4558 Metroliner

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

4558 Metroliner

#1 Post autor: tomey »

Recenzja: 4558 Metroliner
Obrazek

Dane techniczne


Seria: Trains
Rok produkcji: 1992
Liczba klocków: 768
Spis części: http://www.peeron.com/inv/sets/4558-1
Cena: BL: ok. 350-450

Obrazek


Euro Express z przedziałem bagażowym, bufetem, miejscami do siedzenia i spania. Napęd silnikiem 9V, oświetlenie podczas jazdy. Owalne tory, peron i 11 ludzików. Możliwość połączenia z zestawem 4584 - Transformator i Regulator Prędkości.

Tyle na temat tego zestawu mówił nam katalog w 1992 roku. Dziś postaram się Wam przybliżyć ten fenomenalny pociąg nieco bliżej.

1. Ludziki

Obrazek

Dostajemy fenomenalny zestaw ludzików. Aż 11 ludzików! Nie wiem czy dziś lego w którymkolwiek zestawie tyle zamieściło ( jedna kobieta ma zmienione włosy, pracownik kolei ma czerwony kask zamiast beretu oraz jeden ludzik jest zastąpiony pracownikiem lotniska). Dziś co prawda takie ludziki nie robią na większości wrażenia, w czasach kiedy mamy kilkanaście różnych typów włosów, buziek i dwustronne nadruki.

Obrazek

Najlepiej prezentuje się obsługa pociągu czyli maszynista i pani bufetowa.

Obrazek

Całkiem nieźle prezentują się też akcesoria. Dostajemy "taczkę", dwa rowery, dwie paczki (co mnie zdziwiło paczki mają naklejki a nie nadruki !), trzy kubeczki, aż siedem walizek i plecak znany z serii pirates.

2. Instrukcja

Obrazek

Instrukcja jak to za dawnych czasów, prosta i przejrzysta. Budowa podstawowego modelu zajmuje zaledwie 22 strony.

Obrazek

Bardzo fajnym akcentem w instrukcji jest plan budowy alternatywnego modelu z bardzo fajną lokomotywą.

3.1 Lokomotywa 1

Obrazek

Bardzo fajnie zaprojektowana (z zewnątrz identyczna jak druga).

Obrazek

Wnętrze kryje silnik lokomotywy zbudowany z kloców, a nie jakieś pudełka z bateriami. Z tylnej części mamy prosty bufet, który jest dla mnie zdecydowanie zbyt prosty. Brakuje jakiegoś nalewaka albo chociaż patelni czy rondla.

Obrazek

Zachowała się naklejka z nożem i widelcem informująca o barze. Wg mnie powinien być jedynie gorący kubek hehe.

3.2 Wagon

Obrazek

Obrazek

Wagon jest całkiem niezły. Pociągowe okna, otwierane drzwi czyli wszystko to czego już się nie uświadczy w dzisiejszych kolejkach...


Obrazek

Wnętrze prezentuje się dobrze. Mamy wysokie, żółte stały i siedzenia które kontrastują z szarym kolorem wagonu. Stoły są odchylane i możemy schować pod nimi walizki. Na uwagę zasługuje także część sanitarna z kranem który jest oddzielony panelem od wagonu co zdecydowanie nadaje realizmu.

3.3 Lokomotywa 2

Obrazek

A teraz czas na drugą bliźniaczą lokomotywę. Tutaj na zdjęciu z całym składem.

Obrazek

Wnętrze kryje część bagażową (w 1 lokomotywie był tam silnik) oraz przedział sypialny z dwoma łóżkami.

Obrazek

Górne łóżko jest podnoszone.

4. Peron

Obrazek

Peron jest wprost rewelacyjny. Zbudowany z płytek z podjazdem. Na peronie znajduje się rozkład jazdy do największych miast Europy. Mamy tutaj cztery miejsca siedzące. Na uwagę zasługują także świetne, duże i stylowe latarnie. Identyczne znajdziemy przy budynku dworca 4554 z 1992 roku.

Obrazek
Obrazek

Odjazdddd !

