Mars, którego osobiście nie trawię.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#4 Post autor: Kubrick »

Mam ten zestaw i na tym moim zdaniem koncza sie jego plusy :P
Ani to fajny dawca, ani sam model jakis super ciekawy nie jest... No moze przynajmniej to na plus, ze tile 1x2 z komputerkiem fajnie sie wpasowuje w deske rozdzielcza.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

glaz_pimpur pisze:nie wiem czy pojawiły się w wielu zestawach. (Zaraz pewnie Longer mi wysypie statystykę...)
Mhmm... :)
To tylko 41 zestawów :D
http://www.bricklink.com/catalogItemIn. ... ID=11&in=A

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#6 Post autor: glaz_pimpur »

w tym połowa ma co najmniej 4 kółka a najmłodszy z nich ma już 10 lat:)

Wiem, że to nie jest rarytas ale żeby było dużo to też nie powiem. Ja mam u siebie tylko 4 szt i czasami żałuję, że tylko tyle.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Fioletowy

#7 Post autor: Fioletowy »

A ja nie mam ani jednego takiego kółka. Za to mam ten komputerek, co prawda nie miałem go w żadnym zestawie, ale go ocyganiłem (czytaj: zamieniłem się z ogromną korzyścią dla mnie) od kolegi. Już wtedy miałem łeb do interesów.

Awatar użytkownika
wx45
Posty: 47
Rejestracja: 2010-06-06, 12:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: wx45

 

#8 Post autor: wx45 »

No cóż. Ja osobiście jestem zbyt wielkim fanem starych zestawów space, żeby dostrzegać ich wady dlatego bardzo pozytywnie postrzegam wszystkie głosy "na minus". Sprawiają one, że recenzja jest bardziej subiektywna. Swoją drogą Kubrick, mam nadzieję, że mówiąc o nieciekawym designie bierzesz pod uwagę znikomą ilość elementów jakie posiada ten zestaw?

rh

#9 Post autor: rh »

Przede wszystkim wielkie dzięki z recenzję. Widać, że wkładasz w to sporo pracy, a za fakt, że Ci się chce składać modele alternatywne to Cię podziwiam.

Natomiast zestaw faktycznie nadaje się przede wszystkim albo dla dzieci, które to już znajdą milion sposobów na zabawę nim, albo dla wielkich fanów serii :)

PS: Parę przecinków dodałem.

ODPOWIEDZ