[MOC] Autosan H9-21

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] Autosan H9-21

#1 Post autor: V1 »

Nie ma chyba Polaka, który nim nie jechał. Czy po mieście, czy na kolonie, czy też do dalekiej rodziny.
Przestronny, komfortowy, szybki, uniwersalny. A przy tym piękny, cichy, przyjazny dla środowiska i niezawodny.

Autosan H9

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Autosan H9 był produkowany od 1973 roku. Najbardziej popularne wersje to miejski H9-35 i turystyczny H9-21. Produkcję zakończono w 2002 roku. Ostatnie H9 niewiele się różniły od pierwszych serii. Do dzisiaj można je spotkać na trasach obsługiwanych przez PKS i przez prywatnych przewoźników.

Obrazek Obrazek

Autosana zbudowałem niejako na zamówienie - po Jelczu "Ogórku" Maciek powiedział "to zbuduj jeszcze Autosana". Zatem zbudowałem :) Był gotowy już na początku ostatniej zimy, od tamtej pory czekał na naklejki.
Najszybciej poszedł przód, najdłużej bawiłem się ze słupkami, dachem i wnętrzem. Ma tyle rzędów siedzeń, ile oryginał, schodki do drzwi, obniżone przejście w podłodze, zasłonki, nawet mieści się kierowca.
Pokrywy luków bagażowych można zamontować w pozycji otwartej lub zamkniętej.

Nie chciałbym kolejny raz montować dachu. Zasłonki są mocowane do mocowań słupków - dziesięć sztuk majta się luźno i przeszkadza przy przyczepianiu dachu do karoserii. A potem koszmarna zabawa z ich zmieszczeniem i ułożeniem w odpowiednich miejscach, tym bardziej że są poskładane na 2, 3 i 4...

Jeśli chodzi o klocki, to między innymi są tutaj mało popularne pomarańczowe łuki 1x6x2 i pomarańczowe odwrócone skosy 1x3:
Obrazek Obrazek

Obrazek

Dziękuję za uwagę :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2011-06-19, 04:28 przez V1, łącznie zmieniany 2 razy.
\/1 ______________

crises

#2 Post autor: crises »

K-a-p-i-t-a-l-n-y

Żaden z poprzednich Twoich pojazdów nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak ten autobus. Dbałość o detale poraża. Piękny jest.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Cudo. Wycieczki szkolne liczyły się tylko w tym cudzie techniki.

Odyn87

#4 Post autor: Odyn87 »

Rewelacja. Jest piękny postawił bym go sobie z chęcią na półce :)
Tylko jedno ale tylne koła przydała by się tam szara felga z czarną
wygląda tak jakby tam nic nie było.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

Jak żywy. Do tego dwa świetne przystanki. Zabierz te cuda na integrację :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

#6 Post autor: maciejer »

Model fantastyczny, nie ma co.

Tylnego koła rzeczywiście na fotografiach nie widać, w "realu" jest zapewne lapiej.
Czemu zderzak jest czerwony?

Gapię sie i gapię ale nie mogę dojść, na czym się trzyma daszek nad przedną "szybą".

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#7 Post autor: Cevillus »

Poprzednicy już napisali co miałem powiedzieć dlatego jedynie mogę się podpisać pod tymi wypowiedziami ;)

Awatar użytkownika
Drumleg
Posty: 109
Rejestracja: 2011-02-06, 17:52
Lokalizacja: spod góry Ślęży
brickshelf: Drumleg

 

#8 Post autor: Drumleg »

O, jaaaa....! Istne WOW. W tym modelu jest chyba wszystko. Starsze - zakurzone i dawały smrodem z silnika na tylnym siedzeniu. Wyślizgana, błyszcząca kierownica i otwarta tylna klapa. Tylko pan kierowca taki ciut za ładnie ubrany - oni jeździli często w swetrach ;) i bujali się rytmicznie na skrzypiących siedzeniach. Ze szczegółów podoba mi się charakterystyczny "migacz". Razem z budą przystankową autobus tworzy niesamowity klimat.
Ciekawe ile jeszcze modeli zostało Karwikowi po zimowym sezonie?

A tak w ogóle, to tych modeli z PRL już rzeczywiście trochę powstało... Kamienica Zgrredka, ściana CPN, liczne modeliki pojazdów - aż się prosi, by zebrać do kupy na jakiejś płycie szeroko-stud'owej. "Kto da więcej, niż V1?" ;)
Tam, gdzie brakuje kafla, pozostaje wyobraźnia...

Mrutek

#9 Post autor: Mrutek »

Muszę popracować nad wyrażaniem zachwytu. Absolutnie kapitalny. Poprzednie modele, pokazane niedawno również, ale ten góruje nad nimi wszystkimi.

lolas

#10 Post autor: lolas »

Dzizas kurcze ja pierdykam
Wpedzasz ludzi w kompleksy swoimi modelami...
Siedze i patrze i przestac nie moge ;)

Swietny bonus w postaci przystanku PKS

rh

#11 Post autor: rh »

Czekałem na niego długo i niecierpliwie :)

Jest rewelacyjny! Chociaż mam jedno zastrzeżenie - normalne H9 z tamtych czasów ma bardzo wsunięte koła względem karoserii - może warto by było tę cechę trochę przekoloryzować i je wsunąć chociaż o pół studa do środka?

Chociaż z oddechu historii bym to przeniósł do tu i teraz - te autobusy wciąż są chyba najczęściej spotykanymi na naszych drogach (w niezliczonej ilości modernizacji).
Ostatnio zmieniony 2011-06-19, 10:00 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Drumleg
Posty: 109
Rejestracja: 2011-02-06, 17:52
Lokalizacja: spod góry Ślęży
brickshelf: Drumleg

 

#12 Post autor: Drumleg »

rh pisze:w niezliczonej wersji modernizacji
Tak jak mówisz, rh. Mnie, np. wkurzała wersja z przednimi siedzeniami tyłem do kierunku jazdy. Jak nie aviomarin, to kopanie się po nogach, albo panie z siatami ;)
Ostatnio zmieniony 2011-06-19, 09:56 przez Drumleg, łącznie zmieniany 1 raz.
Tam, gdzie brakuje kafla, pozostaje wyobraźnia...

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#13 Post autor: PatrykZ »

Ale miła niespodzianka. Swego czasu najeździłem się identycznymi autobusami, tyle, że w barwach PPKS Nowy Targ. Przywołałeś wspomnienia ze szkolnych górskich wypraw.
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#14 Post autor: stpman »

Wyszedł Ci pięknie, najpierw wywołał szeroki uśmiech na mojej twarzy a potem była już tylko lawina wspomnień ze szkoły. Od przedszkola, przez podstawówkę, gimnazjum aż po liceum. Największym szpanem było siedzieć na tylnych siedzeniach. Ten kto miał tam miejscówkę był bosem;) Co z tego, że autobus był głośny, trzepało na dziurach, przegrzewał się, psuł i emitował więcej CO2 niż 100 Fiatów Panda, skoro cała ferajna zawsze szczęśliwie dotarła na miejsce:)
Ride Your Way!

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#15 Post autor: REX »

Autosan - jak "żywy". Model jest pięknym odwzorowaniem oryginału co najdobitniej widać w sekwencji miniaturek. Tylko odblask szyb i tło zdradza inność.
Do tego przystankowy "komentarz" - dobitny i genialny.

ODPOWIEDZ