5893 Offroad Power

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

5893 Offroad Power

#1 Post autor: Backbone »

Obrazek

Seria: Creator
Rok produkcji: 2010
Liczba części: 1061 (spis na BL )
Zawartość pudła: 15 woreczków + duże opony luzem
Cena: 175-318 zł (BL), polskie sklepy: ok 319zł, allegro 240 - 289zł
Brickset Bricklink Lugnet

Kolejny Creator - kolejne oczekiwania. Mnie ten zestaw nie zawiódł, jestem wręcz bardzo pozytywnie zaskoczony. Model wygląda przepięknie, jest bawialny, a części zawiera naprawdę ciekawe. Naklejek zero, kilka klocków z nadrukami. Masa Niebieskich klocków, trochę dark bluish gray, i czerwonego. Stosunek ceny do ilości klocków? Bardzo korzystny, ostatnio chyba moim tak dobrym zakupem w tym kreterium była ładowarka 8265.

Model oczywiście kupiłem ze dwa miesiące temu (na allegro, chyba za 219 zł + wysyłka o ile dobrze pamiętam), ale z braku czasu recenzja musiała poczekać aż do dziś.

• Informacje dla pudłofili i innych dewiantów:

Pudło jest dosyć spore, bo jego wymiary to aż 58 x 37 x 8cm i waży niespełna 2 kilogramy (1905 g). Wymiary dokładnie takie same jak w przypadku 6753, co zresztą widać na jednym ze zdjęć poniżej. Na przedniej ściance model główny, na tylnej wszystkie trzy (Jeep z przyczepą i quadem, ciężarówka-laweta, buggy). Na bocznej ściance tradycyjnie widnieje spis części i element ukazany w skali 1:1 - w tym przypadku koło.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Instrukcje przejrzyste, aczkolwiek jak zwykle kolor dark bluish gray podszywa się pod czarny, i vice versa.

Obrazek Obrazek

Klocki. Niewątpliwie argument dzięki któremu kupiłem ten zestaw. Jest ich masa, bo 1061. Faktem niezaprzeczalnym jest że sporo z nich to drobnica, jak to w Creatorach bywa. Ale drobnica bardzo przydatna - począwszy od zwykłych zawiasów, plate 1x1 w różnych kolorac do serków.

• Części ciekawe, przydatne:
Wymieniać po kolei ciekawe części przy zestawie tej wielkości, zwłaszcza z serii Creator sensu nie ma. Wystarczy zajrzeć w spis na bricklinku, i wszystko staje się jasne - Offroad power to zestaw który jest kopalnią ciekawych elementów. Niekwestionowanym hitem są niebieskie łuki i zaokrąglenia, niebieskie serki i tile 1x3 (9 szt w kolorze light bluish gray, 6 szt w kolorze czerwonym i 4 sztuki w kolorze białym). Na uwagę także zasługują: żółte koła pasowe(w ilości 4 sztuk) i napewno także ta barierka (klik - która występuje w tym kolorze tylko w tym zestawie).

Z grubsza po wysypaniu klocków ze wszystkich woreczków, wygląda to mniej więcej tak:
Obrazek


• Mudowa modelu głównego:
Na początku budujemy model quada, który będzie ładunkiem przewożonym na przyczepie którą dla odmiany będziemy budować na samym końcu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Budowa samego quada trwa kilkanaście minut i przebiega bezproblemowo.
Model jest bawialny - jak na jego skalę, to duże osiągnięcie. Koła się skręcają, z tyłu mamy zawieszenie kolebkowe.

Po czym przystępujemy do budowy samochodu terenowego.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
W ciągu kilkunastu minut powstaje podwozie. Z tyłu mamy oś wleczoną, zawieszoną na dwóch miękkich amortyzatorach 6.5L. Z przodu kolebka, oczywiście koła się skręcają.

Obrazek Obrazek

Idąc warstwa po warstwie, budowa nabiera tempa. Budujemy tylną część nadwozia, łączymy przedni zderzak z resztą pojazdu.

Obrazek Obrazek

Po kolejnych kilkunastu minutach budujemy silnik, mechanizm wciągarki (o jego działaniu opowiem nieco później). Następnie zaczynamy obudowywać model skosami i łukami, powoli klaruje nam się wygląd finalny naszego pojazdu.

Obrazek Obrazek

Na drugim obrazku (powyżej), widnieje skończony samochód terenowy. Czas zabrać się za przyczepę, i sprawdzić jak całość się prezentuje.

