8069 Backhoe Loader

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

8069 Backhoe Loader

#1 Post autor: Waler »

Obrazek
Recenzja 8069 Backhoe Loader

Seria: Technic
Rok produkcji : 2011
Liczba części: 609
Liczba figurek: 0
Waga modelu: 620g
Spis części: http://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=8069-1
Cena: S@H – 229zł, Allegro – ok. 200zł BL – 185 – 240zł

Pudełko:
Wykonane jest z kartonu, wymiarami jest prawie takie samo jak pudełko od zestawu 8049 Tractor With Log Loader (mówię prawie) ponieważ to jest ciut grubsze.

Obrazek Obrazek

Na froncie widnieje główny model, granica wiekowa ustalona na 10 – 16 lat (pfff..), numer, informacja, że to model 2 in 1 i pokazane są jego funkcje. Tył pudełka skrywa zdjęcie modelu alternatywnego, jego funkcje oraz informację, że instrukcje do jego budowy można pobrać ze strony technic.lego.com. Na górze pudełka pokazany jest mały siłownik śrubowy w skali 1:1 (główna atrakcja modelu). Z racji niewielkich wymiarów pudełko jest sklejone i by dostać się do zawartości potrzeba ostrego narzędzia by rozciąć karton. Gdy już to zrobimy zabawa dopiero się zaczyna…

Obrazek

Klocki:
Wypełniają całą przestrzeń pudełka. Po wyjęciu całej zawartości ukazuje się nam taki obraz.

Obrazek

Mamy 5 nieponumerowanych woreczków ( w jednym z nich dwa woreczki z drobnicą), nalepki (nie naklejałem), 2 instrukcje do budowy podstawowego modelu, 4 gumowe opony i łyżkę (taka jak m.in. w 8043). Po dokładnym obejrzeniu zawartości woreczków, można doszukać się kilku ciekawych elementów i nowości

Z nowości:

Obrazek
Black Technic, Axle and Pin Connector Perpendicular Split - 4 szt.

Obrazek
Light Bluish Gray Technic Linear Actuator Mini with Dark Bluish Gray Head and Orange Axle - 4 szt.


Inne ciekawe/przydatne elementy

Obrazek

Od razu do moich łapek powędrowała tegoroczna nowość, czyli mini LA. To przecież dla nich została stworzona ta koparka (a może odwrotnie). Tak czy siak, w zestawie mamy 4 takie artefakty. Jaka jest ich wielkość w stosunku do „normalnych” LA, ukazują te 2 zdjęcia:

Obrazek Obrazek

Nowe małe siłowniki są bardzo lekkie, ponieważ nie posiadają żadnych części metalowych. Tym razem zamiast otworu, wystaje pomarańczowy axel, o długości 1L. Sam siłownik jest szerokości 1 studa, górna ramka jest takich samych rozmiarów jak starsza czyli 2x3 study. Potrzeba 19 obrotów, by wysunąć do końca siłownik. Podczas maksymalnego wysunięcia, ma on długość 10 oczek, a przy maksymalnie wsuniętym - 7
Moim zdaniem jest bardzo przydatną częścią, nie uniesie za dużo, można go zaciągnąć do lekkich prac lub tam gdzie nie ma za dużo miejsca.

Tutaj można przeczytać pełną recenzję tego siłownika i zobaczyć zdjęcia tego co ma w środku.

Do budowy modelu producenci przewidzieli 609 elementów, po zaznajomieniu się ze wszystkimi klockami przystępujemy do budowy.

Instrukcja:
Są ich sztuk 2. Na wstępie jesteśmy informowani o tym, że klocki powinny być posortowane, że śmiertelnym zagrożeniem dla nich jest dywan, oraz że nie lubią zbytniego ścisku. Instrukcja jest wydrukowana jak każda inna – czytelnie i bez większych błędów.

Obrazek

Na końcu pierwszej instrukcji ukazany jest 8070 wraz z zaznaczeniem jego funkcji, a na końcu drugiej – alternatywny model 8069 i helikopter 8068.

