[MOC] SM42

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Lisu
Posty: 8
Rejestracja: 2011-06-04, 22:43
Lokalizacja: Kalisz

[MOC] SM42

#1 Post autor: Lisu »

Witam, to mój pierwszy post na forum, więc napisze kilka słów o sobie.
Mam na imię Adam, klockami zacząłem się ponownie interesować około 3 lat temu, po długim czasie przerwy. Pierwszym zestawem jaki sobie kupiłem był pociąg 7898. Później zdobyłem szmaragdową noc i następne pociągi i wiele innych zestawów. Zbiór klocków powiększył mi się na tyle że przyszedł czas pokazać jakąś swoją własną konstrukcję.
Jako pierwszą chciałbym przedstawić lokomotywę spalinową SM42, którą pewnie wiele osób kojarzy.


Obrazek
Lokomotywa jest napędzana silnikiem z pociągów rc, ma 7 studów szerokości (bez barierek) i jest długa na 39 studów (bez magnesów). SM42 miałem w planach zbudować już od kilku miesięcy. Do skończenia tej lokomotywy zmotywował mnie konkurs na 00453005_0000002u. Po wielu miesiącach planowania, projektowania, a przede wszystkim zbierania części, udało mi się doprowadzić projekt do zadowalającego wygładu. Choć są pewne braki takie jak barierki które powinny być białe zamiast czarne, ale to tymczasowo z braku białych klocków.
Lokomotywę mam zamiar zgłosić w konkursie pierwsza krew w kategorii "Pojazd"
W zasadach jest napisane, że pojazd może być pierwszy w nawet "pokręcony sposób" i tak właśnie jest: SM42 są to pierwsze polskie lokomotywy spalinowe większej mocy, dzięki którym wprowadzenie trakcji spalinowej na PKP nabrało większego tempa.



Zapraszam do galerii (na flickr ponieważ brickshelf nie chce dziś współpracować)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Uwagi i krytyka mile widziane.
Mam nadzieje że zabardzo się nie rozpisałem.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#2 Post autor: eric trax »

Nie znam się na pociągach ale wygląda kosmicznie :O
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#3 Post autor: PatrykZ »

O rany! Po co opis? Przecież od razu widać. Model jak się patrzy!

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#4 Post autor: solic »

No ładnie, ładnie, widać dopracowanie detali.
I udało ci się wykorzystać podwozie rc, co ze względu na konieczność kombinowania przy obudowaniu pojemnika na baterie jest pewnym wyzwaniem, szczególnie w przypadku spalinówek.
Zakręty i zwrotnice pokonuje bezproblemowo?

Mam pewną wątpliwość, bo zgłosiłeś tą lokomotywę do konkursu w kategorii pojazd: "Nikt tego wcześniej nie zbudował", a tymczasem...
[URL]http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=1991[/URL]

Szkoda że BS nie chodzi, fajnie byłoby je porównać. Nie pamiętam czy tamta SM-42 Misterzubiego jeździła na prąd, ale raczej na pewno nie była na rc, więc zawsze możesz tłumaczyć, że to pierwsza wersja zdalnie sterowana:)

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#5 Post autor: TruckeR »

solic pisze:Szkoda że BS nie chodzi, fajnie byłoby je porównać. Nie pamiętam czy tamta SM-42 Misterzubiego jeździła na prąd, ale raczej na pewno nie była na rc, więc zawsze możesz tłumaczyć, że to pierwsza wersja zdalnie sterowana:)
Ano, wygląda na nieco inspirowaną (choć tak szczerze, to chyba ciężko tą lokomotywę zbudować inaczej). SM-ka Zumbiego jeździła na prąd, m.in. dookoła dioramy Klocki-Zdrój w Kielcach w 2008.

Lokomotywa bardzo OK, choć ja bym ją widział ciut niższą -> przy tej wysokości zupełnie nikną wózki pojazdu, pamiętajmy, że koła tej maszyny mają coś koło metra średnicy. Do tego chyba skróciłbym zbiornik paliwa, tak gdzieś o jednego studa.
Ostatnio zmieniony 2011-10-15, 13:25 przez TruckeR, łącznie zmieniany 3 razy.

Lisu
Posty: 8
Rejestracja: 2011-06-04, 22:43
Lokalizacja: Kalisz

#6 Post autor: Lisu »

solic pisze:Zakręty i zwrotnice pokonuje bezproblemowo?
Z jazdą po zakrętach i zwrotnicach radzi sobie dobrze.
Jeśli chodzi o to że jednak już ktoś ją zbudował to nie widziałem tego tematu, do klocków wróciłem jakoś w 2008, a posty z tego co widzę trochę stare bo z 2006. Szkoda że brickszelf nie działa bo chętnie bym zobaczył jak ktoś inny to zbudował.
TruckeR pisze: Lokomotywa bardzo OK, choć ja bym ją widział ciut niższą
Faktycznie mogłaby być trochę niższa, ale nie mam pomysłu jak by to dobrze zrobić ze względu na wysokość pojemnika na baterie, a wolę raczej mieć zdalnie sterowaną lokomotywę niż 9V. Zresztą metalowych torów mam bardzo mało, a lokomotywa musi jeździć :)

rh

#7 Post autor: rh »

