Pomoc NXT-G

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
tonsilos
Posty: 36
Rejestracja: 2007-09-01, 23:33
Lokalizacja: Przyszowa

Pomoc NXT-G

#1 Post autor: tonsilos »

Witam
Jako że rzadko używam NXT nie jestem obeznany z programem NXT-G. I mam problem z napisaniem programu a mianowicie:
-silniki pracują cały czas na 100%,
-po naciśnięciu czujnika dotyku (port 1) zatrzymują się.
Prostu ale niestety nie jestem w temacie. Jest może jakiś dobry poradnik do tego programu? Może LUGpolowicze napisali by jakiś poradnik?
Mam też drugi problem. Przy ustawieniu silnika żeby chodziła cały czas i wrzuceniu go na kostkę on działa chwilkę i się wyłącza. Screen w załączniku.
Pozdrawiam
Załączniki
bez tytułu.JPG
bez tytułu.JPG (15.54 KiB) Przejrzano 9941 razy
Nic nie da Ci tego co dają Ci klocki LEGO ;)

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#2 Post autor: TT »

Żeby silniki działały tak długo aż nie naciśniesz czujnika dotyku potrzeba nam 2 bloków.
W załączniku przykład.

Jeśli wrzucisz sam blok z silnikami ustawionymi na unlimited i nic więcej to stanie się tak jak opisujesz - zatrzymają się po chwili.
Unlimited używamy tylko wtedy, gdy po tym bloku ma nastąpić jakieś zdarzenie. Wtedy silniki kręcą się tak długo, aż ono nie nastąpi (i to również tłumaczy przykład z załącznika).
Załączniki
np
np
Ostatnio zmieniony 2010-07-30, 18:54 przez TT, łącznie zmieniany 1 raz.

tonsilos
Posty: 36
Rejestracja: 2007-09-01, 23:33
Lokalizacja: Przyszowa

#3 Post autor: tonsilos »

Do tego doszedłem, problem wystąpił gdy program ma się powtarzać. czyli gdy puścimy przycisk silniki mają dalej działać. Gdy dam pętlę na całość silniki działają cały czas.
Ostatnio zmieniony 2010-07-31, 07:26 przez tonsilos, łącznie zmieniany 1 raz.
Nic nie da Ci tego co dają Ci klocki LEGO ;)

Awatar użytkownika
Adriel
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-24, 18:21
Lokalizacja: Częstochowa
brickshelf: Adriel

 

#4 Post autor: Adriel »

Wstaw w pętlę warunek a w warunek silnik
proste

tonsilos
Posty: 36
Rejestracja: 2007-09-01, 23:33
Lokalizacja: Przyszowa

#5 Post autor: tonsilos »

Jakbyś mógł mi to pokazać na screenie bo niestety nie jestem tak obeznany. A nie znacie jakiegoś dobrego poradnika do nxt-g?
Nic nie da Ci tego co dają Ci klocki LEGO ;)

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#6 Post autor: TT »

Poradników do NXT-G jest sporo w sieci. Wszystko raczej w języku angielskim, ale to nie powinien być problem.

Przykład:
Załączniki
01
01
01.jpg (55.22 KiB) Przejrzano 9825 razy

Quadrat

#7 Post autor: Quadrat »

Tu jest książka z której jeśli się kuma angielski można się coś podszkolić. Takie podstawy.
NXT-G.PDF
Nawet z samych obrazków coś można załapać.
Ostatnio zmieniony 2011-05-08, 21:26 przez Quadrat, łącznie zmieniany 1 raz.

sowa

#8 Post autor: sowa »

Jestem początkującym użytkownikiem sterownika NXT, bardzo pilnie potrzebuje na zaliczenie przedmiotu stworzyć program dla sterownika NXT bardzo prosze o pomoc przy jego napisaniu, lub jeżeli to możliwe wysłanie zdjęć co należy zrobić krok po kroku?

