[MOC] Czołg Renault FT-17

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

[MOC] Czołg Renault FT-17

#1 Post autor: zgrredek »

Kiedy we wrześniu ubiegłego roku powstała idea zbudowania bitwy pancernej, to jedną z opcji branych pod uwagę (choć krótko, chyba jeden dzień) była Kampania Wrześniowa. Przejrzałem sobie wtedy książkę o polskich pojazdach z tego okresu. Moją uwagę zwrócił czołg Renault FT-17. Zainteresowały mnie w nim gąsienice, inne niż w innych czołgach. Zacząłem zastanawiać się jak można by je zrobić. I okazało się, że jest taka gumowa gąsienica, na którą można łatwo nałożyć kafle 1x2. A jak zrobioną w ten sposób gąsienicę przymierzyłem do obrazka w skali 1:35 to okazało się, że pasuje IDEALNIE. W tym momencie nie było już odwrotu i musiałem go zbudować. Trwało to długo, bo albo nie miałem czasu, albo potrzebnych klocków, albo pomysłu. W końcu czołg powstał. Niestety okazało się to dość trudne i nie wszystko udało mi się zrobić tak jak chciałem. Największą bolączką jest wieża, która powinna być okrągła i zwężać się do góry. Również gąsienice powinny być węższe o pół studa, a przód nie powinien wystawać przed gąsienice.
Co do kolorystyki, to na różnych rysunkach czy zdjęciach jest z tym różnie. Być może zamiast tan lepszy byłby dk tan, choć widziałem też prawie żółte. Koloru oliwkowego nie ma w klockach. Myślę, że dk green nie wygląda tu źle.
Niestety nic się w tym czołgu nie otwiera. Czasem coś z niego wypada.

Obrazek

Dla porównania oryginał:

Obrazek

Galeria Brickshelf

Miniaturki póki galeria jest tajna:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria Flickr
Ostatnio zmieniony 2011-03-06, 12:37 przez zgrredek, łącznie zmieniany 1 raz.

Miszel
Posty: 253
Rejestracja: 2010-03-09, 15:34
Lokalizacja: Bielsk Podlaski / Białystok

#2 Post autor: Miszel »

Czołg jest fajny, ale osobiście najbardziej podoba mi się bruk!! To chyba najlepsze i najbardziej czytelne rozwiązanie jakie widziałem - bo ostatnimi czasy często na różnych miniaturkach jest przekombinowany i wygląda jak gruzowisko. A tu robi świetne wrażenie.
Pirates, Castle i figurki Star Wars, to jest to co tygrysy lubią najbardziej :)

Mrutek

#3 Post autor: Mrutek »

Fajny bruk ;)
Fajne gąsienice - która to?
Ogólnie ok, chociaż kamuflaż raczej psuje efekt niż poprawia. Niestety.
Kadłub powinien być raczej na 5 kropek, a górną część wieży można by zrobić węższą.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#4 Post autor: zgrredek »

Mrutek pisze:Fajne gąsienice - która to?
Obrazek
Mrutek pisze:Kadłub powinien być raczej na 5 kropek
Miało być w skali 1:35, czyli nawet te cztery kropki to jest o pół kropki za szeroko. Choć proporcjonalnie do szerokości gąsienic, które są o pół kropki za szerokie, no to faktycznie kadłub mógłby być szerszy, ale to pociągnęłoby za sobą zmianę skali i gąsienice okazałyby się za krótkie.
Mrutek pisze:kamuflaż raczej psuje efekt niż poprawia
Nie wyobrażam go sobie w kolorze np szarym. A w żadnym kolorze, który tu występuje nie ma wszystkich potrzebnych klocków.
Ostatnio zmieniony 2011-03-06, 15:52 przez zgrredek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#5 Post autor: PatrykZ »

Mnie się podoba choć znawcą nie jestem. Gąsienice to niebywałe nowatorstwo, koncepcja idealna. Bryła czołgu też nie jest łatwa, z czego moim zdaniem dobrze wybrnąłeś. Diorama z brukiem i ludnością cywilną obrazuje dramat exodusu polskiej ludności w czasie pierwszych dni II W. Ś.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2781
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#6 Post autor: Ciamek »

A mi się z kolei wydaje, że wieża powinna być z 1 stud do tyłu.

