[MOC] ST40s / NEWAG 311Da

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Scrat
Posty: 543
Rejestracja: 2008-06-24, 01:31
Lokalizacja: Lubań
brickshelf: scratel

 

[MOC] ST40s / NEWAG 311Da

#1 Post autor: Scrat »

Znana jako: Batman, Robogagarin, Predator, Robocop...

Obrazek

Spalinowa lokomotywa towarowa typu 311D powstała w wyniku gruntownej modernizacji lokomotywy produkcji rosyjskiej typu M62, znanej na polskim rynku kolejowym pod oznaczeniem ST44 (źródło). Mój model to natomiast 311Da przeznaczona do jazdy po szerokich torach. Używa ich PKP LHS.

Obrazek
(źródło: newag.pl)

Idealnie niestety nie jest, ale jak to ujął Pietruch: "trains to sztuka wyrzeczeń" i takowych jest sporo, choć próbowałem wycisnąć z niej ostatnie soki. Pierwsza rzecz jaka jest tutaj jednym wielkim przekłamaniem to kabina, skośne ściany, ale nie mam pojęcia jak to zrobić inaczej. Zmontowałem 3osiowe wózki 9V, działają. Problemy z nimi są czasami na zwrotnicach, dodanie trochę więcej mocy z reguły rozwiązuje problem. No i w kabinie jest ludzik (pozdrowienia dla Ciamka i jednej marudy, co to ludzików do swoich dźwigów nie wciska...) ! Palce od wciskania łapek ludzików do fleksów dalej mnie bolą. Podsumowując: to jest mój ulubiony wytwór.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

flickr
brickshelf (po moderacji)

Podziękowania dla rh (za jęczenie i za to, że zwinąłem model, który On miał sam budować i za zakupy do tego potwora)

PS Wkrótce będę hodował wagony...

brickshelf - galeria poprawionej wersji
flickr - galeria poprawionej wersji
Ostatnio zmieniony 2014-02-22, 13:56 przez Scrat, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 64
Rejestracja: 2005-10-16, 17:19
Lokalizacja: Opole
brickshelf: tomke92

 

#2 Post autor: Tomek »

No, troszkę za niska, nie dałoby rady coś dopiąć nad wózki albo od dołu ostoi?
Ostatnio zmieniony 2010-08-22, 14:27 przez Tomek, łącznie zmieniany 1 raz.

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#3 Post autor: Backbone »

Ładne, ale drabinki i balustradki wykonane z minifigowych łapek nigdy mi się nie podobały. Jakieś takie wątłe to i nic tylko kichnąć i się rozpadnie :P

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#4 Post autor: Jerac »

Miałeś kiedyś w rękach model z dobrze zrobionymi drabinkami z flexów/rączek? Mam wrażenie że widywałem bardziej delikatne ramy trialówek niż flexowe konstrukcje...

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#5 Post autor: Backbone »

Jerac, Nie wiem jak to jest. Ale ja wole gotowe elementy barierki, to mi smierdzi nielegalną techniką i juz. Dlatego nie trawię.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#6 Post autor: Jerac »

Przecież projektanci Lego w zestawach też robią czasem barierki z flexów - może nie tak zaawansowane jak my, ale jednak, więc w czym problem?
Z kolei wężyki pneumatyczne są o ile wiem dostarczane w jednym długim kawałku do samodzielnego pocięcia, więc nawet cięcie jest momentami wymagane.

A w ogóle to zrobiłbym to wszystko inaczej, ale... jest ładnie jak jest. Może nie do końca tak jak powinno (pochyłe ściany - wtf? :D), ale jakoś mnie to nie drażni. Ma być ładnie. Jak jest ładnie, to jeszcze w miarę możliwości może być wierne oryginałowi.

Naklejki dorób - wydrukuj po prostu na atramentówce czy laserówce na niebieskim tle, a te na bok na przezroczystej folii. Uda się.

Wciskanie rączek do flexów jest 666x prostsze jeśli najpierw dasz do łapki kawałek innego flexa albo bar4L, wtedy nie będą się legowe "palce" w Twoje palce wrzynać.
Ostatnio zmieniony 2010-08-22, 16:39 przez Jerac, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#7 Post autor: Emilus »

Jerac pisze:Mam wrażenie że widywałem bardziej delikatne ramy trialówek niż flexowe konstrukcje...
Jerac ja się z Toba zgadzam co do barierek ale to jest przegiecie co mówisz...razisz naszą dumę ot co. Czy Ty z kolei widziałeś z bliska dobrą ramę porządnej trialówki?

Co do lokomotywy, to dla mnie cudo... Takie lokomotywy powodują że chciałbym też to budować.
Ostatnio zmieniony 2010-08-22, 16:39 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kle_on
Posty: 132
Rejestracja: 2009-01-05, 11:22
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: kleon
Kontakt:

 

#8 Post autor: kle_on »

jest coś w skosach, że gdy na nie patrzę to oczu oderwać nie mogę, a skośnymi światłami jestem zachwycony - wyszło Ci to bardzo ładnie
tylko nie mogę zrozumieć po co te magnesy na taką odległość odstają?