Za:
- liczba ludzików
- zestaw jest kultowy
- możliwość dokupienia wagonów
- bardzo ładny designe
- wreszcie pantografy lego
- spora liczba akcesoriów
- latarnie

Przeciw:

- może cena? Ale to już pojęcie względne, bo kolejki zawsze były drogie
- brak konduktora z lizakiem czy jakąś krótkofalówką
- ubogi bufet
- druga lokomotywa ma też żółte światła a mogłaby mieć czerwone

PS.
Jest to naprawdę świetny zestaw, w dobrze dobranych kolorach. Ma wszystko to czego potrzebuje pociąg osobowy czyli - siedzenia, bufet i spanie. Polecam ten zestaw każdemu miłośnikowi serii Trains. Zestaw jest łatwo dostosować do dzisiejszych systemów serii trains. Jedyny żal jaki mam to brak możliwości zakupu typowego wagonu sypialnego czy pocztowego jak to miało miejsce w latach 80tych. Ale mając dwa zestawy Metrolinera łatwo to nadrobić :)

O tym jak kultowym zestawem był 4558 świadczy fakt iż wydano go także w serii legends pod nr 10001. Od oryginału różnił się m.in tym że był w nowym szarym kolorze, naklejki na dużych drzwiach lokomotyw były naklejane, a jedna kobieta zamiast włosów z małymi kucykami po bokach dostała czarne włosy z jednym dużym kucykiem.

W 1993 roku Lego wypuściło dodatkowy wagon do Metrolinera 4547.
Obrazek

O którym polski katalog nam mówi: Wagon wycieczkowy. Dwa pokłady z 4 wejściami, stoły, krzesła - i panoramicznie otwierane okna.

Można by pomyśleć ot wagon osoby, nic nadzwyczajnego - wcześniej też były. Ale ten wagon był chyba pierwszym i ostatnim wagonem piętrowym lego. Patent z otwieranymi od góry panoramicznymi oknami został wykorzystany później w pociągu osobowym 4559 o którym nie będę się rozpisywał bo szkoda mi klawiatury na coś takiego...
Ostatnio zmieniony 2010-12-10, 09:56 przez tomey, łącznie zmieniany 5 razy.
37236809 nowe gadu:)

Miszel
Posty: 253
Rejestracja: 2010-03-09, 15:34
Lokalizacja: Bielsk Podlaski / Białystok

#2 Post autor: Miszel »

Świetny zestaw, świetna recenzja. Nie przegadana, nie ciągnąca się w nieskończoność, bez zbędnych rysów historycznych itp. które zawsze pomijam. Słowem wszystko co istotne czyli opisany zestaw i jego elementy składowe. Zestaw ten za młodu bardzo mi się podobał i nadal tak zostało po recenzji. Niestety ze względu na cenę w dzieciństwie pozostawał tylko w sferach marzeń podczas gapienia się w katalog, a teraz przynajmniej dowiedziałem się co kryje się w środku tej piękności :) No i zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz prezentuje się pięknie. Nie spodziewałem się aż tak bogatego wnętrza. Może czas pomyśleć nad zdobyciem takiego? Tylko pewnie znajdzie się wcześniej tysiąc innych "ciekawszych" wydatków :)
Pirates, Castle i figurki Star Wars, to jest to co tygrysy lubią najbardziej :)

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#3 Post autor: Piterko »

Ta część, służąca za podstawę latarni na peronie powróciła jako podstawa flagi w Soldier's Fort (Pirates II). Sprawdza się od lat :)
Recenzja świetna, pokazuje wszystkie szczegóły, smaczki i ukryte dodatki pociągu. Fajna sprawa, że było aż 11 ludzików. Chyba ostatnio MMV miał taką gromadkę a to był początek lat 90. Wtedy Trains było dopieszczone, co widać na zdjęciach - drzwi, szyby, smaczki jak część sanitarna.
Chyba po części byłem ukrytym miłośnikiem tego typu klimatów. Zdjęcie z katalogu na 93 + cysterny mam do dziś w pamięci. Głównie też ze względu na to, że ta strona pojawiła się też z tyłu któregoś z numerów "Donaldów i Spółki" (pamięta to ktoś?).
Fajny patent na łóżko piętrowe. Dzisiaj liczy się wygładzenie aniżeli tego typu poupychane drobnostki, wzbogacające bawialność.
Fajnie, że przypomniałeś mi dzieciństwo Tomey

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#4 Post autor: tomey »

Nowe pociągi niby są OK, ale jak się je porówna z Metrolinerem czy ze starszymi modelami to te nowe po prostu... wysiadają :/
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2572
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#5 Post autor: Bricksley »

Może wartałoby dodać coś o dodatkowym wagonie, które można było dokupić do tego zestwu, być może nie wszyscy są świadomi, że Metroliner to nie tylko jeden zestaw? Wiem, że to recka 4558, ale chyba nie zaszkodziłoby wspomnieć o redycji tego zestawu jak i wielopaku (K10001)

Natomiast z tym Euro Expressem to mnie zaskoczyłeś. Zawsze wydawało mi się, że zestaw jest wzorowany na amerykańskich pociągach Amtrak linii Sunset Limited.
Ostatnio zmieniony 2010-12-03, 22:03 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Fistach

#6 Post autor: Fistach »

Swietna recenzja! Mogles jednak cos napisac o swiatlach i pokazac film.

