[MOC] Asphalt Paver

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

[MOC] Asphalt Paver

#1 Post autor: Waler »

Asphalt Paver – Lego Technic version

Obrazek

Od ostatniego modelu „Crane Truck” upłynęło już trochę wody, więc pora na kolejny model mojego autorstwa.
Tym razem padło na dość nietypową maszynę drogową, której chyba nikt z Lego jeszcze nie zbudował. Jest nim mianowicie Układarka Asfaltu (Asphalt Paver).

Pomysł na zbudowanie tego czegoś przyszedł mi już w zeszłym roku, gdy zobaczyłem to monstrum podczas pracy. Dowiedziałem się co nieco od kierownika o maszynie i postanowiłem, że taką właśnie sobie zbuduję!
Wcześniej nie mogłem go zbudować z braku małych siłowników śrubowych, musiałem poczekać do 2011 roku kiedy to wyszedł 8069.

Budować ten model zacząłem już w styczniu, lecz jakoś mi to nie szło. Tak jakbym zapomniał jak się układa klocki.
Z motywacją do szybkiego dokończenia (a raczej rozpoczęcia) przyszedł marcowy Lego Technic Challenge, w którym kategorią był (i nadal jest) ruch liniowy. Pomyślałem, że to dobry moment, by zgłosić swoją konstrukcję.

Tak więc zabrałem się za budowę i w 7 dni zbudowałem, prawie że od podstaw, ten model. Musiałem zrezygnować z kilku elementów, które były w zamyśle, ponieważ głównym czynnikiem był brak miejsca.

Wzorowałem się na układarce VOLVO, lecz nie podpisuję swojego modelu tą marką, ponieważ sporo różni się od oryginału.

Po skończonej pracy doszedłem do wniosku, że funkcje modelu to:
- Jazda we wszystkich kierunkach za sprawą subtraktora
- podnoszenie i opuszczanie tylnego „stołu” przez 4 mini LA
- rozsuwanie go na boki przez 4 siłowniki pneumatyczne (po 2 na stronę połączone ze sobą obejmą)
- zamykanie i otwieranie przedniego „kosza” przez 2 siłowniki pneumatyczne.
- oświetlenie LED

Warto wymienić kilka ciekawszych elementów użytych do budowy:
2x XL
2x Medium
2x LED
6x siłownik pneumatyczny
4x zawory
1x wieża IR
1x manometr
1x BBox
1x mały siłownik pneumatyczny
3x switch
1x kabel przedłużający 50 cm
ok. 2,5 m przewodów pneumatycznych

By opanować tę nieokiełznaną moc użyłem pilota z regulacją prędkości, by przypadkiem za szybko nie pojechał skubaniec. A prędkość wzbudza podziw! Szkoda tylko że w tym mniej optymistycznym znaczeniu. Bo co można wyciągnąć z przełożenia ślimak ---> Z24? Może jakieś 30 m/h? Nie wiem, nie sprawdzałem ale zanim przejechałby on jakikolwiek odcinek testowy to pewnie skończyłyby mu się baterie. Tego akurat nie uznałbym za minus, ponieważ prędkość realistycznej układarki asfaltu jest zbliżona do tej z klocków…

Czas na bliższe spotkanie z pneumatyką:
Za dostarczenie powietrza do siłowników jest odpowiedzialny kompresor z wyłącznikiem ciśnieniowym. Składają się na niego 2 małe pompki połączone z silnikiem medium przełożeniem 1:1. Wyłącznik ciśnieniowy działa na tej samej zasadzie co w mojej poprzedniej konstrukcji. To samo tyczy się kompresora. Myślę, że jest to dobry układ i nie ma co za bardzo go zmieniać. Tym razem nie upchnąłem airtanka, by uniknąć sytuacji z wyginaniem się klocków pod siłą siłowników. Autozawór jest wykalibrowany gumką-recepturką na 1,7 bara. Powietrze zgromadzone w przewodach wystarcza na 1 ruch siłownika bez załączania kompresora.

Wszystkie 4 zawory do sterowania pneumatyką znajdują się na górze modelu, pod daszkiem.

Z kolei 2 przełączniki PF znajdują się po bokach modelu. Ten z czerwoną końcówką służy do podnoszenia/opuszczania „stołu”, a ten z czarną – do włączania/wyłączania świateł.