Obrazek Obrazek

Według mnie jedynym błędem jest niepotrzebne dodanie pinu 1 i ½ na dole ramienia, co widać na poniższym zdjęciu

Obrazek

Budowa:
Nie za szybko, nie za wolno zbudowałem to cudo w mniej niż 2 godziny.
Budowę zaczynamy bez problemów i już po 10 pierwszych krokach widzimy co budujemy

Obrazek

Dalej łączymy ze sobą poszczególne moduły

Obrazek Obrazek

Po zamontowaniu pierwszych dwóch siłowników

Obrazek

Skończone ramię

Obrazek

Części pozostałe po budowie

Obrazek

Model:
Koparko-ładowarka prezentuje się całkiem przyzwoicie.
Nie jest za duża, lecz posiada sporo funkcji:
-Podnoszenie i opuszczanie przedniej łyżki (zębatka do obrotu siłowników z obu stron modelu)
-wywrót i podnoszenie łyżki (kręcimy kominem)
-kręt kół (kręcimy żółtym lampionem na dachu)
-opuszczane i blokowane podpory (opuszczamy poprzez wystający axel)
-skręt tylnego ramienia (kręcimy czarną tulejką z lewej strony)
-opuszczanie/podnoszenie górnej/dolnej części tylnego ramienia (kręcimy dwoma trybami na dachu)
-Podnoszenie pokrywy maski (nie stwierdzono pod nią obecności silnika)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wszystkie funkcje są manualne, nie ma żadnych instrukcji (oficjalnych) jak zmotoryzować ten zestaw.
Z tyłu założone są koła 81.8, natomiast z przodu 68.7 przez co koparka jest trochę pochylona do przodu.

Model może całkowicie się podnieść - z przodu opierając się na łyżce, a z tyłu na blokowanych podporach.

Obrazek

Nie miał też problemu z podniesieniem NFS-a ważącego ponad 200g :)

Obrazek

By nie było za słodko przechodzimy do wad:
Do wad mogę zaliczyć niewielki kąt skrętu ( nie może być większy, bo przednie koła ocierałyby o siłownik), zamontowaną za dużą przednią łyżkę i to, że poprzez zastosowanie do obrotu tylnego ramienia Z8 + ślimacznica, jest ono strasznie luźne i „lata” na wszystkie strony.

Podsumowanie:
8069 jest udany, bawialny, warto go mieć choćby dla części jakie są w nim zawarte. Małe siłowniki śrubowe spełniają swoją rolę znakomicie i przydadzą się do niejednej konstrukcji.

Ocena za całokształt:
8+/10
Ostatnio zmieniony 2011-01-05, 21:11 przez Waler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

Wyznacznikiem Technic koparko - ładowarki już chyba na zawsze pozostanie 8455.

Sam model nawet mi się podoba, fajnie wygląda a przy tym wydaje się być bawialnym.

Do ciekawych części zaliczyłbym żółte felgi i tylne opony.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Miguel
Posty: 211
Rejestracja: 2010-06-17, 20:19
Lokalizacja: Sosnowiec

#3 Post autor: Miguel »

Ciekawa recenzja. Czekałem na nią, bo ciągle się waham nad kupnem tego zestawu. Bądź co bądź trochę kasy trzeba na niego wydać, a jest w tym roku parę innych zestawów, które mam na swojej liście. Mimo to myślę, że uda mi się "wykrzesać" skądś fundusze na ten zestaw. Choćbym miał się pokłócić z rodzicami :P
Mężczyzna nigdy nie dorasta. Tylko zabawki są coraz większe i droższe.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#4 Post autor: Emilus »

Dzięki za recenzję.

Wspaniały zestaw za tę cenę, model też niczego sobie.
Ostatnio zmieniony 2011-01-07, 10:36 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#5 Post autor: Hezar »

Wyznacznikiem Technic koparko - ładowarki już chyba na zawsze pozostanie 8455.
... i nieprędko (o ile w ogóle) pojawi się model, który dla 8455 będzie równorzędną konstrukcją. Pożyjemy, zobaczymy.

Co do recenzowanego zestawu - ciekawy, bawialny, ale bez fajerwerków. Nawet małe siłowniki nie wzbudzają jakoś u mnie większego entuzjazmu.
Kupno tej koparko - ładowarki z pewnością sobie odpuszczę.

Recenzja niezła, choć po raz kolejny zabrakło opisu modelu alternatywnego. Szkoda.

