[MOC] Sisu Kontio

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Havoc

[MOC] Sisu Kontio

#1 Post autor: Havoc »

Witać :) Ostatnio niewiele się w tym dziale dzieje więc pora coś wrzucić.
Przedstawiam fińską ciężarówkę Sisu Kontio zrobioną specjalnie na życzenie rh i Scrata. Mam nadzieję, że nie zawiodłem ich oczekiwań (za bardzo) :)

Ogólnie cały projekt zajął mi ponad pół roku. Ciężarówka jest pokraczna i asymetryczna w wielu miejscach co nie ułatwiło budowy. Starałem się również utrzymać Sisu w jego narodowych barwach. Przód ma w kilku miejscach nieparzystą szerokość co było konieczne do uzyskania efektu stopniowego rozszerzania się maski i jeszcze pogorszyło sprawę. Model może wygląda niepozornie ale kosztował mnie chyba więcej nerwów niż wszystkie poprzednie razem wzięte.
Poza standardowymi 'funkcjami' czyli podnoszoną maską, otwieranymi drzwiami, 'wiatraczkiem' w atrapie silnika napędzanym tylą osią, paką otwieraną z każdej strony i skrętnymi przednimi kołami Sisu jest moim nieśmiałym debiutem z pneumatyką.

A poniżej sam model:

Obrazek

I jeszcze parę fotek:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A tu GALERIA BS.
Ostatnio zmieniony 2010-12-18, 21:39 przez Havoc, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bartex0805
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-21, 16:24
Lokalizacja: Leszno
brickshelf: Bartex0805

 

#2 Post autor: Bartex0805 »

No to ja pierwszy zacznę. Model prezentuje się ciekawie, jednak rzeczywiście maska odbiega trochę od całości. Użycie pneumatyki według mnie jest na plus. Zbiornik z powietrzem został całkiem ładnie wkomponowany w resztę. No i użyłeś tych większych kół z Black Cat. Mam pytanie czy wyprowadziłeś gdzieś łatwy dostęp do skręcania kołami. Nie widzę, żeby kogut na dachu był połączony z axlem.

rh

#3 Post autor: rh »

No w końcu ;)

Tyć o historii skąd taka prośba. Swego pięknego czasu, jak mnie wysłano w delegację do Oulu (Finlandia), kawałek obok hotelu stała przepiękna stara ciężarówka. Właśnie było to SISU. Wówczas to powstało troszkę zdjęć, które pokazałem Havocowi z zapytaniem, czy byłby zainteresowany budową tego europejskiego stworka sprzed lat kilkudziesięciu. Zdaję sobie sprawę, że jest to zdecydowana paskuda, ale swój urok ma :) jak znajdę zdjęcia modelu inspirującego to postaram się wrzucić na majhosta ...

Za to model - oczywiście, że nie zawiódł oczekiwań :) jest rewelacyjny! Jestem wręcz zaskoczony, że przy tak niszowej ciężarówce, udało Ci się pokazać aż tyle szczegółów. Maska jest przepiękna (tak, można mi zarzucić zmianę zdań, ale tym razem brak ścianek pod kątem mi nie przeszkadza), kolory świetne :) Tylne nadkola są genialne - świetnie udało Ci się je wykonać dla tych kół.

Wcale się nie dziwię, że tyle czasu zajął. Widać, że to wcale nie jest prosty model :)

Zostaje mi jedynie podziękować :)

Bardzo bym chciał się tym cudem pobawić. Dotrwa do przyszłorocznej integracji czy wcześniej będzie trzeba się wybrać do Trójmiasta?

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#4 Post autor: Waler »

Bardzo ładnie wykonany, podoba mi się. W tym modelu możnaby postarać się o pompkę i silowniki w kolorze trans-blue (te z zestawu pneumatycznego Lego Education). Nie rzucałyby się tak wtedy żółte siłowniki w oczy i pasowałoby do koloru ciężarówki. Poza tym nic do zarzucenia nie mam.
Ostatnio zmieniony 2010-12-17, 21:13 przez Waler, łącznie zmieniany 1 raz.