Ale przy tak małym obiekcie to są szczegóły.
Bardzo zgrabny czołdżek.
Zdrufko, Ciamek

kris kelvin

#7 Post autor: kris kelvin »

Czołg jest naprawdę znakomity, ale...
Nigdy się nie przekonam do kamuflażu z klocków w takiej skali.
Moim subiektywnym zdaniem wygląda to po prostu kiepsko.
Rozumiem oczywiście chęci.
Aha pomysł na gąsienice zaiste genialny :)
Ostatnio zmieniony 2011-03-06, 16:14 przez kris kelvin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2462
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

kris kelvin pisze: Nigdy się nie przekonam do kamuflażu z klocków w takiej skali.
Moim subiektywnym zdaniem wygląda to po prostu kiepsko.
Tu się zgodzę, mimo iż czołg genialnie zrobiony, to efekt psuje pstrokaty kolor. Bruk na duży +
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Mrutek

#9 Post autor: Mrutek »

zgrredek pisze:faktycznie kadłub mógłby być szerszy, ale to pociągnęłoby za sobą zmianę skali i gąsienice okazałyby się za krótkie.
Mrutek pisze:kamuflaż raczej psuje efekt niż poprawia
Nie wyobrażam go sobie w kolorze np szarym.
Ktoś to jednak zrobił :) Ale nic na siłę.
Wieżę może spróbuj poprawić - dół i górę można połączyć pinem poprzez technicbricki 1x1 i 1x2. Ona wystaje poza kadłub. Właz powinien być z dish 3x3.
Proporcjami się nie przejmuj - praktycznie niemożliwe jest by je zawsze zachować. Lepiej aby był jak najbardziej podobny niż proporcjonalny.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#10 Post autor: zgrredek »

Miszel pisze:najbardziej podoba mi się bruk!!
Mrutek pisze:Fajny bruk ;)
eric trax pisze:Bruk na duży +
Chyba dałem zły tytuł. Powinien brzmieć "Bruk z kostki granitowej".
Mrutek pisze:
zgrredek pisze:faktycznie kadłub mógłby być szerszy, ale to pociągnęłoby za sobą zmianę skali i gąsienice okazałyby się za krótkie.
Mrutek pisze:kamuflaż raczej psuje efekt niż poprawia
Nie wyobrażam go sobie w kolorze np szarym.
Ktoś to jednak zrobił :)
Wyraziłem się ciut nieprecyzyjnie. Widziałem zdjęcia tego czołgu w takim malowaniu. Tylko, że ja chciałem zbudować nie TAKI czołg, ale taki czołg z KAMPANII WRZEŚNIOWEJ, więc trójkolorowe malowanie samo się nasuwało. A przy okazji chciałem zobaczyć jak to wygląda.
No i teraz Wy też już wiecie.
Mrutek pisze:Właz powinien być z dish 3x3.
3x3 to powinna mieć górna krawędź wieży.
Ciamek pisze:A mi się z kolei wydaje, że wieża powinna być z 1 stud do tyłu.
Słusznie Ci się wydaje. Ten element pod wieżą powinien mieć skos na pół studa i wieża powinna się zwężać. Gdyby cofnąć wieżę o jeden stud to wyglądałoby lepiej. Sęk w tym, że nie można jej cofnąć, bo koncepcja tyłu się posypie.
Mrutek pisze:Wieżę może spróbuj poprawić - dół i górę można połączyć pinem poprzez technicbricki 1x1 i 1x2.
Tej wieży nie można poprawić, bo za dużo tam wewnątrz jest zależności. Być może można zbudować inną, ale nie wiem jak. Przekonamy się o tym jak ktoś kiedyś ją zbuduje, bo ja raczej nie.
No, chyba, że doznałbym jakiegoś olśnienia, albo Lego wyprodukowało nowe, przydatne do tego klocki.

