[MOC] CLAAS Arion 430

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] CLAAS Arion 430

#1 Post autor: eric trax »

Witajcie. Przyszła pora na napisanie mojego dziewiczego tematu na forum a więc do dzieła! :)

Obrazek

Nosząc się chęcią rejestracji na forum myślałem nad zbudowaniem modelu którym mógłbym się dość godnie przedstawić no i padło na to co wychodzi mi najlepiej - ciągnik rolniczy. Kolejny wybór nie był już tak udany bo model mimo tego że wzorowany jest na CLAAS Arion 430 to 90% z was skojarzy z 8284. Dość smęcenia czas przejść do konkretów.

Całość konstrukcji opiera się na solidnej ramie biegnącej od przedniego TUZ do tylnego dyfra. Tak, tak tylko tylnego. Na etapie budowy przypomniało mi się że nie mam już nowych dyfrów a w skali 1:17 nie sposób było zmieścić stary typ na szerokość. Przednie zwrotnica wraz z wałkami po prostu ładnie wyglądają. Niestety z racji tego że postawiłem na masywną i sztywną ramę odpuściłem przednią kolebkę. Cóż każdy kij ma dwa końce :)

Trzypunktowe układy zawieszenia z założenia miały być sterowane z dachu. Udało się to zrealizować powiedzmy w 90%, przełożenia mogły by być szybsze. Przedni TUZ 'wypychany' jest w górę za pomocą jednego małego siłownika śrubowego znajdującego się na spodzie ciągnika. Tylny TUZ podnoszony jest poprzez dwa małe siłowniki. Udźwig jak na tą skalę jest wystarczający choć mam obawy co do podniesienia modelu agregatu z siewnikiem na hydro-paku. No cóż nie ma co się martwić na zapas.

Wały odbioru mocy. Tylny załączany jest dźwignią z kabiny. Przedni podłączony do napędu na stałe. Starałem się zniwelować ilość zębatek tak, żeby nie powstawały niepotrzebne luzy.

A teraz zdjęcia. Pokazują model z zewnątrz, spód MOCa sfotografuje i dodam jutro :)




Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Liczę na konstruktywną krytykę :)
Ostatnio zmieniony 2011-03-01, 00:03 przez eric trax, łącznie zmieniany 5 razy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

A na film można liczyć? Bardzo podoba mi się MOC, prezentacja, oraz użycie małych siłowników śrubowych, na które niektórzy zdążyli już pokręcić nosem ;)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

Wygląda jak... ciągnik. Jednak do modelu na którym się wzorowałeś mu daleko:

Obrazek
Pomogłoby dodanie większej ilości limonki na przód, zamiana reflektorów na okrągłe i wpasowanie ich w maskę.
Dodanie czerwonych dekli na koła sprawiłoby, że nawet nie trzeba by się przyglądać detalom by powiedzieć że to jakiś Claas.
Te zębatki w kolorze Tan na dachu strasznie rzucają się w oczy, może by je zamienić na małe z12 czarne?

No ale na początek nie jest źle.



Swoją drogą, dlaczego 90% (jak nie więcej) traktorów robionych w dużej skali bazuje na liftach i giętkich osiach?
Ostatnio zmieniony 2011-03-01, 21:46 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#4 Post autor: eric trax »

Sariel pisze:A na film można liczyć? Bardzo podoba mi się MOC, prezentacja, oraz użycie małych siłowników śrubowych, na które niektórzy zdążyli już pokręcić nosem ;)
Szczerze powiem, że nie jestem zwolenników filmów, zresztą nie wiem czy jest co uwidaczniać na filmie skoro model nie ma PFów :)

Co do małych siłowników. Kupiłem ostatnio 8069 właśnie z myślą o wykorzystaniu tych maluchów w moim MOCu. Nie czytałem o nich opinii ale dla mnie są bardzo sprytną konstrukcją, która ułatwia życie.

