[MOC] Krótki składzik, tyle, że jeszcze bez lokomotywy...

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

[MOC] Krótki składzik, tyle, że jeszcze bez lokomotywy...

#1 Post autor: PatrykZ »

Nie wiem czy prawidłowo zakwalifikowałem jako MOC, bo może to właściwie powinien być WIP. Ale skoro poprzedni samotny wagon był pod hasłem MOC, mam nadzieję, że nadużyciem nie będzie zatytułowanie pracy jako kreacja własna. Powstał już jakiś czas temu jeden wagon, doszedł teraz dla towarzystwa drugi - planowany jako ostatni w tym mikro składzie. Chcąc urozmaicić stworzyłem do aż jednego wagonu pasażerskiego cały wagonik bagażowy. Załóżmy, że w tamtych czasach nie liczono nadbagażu i nie było kłopotliwych odpraw. Do szczęścia na razie brakuje mi ciągnika, tyle, że przyjdzie mi jeszcze poczekać: nie mam wszystkich części i z czasem też na bakier...

Obrazek

Link do galerii:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=451365

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#2 Post autor: V1 »

Zgrabny wagonik, dobrze, że dużo mu się dzieje pod podwoziem. Resory kół - nie wiem, czy nie zbyt rozłożyste? Daszek nad budką - myślę, że ładniejszy byłby zaokrąglony na krawędziach, ale strasznie mnie ciekawi w jaki sposób zamocowałeś krawędzie z paneli 1x4 i 1x2 - ?????

Podoba mi się, że subtelnie zaznaczasz elementy wystające poza bryłę - głównie obramowania drzwi. (Wiele osób idzie na łatwiznę, np. wpuszczając/wysuwając drzwi czy jakieś pokrywy o całe pół studa, co bardzo szpeci dużo - skądinąd ciekawych - modeli.)

Bufory z radarków między wagonami są OK, ale na końcowym wagonie to słaby pomysł - te dziurki przeszkadzają.

Możnaby trochę złamać jednolitość wstawiając np. ciemnoszare (poza torami ciemnoszarego w ogóle tam nie widzę) klamki i uchwyty od drzwi przesuwanych, białe, żółte lub beżowe tabliczki kierunkowe, czy brązowe/beżowe ramki okien.
Jeżeli zdecydowałeś się na plastikowe tory, to choć do zdjęć warto kupić czy pożyczyć parę odcinków tych z metalowymi szynami.

Wiesz co, mam taki pewien... kaprys? Mianowicie - mógłbyś wstawiać większe zdjęcia? W tym dla każdego pojazdu jedno z widokiem dokładnie z boku, z poziomu oczu człowieka? Jeśli to możliwe, to z góry dziękuję :)

Aha - epoka w modelarstwie kolejowym w ang. to 'epoch', nie zaś 'age'.
Ostatnio zmieniony 2010-11-10, 11:54 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#3 Post autor: Cevillus »

Podoba mi się kolor tego mini składzika. Jeśli model będziesz miał już całkiem kompletny pomyśl o zbudowaniu mini makiety ;)

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#4 Post autor: zgrredek »

Cevillus pisze:pomyśl o zbudowaniu mini makiety
Zdaje się, że właśnie w tym kierunku to zmierza, ale nie mini, a maxi.
Wyprodukowanie odpowiednich naklejek tchnęłoby w te wagony więcej życia.

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#5 Post autor: PatrykZ »

Już odpowiadam.
V1: Cieszę się, że podwozie wagonu spotkało się z Twoim uznaniem. Sam pomysł na resory znów zerżnąłem ze zdjęcia wagoniku w skali modelarskiej H0. Przyznam, że są na nim bardzo rozłożyste, choć bardziej masywne niż w moim wagoniku. Na uczynienie ich bardziej masywnymi nie miałem i nie mam koncepcji :-) Klameczki w innym kolorze? O tym nie pomyślałem. Od poniedziałku spróbuję coś w tej kwestii pokombinować. Bufory w formie radarków bardziej podobają mnie się jak wywinięte studami na drugą stronę wypukłe roundbricki. Ale to rzecz gustu. Swoją drogą, to przyznam, że dziurki nieco drażnią. Pewnie skłonię się w kierunku naklejek z czarnej folii poligraficznej. Chętnie też pokazałbym Tobie patent na połączenie elementów podwyższonego zwieńczenia dachu. Zrobię to w poniedziałek, nie mam w weekend do dyspozycji Corela. Z racji ułożenia szarych "siedzonek" do góry nogami na zielonych tilesach, między pustymi spodami "siedzonek", a szarych podłużnych klocków leżących normalnie wytworzyła się pusta przestrzeń na około 3mm. Pociąłem flexy na 3mm odcinki, włożyłem je w nisze i zaczęły tym sposobem stanowić nawet niezłe spoiwo. Z wypukłością dachu masz trochę racji. Choć zależało mi straszliwie, wręcz za wszelką cenę na wykorzystaniu kupionych u Zgrredka wielkich tilesów 6 x 6. Dzięki tym elementom mogłem, tak sobie myślę, wdrożyć ten sposób na ustawienie "siedzonek" imitujących kostropato krępowany dach z dość cienkiej blachy. W sumie ten wagon na którym troszkę wzorowałem się ma dość płaski dach. Myślę, że następne zdjęcia będą większe. Dzięki za uwagę odnośnie poprawności językowej. Postaram się zapamiętać :-)
- Cevillusie, Zgrredku: planuję, planuję. Żeby była zabawa muszą być co najmniej dwa składy i sporo torowiska z pociągiem nie jeżdżącym w kółko :-) Oj, chciałbym...

Dziękuję Wam za komentarze. W najbliższej przyszłości mam nadzieję, że będzie gotowa lokomotywa (czekam na części z Włoch). Zaktualizuję wtedy galerię i posta. Postaram się też wkleić jakiś krótki filmik z jazdy składu po próbnym, niemakietowym torowisku (zakładam, że wszystko zadziała).

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#6 Post autor: PatrykZ »

Załączam rysunek mocowania elementów podwyższenia dachu. Jest w miarę zrozumiale?

Obrazek

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#7 Post autor: V1 »

Okej, zrozumiałe, dzięki. Jeden z tych nieco oszukanych patentów :)
\/1 ______________

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#8 Post autor: PatrykZ »

No to za to drobne oszustwo przepraszam :-)

ODPOWIEDZ