Havoc

#5 Post autor: Havoc »

No to po kolei :)
Bartex0805 pisze:Mam pytanie czy wyprowadziłeś gdzieś łatwy dostęp do skręcania kołami. Nie widzę, żeby kogut na dachu był połączony z axlem.
Koła skręca się...kołami :) Uznałem już przy poprzednim modelu, że nie warto robić żadnego 'magicznego pokrętła'. Modele MT, zwłaszcza ciężarówki mają tendencję do 'rozkraczania się' przez spore obciążenie na dosyć elastycznych i niezbyt grubych axlach. Takie pokrętła nie zdawały po prostu egzaminu. Albo przy skręcie jeszcze bardziej się wszystko uginało, albo przy większym obciążeniu w ogóle nie dało się skręcać.

rh
Cieszę się, że model nie zawiódł oczekiwań. Oczywiście określenie 'pokraczna' było jak najbardziej pozytywne :) Stare ciężarówki mają ten swój klimat :)
rh pisze:Maska jest przepiękna (tak, można mi zarzucić zmianę zdań, ale tym razem brak ścianek pod kątem mi nie przeszkadza), kolory świetne :) Tylne nadkola są genialne - świetnie udało Ci się je wykonać dla tych kół.
Nigdy nie słyszałem, żeby brak ścianek pod kątem Ci przeszkadzał, ale może to i lepiej, gdybym miał je tak wykonać pewnie popełniłbym samobójstwo :)
rh pisze:Zostaje mi jedynie podziękować :)
Bardzo proszę :)
rh pisze:Bardzo bym chciał się tym cudem pobawić. Dotrwa do przyszłorocznej integracji czy wcześniej będzie trzeba się wybrać do Trójmiasta?
No chłopie, oczywiście, że Sisu będzie na Was czekał na integracji. Nie wiem tylko jak go dowiozę, trzyma się na gęstym powietrzu ;)

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#6 Post autor: Misterzumbi »

To ja drugi. Bardzo mi sie podoba przedewszystkim temat. Lubie takie ciekawe stwory. Bardzo ladnie wyszla ci sama kabina z tymi bardzo pochylymi slupkami.
Sprobuj zmontowac zderzak na czarno. Bylo by o wiele, wiele, wiele lepiej. Drugi pomysl co do zderzaka, nie lubie ormalnych zawiasow, moze zmontowac caly zderzak snotem? I zrobic te zagiecia po obu stronach 1x2 hingebrickiem? Nie bylo by tam wtedy tego wklesniecia ktore automatycznie powstaje jak sie buduje z normalnymi zawiasami. Pozatym zderzak byl by troche bardziej "filigranowy", mozna by zakonczyc dwoma serkami. Slicznie by wyszlo.

Co do maski, obejrzalem zdjecia, obejrzalem zabawke i... Czemu sobie tak zycie utrudniasz? Albo nie znalazlem tej co trzeba ale wedlug mnie to maska patrzac z boku to wiecej linia prosta niz te curved slope sugeruja. Nie przeszkadza mi co prawda, ale mi by do glowy nie przyszlo budowac toto z tych elementow. Moze (jest glebokie i szerokie) uzyl bym tam tych takich 1x10 chyba. Ale nie wiem czy sa na niebieskio.
Pozatym twierdze ze boki maski ktore tak sie rozchodza latwiej i czyciej i przedewszystkim "chudziej" buduje sie na boku, czyli snotem. O wiele predzej wpadl bys na pomysl jak to zamontowac niz tak jak to zwykles budowac...
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Havoc

#7 Post autor: Havoc »

