[MOC] Rosiczka

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
szimonek
Posty: 118
Rejestracja: 2006-06-06, 13:24
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

[MOC] Rosiczka

#1 Post autor: szimonek »

Witam!

Jako, że jakiś czas temu obiecałem sobie, że zrobie kwiatek dla żony, wreszcie poczułem, że muszę ruszyć głową. No i jak kombinowałem to nie znalazłem koncepcji na rozkładanie się płatków kwiatka gdy ma ich 4 lub więcej. Teraz już mam jedną koncepcję do sprawdzenia, ale wtedy padło na Rosiczkę :-) Gdyby, ktoś nie wiedział to Rosiczka jest rośliną drapieżną, mięsożerną, posiadającą przeważnie dwa duże "mięsiste" płatki... i mnóstwo zębów na nich ;-)
Tyle wstępu.

Hał-tu-ra:
Rosiczka wykorzystuje dwa czujniki: dotyku jako wyzwalacz zamykania płatków, i kątowy, jako ogranicznik kiedy ma się skończyć zamykać i jak się otwiera to do jakiej granicy. Najbardziej mi zależało na użyciu kątowego, bo mam ciśnienie na wykorzystanie tych ekstra czujników skoro już się na nie szarpnąłem :-)
Silnik jest jeden, klasyczny Mindstormowy.
RCX też tylko jeden, program napisany w Javie, jakoś inne języki nie są ze mną kompatybilne ;-)

Nad modelem myślałęm kilka dni, a potem został zbudowany z trzy niedziele temu w kilka godzin kombinowania. Ale od tego czasu stał na stole i służył moim kotom do zrzucania go co jakiś czas na podłogę, a ja z braku koncepcji na program sterujący zabrałem się za prototyp wyrzutni do płytek CD. Ale się w końcu zebrałem i pokombinowałem i jak zrozumiałem działanie czujnika kątowego (musiałem, do normalizacji odczytów) to popełniłem coś takiego.

Działanie:
Rosiczka zaczyna "pracę" w stanie otwartym, czeka na uruchomienie czujnika dotyku. Jak zostanie on uruchomiony, zamyka się "łapiąc" ofiarę i następnie odczekuje dziesięc sekund ("trawi") i ponownie otwiera się i zaczyna oczekiwanie na następną zdobycz.
Kolory bardzo zniechęcające: jest czarno-szaro-żółta, ale mi jakoś słoń na oko nadepnął i z kolorystyką moich budowli przeważnie jest ciężko...

Zdjęcia jutro. A w zasadzie dzisiaj. Teraz idę spać. Jak się przeproszę z moją kamerką i odepne ją od serwera (gdzie robi za webcam i live broadcast), oraz przypomnę jak się używa mencodera to może jakiś filmik popełnię... W zależności od zapotrzebowania.

Pozdrawiam
Szymon

---
Next: Prawdziwy kwiatek z conajmniej 4 płatkami - reagujący na światło, dokończyć wyrzutnię do płytek CD (coś ala Hammerhead, tylko chciałbym aby była mocniejsza, a prototyp to nawet się nie zbliżył mocą do wzorca), oraz coś - jeszcze nie wiem co - co będzie wykorzystwało czujnik temperatury.
Ostatnio zmieniony 2007-12-30, 01:15 przez szimonek, łącznie zmieniany 1 raz.

szczypior88

#2 Post autor: szczypior88 »

niecierpliwie czekam na foty i filmik :)

a w międzyczasie taki mały pomysł co do:
Next: Prawdziwy kwiatek z conajmniej 4 płatkami - reagujący na światło, (...) oraz coś - jeszcze nie wiem co - co będzie wykorzystwało czujnik temperatury.
przecież można to elegancko połączyć :) czyli: kwiatek z pełnym zasobem taksji- obraca się w stronę światła i zmienia ustawienie liści w zależności od temperatury :)

Awatar użytkownika
szimonek
Posty: 118
Rejestracja: 2006-06-06, 13:24
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

#3 Post autor: szimonek »

Witam!

Galeria jest już publiczna. Znajduje się tam wiecej zdjęć i filmik :-)
Adres galerii to: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=192624

Zdjęcia są straszliwie okaleczone zmianą rozmiaru i momentami nieostre ale nie mam dobrego obiektywu do makrofotografii i zblizenia wychodzą mi słabiutkie...

Wiem, że MOC "dresiarski", ale mimo to czekam na komentarze :-)

Pozdrawiam
Szymon
Załączniki
"Straszliwe zębiszcza" :-)
"Straszliwe zębiszcza" :-)
Model
Model
Ostatnio zmieniony 2006-07-07, 07:43 przez szimonek, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