M_longer pisze:Wygląda jak... ciągnik. Jednak do modelu na którym się wzorowałeś mu daleko. Pomogłoby dodanie większej ilości limonki na przód, zamiana reflektorów na okrągłe i wpasowanie je w maskę.
Dodanie czerwonych dekli na koła sprawiłoby, że nawet nie trzeba by się przyglądać detalom by powiedzieć że to jakiś Claas.
Te zębatki w kolorze Tan na dachu strasznie rzucają się w oczy, może by je zamienić na małe z12 czarne?
Na wyrost wyskoczyłem z tą nazwą tematu. W ogólnym zamyśle miał to być model wzorowany na CLAASie ale 'com napisał napisałem' :) Na swoje usprawiedliwienie dodam, że używałem jedynie klocków, które mam w organizerach, nie robiłem żadnych specjalnych zakupów pojedynczych części na okazję budowy tego modelu. Co do górnych zębatek słuszna uwaga, idę zmienić :)
M_longer pisze: Swoją drogą, dlaczego 90% (jak nie więcej) traktorów robionych w dużej skali bazuje na liftach i giętkich osiach?
Być może dlatego, że używając tych elementów najłatwiej wymodelować sylwetkę?
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#5 Post autor: Filus »

eric trax pisze: nie robiłem żadnych specjalnych zakupów pojedynczych części na okazję budowy
Sam podobnie podchodzę do tematu, raczej nie będę kupować czegoś pod JEDEN MOC. Choć czasem się to mści, w obecnym moim potworku narzuciłem sobie ramy, w których się mam poruszać i zaczyna mnie to trochę frustrować, ale walczę;).

Co do MOCa. Udany debiut. Co prawda takie trochę to malutkie, ale całkiem sympatyczne. Jakbym miał się czepiać. Wzorując się na tym traktorze, nawet luźno zabrakło elementu, którego brak bardzo się tutaj rzuca w oczy - błotników nad przednimi kołami. No i faktycznie, jeżeli porwałeś się na ten obrzydliwy kolor, jakim IMO jest limonka, trzeba było trochę bardziej "zakolorować" dziób. Przypuszczam, że masz plate'y w tym kolorze. Wywal z przodu tego środkowego L3 lifta czarnego i wrzuć to:
Obrazek
Następnie centrycznie wrzuć jakiegoś plate'a na ten element (jeden taki widzę, że na przodzie już masz) tak na poziomo, jak i po skosie. Oczywiście to jest porada zakładająca, że masz jeszcze jakieś klocki w kolorze lime...
Ostatnio zmieniony 2011-03-01, 00:20 przez Filus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#6 Post autor: eric trax »

W weekend będę miał troszkę więcej czasu usiądę i może coś wykminię z tą maską, fakt światła i przód można by poprawić. Nie chce się usprawiedliwiać ale ciężko mi się jakoś wstrzelić w te liftarmy. Jakoś do technic brików byłem i jestem przyzwyczajony.


Zbudowałbym coś do niego mam kilka koncepcji ale nie wiem czy jest sens zagłębiać się nad tematem jeśli nie wyszedł jak trzeba.
Ostatnio zmieniony 2011-03-04, 00:33 przez eric trax, łącznie zmieniany 2 razy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#7 Post autor: Żbik »

eric trax pisze:Zbudowałbym coś do niego mam kilka koncepcji ale nie wiem czy jest sens zagłębiać się nad tematem jeśli nie wyszedł jak trzeba.
No jest - zawsze można wykorzystać ewentualne zdobycze budowlane do kolejnej wersji ciągnika. Warto byłoby go zmotoryzować, bo Techic "na łapę" w dobie PF nie cieszy jakoś...

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

Żbik pisze:Warto byłoby go zmotoryzować, bo Techic "na łapę" w dobie PF nie cieszy jakoś...
No ponoć tak tylko na samą myśl o kupnie silników włosy mi się jeżą... Fuuuu! Trochę to świętokradztwo...


Nie mniej po głowie chodzi mi już kilka pomysłów jak wcisnąć tam PFy. Nie będzie to monstrum jak Sariela czy M_longera ale myślę że coś da się z tym zrobić.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