Powracając do małych siłowników:
Zgranie wszystkich 4 siłowników ze sobą nie było łatwe. Doszła do tego trudność polegająca na tym, iż 2 z nich są ustawione pod kątem, a kolejne 2 prostopadle do ziemi. Wtedy, gdy „stół” był podnoszony lub opuszczany, po kilkunastu obrotach silnika jedna jego część była wyżej niż druga lub na odwrót. By zlikwidować ten problem musiałem dać podwójne redukcje na trybach tak, iż na jeden obrót tylnego siłownika, przedni wykonuje 1,26 obrotu. Czyli redukcja między tyłem a przodem wynosi 1:1,26.
Sam „stół” nie jest zabudowany z prostego powodu: nie dałem rady pogodzić sensownego wyglądu z prawidłowym rozsuwaniem się boków, tak by wężyki o nic nie zahaczały podczas ruchu. Więc albo wyglądał jak czołg pancerny przez obłożenie go liftarmami, albo w ogóle nie działał (za to wyglądał), bo było za mało miejsca. Cały stół można podnieść maksymalnie 1 studa nad ziemię, jak i 1 studa pod. Potrafi się on rozsunąć z 33 do 47 studów.

Cała konstrukcja waży 2300 g, mierzy 460/204/220 mm.

Model technicznie uważam za udany, lecz z wyglądem mogłoby być lepiej. Ale szkoda czasu na takie poprawki, lepiej budować kolejne!

FILM:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LK6oQOgJ0bY[/youtube]


Galeria: (nie marudzić, że duże - są właśnie takie akurat)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Jakby ktoś chciał, to podaję link wprost do galerii Brickshelf

VOILA!
Ostatnio zmieniony 2011-03-18, 21:42 przez Waler, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#2 Post autor: eric trax »

Pierwszy :D


Robi spore wrażenie. Widzę, że wykorzystałeś małe słowniczki śrubowe. Z niecierpliwością czekam na filmik :)



IMO moc miesiąca się szykuje :)
Ostatnio zmieniony 2011-03-15, 18:58 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

STING

#3 Post autor: STING »

Prosimy o film......

Awatar użytkownika
Bartex0805
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-21, 16:24
Lokalizacja: Leszno
brickshelf: Bartex0805

 

#4 Post autor: Bartex0805 »

No to jest gigant maszyna. Całkiem fajnie wyszła, ale także czekam na zapowiedziany film.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Podoba mi się że lubisz kombinować i bierzesz się za tak nietypowe maszyny jak rozściełacz asfaltu (wyjątkowo poetycka polska nazwa). Ale filmu zdecydowanie brakuje.

Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

#6 Post autor: Belfast »

Tylko ten film zrób mniej pompatyczny niż zwykł to czynić Sariel ... buahahahaha

Maszyna jest zaje.....fajna :))) wreszcie nie holownik czy inna ciężarówka z żurawiem !

PS niestety ta maszyna jak i inne do asfaltu to będzie niedługo zabytek ..... władze Warszawy w ramach oszczędności nie będą teraz łatać dziur tylko je zarybiać :))))) i ekolodzy będą radzi :)
Ostatnio zmieniony 2011-03-15, 22:28 przez Belfast, łącznie zmieniany 1 raz.
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

Awatar użytkownika
Miguel
Posty: 211
Rejestracja: 2010-06-17, 20:19
Lokalizacja: Sosnowiec

#7 Post autor: Miguel »

Całość prezentuje się świetnie. Tylko szare gąsienice mi nie pasują. Przeważnie są czarne i dlatego odnoszę takie wrażenie. Aczkolwiek - upchnąć tyle opcji w takim modelu to jest wyczyn i zasługuje na uznanie. :)
Mężczyzna nigdy nie dorasta. Tylko zabawki są coraz większe i droższe.

Fistach

#8 Post autor: Fistach »

Waler93 pisze:Tym razem padło na dość nietypową maszynę drogową, której chyba nikt z Lego jeszcze nie zbudował. Jest nim mianowicie Układarka Asfaltu (Asphalt Paver).
Czekalem czekalem az wreszcie ktos to zbuduje. Co prawda z systemu juz byly ale z technica nie.
Rozściełacze zawsze mi się podobały :) Szkoda ze nie full IR ale rozumiem rozmiary :)

predkosc slimak-> z24 i do tego male kolo gasienicowe jest swietnie dobrana. Zupelnie jak w oryginalach :D

jak na wersje technicowo-liftarmowa nie wyglada zle. Nie podobaja mi sie te przezroczyste przewody. Duzo lepsze bylyby LBG ale rozumiem koszty.

Czekam na film.