Misterzumbi pisze:Sprobuj zmontowac zderzak na czarno. Bylo by o wiele, wiele, wiele lepiej. Drugi pomysl co do zderzaka, nie lubie ormalnych zawiasow, moze zmontowac caly zderzak snotem? I zrobic te zagiecia po obu stronach 1x2 hingebrickiem? Nie bylo by tam wtedy tego wklesniecia ktore automatycznie powstaje jak sie buduje z normalnymi zawiasami. Pozatym zderzak byl by troche bardziej "filigranowy", mozna by zakonczyc dwoma serkami. Slicznie by wyszlo.
Ogólnie kolor zderzaka zaczerpnąłem z oryginalnej kolorystyki Sisu. A chciałem, żeby było możliwie najbliżej do wzoru.
Misterzumbi pisze:Moze (jest glebokie i szerokie) uzyl bym tam tych takich 1x10 chyba. Ale nie wiem czy sa na niebieskio.
Jak Ty nie wiesz, to kto ma wiedzieć? :)
Misterzumbi pisze:Pozatym twierdze ze boki maski ktore tak sie rozchodza latwiej i czyciej i przedewszystkim "chudziej" buduje sie na boku, czyli snotem. O wiele predzej wpadl bys na pomysl jak to zamontowac niz tak jak to zwykles budowac...
Nie zrozumiałem ani słowa :D

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#8 Post autor: stpman »

Może zacznę od tego co mi się nie podoba.
Na początek wspomniany zderzak. Zerknąłem na oryginał i zda mi się, że można go zrobić w prosty i bardziej naturalny sposób wykorzystując tą część:
Obrazek
Po drugie mam wrażenie, że przekombinowałeś z maską. Myślę, że można ją zrobić prościej, zresztą Zumbi już o tym wspominał.
Po trzecie, robisz cały model na gładko, a podłoga w kabinie straszy studami.
Teraz co mi się podoba:
Po pierwsze, oryginalna ciężarówka, a nie oklepane amerykańce i wytwory radzieckiej myśli technicznej.
Po drugie kilka ciekawych rozwiązań, montaż lusterek, tylne nadkola (swoją drogą jak je zrobiłeś?), niczego sobie silniczek, zabudowa airtanka i pneumatyki za kabiną.
Po trzecie użycie pneumatyki zwiększa realizm i bawialność.

To chyba tyle tak na pierwsze trzy rzuty oka. Ciesze się, że budujesz i publikujesz w tym dziale, albowiem powiewa tu nudą, a dział to mój ulubiony;]

P.S Kiedy będzie wspomniana druga ciężarówka?

Edyta:
Tylne światła też niczego sobie.
A Zumbi mając na myśli "te takie 1x10", mówił chyba o tym:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2010-12-17, 23:18 przez stpman, łącznie zmieniany 3 razy.
Ride Your Way!

rh

#9 Post autor: rh »

To przy okazji wspomniane zdjęcia: http://www.majhost.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=237209
Ciężko było przejść obojętnie koło niej :)
Ostatnio zmieniony 2010-12-17, 23:15 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Havoc

#10 Post autor: Havoc »

stpman pisze:Na początek wspomniany zderzak. Zerknąłem na oryginał i zda mi się, że można go zrobić w prosty i bardziej naturalny sposób wykorzystując tą część:
Tak, MZ o tym pisał, ale te slopy mają za mały kąt nachylenia, zderzak jest 'załamany' pod większym kątem.
stpman pisze:Po trzecie, robisz cały model na gładko, a podłoga w kabinie straszy studami.
Łączę stary styl z nowym :) Odrobina studów nie zaszkodzi.
stpman pisze:A Zumbi mając na myśli "te takie 1x10", mówił chyba o tym:
Wiem, że mówił o tym, ale ten element nie występuje niestety w kolorze niebieskim.
stpman pisze:To chyba tyle tak na pierwsze trzy rzuty oka. Ciesze się, że budujesz i publikujesz w tym dziale, albowiem powiewa tu nudą, a dział to mój ulubiony;]
Ano mój też :), a wspomniana druga ciężarówka jest w budowie. Może nie jest aż tak 'egzotyczna' ale też już klasyk. Trudno mi natomiast powiedzieć kiedy ją skończę.