Obrazek Obrazek

Przyczepę buduje się bardzo łatwo i przyjemnie, cały proces trwa około 10-15 minut.

Ile części po budowie pozostało, nie powiem, bo zestaw składałem drugi raz, więc tamte gdzieś sobie leżą w szufladkach / organizerach.

• Bawialność, funkcjonalności i ich działanie:
Model jest bardzo bawialny, tego zakwestionować nie mogę. Samochód posiada otwieraną maskę, drzwi. Działające zawieszenie i skręcane koła. Klapę z tyłu można otworzyć. W przyczepie mamy podpórkę z kółkiem, opuszczane trapy do umożliwienia łatwego wjazdu quadem.

Wciągarka, to rzecz której poświęcę więcej niż jedno zdanie - bo uważam że zostało to bardzo ciekawie rozwiązane w tym modelu.

Kiedy wyciągniemy cały sznurek, on automatycznie się zaczyna zwijać. Aby temu zapobiec, należy podnieść maskę i przełączyć czerwoną dźwignię. Blokadę linki można zwolnić naciskając na chromowaną barierkę z przodu pojazdu. Całość działa sprawnie dzięki temu klockowi: klik.

• Podsumowanie:
Zestaw jest wart swojej ceny - oczywiście nie mówię o tej katalogowej. Ilość części przydatnych, ciekawych i użytecznych może przyprawić o nas o ból głowy. Aczkolwiek ponoć od przybytku głowa nie boli. Model na półce wygląda oczywiście rewelacyjnie, bawialny jest jak mieliście już okazję się przekonać czytając niniejszą recenzję.

Szczerze polecam ten zestaw, kto nie ma - niech kupuje póki są w dobrej cenie.

Za:
- fajne koła, zwłaszcza te od quada
- sporo ciekawych elementów
- ładna kolorystyka modelu
- śliczny model na półkę.

Przeciw:
- ciężko się do czegokolwiek przyczepić.

PS. Recenzje pozostałych dwóch modeli pozostawiam osobom które mają za dużo czasu wolnego, którego ja mam ostatnio deficyt.Galeria BS (po cenzurce)
Ostatnio zmieniony 2010-11-30, 13:54 przez Backbone, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#2 Post autor: Jerac »

Warto dodać że został tu zastosowany ciekawy trik - białe klocki wykorzystane do budowy przyczepy na końcu, wcześniej służą jako podstawka pod podwozie modelu, dzięki czemu można go wygodnie budować na stole.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

Backbone pisze: Części ciekawe, przydatne:
Oraz triumfalny powrót racka 1x10 :D

Jak się cieszę że ktoś napisał tę recenzję... sam się nie mogłem do tego zabrać od dłuższego czasu...

A zestaw mogę szczerze polecić :)
Ostatnio zmieniony 2010-11-30, 17:30 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#4 Post autor: nori »

Wielkie dzięki za recenzje Backbone, czyta się bardzo przyjemnie. A i sam zestaw jest wart zainteresowania, ładny, nawet funkcjonalny, ciekawe źródło klocków... szkoda, że nie można mieć wszystkiego...
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Balor
Posty: 27
Rejestracja: 2010-11-14, 17:35
Lokalizacja: Poznań

#5 Post autor: Balor »

Jerac pisze:Warto dodać że został tu zastosowany ciekawy trik - białe klocki wykorzystane do budowy przyczepy na końcu, wcześniej służą jako podstawka pod podwozie modelu, dzięki czemu można go wygodnie budować na stole.
Jest to ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza, że często w czasie budowy modele nie leżą równo na biurku.

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#6 Post autor: m4rc1n »

Zestaw prezentuje się bardzo ciekawie... Nie ukrywam, że zainteresowałeś mnie tym zestawem, możliwie, że go sobie sprawię :)
MOCs: 4
WIP: who cares?

Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#7 Post autor: Backbone »

Oraz triumfalny powrót racka 1x10 :D
Bardzo przydatny element, przy budowie klasycznych brickowych konstrukcji
Jak się cieszę że ktoś napisał tę recenzję... sam się nie mogłem do tego zabrać od dłuższego czasu...
Ja też ;p
możliwie, że go sobie sprawię :)
bierz i uciekaj, naprawdę warto.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#8 Post autor: stpman »

A mnie się ten zestaw zupełnie nie podoba. Kolor bardzo mi nie odpowiada, pod karoserią kryje się feria dziwnych kolorów umieszczona bez ładu i składu.
Auto nie zachwyca, jest jakby zlepkiem różnych metod budowania, za dużo studów np na dachu, brak koła zapasowego.
Jednym słowem dla mnie to kolejny rok dłużej czekania na zestaw Creatora, który dorówna RR (może w 2011;)
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
Bartex0805
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-21, 16:24
Lokalizacja: Leszno
brickshelf: Bartex0805

 

#9 Post autor: Bartex0805 »

Ja nadal zastanawiam się na zakupem tego zestawu. Jednak nie przebija wymienionego wyżej 4896. Czekam, aż wyjdzie jakiś zestaw w nietypowym kolorze coś w stylu dk red lub dk green. Wtedy była by to wspaniała baza klocków.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#10 Post autor: Hezar »

stpman pisze:A mnie się ten zestaw zupełnie nie podoba. Kolor bardzo mi nie odpowiada, pod karoserią kryje się feria dziwnych kolorów umieszczona bez ładu i składu.
Auto nie zachwyca, jest jakby zlepkiem różnych metod budowania, za dużo studów np na dachu, brak koła zapasowego.
Dosyć ostre słowa, jednak w 2/3 muszę się zgodzić z przedmówcą. Model nie wzbudza może specjalnych zachwytów swoją urodą, jednakże jeśli potraktować go jako potencjalnego dawcę części, sytuacja może zmienić się diametralnie. Wszystko zależy jednak od tego, jakich konkretnie elementów potrzebujemy. Nie należy tu również zapominać o fakcie, kto jest docelowym odbiorcą produktów spod szyldu "TLG".

Na koniec jeszcze trzy słowa do Kolegi recenzenta:
//dyskusja wydzielona

Pozdrawiam (:
Ostatnio zmieniony 2010-12-01, 19:11 przez Hezar, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Sprinter
Posty: 99
Rejestracja: 2010-08-03, 21:45
Lokalizacja: Podkarpacie
brickshelf: VWBeetle1626
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sprinter »

Po tych dysputach czas na komentarz do zestawu.
Ogólnie samochód mi się podoba, ciekawa kolorystyka pojazdu, bo trochę niekonwencjonalna. Wyciągarka bardzo pomysłowa, duży plus za układ skrętny. Wszystko byłoby świetnie, tylko... ten dach. Jest okropny. Mówiłem już kiedyś, że to, co z nim zrobili, to zbrodnia. Przecież on aż wrzeszczy: "Wykafelkujcie mnie!". To jedyny element, który strasznie nie podoba mi się. Jakbym dopadł ten zestaw, to pierwsze co bym zrobił, to kupił tilesy i wykafelkował go.
Przyczepa z Quadem jest dobra, ale wystarczyłaby sama terenówka.

Zachęciłeś mnie do zakupu tą ciekawą i niezłą recenzją. Jednak w kolejności ważności przyszłych zakupów ten jest dosyć daleko na liście.

Dodałbym 3 zdjęcia ogólne pojazdu pokazujące go w całej okazałości...

Mrutek

#12 Post autor: Mrutek »

No nie wiem. Pamiętam jak kiedyś zachwyciłem się 4404, po przeczytaniu recenzji. Szaleństwo - musiałem go mieć. I dostałem, nowy, za śmieszne pieniądze. Cud!
Tutaj niby wszystko jest OK - sporo części, ładne kolory, ciekawe konstrukcje i ...nic. Zero iskrzenia. Tamten model miał dopracowana linię, wzbudzał zainteresowanie. Ten to jakaś niedorobiona pokraka - jedyne co można tu zrobić to dołożyć trochę klocków i go przerobić . Może o to chodzi?
W przypadku tego zestawu nawet najlepsza recenzja mi nie pomoże.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

Wprawdzie recenzji nie napisałem, ale poskładałem film z tego co miałem nagrane zaraz po złożeniu:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qrkWKicyeTA[/youtube]

Ta wyciągarka pracuje prawie idealnie :)

Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#14 Post autor: Backbone »

M_longer, plus za muzykę ;P

Awatar użytkownika
Miguel
Posty: 211
Rejestracja: 2010-06-17, 20:19
Lokalizacja: Sosnowiec

#15 Post autor: Miguel »

No właśnie - co to za utwór i jaki wykonawca?? :)
Mężczyzna nigdy nie dorasta. Tylko zabawki są coraz większe i droższe.

ODPOWIEDZ