Fistach

#9 Post autor: Fistach »

Swietna kolorystyka bardzo fajne wykonanie pomimo wcisku serkow ! Szkoda ze kola w dwoch osiach na samym srodku noe sa tez z elementami metalowymi bo one po prostu swietnie wygladaja.

Pomimo ze lokomotywa jest na 8 studow szerokosci to nie wyglada na ociezala tak jak moja, ktora buduje i pewnie bede budowal od nowa tyle ze na 7 studow szerokosci.

Pochyle sciany mi jakos specjalnie nie przeszkadzaja.

Szkoda ze to diesel no ale co poradzic.

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#10 Post autor: pitrek02 »

Bardzo mi się podoba!
Troszkę te pochyłe ścianki rażą, ale nie aż tak bardzo jak mogłoby się wydawać. Udała Ci się nie lada sztuka, powiem szczerze. Sam miałem zamiar zbudować ten model, ale jednak ostatecznie się poddałem.

Gratuluję udanej pracy!
Ostatnio zmieniony 2010-08-22, 21:30 przez pitrek02, łącznie zmieniany 1 raz.

Joe

#11 Post autor: Joe »

Konkretny modelik. Ładnie odwzorowany. Zrobić jeszcze naklejki i będzie super :)

Mrutek

#12 Post autor: Mrutek »

Tomek pisze:No, troszkę za niska, nie dałoby rady coś dopiąć nad wózki albo od dołu ostoi?
Tak jakby. Popieram.
Flexowe drabinki nie są złe, chociaż ja bym to zrobił z czarnej skośnej płytki 3x2 (wedge). Po prostu.
Poza tym bardzo ładna lokomotywa.

rasch22

#13 Post autor: rasch22 »

Powiem iż model jest dobry, ale tylko dobry. Sam nie mam pomysłu na te cholerne skosy z przodu, na tyle na ile się dało odwzorowałeś a raczej spróbowałeś odwzorować przód . Generalnie lokomotywa jest rozpoznawalna aczkolwiek to jeszcze nie to. Od dłuższego czasu szukam czegoś co mógłbym zbudować, na robogagarina się nie rzuciłem gdyż te skosy a raczej brak pomysłu na nie, skutecznie mnie odstraszyły. Kolejną rzeczą która coś psuje to wózki, dlaczego wózki?? Pusta przestrzeń między wózkiem z napędem a 3 osią wygląda nienaturalnie, myślę że może dobrze by było zmodyfikować patent [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=8494]wagonu bydlęcego Nexusa [/URL] i troszkę zabudować tę lukę by nie wyglądały te dwie osie na doczepione na siłę. No i wydaje mi się że podwozie trochę za niskie. Coś więcej by się tam przydało, choć nie wiem czy masz jeszcze chęci i możliwość by w niej trochę pogrzebać. A i te wystające sprzęgi dobrze by było skrócić :).
To w sumie wszystko co miał bym do powiedzenia.Poza tym chciałbym pogratulować podjęcia się i końcowego efektu tak trudnej do zbudowania maszyny. Bo sądzę, że na chwile obecną nie ma szans zbudować jej lepiej
Ostatnio zmieniony 2010-08-23, 09:07 przez rasch22, łącznie zmieniany 2 razy.

rh

#14 Post autor: rh »

rasch22 pisze:Pusta przestrzeń między wózkiem z napędem a 3 osią wygląda nienaturalnie, myślę że może dobrze by było zmodyfikować patent wagonu bydlęcego Nexusa i troszkę zabudować tę lukę by nie wyglądały te dwie osie na doczepione na siłę.
Z tymi wózkami jest taki problem, że przy tym rozmiarze, jaki jest rodem z Gagarina, są potężne, zatem w lego połączenie wyglądu, a głównej funkcjonalności - czyli możliwości jazdy - jest dość trudne. Aczkolwiek, co już Ci Scrat mówiłem, mnie też lekko razi ta przestrzeń. Jestem prawie pewny, po obserwacji, jak to jeździło, że jednak da się tam coś wcisnąć.

PS: Co prawda za jakiś czas mi to wypomnicie, ale lokomotywa to lokomotywa i ma jeździć ;) największa frajda jest z loka, kiedy może potem ciągnąć wagoniki i jeździ po torach ;)

rasch22

#15 Post autor: rasch22 »

Dlatego zamieściłem od razu link do wagonu nexusa te rozwiązanie pozwoliło by na to by ta oś nie blokowała się podczas jazdy po legowym łuku jednocześnie dając możliwość wepchania czegoś by wypełnić lukę, czy to snotem czy za pomocą jakiegoś braketa/łącznika kątowego albo jakiegokolwiek innego klocka, da się coś wcisnąć ale jak i co to już zależy od scrata, czy ma jeszcze chęć sie trochę pomęczyć z tym podwoziem czy już ma dość męczarni z innymi problemami jakie przy budowie tej lokomotywy się pojawiły ;)
Ostatnio zmieniony 2010-08-23, 09:09 przez rasch22, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