Pytanko o siłowniki pneumatyczne

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#16 Post autor: Bricksley »

Żbik pisze:Karol napisał/a:
na początku miałem kompresor z airtankiem, ale wszystko zbyt wolno i mniej efektywnie działało niż jak wywaliłem airtank.

"A mówili mi przyjaciele
Nie mieszaj ogórków z dżemem
Musztardy z kisielem
I śliwek z likierem..." ;)
Sorki, chciałem pomóc :) W tej chwili mój mózg już nie najlepiej pracuje :/
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#17 Post autor: Żbik »

Karol pisze:Sorki, chciałem pomóc :) W tej chwili mój mózg już nie najlepiej pracuje :/
To był żart. Już milknę.

Awatar użytkownika
Fiołkowa Furia
Posty: 63
Rejestracja: 2007-12-12, 22:03
Lokalizacja: Wrocław/Wieluń
brickshelf: Fiolkowa-Furia

 

#18 Post autor: Fiołkowa Furia »

Kompresor V4 (idealny byłby układ R4 z wykorbieniami co 90st albo +4) na wolnym wyjściu RC 4 siłowniki pompuje w 8s, do ciśnienia, które zesmykuje wężyki (pewnie coś koło 3atm). To w kwestii wydajności. A duża pompka zaczyna przepuszczać przy niższym ciśnieniu. Przynajmniej moje wszystkie tak mają.
<szarikm> trzy odcinki XXX - starczy na dzis

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#19 Post autor: Emilus »

Fiołkowa Furia pisze:Kompresor V4 (idealny byłby układ R4 z wykorbieniami co 90st albo +4) na wolnym wyjściu RC 4 siłowniki pompuje w 8s, do ciśnienia, które zesmykuje wężyki (pewnie coś koło 3atm). To w kwestii wydajności. A duża pompka zaczyna przepuszczać przy niższym ciśnieniu. Przynajmniej moje wszystkie tak mają.
Emilus w opisie Ginafa 8x8x8 pisze:Za zmianę biegów odpowiada instalacja pneumatyczna, w skład której wchodzą 3 airtanki, 2 elektrozawory (napędzane 2 silnikami PF medium) oraz manometr. Przed rajdem układ napędowy nabity ciśnieniem 4 atmosfer
Wężyki nowe, z zestawów z ~2008-2010 są z materiału przypominającego uszczelki silikonowe i nie zeskakują z króćców siłowników/pompek/zaworów nawet przy ciśnieniu większym od 4 atmosfer.
Pompki ręczne nabijały mi ciśnienie w ginafie 8x8x8, przy którym powietrze uciekało wewnątrz zaworów, czyli prawie 4,5 atmosfery i pompki mogły sprężać dalej, z tym że pracowało ich 6 naraz, więc korzystniej niż jedna.
Oczywiście wartość ciśnienia tu przytaczanego, była mierzona 4 róznymi manometrami LEGO.

Obrazek

Ciekawe co na to inni eksperci.
Ostatnio zmieniony 2011-02-11, 07:23 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#20 Post autor: Żbik »

Drodzy eksperci, kwestia ciśnienia jest tu chyba wtórna :) Autorowi wątku chodziło o możliwość zastosowania pneumatyki w ogóle i myślę, że odpowiedź już dostał.

ODPOWIEDZ