Co do zestawu:

+ genialny wyglad
+ otwierane drzwi, swietne okna, luk bagazowy, sypialny itd.
+ duzo ludzikow
+ 9V tory :)

Na minusy:

- zamiast peronu wolalbym 8 szt torow prostych
- jedna lokomotywe i dwa wagony a nie dwie lokomotywy; jeden "normalny" drugi sypialno-restauracyjny

Wiecej grzechow zestaw nie ma :) Wagon pietrowy to wspanialy i przepiekny dodatek idealnie komponujacy sie z reszta pociagu.

Jeszcze raz - swietna recenzja!
Ostatnio zmieniony 2010-12-03, 16:52 przez Fistach, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#7 Post autor: tomey »

Karol, info o legends i wagonie dodane:). Fistach, tu się zgodzę z Tobą. Albo gdyby była taka możliwość jak w starszych zestawach - możesz dokupić wagon osobowy, sypialny czy pocztowy. Szkoda, że Lego już nie wypuszcza osobnych wagonów. Przynajmniej w tym zestawie są 4 tory proste, bo w następnym osobowym czy towarowym był tylko owal.
37236809 nowe gadu:)

Fistach

#8 Post autor: Fistach »

Nie - w towarowym - tym z zurawiami byly tez 4 szt torow prostych.

Najlepszym rocznikiem - jeżeli mowimy o dokupywaniu wagonow - byl rocznik 85 gdy do tego pociagu:

Obrazek

mozna bylo dokupic az dwa rozne - i bardzo ladne! - wagony:

Obrazek orazObrazek

Co razem z 7740 tworzy swietny pociag - lokomotywa + wagon, ktory jak na tamte czasy i na tamten zbior roznych elementow wygladal naprawde wysmienicie. Dziwi mnie ze nikt nie zbudowal czegos na podstawie tego pociagu ale ze zmiana na 9V i dodaniem wiekszej ilsoci szczegolow.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#9 Post autor: tomey »

Fistach, no tak tym z żurawiem, ale w dwóch poprzednich towarowych był tylko owal. A 7740 plus dodatkowe wagony wyglądało wyśmienicie. Na uwagę zasługuje także fakt że do 7715 można było dokupić dodatkowy wagon 7818 i też robił się niezły skład, a małe wagoniki można było później połączyć w normalny, duży wagon.

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2010-12-03, 17:23 przez tomey, łącznie zmieniany 1 raz.
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#10 Post autor: KUKUS »

Bardzo fajna recenzja kultowego zestawu. Pamiętam, że gdy byłem dzieciakiem to ten pociąg pozostawał jedynie w sferze marzeń... jak widać nie tylko moich ;)

Kształt pociągu, szczegółowość, ilość akcesoriów, ludziki- to wszystko wpływa pozytywnie na ocenę zestawu. Jeżeli miałbym wskazać jego wady, na pewno byłby to peron (jakoś do mnie nie przemawia) oraz cena (ale kolejki niestety zawsze były drogie).

Awatar użytkownika
Sprinter
Posty: 99
Rejestracja: 2010-08-03, 21:45
Lokalizacja: Podkarpacie
brickshelf: VWBeetle1626
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sprinter »

KUKUS pisze:Bardzo fajna recenzja kultowego zestawu. Pamiętam, że gdy byłem dzieciakiem to ten pociąg pozostawał jedynie w sferze marzeń... jak widać nie tylko moich ;)
Oj tak, nie tylko Twoich, to także jedno z moich wielu LEGOwych niespełnionych marzeń.

Zestaw rzeczywiście legendarny, teraz takich niestety nie ma, złoty wiek Trains przeminął... 9V były wspaniałe, żadne PFy świata, nawet Bluetooth i inne takie nie przebiją tych wspaniałych regulatorów prędkości i metalizowanych szyn. A ten zestaw to przykład potęgi klockowych pociągów lat 90.

Recenzja bardzo dobra, cieszę się, że nareszcie ktoś opisał ten zestaw. Ale film przydałby się, przydał. :)

Fistach

#12 Post autor: Fistach »

E tam z nowym pilotem PF żaden regulator niepotrzebny. Kultowosc 9V - wg. mnie - polega na tym ze szyny sa metalizowane i po drugie wozek napedowy, ktory nie wymagal zadnego BB.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#13 Post autor: tomey »

Nie chodzi już nawet o same szyny, ale po prostu system 9v był bardzo wygodny. Wtyczka do gniazdka i heja cały dzień i noc, czego nie można powiedzieć o bateriach. Orientuje się ktoś na jak długo starczą baterie w nowym systemie ?
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#14 Post autor: nori »

Dzięki wielkie za opis kultowego zestawu, jednak mam parę uwag, zarówno do strony merytorycznej jak i technicznej.