1.Nacisnięcie przycisku Touch sensor uruchamia silnik A który wykonuje ruch 60 stopni w lewo i powraca do pozycji początkowej
2.Po ok 3sekundach kamera rozpoznaje kolor czarny/biały i na tej podstawie uruchamia silnik B odpowiednio lewo 90 stopni / prawo 90 stopni/ i wraca do pozycji początkowej
3.Ponowne naciśnięcie przycisku uruchamia program od początku

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#9 Post autor: Neo »

1. Ustawiasz pętlę z domyślną opcją "forever"
2. Do pętli wrzucasz po kolei:
a. moduł "wait" z opcją "sensor" - "touch sensor"
b. następnie moduł motor (motor A) - ruch w prawo z parametrem "degrees" i wartością 60
c. dalej moduł motor (motor A) - ruch w lewo z parametrem "degrees" i wartością 60
d. potem znowu moduł "wait" z opcja "sensor", ale tym razem "colour sensor" i parametrem "kolor czarny" (troszkę niejasno opisałeś jak ma zadziałać - po 3 sekundach, czy po wykryciu koloru ?)
e. teraz moduł motor (motor B) - ruch w prawo z parametrem "degrees" i wartością 90
f. i na koniec moduł motor (motor B) - ruch w lewo z parametrem "degrees" i wartością 90

mam nadzieję o chodziło o coś takiego :)
Ostatnio zmieniony 2011-09-04, 11:01 przez Neo, łącznie zmieniany 1 raz.

sowa

#10 Post autor: sowa »

1. Ustawiasz pętlę z domyślną opcją "forever"
2. Do pętli wrzucasz po kolei:
a. moduł "wait" z opcją "sensor" - "touch sensor"
b. następnie moduł motor (motor A) - ruch w prawo z parametrem "degrees" i wartością 60
c. dalej moduł motor (motor A) - ruch w lewo z parametrem "degrees" i wartością 60

do tego momentu zrobilem, teraz nie wiem jak zrobic, by w zaleznosci od koloru ruch odbywal sie w prawo lub w lewo np. czarny - ruch w lewo 90 stopni, bialy ruch w prawo-90stopni

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#11 Post autor: Neo »

ok już wiem o co kaman :)

dalej po podpunkcie c.

d. switch (blok wyboru) gdzie parametr wyboru "touch sensor" zamieniamy na "color sensor" z opcją kolor czarny i na linii "spełnienia kryterium" wrzucamy moduł motoru B z paramentrem "degrees" i wartością 90 oraz kierunkiem w prawo, a na linii "nie spełnienia kryterium" (czyli kolor biały - a tak naprawde kolor NIEczarny) wrzucamy to samo tylko z kierunkiem w lewo.

sowa

#12 Post autor: sowa »

ok, dzięki dziś będę robić kolejne testy ;)

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#13 Post autor: Methos »

Witajcie.
Odgrzewam troszkę temat - chodzi o NXT-G2. Otóż syn zaczął uczęszczać na zajęcia robotyki i już do zbudowanych zestawów zaczęli dołączać oprogramowanie. Wszystko fajnie, ładnie, pięknie tyle tylko, że zajęcia mają raz w tygodniu. A wiadomo, że jak się zaczyna programowanie, a nie ćwiczy się tego na bieżąco to później są kłopoty.
Zestaw Mindstorm ma dostać dopiero na komunię więc troszkę szkoda aby pozostał z programowanie w tyle tym bardziej że wzbudziło w nim to duże zainteresowanie.

Pytanie czy jest jest jakaś wersja Trial tego oprogramowania? A może macie jakieś namiary na działającą wersję z "dystrybucji elektronicznej"? Zdobyta przeze mnie "chomikowa" zaraz po starcie się zawiesza :(

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#14 Post autor: Neo »

Nie słyszałem o Trialu na NXT-G Lego
Na stronie z supportem :
http://mindstorms.lego.com/en-us/support/default.aspx
są tylko Firmware'y, Sterowniki i takie tam.
Z tego co pamiętam to nie ma żadnego seriala, więc oprogramowanie nie jest zabezpieczone i jeżeli zainstalowało się "z chomika" to powinno już później chulać.
A ile masz RAMu na kompie który się zawiesza ?

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#15 Post autor: Methos »

XP SP3, 4GB RAM, C2D 3.3, miejsce na hdd jest.

ODPOWIEDZ