Lisu pisze:Szkoda że brickszelf nie działa bo chętnie bym zobaczył jak ktoś inny to zbudował.
Czasami na coś się joemonster przydaje :D Oto i ona - SM42 Misterzumbiego:

Obrazek

Co do uwag. Mam dziwne wrażenie strasznej sterylności. Aż za czysta, za porządna. Może dlatego, że obecnie jednak te w zielonym malowaniu już są nieźle nadgryzione przez czas i widać, że się ciężko w życiu napracowały, a jak już są takie ładne to w nowym niebieskim malowaniu. No chyba że Twoja to nówka z fabryki :D

A sama lokomotywa - bardzo charakterystyczna, od razu widać co to jest :)
Ostatnio zmieniony 2011-06-15, 15:50 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Lisu
Posty: 8
Rejestracja: 2011-06-04, 22:43
Lokalizacja: Kalisz

#8 Post autor: Lisu »

Obecnie zielone SM42 są niestety podniszczone, ale ja wolałem ją zbudować jednak jak nową z lat swojej świetności. Mi tak bardziej pasuje:) Niebieską też mam w planach, tylko że wersję po modernizacji, ale trochę klocków mi brakuje:)

Wracając do SM42 Misterzumbiego to bałem się, że może będzie podobna ponieważ to model tej samej lokomotywy ale pomimo tego oraz tego, że do wykończenia zostały użyte te klocki:
Obrazek
(choć użycie tego elementu samo się nasuwa patrząc na prawdziwą SM42) to jednak lokomotywa jest zbudowana w inny sposób, np. dach, drzwi, wentylator, światła, barierki,zderzaki, napęd RC, a nie 9V. Ponadto moja jest szeroka na 7 a nie 8 studów, co też wymusza inny sposób budowania.

rh

#9 Post autor: rh »

Lisu pisze:tylko że wersję po modernizacji
A którą modernizację? Czyżby Newagowską?
Obrazek

Czy PESA?
Obrazek

Lisu
Posty: 8
Rejestracja: 2011-06-04, 22:43
Lokalizacja: Kalisz

#10 Post autor: Lisu »

rh pisze:A którą modernizację?
Przymierzam się do wersji PESY, tylko martwią mnie te limonkowe barierki, w wersji Newagu nie wszystkie mają limonkowe (SM42 1201), więc byłoby prościej ale wersja PESY bardziej mi pasuje. Jak nic lepszego nie wymyśle, to będzie wersja Pesy z białymi barierkami :)

Awatar użytkownika
tybort
Posty: 173
Rejestracja: 2011-03-23, 19:57
Lokalizacja: aktualnie z Krakowa

#11 Post autor: tybort »

Żaden tam ze mnie legowy kolejarz (choć rozpoznawać SM42 to i ukochaną nauczyłem), ale lokomotywa autentycznie mi się podoba. Jak zrobisz białe barierki będzie jeszcze ładniejsza.
rh pisze:Mam dziwne wrażenie strasznej sterylności. Aż za czysta, za porządna. Może dlatego, że obecnie jednak te w zielonym malowaniu już są nieźle nadgryzione przez czas i widać, że się ciężko w życiu napracowały, a jak już są takie ładne to w nowym niebieskim malowaniu. No chyba że Twoja to nówka z fabryki :D
Biorąc pod uwagę, że:
Lisu pisze:SM42 są to pierwsze polskie lokomotywy spalinowe większej mocy, dzięki którym wprowadzenie trakcji spalinowej na PKP nabrało większego tempa.
nie wypadałoby żeby była zniszczona. Wręcz powinna się dostojnie prezentować :)

A odnośnie nowego malowania to nie miałem pojęcia o limonkowych dodatkach. Proszę, zbuduj niebiesko-limonkową :D Można zawsze użyć barów w kolorze glow in dark na barierki i zdjęcia zrobić po ciemku :)

rh

#12 Post autor: rh »

tybort pisze:nie wypadałoby żeby była zniszczona. Wręcz powinna się dostojnie prezentować :)
Ale to jest ciężko pracująca maszyna. Syf, brud, sadza powinny być wszędzie ;)

Szachistka
Posty: 44
Rejestracja: 2011-06-04, 22:44
Lokalizacja: Oborniki

#13 Post autor: Szachistka »

Praca bardzo mi się podoba. Od początku skojarzyła mi się ze starymi, ciężkimi, spalinowymi lokomotywami. Twój model w pełni oddaje masywność takiego obiektu, a także sprawia wrażenie odpowiednio ciężkiego. :) Myślę, że kolory są bardzo dobrze dobrane. Dopracowane są także odpowiednie szczegóły takie jak na przykład bramki na brzegach. Brawo!

ODPOWIEDZ