Nadużywasz tych samych słów w kolejnych zdaniach, czy to powtórzenie "fenomenalny", czy też słówko "fajny" które występuje w dwóch kolejnych zdaniach aż trzykrotnie. Sporo błędów interpunkcyjnych, do tego stosowanych zamiennie (raz zapis prawidłowy, raz nie - tak jakbyś odwalał fuszerkę). O takich perełkach jak "stały" nie warto wspominać, przeoczenie można jeszcze wybaczyć.
Jednak przez to wszystko recenzję trudno "łyknąć" w jednym ciągu, nie czyta się tego najlepiej.

Szkoda też, że gdy wspominasz jakieś inne zestawy niż opisywany, nie linkujesz od razu numeru do BL czy BS, dużo by to ułatwiło, a z wstawieniem tych paru znaczników URL nie powinno być problemów.
I przy okazji: 4584 Transformator i Regulator Prędkości - nie chodziło Ci przypadkiem o zestaw 4548 Transformer and Speed Regulator?

Natomiast najbardziej ubolewam, że w bezczelny sposób zlałeś zarówno [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=10093#10093]regulamin forum[/URL] jak i regulamin działu recenzje, dla przypomnienia, są one nie tylko po to, by zajmować miejsce na serwerze.

Co do rozmiaru zdjęć, wpakowałeś w post około 2 MB w grafikach od 850 do ponad 1100 pikseli po x, u mnie przeczytanie Twojej recenzji to katorga, mam rozdzielczość 1024x768 i zdjęcia mi się przeskalowują, do tego, za każdym razem gdy zaglądam do wątku, muszę odczekać swoje, zanim się to załaduje...

Do tego, gdy naprawdę coś mnie zainteresuje na jakimś zdjęciu, nie mam możliwości zobaczenia sensownego i większego powiększenia, bo ograniczyłeś się tylko do jednego rozmiaru. Ani to wygodne w jedną stronę ani drugą.

Zresztą pozwolę sobie przypomnieć:

Kod: Zaznacz cały

1.7. Rozmiar zdjęć należy dostosować do ich liczby w recenzji. Im więcej zdjęć w jednym poście, tym bardziej nie należy przesadzać z ich rozmiarem. Oczywiście wskazane są miniaturki w tekście prowadzące do większych wersji tego samego zdjęcia. Proszę pamiętać, że tekst powinien być czytelny, a zbyt duży rozmiar zagnieżdżonych zdjęć zmniejsza właśnie jego czytelność. Często jednak zdarza się, że warto przyjrzeć się dokładniej jakiemuś elementowi - tu idealnie sprawdza się dodatkowo podlinkowane zdjęcie w większej rozdzielczości.. 
Oczywiście cytatu zapewne nie znasz, gdyż zapomniałeś o tak podstawowych sprawach jak poprawny zapis tematu, opisu, czy dodanie tych głupiutkich linków do BrickLinka, BrickSet i Lugnetu, a sam spis elementów dałeś do peerona - o którym to serwisie i jego zadziwiającej prędkości, na forum napisano już wiele zjadliwych słów...

Ogromna prośba do Ciebie, byłbyś może łaskaw poprawić recenzję? Jak już nie masz ochoty na wstawianie przecinków, to chociaż dodaj to co trzeba i zmień rozmiar obrazków.

I ogólna uwaga dla wszystkich wyszczekanych, których ostatnio jest tak dużo na forum: padały pretensje że publicznie wypomina się różne babole popełnione na forum, a przecież można to zrobić na PW.
Niestety kolega tomey olał moje prośby, więc jak widać PW nie skutkuje.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#15 Post autor: tomey »

nori, też mam ustawioną taka rozdzielczość jak Ty i u mnie wszystko gra. Zdjęcia są w jednej linii a jak chce się powiększyć można kliknąć i nie ma problemu. Osoby które wcześniej się wypowiadały jakoś nie miały żadnych zastrzeżeń, ba! A wręcz chwaliły recenzję. Ok uwagi o stylu itd przyjmuję bez bicia bo już miałem wcześniej napisaną recenzję którą przepadła,a tą może i zrobiłem na szybko ale już chciałem mieć Metrolinera z głowy. Błąd przy przepisywaniu z katalogu może się zdarzyć? Chyba nie zabijecie?

Udzielam się na wielu forach i piszę wiele recenzji - aparatów, płyt czy transformerów gdzie na forum Transformers nikt się tak nie czepia i nie trzyma sztywno regulaminu, dzięki czemu tamto forum naprawdę żyje. Uwagi wysłane na PW trafiły do do mnie lecz już nie miałem dziś ani czasu ani zbytnio chęci na totalne przemoderowanie tematu.
37236809 nowe gadu:)

ODPOWIEDZ