Edit:
stpman pisze: tylne nadkola (swoją drogą jak je zrobiłeś?)
Po dwa TAKIE z każdej strony i plate'y powczepiane od spodu.
Ostatnio zmieniony 2010-12-17, 23:26 przez Havoc, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#11 Post autor: Ciamek »

Fajna, ciekawostka : o)
Ale po miniaturce myślałem, że to jakiś amerykański policjant będzie : o)

Najbardziej podobają mi się zapięcia na klapach paki.
stpman pisze:Po trzecie, robisz cały model na gładko, a podłoga w kabinie straszy studami.
To dywaniki.

RH - to oni tam światło mają w tej Finlandii nawet?
Ostatnio zmieniony 2010-12-17, 23:36 przez Ciamek, łącznie zmieniany 1 raz.
Zdrufko, Ciamek

kris kelvin

#12 Post autor: kris kelvin »

Bardzo zacny model i przypomina oryginał co chyba najważniejsze :)
Jedna rzecz co mi się nie podoba to uskoki w tej masce. Widziałem to już kilka razy i zawsze mnie drażniło, aczkolwiek nigdy nie próbowałem robić tego sam więc nie wiem jak technicznie miałoby to wyglądać.
Ale potraktuj to raczej jako marudzenie na siłę, a nie jakąś krytykę przez którą nie będziesz mógł spać :D
Aha, sama ciężarówka jest raczej brzydka, ale to nie Twoja wina przecież .

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#13 Post autor: Cevillus »

Kawał porządnej roboty. Najbardziej podoba mi się otwierana z przodu maska tej ciężarówki ;)
Ostatnio zmieniony 2010-12-18, 09:18 przez Cevillus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#14 Post autor: Żbik »

Havoc pisze:Poza standardowymi 'funkcjami' czyli podnoszoną maską, otwieranymi drzwiami, 'wiatraczkiem' w atrapie silnika napędzanym tylą osią, paką otwieraną z każdej strony i skrętnymi przednimi kołami Sisu jest moim nieśmiałym debiutem z pneumatyką.
No to więcej takich nieśmiałych prób podejmuj, bo wyszło Ci to bardzo fajnie. Zawór, pompka i zbiornik nie rzucają się w oczy, wyglądają jak integralny element modelu. Tylko żółte siłowniki walą po oczach, ja dałbym tu bezbarwne - nie mylić z przezroczystymi ;) - trzeba było mówić, pewnie by się znalazły.

No i zastanawia mnie kiedy jakiś esteta rozwiąże problem rozszerzających się nosów ciężarówek tak, żeby nie było tych uskoków, bo - powiedzmy sobie szczerze - słabo to wygląda.

Havoc

#15 Post autor: Havoc »

Żbik pisze:Tylko żółte siłowniki walą po oczach, ja dałbym tu bezbarwne - nie mylić z przezroczystymi ;) - trzeba było mówić, pewnie by się znalazły.
Chociaż nie lubię technica to zawsze podobały mi się w technicowych zestawach żółte siłowniki. Mają taki swój 'klimat'. Mi osobiście pasują do każdego modelu bez względu na to jaki ma kolor. Dlatego tu nie szukałem na siłę innych. Chciałem, żeby były dla kontrastu.
Żbik pisze:No i zastanawia mnie kiedy jakiś esteta rozwiąże problem rozszerzających się nosów ciężarówek tak, żeby nie było tych uskoków, bo - powiedzmy sobie szczerze - słabo to wygląda.
W nadchodzącej ciężarówce najprawdopodobniej rozwiążę ten problem.

ODPOWIEDZ