7978 Anglerfish Attack

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Havoc

7978 Anglerfish Attack

#1 Post autor: Havoc »

7978 Anglerfish Attack

Obrazek


Dane techniczne:
Seria: Atlantis
Rok produkcji: 2011
Liczba klocków: 200
Liczba figurek: 2
Spis części: BL
Cena: s@h - 89.99 PLN, allegro 70-90 PLN

Pudło i zawartość:
Pudło całkiem spore. Jak zwykle trochę większe niż trzeba. Przedstawiono na nim oczywiście cały zestaw czyli kawałek dna, wojownika, nurka ze skuterkiem oraz rybę głębinową. Warto też zwrócić uwagę, że po prawej stronie w tle widać zarys postaci Atlantis Portal Emperora z trójzębem. W zestawie znajdziemy należący do niego hełm. Jest on widoczny również na tylnej ścianie kartonu gdzie pokazano 'funkcję' ryby czyli możliwość otwierania jej paszczy ale o tym później.
Obrazek Obrazek

Na bocznej ściance natomiast pokazano hełm wspomnianego Emperora w skali 1:1.
Obrazek

Wewnątrz znajdziemy:
  • 3 woreczki z częściami:
Obrazek

Z nowości mamy tu:
Obrazek czarny x2
Obrazek biały x2 i tan x1

Po zbudowaniu całości zostaje taki zapasik:
Obrazek
Co ciekawe na BL podano, że w zestawie dostajemy 1 dodatkową parę żółtych płetw, a obie pary płetw lime są w 'składzie podstawowym'. Tak naprawdę 1 para płetw lime jest nadprogramowa ale to tylko taki drobiazg.
  • Naklejki:
Obrazek
Ciekawostką jest, że zielone nalepki są wytłoczone. Chropowatość naklejki imituje fakturę łusek. Bardzo ciekawy efekt.
  • Instrukcję:
Standardowo przedstawiono tu zgubny wpływ na klocki żarłocznego dywanu. Mieszanie kolorów również jest bebe. Trzeba posortować. Ogólnie instrukcja jest czytelna, budowa nie sprawia problemów. Na końcu znajdziemy reklamy tegorocznych zestawów z serii oraz kolejne zdjęcie ukazujące, że ryba 'gryzie' :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Minifigi:
Dostajemy Jeffa Fishera (nazwisko z pewnością przypadkowe) w nowej dla tej serii kolorystyce (kolor lime zastąpiono żółtym) oraz Barracuda Warrior'a. Moim skromnym zdaniem zmiana kolorystki źle wpłynęła na minifigi i pojazdy. Połączenie czerwonego z lime było ciekawsze, a szyby trans neon green nawiązywały w połączeniu z czerwienią do starego dobrego M:Tron. Teraz wyglądają jak...ehh ta netykieta. Ale wracając do minifigów:
Obrazek

Jeff ma tors z obustronnym nadrukiem i dwustronną główkę. Niestety po zdjęciu hełmu żółte ręce przy żółtej głowie wyglądają jakby były gołe...
Nurek wyposażony jest również w aparat.
Obrazek Obrazek

Barracuda Warrior ma WIELKI łeb pokryty śladowymi ilościami alg, wykonany z gumowatego materiału. Kły ma na tyle przerośnięte, że kiedy zamknie paszczę chyba wbija je sobie w oczy...
Otwór gębowy ma nadrukowany na torsie. Ponadto uzbrojony jest w trójząb.
Obrazek Obrazek

Nurek porusza się z pomocą skuterka wyposażonego w mechaniczne ramię i miejsce na harpun:
Obrazek Obrazek

Jest także kawałek dna oceanicznego:
Obrazek Obrazek
Na tej niewielkiej płytce dostajemy przekrzywioną kolumnę, wodorosty oraz złoty kufer z klejnotami i czarno-złotym hełmem Emperora.

Widać tu nowe elementy:
Tile, Modified 1 x 1 with Clip (element znany ale dopiero teraz pojawia się w kolorze dark green)
Brick, Round 2 x 2 with Grille (zupełna nowość, niestety tylko 3 sztuki)


A teraz przechodzimy do najważniejszego elementu zestawu czyli tytułowej ryby:

Anglerfish należy do żabnicokształtnych. Sama nazwa pochodzi od angielskiego słowa Angler (wędkarz) gdyż tak właśnie polują te ryby (na wabik). Są to ryby głębinowe. Występuje wiele gatunków, a niektóre z nich żyją w Rowie Mariańskim, którego głębokość sięga prawie 11 km. Światło słoneczne nie dociera tak głęboko dlatego stworzenia tam żyjące musiały się oczywiście przystosować. Stąd u naszej rybki duże ślepia i 'macka' przypominająca kształtem wędkę na środku łba.
Sama macka jest chyba najbardziej charakterystycznym elementem tej ryby (pomijając za...... szczęki) Oprócz światła przyciągającego ofiary 'wabik' posiada również narząd dotykowy. Przy choćby najmniejszym kontakcie z 'wabikiem' następuje u ryby automatyczny odruch szczękowy. Jedno kłapnięcie i po sprawie :) Natomiast kształt jej uzębienia zapobiega wydostaniu się ofiary z pyska.

Odnośnie światła wabika - zjawisko to nazywane jest bioluminescencją i jest efektem symbiozy z bakteriami. Istnieje teoria, że bakterie te dostają się do wabika przez pory w skórze. Nie wiadomo jak są modyfikowane wewnątrz organizmu ryby ale ich liczba jest powielana do momentu aż ich wspólny 'błysk' da odpowiednio silny efekt świetlny.

Jeśli chodzi o wygląd - nasza zestawowa rybcia to prawdopodobnie coś pomiędzy rodziną ryb Melanocetidae (w wolnym tłumaczeniu czarny potwór morski), a Himantolophidae (maszkarowate - jakże trafna nazwa).

Poniżej kilka fotek 'oryginału' (w tym jedna kreskówkowa):
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

No i w końcu sam model:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jeden ząbek trochę nadpsuty ale skąd wziąć dentystę na takiej głębokości...
Szkoda, że klocek na końcu macki nie jest w kolorze 'glow in the dark'. Efekt na pewno byłby ciekawy.

Wnętrze ryby jest barwne:
Obrazek

Gałki oczne ryby poruszają się w pionie i w poziomie, możemy je dowolnie ustawić. Tylna płetwa, 'wędka' oraz płetwy boczne również są ruchome:
Obrazek Obrazek

Pod pyskiem ryby mamy plate z pinem, który służy do poruszania paszczą:
Obrazek

Powiedz AAAAAA:
Obrazek

My mamy szczęście, sami decydujemy, kiedy ryba ma kłapnąć...

...inni tyle szczęścia nie mają.

Obrazek

Podsumowując:
Zestaw, pomimo, że nie lubię 'podwodnych', bardzo przypadł mi do gustu. Chyba głównie przez tę wypasioną rybkę :) Znajdziemy tu sporo ciekawych elementów, modele też są przyjemne dla oka i bardzo bawialne. Biorąc pod uwagę wielkość i zawartość zestawu cena również nie wydaje się być bardzo wygórowana. Ogólnie Anglerfish Attack mogę śmiało polecić i to nie tylko fanom serii.
Ostatnio zmieniony 2011-11-19, 22:33 przez Havoc, łącznie zmieniany 2 razy.

lordofdragonss

#2 Post autor: lordofdragonss »

Naklejki są szorstkie? Sprawdź czy nie świecą! tak samo było w Power miners.

A co do samego modelu ten Ryb jest jednym z najfajnieszych zbudowanych stworów jaki lego nam dało. No i jeszcze ten złoty ząb!

Ludzik Barakudy jest niesamowity. Kolejny do Atlantyckej zgrai rybotwarzych. Chodź moim zdaniem Krabludź rządzi!
Nie wiem jak wy, ale ja kupuję!

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#3 Post autor: lugomina »

Cudowny zestaw, juz sie na niego slinilam w sklepie :)

Rybsko jest przepiekne i kocham je miloscia wielka! KŁAP!
I jeszcze dostajemy ten swietny helm oraz nieco prawdziwie zlobionej kolumny!
Uwielbiam odjechane figurki rybostworow atlantyckich (tak jak uwielbiam tez mutanty z SP3), Barracuda jest przepiekny! Nie dosc, ze ma pysk jak tytulowe rybsko zabnicoksztaltne, nie dosc, ze jest w subtelnym kolorze sand green, to jeszcze ma nadrukowana paszcze na torsie! Co za niespodzianka dla uradowanej cioteczki!

A teraz niech mi TLG wytlumaczy, dlaczego jest im tak trudno produkowac figurki kobiece, skoro wprowadzaja caly czas calkiem nowe formy klockow, a potwory glebinowe i alieny maja coraz bardziej wypasione i odlotowe rzezby glowy? Przeciez nowy kobiecy minifig to zaledwie jeden nowy nadruk na glowce, ewentualnie jeszcze na torsie... dyskryminacja i gatunkizm, tfu!

Havocu dzieki za ubiegniecie mnie z recenzja, bo teraz nie musze sie stresowac, zeby kupic jak najszybciej, moze nawet przeceny sie doczekam :)

Jedynymi wadami tego cud zestawu oprocz niemania kobiecej figurki to nieco slona cena oraz tak malo nowych klockow kolumnowych. I szkoda, ze kolumna nie ma prawdziwej glowicy jonskiej z woluta, ech pomarzylam sobie..
Ostatnio zmieniony 2011-01-15, 21:06 przez lugomina, łącznie zmieniany 1 raz.
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

Szykowny

#4 Post autor: Szykowny »

Zestaw jest wyjątkowo kuszący:-D Ta ryba ma takie hipnotyzujące spojrzenie:-) Z tego co widzę za płetwy robią jej skrzydła smoka w ciemnozielonym kolorze, miłe! Ludzik Barakuda czy jak mu tam przypomina mi jedną z polskich blogerek...

Darkelmo
Posty: 194
Rejestracja: 2008-08-26, 19:21
Lokalizacja: Warszawa

#5 Post autor: Darkelmo »

Można prosić o kilka przymiarek hełmu na różnych rycerzy:P

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#6 Post autor: lugomina »

I jak pomyslowo zbudowane to Rybsko - te wielkie niebieskie oczy z pol-okraglych kokpitow, te kly, z czego jeden zloty, te pletwy z limonkowych pletw nurka na grzbiecie, ten oplywowy tulow, te smocze skrzydla... najpiekniejszy stwor antagonista jaki widzialam w ciagu paru ostatnich lat!
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#7 Post autor: nori »

Havoc? Havoc, Ty, twardziel, specjalista od ciężkich maszyn, co obcemu spogląda z dumą w oczy (oczy - przytyk dla miłośników filmu), robi recenzję jakiejś rybki?

Dobrze chociaż, że ta rybka to prawdziwy diabeł, i do tego naprawdę udany. Pierwszy zestaw Atlantis na którego naprawdę mam ochotę, nawet mimo zbyt wielkiej jego cukierkowatości. Chociaż, z drugiej strony, jak tak patrzę na zdjęcia, ma to swój urok.

Dzięki za recenzję, czekam na jakiś zestaw Belville w Twoim opracowaniu!
;)
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Havoc

#8 Post autor: Havoc »

nori pisze:Havoc? Havoc, Ty, twardziel, specjalista od ciężkich maszyn, co obcemu spogląda z dumą w oczy (oczy - przytyk dla miłośników filmu), robi recenzję jakiejś rybki?
Ależ ta ryba ma szczęki godne obcego :)
nori pisze:czekam na jakiś zestaw Belville w Twoim opracowaniu!
Niedoczekanie :)

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#9 Post autor: zgrredek »

Ja chciałbym zwrócić uwagę na pewien niepozorny klocek
Obrazek
który występuje tylko w tym zestawie (5 szt) i nawet rozważałem zakup tego zestawu tylko dla tych pięciu klocków.
Ale to było ze dwa miesiące temu, kiedy te klocki były w zaledwie trzech sklepach. Teraz na szczęście już łatwiej go zdobyć.

Havoc

#10 Post autor: Havoc »

zgrredek pisze:Ja chciałbym zwrócić uwagę na pewien niepozorny klocek

który występuje tylko w tym zestawie (5 szt) i nawet rozważałem zakup tego zestawu tylko dla tych pięciu klocków.
Ale to było ze dwa miesiące temu, kiedy te klocki były w zaledwie trzech sklepach. Teraz na szczęście już łatwiej go zdobyć.
Widzę, że coś mi umknęło. Dzięki za uzupełnienie zgrredku. :)

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#11 Post autor: KUKUS »

Recenzja jak zawsze najwyższej jakości.

Postanowiłem zrobić mały komiks, być może komuś się spodoba :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#12 Post autor: zgrredek »

Brawo! Świetny dodatek do recenzji.
Może teraz jakiś komiks z własnym MOCem?

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#13 Post autor: KUKUS »

Dzięki :) Już wcześniej się nad tym zastanawiałem, bo w sumie ten komiks był dobrym ćwiczeniem dla początkującego grafika-amatora. A tematyka też by się znalazła.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#14 Post autor: 3dom »

Rewelacyjny komiks, prosimy o więcej :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#15 Post autor: KUKUS »

Postanowiłem umieścić swoją wersję recenzji.

7978 Anglerfish Attack

Obrazek

DANE TECHNICZNE
Seria: Atlantis II
Rok produkcji: 2011
Liczba klocków: 200
Liczba figurek: 2
Cena: allegro 70-90 PLN, s@h - 89.99 PLN

SPIS CZĘŚCI
PEERON (jeszcze nie ma)
BRICKLINK
BRICKSET

GALERIA

Zaczynają się wakacje - dotyczy to również studentów informatyki. W związku z tym wypadałoby napisać jakąś recenzję - o tak, żeby reszta wolnego się udała. Dodam, iż na ostatniej krakowskiej integracji wybudowaliśmy i testowaliśmy rybcię - i muszę powiedzieć, że chyba wszystkim przypadł do gustu jej śliczny pyszczek :>

Swoją recenzję wzorowałem na recenzji Havoca.


PUDEŁKO
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pudełko wydaje się dość duże, jak na cały zestaw. Szata graficzna jak zwykle przejrzysta i przyjemna dla oka. Z tyłu umieszczono ilustrację przedstawiającą główne funkcje rybki.


ZAWARTOŚĆ
Czyli Instrukcja, naklejki i 3 woreczki z częściami posegregowanymi według rozmiaru i zastosowania. Niektóre elementy - takie jak hełm wojownika - umieszczono w dodatkowym opakowaniu.

Generalnie ze składaniem nie mieliśmy większych problemów - Dronka z radością wyszukiwała drobne części, a Legate zainteresował się paczuszką z większymi partiami.


NAKLEJKI
Obrazek
Naklejek nie jest dużo, ale dodają uroku modelom - szczególnie rybeńce.


INSTRUKCJA
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Instrukcja standardowa. Czytelna, nie było problemów przy składaniu modelu. Z tyłu umieszczono dodatkowe zdjęcia ryby, reklamę nowego Atlantis i spis elementów.


LUDZIKI
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
W skład zestawu wchodzą 2 minifigi: naukowiec Fish (jak na ironię Fish będzie walczyć z rybą) oraz rybokształtny mieszkaniec głębin.

Jeśli mam być szczery, to uważam, iż strój nurków z poprzedniej serii był lepszy - teraz wygląda to tak, jakby byli napakowani i mieli gołe ramiona. Mogliby wybrać inny przewodni kolor, nie wiem, może pomarańcz? Wszystko by było dobre poza żółtym. Kolorystyka kombinezonu - jasny szary - też średnio mi się podoba, lepszy był ten ciemniejszy. Zaletą minifiga jest natomiast ciekawy nadruk na torsie i nóżkach, jak również ładna główka wyrażająca różne emocje.

Przeciwnikiem naszego biologa jest wojownik baracuda. Przy budowie tego dziwoląga byłem w lekkim szoku, kiedy odkryłem, gdzie designerzy umieścili otwór gębowy stworka. Posiada strasznie dużą głowę, a usta jeszcze większe. Kły zdają się wchodzić bestii do nosa. Niemniej całkiem przyjemna rybcia, nie powiem.


MODEL 1 - SKUTER
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
W nowej serii Atlantis aż roi się od małych pojazdów - 7978 nie jest pod tym względem wyjątkiem. Skuter jest trochę kwadratowy, ale w gruncie rzeczy ujdzie w tłumie - na pewno znacznie lepszy od krewetki z 8079. Po jednej stronie posiada zmechanizowaną rękę, a po 2-ej harpun.


MODEL 2 - SKARB
Obrazek Obrazek
Model mały, ale konkretny. Szczególną uwagę zwraca jońska kolumna, ze żłobieniami na round brickach. W skrzyni znajdują się drogocenne skarby - rubiny oraz hełm imperatora.


MODEL 3 - RYBCIA
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Głównym atutem tego zestawu jest właśnie nasza ryba głębinowa. O ile w innych zestawach z serii Atlantis można by dyskutować nad wyglądem potworów, o tyle uważam, że ten udał im się najbardziej. Mobilna paszcza (naciśnięcie odpowiedniego pina powoduje otworzenie paszczy), ruchome płetwy boczne i ogon - kręcący się niczym śruba łodzi podwodnej, ruchome oczka (wykonane z pięknych, granatowych półkul, które na pewno znajdą u mnie nie jedno zastosowanie; swoją drogą - czy te oczy mogą kłamać :)? ), ładne naklejki - to wszystko przemawia na korzyść potwora.

Nie wiem jak Wy, ale wydaje mi się, iż sporo "kosmicznych" istot żyje właśnie w głębinach morskich :> Ot, taka miła namiastka przybyszów z kosmosu ...

Tego typu ryby żyją na bardzo głębokich wodach, gdzie światło słoneczne już nie dociera. Ich szczęki przystosowane są do chwytania ofiar.

A tak swoją drogą - czyżby kły wchodziły rybie (podobnie jak wojownikowi baracudy) do nosa :> ?


CAŁOŚĆ
Obrazek Obrazek
Ryba głębinowa wygląda na zadowoloną :>


POZOSTAŁE ELEMENTY:
2 pary dodatkowych płetw były miłym zaskoczeniem - nurek z Shadow Snapper wreszcie je otrzyma :D !


CIEKAWE ELEMENTY:
są to m.in. hełm imperatora, round bricki 2 x 2 ze żłobieniami, czy chociażby:
Obrazek


PODSUMOWANIE
O ile nad wyglądem zestawów z Atlantis można toczyć wielogodzinne debaty, o tyle 7978 zasługuje na miano jednego z lepszych zestawów tej serii. Rewelacyjna ryba głębinowa, diamenty, hełm imperatora, ciekawe, treściwe elementy - łączniki, skosy, tilesy... dopracowany wojownik baracuda, ładne akcesoria - to wszystko przemawia za zakupem powyższego zestawu. Zasadniczą wadą jest jednak kolorystyka nurka - żółty jest niedobrym kolorem... chociaż z 2 strony rączki można by w każdej chwili wyjąć, i wykorzystać do jakiegoś siłacza albo plażowicza...


OCENA
  • ZA:
    + ryba
    + sporo treściwych elementów (wszelkiej maści łączniki)
    + hełm imperatora
    + morski potworek
    + akcesoria
  • PRZECIW:
    - żółta kolorystyka Fisha
    - pojazd mógłby być większy
    - brak modeli alternatywnych
Ostatnio zmieniony 2011-07-07, 13:36 przez KUKUS, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