Pozdrawiam (:

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#6 Post autor: Waler »

Hezar pisze:Recenzja niezła, choć po raz kolejny zabrakło opisu modelu alternatywnego. Szkoda.
Jakoś nie lubię układać klocków patrząc się w monitor, dla tego alternatywnego modelu nie składałem. Po drugie jego funkcje ograniczają się do skrętu i ruchu chwytaka, więc po prostu szkoda czasu na jego budowę...
Ostatnio zmieniony 2011-01-06, 17:48 przez Waler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Miguel
Posty: 211
Rejestracja: 2010-06-17, 20:19
Lokalizacja: Sosnowiec

#7 Post autor: Miguel »

I to jest właśnie czysty bezsens, że Lego przestało wydawać drukowane instrukcje dla modeli alternatywnych. Kiedyś, po prostu otwierało się instrukcję, kilkanaście stron dalej i budowało się 2-gi model. Ja na święta przerobiłem traktor leśny (8443) na podnośnik kontenerowy. Ale jeśli miałbym to robić z monitorem to bym sobie chyba odpuścił.
Mężczyzna nigdy nie dorasta. Tylko zabawki są coraz większe i droższe.

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#8 Post autor: Mr.Z »

Hezar pisze:i nieprędko (...) pojawi się model, który dla 8455 będzie równorzędną konstrukcją
Wiem, że dla wielu z Was powiem coś obrazoburczego, ale budowałem (mozolnie) i bawiłem się (nie intuicyjnie, dość uciążliwie) 8455. Duża pneuma - duża trauma. Nigdy nie przepadałem nawet za pojedynczymi siłownikami, za ich brak precyzji. A tu jest to x10.
Hezar pisze:Kupno tej koparko - ładowarki z pewnością sobie odpuszczę
Ja podobnie, ale nie dlatego, że sprawia złe wrażenie. Wydaje się bawialna, tylko jako dawca mnie rozczarowuje. Żeby chociaż biała z czerwonym była...
Waler93 pisze:Jakoś nie lubię układać klocków patrząc się w monitor, dla tego (...) nie składałem
Ja za to DLATEGO niewiele układam klocków, że za dużo patrzę się w monitor. Ale gdyby nie te monitory, to by LugPolu i naszej komuny nie było, więc netu będę bronił.
Miguel pisze:I to jest właśnie czysty bezsens, że Lego przestało wydawać drukowane instrukcje
To że Lego przymusza swoich klientów do wejścia w sieć, mając w tym własny interes (Shop-at-Home), trochę mnie oburza, ale skrycie satysfakcjonuje. Ta sieć to już ostatni szaniec i nadzieja szaraczków, bez niej rozproszonych i bezsilnych. A w kupie siła (i ciepło ;-) ), Bracia Rewolucjoniści.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#9 Post autor: Cieślu »

Sam zestaw mi się podoba. Z początku sprawiał trochę "biedne" wrażenie ale z czasem moje spojrzenie na niego się nieco zmieniło. Dawca jest to dosyć średni, choćby 8265 było znacznie lepsze pod tym względem. Wiem, że są tu małe LA ale akurat mi one nie są na razie do niczego potrzebne. Szkoda, że znowu zdecydowano się na kolor żółty jako ten dominujący, moim zdaniem przydałaby się jakaś odmiana. Osobiście mam dosyć żółtych liftarmów.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

rh

#10 Post autor: rh »

Hezar pisze:Nawet małe siłowniki nie wzbudzają jakoś u mnie większego entuzjazmu.
W sumie mojego też. Co z tego, że są malutkie skoro ich mocowanie jest ogromne. Niestety do małych siłowników pneumatycznych to im daleko ...
Hezar pisze:choć po raz kolejny zabrakło opisu modelu alternatywnego
Nie ma takowego obowiązku. Ktoś będzie miał zestaw i ochotę - napisze na spokojnie recenzję modelu alternatywnego. Ta recenzja moim zdaniem jest bardzo dobra, co trzeba to pokazuje :)

Jest to w sumie jedyny technic, jakiego mam ochotę kupić w tym roku. Ładny, bawialny, niedrogi. Czego chcieć więcej? ;)
Ostatnio zmieniony 2011-01-07, 10:35 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#11 Post autor: Hezar »

rh pisze:Nie ma takowego obowiązku.
Zgadza się, jednak - jak zaznaczyłem - szkoda że opis modelu alternatywnego się nie pojawił. Nie zaprzeczysz, że recenzja byłaby wówczas pełniejsza i zyskała kilka dodatkowych punktów.
rh pisze:Ta recenzja moim zdaniem jest bardzo dobra, co trzeba to pokazuje
Nie napisałem że jest zła.

