Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[MOC] Autosan H9-21
Autor Wiadomość
V1 
VIP

Wpisy: 2529
Wysłany: 2011-06-19, 00:50   [MOC] Autosan H9-21

Nie ma chyba Polaka, który nim nie jechał. Czy po mieście, czy na kolonie, czy też do dalekiej rodziny.
Przestronny, komfortowy, szybki, uniwersalny. A przy tym piękny, cichy, przyjazny dla środowiska i niezawodny.

Autosan H9

Autosan H9 był produkowany od 1973 roku. Najbardziej popularne wersje to miejski H9-35 i turystyczny H9-21. Produkcję zakończono w 2002 roku. Ostatnie H9 niewiele się różniły od pierwszych serii. Do dzisiaj można je spotkać na trasach obsługiwanych przez PKS i przez prywatnych przewoźników.

Autosana zbudowałem niejako na zamówienie - po Jelczu "Ogórku" Maciek powiedział "to zbuduj jeszcze Autosana". Zatem zbudowałem :) Był gotowy już na początku ostatniej zimy, od tamtej pory czekał na naklejki.
Najszybciej poszedł przód, najdłużej bawiłem się ze słupkami, dachem i wnętrzem. Ma tyle rzędów siedzeń, ile oryginał, schodki do drzwi, obniżone przejście w podłodze, zasłonki, nawet mieści się kierowca.
Pokrywy luków bagażowych można zamontować w pozycji otwartej lub zamkniętej.

Nie chciałbym kolejny raz montować dachu. Zasłonki są mocowane do mocowań słupków - dziesięć sztuk majta się luźno i przeszkadza przy przyczepianiu dachu do karoserii. A potem koszmarna zabawa z ich zmieszczeniem i ułożeniem w odpowiednich miejscach, tym bardziej że są poskładane na 2, 3 i 4...

Jeśli chodzi o klocki, to między innymi są tutaj mało popularne pomarańczowe łuki 1x6x2 i pomarańczowe odwrócone skosy 1x3:

Dziękuję za uwagę :)

Ostatnio zmieniony przez V1 2011-06-19, 04:28, w całości zmieniany 2 razy  

crises
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-19, 06:56   

K-a-p-i-t-a-l-n-y

Żaden z poprzednich Twoich pojazdów nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak ten autobus. Dbałość o detale poraża. Piękny jest.

Sariel 
VIP
p.o. majstra

Wpisy: 5197
Wysłany: 2011-06-19, 06:57   

Cudo. Wycieczki szkolne liczyły się tylko w tym cudzie techniki.

Odyn87
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-19, 07:33   

Rewelacja. Jest piękny postawił bym go sobie z chęcią na półce :)
Tylko jedno ale tylne koła przydała by się tam szara felga z czarną
wygląda tak jakby tam nic nie było.

3dom 
Adminus Emeritus

Wpisy: 5646
Wysłany: 2011-06-19, 07:37   

Jak żywy. Do tego dwa świetne przystanki. Zabierz te cuda na integrację :)

maciejer 
lunapark

Wpisy: 387
Wysłany: 2011-06-19, 07:55   

Model fantastyczny, nie ma co.

Tylnego koła rzeczywiście na fotografiach nie widać, w "realu" jest zapewne lapiej.
Czemu zderzak jest czerwony?

Gapię sie i gapię ale nie mogę dojść, na czym się trzyma daszek nad przedną "szybą".

Cevillus 

Wpisy: 553
Wysłany: 2011-06-19, 09:14   

Poprzednicy już napisali co miałem powiedzieć dlatego jedynie mogę się podpisać pod tymi wypowiedziami ;)

Drumleg 
De LEGO artis

Wpisy: 109
Wysłany: 2011-06-19, 09:31   

O, jaaaa....! Istne WOW. W tym modelu jest chyba wszystko. Starsze - zakurzone i dawały smrodem z silnika na tylnym siedzeniu. Wyślizgana, błyszcząca kierownica i otwarta tylna klapa. Tylko pan kierowca taki ciut za ładnie ubrany - oni jeździli często w swetrach ;) i bujali się rytmicznie na skrzypiących siedzeniach. Ze szczegółów podoba mi się charakterystyczny "migacz". Razem z budą przystankową autobus tworzy niesamowity klimat.
Ciekawe ile jeszcze modeli zostało Karwikowi po zimowym sezonie?

A tak w ogóle, to tych modeli z PRL już rzeczywiście trochę powstało... Kamienica Zgrredka, ściana CPN, liczne modeliki pojazdów - aż się prosi, by zebrać do kupy na jakiejś płycie szeroko-stud'owej. "Kto da więcej, niż V1?" ;)

Mrutek
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-19, 09:39   

Muszę popracować nad wyrażaniem zachwytu. Absolutnie kapitalny. Poprzednie modele, pokazane niedawno również, ale ten góruje nad nimi wszystkimi.

lolas
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-19, 09:40   

Dzizas kurcze ja pierdykam
Wpedzasz ludzi w kompleksy swoimi modelami...
Siedze i patrze i przestac nie moge ;)

Swietny bonus w postaci przystanku PKS

rh
[Usunięty]

Wysłany: 2011-06-19, 09:48   

Czekałem na niego długo i niecierpliwie :)

Jest rewelacyjny! Chociaż mam jedno zastrzeżenie - normalne H9 z tamtych czasów ma bardzo wsunięte koła względem karoserii - może warto by było tę cechę trochę przekoloryzować i je wsunąć chociaż o pół studa do środka?

Chociaż z oddechu historii bym to przeniósł do tu i teraz - te autobusy wciąż są chyba najczęściej spotykanymi na naszych drogach (w niezliczonej ilości modernizacji).
Ostatnio zmieniony przez rh 2011-06-19, 10:00, w całości zmieniany 1 raz  

Drumleg 
De LEGO artis

Wpisy: 109
Wysłany: 2011-06-19, 09:56   

rh napisał/a:
w niezliczonej wersji modernizacji
Tak jak mówisz, rh. Mnie, np. wkurzała wersja z przednimi siedzeniami tyłem do kierunku jazdy. Jak nie aviomarin, to kopanie się po nogach, albo panie z siatami ;)
Ostatnio zmieniony przez Drumleg 2011-06-19, 09:56, w całości zmieniany 1 raz  

PatrykZ 
Adminus Emeritus

Wpisy: 964
Wysłany: 2011-06-19, 10:00   

Ale miła niespodzianka. Swego czasu najeździłem się identycznymi autobusami, tyle, że w barwach PPKS Nowy Targ. Przywołałeś wspomnienia ze szkolnych górskich wypraw.

stpman 
Model Team

Wpisy: 478
Wysłany: 2011-06-19, 10:44   

Wyszedł Ci pięknie, najpierw wywołał szeroki uśmiech na mojej twarzy a potem była już tylko lawina wspomnień ze szkoły. Od przedszkola, przez podstawówkę, gimnazjum aż po liceum. Największym szpanem było siedzieć na tylnych siedzeniach. Ten kto miał tam miejscówkę był bosem;) Co z tego, że autobus był głośny, trzepało na dziurach, przegrzewał się, psuł i emitował więcej CO2 niż 100 Fiatów Panda, skoro cała ferajna zawsze szczęśliwie dotarła na miejsce:)

REX 
VIP

Wpisy: 493
Wysłany: 2011-06-19, 10:57   

Autosan - jak "żywy". Model jest pięknym odwzorowaniem oryginału co najdobitniej widać w sekwencji miniaturek. Tylko odblask szyb i tło zdradza inność.
Do tego przystankowy "komentarz" - dobitny i genialny.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu