[WIP] DEMAG H455

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

[WIP] DEMAG H455

#1 Post autor: Emilus »

Dzień dobry.

Znowu w życiu mi nie wyszło chciało by się powiedzieć. No cóż, miał Sariel swoją koparkę czerpakową, mam i ja swojego demaga.
Nie, nie jest to MOC ani WIP a raczej pożegnanie z demagiem. Miała być prasa, wywiady ech... :)
Dziękuję też za wyrozumiałość Sarielowi, Żbikowi, Genowi, Cieślu, TT (chyba wymieniłem wszystkich, jak co to pisać).

Cóż, pozwoliłem sobie wrzucić opis tego co powstało, bo uważam że warto a poza tym ma parę ciekawostek i może komuś przyda się coś z rozwiązań.
A więc, to miał być DEMAG H455 w skali dla technicfigów:
Obrazek

Oryginał:
Obrazek

Model nie miał być stricte odwzorowaniem a silnym nawiązaniem.

Plany były wielkie, zmieniały się wielokrotnie - od 26 mediumów do 12 XL. Skończyło się na 9 XLach + 6 mediumów.
Krótki opis:

-Podwozie:
Wiedząc jakie będą rozmiary tej maszyny, od razu na pierwszym miejscu projektowałem obrotnicę. Postanowiłem wykorzystać te magiczne i piękne koła od droida, które to wykorzystywał w prezentacjach mocy Sariel a i Dmac o nich kiedyś pisał.
Ale ja wbudowałem je w koparkę. Koła są dwa i pracują jak łożysko oporowe a rolę rolek/wałków/kulek, pełnią piłeczki lego - 41sztuk (wersja piłkarska, może być też koszykarska). Działa to pięknie a wewnątrz rdzenia takiej obrotnicy znajduje się napędzana przez XLa zwykła obrotnica
legowa. Całą wieżą obraca wspomniany 1 XL przez przekładnię 6:1 i dwiema z8 na wieniec legowej obrotnicy. Jako ciekawostka - takie łożysko oporowe przeniesie masę lekko licząc ~20kg.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Te koła są jakieś pechowe. Dziękuję Sarielowi za pomoc w ich zdobyciu ale stwierdzam, że jemu też nie wyszedł model, w którym je umieścił. Przypadek?? Nie sądzę.... :)
Dmac pisze:Jedna uwaga co do wyglądu: tak duże gąsienice wymagają wielkich kół napędowych, coby nie było tego nagłego spadku na końcach. Jest to do zrobienia, a przy okazji pozwala uniknąć stosowania żółtych kół od buldożera.
O tym też pamiętałem, dlatego podwozie niezależne elektrycznie od wieży (wieża może się kręcić nieskończoną ilość razy wzgl. podwozia, nie ukręci kabli bo ich tam nie ma) jest oparte na skrajnych dużych kołach, wykonanych z rozmontowanych obrotnic.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Napęd na standardowe gąsienice przenoszony jest za pomocą 4 trójników pneumatycznych w każdym kole. Silniki napędowe (2 x XL) wraz ze zwolnicami (z24 na z8 i z8 na z48 rozmontowanej obrotnicy) są umieszczone w miejscu oryginalnych i aby nie odcinały się tak bardzo swoją barwą od podwozia, zostały otoczone łańcuchami, gąsienicami i z36:


ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Obrazek

-Wieża:
Docelowo do napędu całego ramienia są 4 XLe i 4 siłowniki liniowe (przełożenie 1:1), umieszczone swoimi dupeczkami w wieży i ramieniu. Dlatego tak umieszczone, że gdyby tyłkami się stykały, wtedy punkt ich napędu przemieszczałby się względem ramienia wraz z jego ruchem stąd albo trzeba by dać silniki napędowe razem z nimi albo wcale.
No a jak bym zawiesił 4 XLe to jak by to wyglądało? Jak g.... w lesie jak to powiedział kiedyś Stanisław Anioł. A tak, 2 XLe są w wieży a kolejne 2 wewnątrz pierwszej sekcji ramienia:

ObrazekObrazek

Druga sekcja jest napędzana 2 x XL i też 4 siłownikami liniowymi (przełożenie z12 do z20), z tym że pierwszą parę napędza XL będący wewnątrz 1 sekcji a drugą parę ten w drugiej sekcji. Łyżkę napędzają 2 siłowniki liniowe napędzane 2 mediumami wiszącymi między nimi.

ObrazekObrazek

Otwieranie łyżki realizują 2 siłowniki liniowe małe, napędzane 1:1 jednym mediumem.

ObrazekObrazek
Obrazek

A teraz Ci, którzy wytrwali opis, dowiedzą się czemu nie skończę tej koparki.
Otóż okazało się to co normalny by zauważył od razu :) Ramię zwyczajnie jest za ciężkie i podczas podnoszenia całości, 4 XLe dają radę swobodnie ale zaczynają przepuszczać sprzęgła wewnętrzne w 4 pierwszych siłownikach liniowych. Chcąc zrobić do ramienia tylko wielkie dwa siłowniki własnej produkcji, nie zmieszczę się w średnicy akceptowalnej dla tej skali.
Aby to wyglądało, muszą mieć średnicę ~max. 5 studów a najlepiej być przy tym obudowane liftarmami. Praktycznie nierealne :) Poza tym nie mam już siły do tej koparki, coś mi się robi jak pomyślę, że miałbym od nowa coś przy niej grzebać. Przepraszam Żbiku... :/

GALERIA BS po cenzorce

Dziękuję za uwagę.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2011-02-02, 21:30 przez Emilus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#2 Post autor: Jerac »

Szkoda że nie wyszło, ale fajnie że pokazałeś. Lubię jak ludzie tak robią - w końcu przyjemniej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich :)

Zakładam że nielegowe rozwiązania nie wchodzą w grę?

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#3 Post autor: Cieślu »

Cóż. Zapowiadało się naprawdę byczo. Wielka szkoda, że się nie udało. Po prostu Twoja wyobraźnia i ambicja wykracza znacznie poza wytrzymałość tworzywa. Nasuwa mi się jeszcze jedna myśl, chociaż to raczej nie wypali. Może spróbować pneumatyki tam gdzie LA nie dają rady? Jakiś mocny kompresor i kilka siłowników może by to ruszyło. Można też spróbować odchudzenia ramienia, ale wtedy ucierpiałbym wygląd.


Bardzo ciekawy patent z tym łożyskiem. Jak ono jest dokładnie zamocowane w ramie? Bo chyba nie leży sobie po prostu na podwoziu?
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
Aurimax
VIP
Posty: 255
Rejestracja: 2005-02-14, 21:12
Lokalizacja: Nowy Sącz
brickshelf: Aurimax
Kontakt:

 

#4 Post autor: Aurimax »

Naprawdę szkoda, mógłby być ciekawy model.

Dużo ciekawostek i ogólnie duży MOC.
Mam w planach wykorzystanie kół od droida w dźwigu, ale przerażasz mnie stwierdzeniem że są pechowe :/

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Kurczę Emil, Ty po prostu tak budujesz że Lego nie nadąża ze swoją technologią :) Powodzenia przy następnym potworze, bo na pewno już jakiegoś szykujesz.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#6 Post autor: Żbik »

Kurczę, no szkoda. Bardzo kibicowałem temu nietrafionemu pomysłowi ;) Może jednak odejść od i tak małej urody maszyny i podwoić ilość śrub w pierwszej sekcji ramienia? Potroić, "poczwórzyć"? :) Myślę, że fasoli by się nie pokopało z taką łychą (pewnie kilogram by pomieściła) ale przynajmniej ruchy by zachowała.

Albo zmodyfikować patent tego koleżki: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=216207 - jego siłowniki nie są jakichś monstrualnych rozmiarów.

Co do zastąpienia śrub pneumatyką, to wieszczę, że nie odniosłoby to pożądanego skutku. W moim Terexie na w pełni wyprostowanym ramieniu nie da się podnieść łyżki pełnej fasoli (może gdyby dać wydajniejszy kompresor), a on jest malusi przy tym klamocie.

W tej skali pozostaje chyba budowa linowych pokrak, bo linki dadzą radę podnieść taką masę. To co, Emilu, może P&H 5700XPA:

Obrazek

?

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#7 Post autor: Emilus »

Jerac pisze:Szkoda że nie wyszło, ale fajnie że pokazałeś. Lubię jak ludzie tak robią - w końcu przyjemniej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich :)
Czyżby to znaczyło Jerac, że planujesz ciapka na pfach i do klasy open na GPM? :P
Jerac pisze:Zakładam że nielegowe rozwiązania nie wchodzą w grę?
Co Ty, Żbik by mnie znokautował :)
Cieślu pisze:Nasuwa mi się jeszcze jedna myśl, chociaż to raczej nie wypali. Może spróbować pneumatyki tam gdzie LA nie dają rady? Jakiś mocny kompresor i kilka siłowników może by to ruszyło.
Pneumatyka jest za słaba.
Cieślu pisze:Bardzo ciekawy patent z tym łożyskiem. Jak ono jest dokładnie zamocowane w ramie? Bo chyba nie leży sobie po prostu na podwoziu?
Koła od droida są mocowane na 4 liftarmach długości 3, rozmieszczonych co 90 stopni, tak że wpasowują się w rowek na obwodzie koła.
Aurimax pisze:Mam w planach wykorzystanie kół od droida w dźwigu, ale przerażasz mnie stwierdzeniem że są pechowe :/
Buduj i się nie bój, w końcu jesteś dużym facetem :)
Sariel pisze:Kurczę Emil, Ty po prostu tak budujesz że Lego nie nadąża ze swoją technologią :) Powodzenia przy następnym potworze, bo na pewno już jakiegoś szykujesz.
Dzięki Pablo, skąd wiedziałeś? :P
Żbik pisze:Może jednak odejść od i tak małej urody maszyny i podwoić ilość śrub w pierwszej sekcji ramienia? Potroić, "poczwórzyć"? :) Myślę, że fasoli by się nie pokopało z taką łychą (pewnie kilogram by pomieściła) ale przynajmniej ruchy by zachowała.
Analizowałem taką opcję, ale wtedy koparka traci wszelkie cechy podobieństwa do oryginału. To już lepiej całe ramię zawiesić na linkach.
Żbik pisze:W tej skali pozostaje chyba budowa linowych pokrak, bo linki dadzą radę podnieść taką masę. To co, Emilu, może P&H 5700XPA:?
Może. Może krocząca? A może coś jeszcze bardziej szalonego? Coś czego jeszcze nikt nie budował? Tak, właśnie to ............:>

Awatar użytkownika
Chrupek
Posty: 834
Rejestracja: 2010-04-13, 09:57
Lokalizacja: Wawa

#8 Post autor: Chrupek »

Nie masz co marudzić Emil. Parę rozwiązań z podwozia jest fajnych (chociażby obudowy silników) i pewnie wykorzystasz je przy najbliższej okazji. Wymyśliłeś, zbudowałeś i nie działa, trudno, przynajmniej masz czyste sumienie:) I wreszcie siądziesz do trialówki...
Sezon w pełni!

Jessie

#9 Post autor: Jessie »

A może zamontowanie jakiejś małej przeciwwagi pomogłoby w rozwiązaniu problemu? Pojemnik z bateriami lub ewentualnie inny element metalowy?

Mistakes
Posty: 529
Rejestracja: 2009-12-20, 18:00
Lokalizacja: Warszawa!
brickshelf: Ayumi

 

#10 Post autor: Mistakes »

Nie wiem jakie siłowniki posiadasz, ale te nowe (z oznaczeniem powyżej 36X0) wytrzymują więcej. Tutaj filmy z testów.
Mówi się trudno. Powodzenia przy następnej maszynie.
Edyta:
Może takie siłowniki?
Zdjęcia słabe :|
Ostatnio zmieniony 2011-02-03, 11:59 przez Mistakes, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#11 Post autor: Żbik »

Emilus pisze:Jerac napisał/a:
Zakładam że nielegowe rozwiązania nie wchodzą w grę?


Co Ty, Żbik by mnie znokautował :)
No to najpierw musiałbym sam siebie znokautować za nielegowe silniki i cięty kabel w ładowarce.

Zbuduj coś bawialnego, bez fajerwerków technicznych.

=====

No chyba, że customowe siłowniki pneumatyczne. Był na forum omawiany gigantyczny Terex RH340 pewnego Holendra, który takie coś zrobił - wyszło to całkiem fajnie. Nie widzę teraz jego galerii na BS, a zdjęć które mi przysłał prywatnie nie chciałbym publikować.
Ostatnio zmieniony 2011-02-03, 15:39 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#12 Post autor: Emilus »

Żbik pisze:No chyba, że customowe siłowniki pneumatyczne.
Ale że co? Że nie legowe?
Jessie pisze:A może zamontowanie jakiejś małej przeciwwagi pomogłoby w rozwiązaniu problemu? Pojemnik z bateriami lub ewentualnie inny element metalowy?
Ale to nie chodzi o przeważanie ramienia tylko o jego masę, którą trzeba podnieść. Ewentualna przeciwwaga ma sens przy ramieniu podpartym w którymś miejscu na długości a nie zaczepionym na jednym z jego początków.
Maistakes pisze:Nie wiem jakie siłowniki posiadasz, ale te nowe (z oznaczeniem powyżej 36X0) wytrzymują więcej. Tutaj filmy z testów.
Mówi się trudno. Powodzenia przy następnej maszynie.
Edyta:
Może takie siłowniki?
Więcej to jest wg pomiarów z tego filmiku jakieś 25% czyli przy 4 nowych to tak jak 5 starych. A tu się rozchodzi, że 8 to może być mało...

Te siłowniki z racków to nędza, bo w tej skali nijak się ich nie zrobi - mówię w tej skali.
Maistakes pisze:Zdjęcia słabe :|
Tylko, że tych zdjęć w prezentacji gotowego modelu miało nie być. Wrzucone jako ciekawostka. Widać wszystko bo tego wszystkiego jest w sumie niewiele...
Ostatnio zmieniony 2011-02-03, 16:18 przez Emilus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#13 Post autor: Żbik »

No tak.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#14 Post autor: Emilus »

żbik pisze:No chyba, że customowe siłowniki pneumatyczne.
Żbik pisze:Toż to jakiś masakrator klockowy (...) Obrotnica z "bączka" po płytach CD :) Jak dla mnie słabizna.
Aha... :)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#15 Post autor: Żbik »

Emilus pisze:
żbik pisze:No chyba, że customowe siłowniki pneumatyczne.
Żbik pisze:Toż to jakiś masakrator klockowy (...) Obrotnica z "bączka" po płytach CD :) Jak dla mnie słabizna.
Aha... :)
No tu już wykraczamy poza możliwości legalnego budowania. Przy obrotnicy z bąka po CD - nie.

ODPOWIEDZ