[MOC] Solar Insect-Bot

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
skorupa
Posty: 13
Rejestracja: 2009-12-03, 17:39
Lokalizacja: Andrychów
brickshelf: skorupa

 

[MOC] Solar Insect-Bot

#1 Post autor: skorupa »

Obrazek
undefinedundefinedPrzyszedł czas na zaprezentowanie drugiego moc'a na tym forum. Jest to moja pierwsza konstrukcja po dłuuugiej przerwie. Z czym mamy do czynienia widzimy na zdjęciu :)

Dlaczego taki robal?

Całkiem niedawno kupiłem baterię słoneczną Lego i chciałem ją użyć w jakimś projekcie. Energia odnawialna od razu skojarzyła mi się z czymś co jest naturalne - więc musiał być jakiś zwierz. Pomyślałem dlaczego nie spróbować czegoś co kroczy? Nie wzorowałem się oczywiście na żadnym insekcie, budowałem tak jak podpowiadała mi fantazja i niestety - skromny zasób klocków.

[ZDJĘCIE 1] [ZDJĘCIE 2]

Działanie

Mechanizm kroczący jest banalnie prosty, składa się z: 7x 24z, 2x 8z, 1x ślimak. Jego działanie widać na zdjęciach/filmie. Zasilany jest przez Mini-motor z przełożeniem 1:24.
Solar dostarcza jedynie 3V, więc insekt jest bardzo wolny. Żółw go z pewnością wyprzedzi :)
Szybkość 20 cm/minutę nie jest oszałamiająca.
Najlepiej porusza się po płaskich, niezbyt śliskich powierzchniach.

Zdjęcie 1 | Zdjęcie 2 | Zdjęcie 3| Zdjęcie 4 | Zdjęcie 5 | Zdjęcie 6 | Zdjęcie 7 |

Galeria

Film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=O8yURX6qMJU[/youtube]

PS. Zastanawiałem się, czy praca na tym poziomie nie będzie zaśmiecała forum, jednak zdecydowałem się pokazać insekta większemu gronu osób niż moje koleżanki które były nim zachwycone. Proszę o krytykę, co zmienić, poprawić na przyszłość. :)
Ostatnio zmieniony 2011-06-19, 20:34 przez skorupa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

#2 Post autor: Wawrzino »

Zaskoczyłeś mnie. Nie wiedziałem, że LEGO wypuściło baterię słoneczną. Za ile to cudo nabyłeś?

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#3 Post autor: Innos »

Ha, człowiek się całe życie uczy, też nie miałem pojęcia, że jest coś takiego jak legowa bateria słoneczna, dla mnie to dość zaskakujące odkrycie, dzięki więc za oświecenie. Co do zaśmiecania, myślę, że nie powinieneś się o to obawiać, może konstrukcja nie jest największa, ale na pewno bardzo wyjątkowa wśród dziesiątek ciężarówek, terenówek i maszyn budowlanych z domieszką innych pojazdów. Całkiem udany ten robal, widać, że robal, chodzi i co najważniejsze, działa na koleżanki (może to hiszpańska mucha?) ;]

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Jest też nowsza wersja:

Obrazek

Ceny nie są takie straszne: [ stary ] [ nowy ]

MOCyk oryginalny, fajnie to coś chodzi, choć rzeczywiście straszny ślimak :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 803
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#5 Post autor: Atros »

Zbudowałeś go w takim legowym stylu podoba mi się.

Czy natężenie światła ma wpływ na napięcie wyjściowe?

skorupa
Posty: 13
Rejestracja: 2009-12-03, 17:39
Lokalizacja: Andrychów
brickshelf: skorupa

 

#6 Post autor: skorupa »

Dzięki za opinie :)
Wawrzino pisze:Zaskoczyłeś mnie. Nie wiedziałem, że LEGO wypuściło baterię słoneczną. Za ile to cudo nabyłeś?
Kupiłem nową na licytacji za 50 zł. Z tego co widzę dalej są na allegro. Co ciekawe Lego sprzedawało je wraz z kondensatorem do magazynowania energii.
Atr pisze: Czy natężenie światła ma wpływ na napięcie wyjściowe?
Ależ oczywiście. Im więcej światła, tym więcej energii wytwarza. Postaram się wyznaczyć charakterystykę, sprawność tego solara, jak tylko będę miał dostęp do CoachLab II.

Ciekawi mnie który panel daje więcej energii. Ten nowy jest do PF przystosowany?
Muszę jeszcze podłączyć robala do zwykłego battery boxa - na pewno będzie kilka razy szybciej zasuwał.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#7 Post autor: 3dom »

Da radę przy pomocy przejściówki podłączyć panel do PF?
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

skorupa
Posty: 13
Rejestracja: 2009-12-03, 17:39
Lokalizacja: Andrychów
brickshelf: skorupa

 

#8 Post autor: skorupa »

Nowy panel ma wyjście PF. Niestety nie mam PF, aby sprawdzić czy będzie działało stare ogniwo z przejściówką. Jednak nie widzę technicznych przeszkód ku temu.

Dodam, że robot spokojnie działa jeśli oświetlimy panel żarówką 40W. Przy kręceniu filmu użyłem żarówek o łącznej mocy 350W (oczywiście wszystkie nie były skierowane bezpośrednio na solar).

Awatar użytkownika
Barteq
Posty: 157
Rejestracja: 2009-04-02, 10:06
Lokalizacja: Białystok
brickshelf: Barteq

 

#9 Post autor: Barteq »

skorupa pisze:Przy kręceniu filmu użyłem żarówek o łącznej mocy 350W
Ekologicznie jak cholera :P

skorupa
Posty: 13
Rejestracja: 2009-12-03, 17:39
Lokalizacja: Andrychów
brickshelf: skorupa

 

#10 Post autor: skorupa »

Oj, tam :P Kiedy chodzi po tarasie to jest ekologicznie :)
Jak pogoda pozwoli jutro pokażę jak chodzi na świeżym powietrzu. Zmierzę też napięcie które daje ten solar przy normalnym nasłonecznieniu w polskich warunkach.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#11 Post autor: Cieślu »

Bardzo fajna rzecz. Nie pamiętam kiedy ostatnio widziałem jakiś MOC oparty właśnie o solara. Może i to nie jest najskuteczniejsze rozwiązanie ale nie można odmówić mu oryginalności. Wygląda śmiesznie pokracznie.

Dzięki temu topicowi dowiedziałem się, że istnieje na przykład taki zestaw:
9688

Zawiera on części, których w życiu na oczy nie widziałem. Niestety kosztuje od 148 zielonych w górę :(
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Neequo

#12 Post autor: Neequo »

A mi podoba się dźwięk, jaki ten potworek generuje. Kojarzy mi się z jakąś ogromną maszyną oblężniczą. Insekt trojański! :D

Szachistka
Posty: 44
Rejestracja: 2011-06-04, 22:44
Lokalizacja: Oborniki

#13 Post autor: Szachistka »

Ciekawy. Kiedy idzie wydaje się, że zaraz się przewróci, a jednak nadal trzyma się na nogach. :) Nie spodziewałam się, że Lego udostępnia baterie słoneczne. Wykorzystanie jej bardzo pomysłowe. Bardzo efektowne jak na takie maleństwo (choć przypuszczam, że jest większy do zwykłych insektów).

ODPOWIEDZ