Nie mam po raz kolejny zamiaru rozpoczynać dyskusji, która zaprowadzi nas do nikąd. Temat był już wałkowany jakiś czas temu i nic dobrego z tego nie wynikło.
rh, dziwię się, że np. brak opisu modelu alternatywnego w recenzji nie ma dla ciebie żadnego znaczenia, a z drugiej strony dość często "wytykasz" recenzentom drobne i mało znaczące pomyłki czy braki. Coś tu chyba jest nie tak...

Fistach

#12 Post autor: Fistach »

Dzieki za recenzje.

Sporo funkcji jak na sam model. Dla niektorych male silowniki mechaniczne to ciekawy element - dla mnie bezsensowny gdyz stosunek wielkosci napedu do silownika i jego skoku jest tragiczny - nawet dla duzych silownikow mecanicznych nie jest jakis wypasiony a co dopiero tutaj. Chociaz jak ktos buduje bez PF to na pewno bedzie to dla niego wazny element.

Reszta w sumie nic szczegolnego. Trzeba jednak przyznac ze jak na Technic to dobrze wyglada.

8455 jest fajne z zalozenia - jak rowniez z wygladu! - ale mnie osobiscie nie zachwyca - chociaz pewnie z kompresorem na 3 - 4 pompki dzialaloby calkiem niezle.
Hezar pisze:Zgadza się, jednak - jak zaznaczyłem - szkoda że opis modelu alternatywnego się nie pojawił. Nie zaprzeczysz, że recenzja byłaby wówczas pełniejsza i zyskała kilka dodatkowych punktów.
I tu sie nie zgodze. Skoro model podstawowy jest slaby to - poza doslownie kilkoma przypadkami - model alternatywny bylby jeszcze gorszy.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#13 Post autor: Waler »

Fistach pisze:Chociaz jak ktos buduje bez PF to na pewno bedzie to dla niego wazny element.
Dziś sprawdzałem te siłowniki pod PF. Od silnika medium zrobiłem redukcję Z8 --> Z24 (sprzęgło). Wynik testu był dla mnie lekkim zaskoczeniem - sprzęgło jest za mocne, i gdy siłownik znajduje się w skrajnej pozycji (maksymalnie wysunięty/wysunięty) zamiast ślizgać się sprzęgło, przeskakuje siłownik. Udowadnia to, że nienajlepszym pomysłem jest podpięcie tych siłowników pod PF.

Fistach

#14 Post autor: Fistach »

Waler93 pisze:Dziś sprawdzałem te siłowniki pod PF. Od silnika medium zrobiłem redukcję Z8 --> Z24 (sprzęgło). Wynik testu był dla mnie lekkim zaskoczeniem - sprzęgło jest za mocne, i gdy siłownik znajduje się w skrajnej pozycji (maksymalnie wysunięty/wysunięty) zamiast ślizgać się sprzęgło, przeskakuje siłownik. Udowadnia to, że nienajlepszym pomysłem jest podpięcie tych siłowników pod PF.
no mozna sie bylo spodziewac ze to nie dla PF'ow.

Wolalbym mega silownik o skoku 10 studow do zurawi i innej maszynerii. No ale Lego ma inne priorytety i z naszego afolskiego punktu widzenia wola robic jakies male pierdoly niz cos sensownego - no ale w koncu to zabawka dla dzieci.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#15 Post autor: Filus »

Nie zgodziłbym się. Przecież po to jest zabezpieczenie tego siłownika. To nawet lepiej świadczy o tym, bo można siłownik podpiąć i oszczędzić mimo wszystko dość rzadki element, jakim jest sprzęgło z24. Choć z drugiej strony, jakby ten siłownik obciążyć bardzo porządnie, to przypuszczalnie zetnie plastikowy gwint wewnątrz i siłownik będzie się nadawać do kosza.

Co do recenzji. Bardzo miła dla oka i fajnie się ją czyta. Dzięki wielkie;).

Co do koloru. Mi bardzo odpowiada, że kolorem dominującym jest żółty. Im więcej jest klocków w jednym kolorze, tym większe można konstrukcje tworzyć, dlatego ja jestem zadowolony z takiej, a nie inne filozofii Lego (odnośnie kolorystyki modeli). Ale to takie moje małe zwichrowanie psychiczne;). Ja uznaję czerwony, żółty i czarny (no, może ewentualnie jeszcze szary), jako kolory do budowania. Pozostałe kolory, z limonkowym i niebieskim na czele, nie pasują mi do technica.

ODPOWIEDZ