Dobra robota:)

SeTA
Posty: 79
Rejestracja: 2010-04-12, 00:28
Lokalizacja: Warszawa

#9 Post autor: SeTA »

To ja doleję trochę dziegciu do tych zachwytów.

Maszyna rzeczywiście nietypowa jak na klocki. Niestety nie podoba mi się ten bałagan we wnętrzu. Wygląda jakbyś się strasznie spieszył z budowaniem i upchnął wszystko, byle tylko się zmieściło pod maskę, przez to ciężko dojrzeć jakiś mechanizm w tej plątaninie a przewody od pneumatyki ocierają się o wały i knoby.

Nie podobają mi się też połączenia gładkich paneli z płytkami. Nie da się jakoś zakombinować, żeby tworzyły jedną powierzchnię?

Kabina też wygląda jakby się trzymała na słowo honoru.

A teraz poka film ;)
GOD is Real. Unless declared Integer.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#10 Post autor: Żbik »

Waler93 pisze:Film niedługo się zmontuje, więc można będzie zobaczyć model w akcji.
No i co, kamerzysta zasnął?

Ogólnie model bardzo mi się podoba. Widać, że jest przemyślany i ładnie budowany. Jak na Technic estetyka dobra. Węże rzeczywiście powinny być dłuższe i jakoś schludniej ułożone. Niewiele widać z wnętrza mechanizmów - przydałyby się "głębsze" fotki. Na tym zdjęciu widać, że gumki recepturki od (jak się domyślam) autozaworu znowu idą po skosie - dlaczego? Niezbyt to eleganckie, a i niepotrzebne tarcie w przełączniku powoduje. Więcej po prezentacji filmu.

Co do zdjęć:
Waler93 pisze:(nie marudzić, że duże - są właśnie takie akurat)
- jak to się mówi: najłatwiej wydawać cudze pieniądze. Oszczędzaj BS-a. Jak ktoś będzie chciał, to wyślesz mu mailem większy format.
Ostatnio zmieniony 2011-03-18, 19:05 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#11 Post autor: Waler »

Zgodnie z obietnicą film został dodany. Znajduje sie w pierwszym poście. Zapraszam do oglądania!

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#12 Post autor: Żbik »

Fajna muzyczka, nietypowa ;) Ale chwila, chwila - dlaczego ta gąsienica/taśmociąg pod stołem się nie rusza? A poza tym jest tam mała ściema, bo ten taśmociąg powinien iść przez całą długość maszyny i wysypywać asfalt przed nią, prawda?

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#13 Post autor: solic »

Po zobaczeniu filmu jeszcze bardziej mi się podoba. Kawał dobrego technica.

Świetnie dobrana muzyka do filmu - idealnie oddaje klimat beztroski naszych budowniczych:)

Tak myślę, że może lepiej byłoby podłączyć systemy pneumatyczne dla obu boków w jeden, tzn. żeby wysuwały się oba boki na raz. I tak samo w pojemniku (koszu) na asfalt - obie strony mogłyby się otwierać i zamykać jednocześnie.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#14 Post autor: Waler »

Żbik pisze:Ale chwila, chwila - dlaczego ta gąsienica/taśmociąg pod stołem się nie rusza? A poza tym jest tam mała ściema, bo ten taśmociąg powinien iść przez całą długość maszyny i wysypywać asfalt przed nią, prawda?
Hmm, pod stołem nic się nie rusza. Tam znajdują się tylko nagrzewnice które podgrzewaja mase bitumiczną.

Tasmociagu nie przeprowadzilem po całej długości z braku miejsca w modelu, czasu i ogniw gasiennicy. Zamiast tego w tylnej części znajduje się Battery Box. W końcu nie robie kopii oryginału więc można coś zmodyfikować. Tak myślę. :)
solic pisze:Tak myślę, że może lepiej byłoby podłączyć systemy pneumatyczne dla obu boków w jeden, tzn. żeby wysuwały się oba boki na raz. I tak samo w pojemniku (koszu) na asfalt - obie strony mogłyby się otwierać i zamykać jednocześnie.
W oryginale (jak i w każdej maszynie tego typu) każda ze stron zarówno stołu jak i kosza sterowana jest osobno. Dlaczego miałbym to zmieniać?

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#15 Post autor: Żbik »

Waler93 pisze:Hmm, pod stołem nic się nie rusza. Tam znajdują się tylko nagrzewnice które podgrzewaja mase bitumiczną.
No jak nie rusza, jak rusza:

Obrazek

Przecież jakoś ta masa musi się przedostać z pojemnika do przodu maszyny, gdzie jest rozściełana, prawda?

ODPOWIEDZ