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#11 Post autor: Bobofrutx »

Ciekawe te gąsienice, złożę sobie takie na próbe!

Nie da się ukryć iż bruk też ci bardzo fajnie wyszedł ;D
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
Qworg
Posty: 627
Rejestracja: 2008-03-20, 09:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

#12 Post autor: Qworg »

Wspaniały bruk! Ściągnij z niego to brzydactwo bo go zasłania :) A tak na poważnie to maskowanie średnio wygląda, zrób go może w ciemnozielonym.
[you] nakarm DZIECIAKA klikając w brzuch pajaca.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#13 Post autor: Cieślu »

Super pomysł na gąsienice. Wyglądają bardzo fajnie, ale zginają się tylko w 1 stronę. W półkowym modelu to jednak kompletnie nie przeszkadza. Niestety sam czołg niezbyt mi się podoba przez malowanie. Może by to i było niezgodne z oryginałem ale lepiej wyglądałby w szarym bądź też innym jednolitym kolorze. Kamuflaż z klocków wygląda dość pokracznie.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#14 Post autor: zgrredek »

Qworg pisze:zrób go może w ciemnozielonym
Nie można go zbudować w żadnym z kolorów jakich użyłem, bo w każdym jakieś klocki są niedostępne. Jedyna opcja to zbudować go w jasno lub ciemnoszarym.
Qworg pisze:to maskowanie średnio wygląda
Cieślu pisze:Kamuflaż z klocków wygląda dość pokracznie.
No to muszę Was zmartwić, bo następny czołg z Kampanii Wrześniowej (czyli trójkolorowy) jest już właściwie gotowy i czekam tylko na jeden klocek, który w tygodniu powinien przybyć.

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: Mr.Z »

Zrobiłeś 7TP? Może dwuwieżowego? A może R-35? Pokaaaaa!

Poczciwy FT-17 ŚWIETNY! Co do proporcji, to wydaje się nieco za gruby i za krótki, ale limitowały Cię gąsienice, całkiem pomysłowe zresztą. Kolorystyka, wbrew opiniom reszty, podoba mi się bardzo i uważam ją za udaną. Patrzycie, koledzy, na zdjęcia, które w rozmiarze oryginalnym nieco powiększają klocki. Na miniaturkach ten kamuflaż wygląda naturalnie, jak na historycznych przekazach. Bardziej mnie już rażą jasnoszare ogniwa gąsienic. Bruk i ceglany mur pasuje mi do Brześcia, czyli bodaj jedynego miejsca, gdzie te czołgi we Wrześniu użyto. W wersji nie przerobionej na drezyny pancerne.

Tu mała uwaga, że kamuflaż tzw. "japoński" z plamami w 3 dość mocno nasyconych kolorach (zielony, rudo-brązowy, żółty) miał wyraźne kontury, obwiedzione czarnymi obwódkami i był stosowany w I poł. l. 30-tych. W czasie działań bojowych (czyli wspólny z Hitlerem rozbiór Czechosłowacji a potem Wojna Obronna 1939) w Wojsku Polskim obowiązywał już kamuflaż bez konturów i wyraźnych kontrastów. Po prostu na podkład ziemisty (zielono-brązowy) nakładano natryskowo plamy szaropiaskowe (pasuje tan) i w kolorze sepii (ciemny brąz). Zdjęcie, które pokazałeś jako oryginał ma jakieś dziwne malowanie, być może z czasów improwizacji wojny 1920, albo improwizacji współczesnych muzealników.

Ps. A z czego zrobiłeś lufy?
Ostatnio zmieniony 2011-03-07, 10:19 przez Mr.Z, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