[MOC] CASTEL DEL MONTE

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

[MOC] CASTEL DEL MONTE

#1 Post autor: Belfast »

CASTEL DEL MONTE

Obrazek
Prezentuję Wam model zamku Castel del Monte, który położony jest na niskim wzgórzu na wysokości 540 m n.p.m., w Andrii (Włochy).
Zamek ten, zbudowany w r. 1240 przez Fryderyka II Hohenstaufa, uznawany jest za jedno z najdoskonalszych dzieł architektonicznych średniowiecza. W roku 1996 został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Za czasów świetności, zamku używano jako schronienia dla członków rodziny królewskiej, którzy polowali w tamtych okolicach. Po śmierci Fryderyka II w roku 1250, zamek przekształcono w więzienie. Stanowił on też schronienie podczas zaraz. Po pewnym czasie popadł w zapomnienie.
Castel del Monte nie miał spełniać funkcji obronnych, ale jego powstanie i cel istnienia stanowi dla wielu zagadkę, szczególnie, że Fryderyk II nigdy go nie odwiedził.
Zamek nie miał bramy wjazdowej, jedynie wejście główne od wschodu oraz mniejsze od zachodu. Zbudowany został na planie ośmiokąta foremnego. Na wierzchołkach ośmiokąta znajdują się ośmiokątne wieże. Wewnątrz jest się niewielki, oczywiście oktagonalny, dziedziniec.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Starałem się zbudować go w skali około 1:120, ale ze względu na "tworzywo" nie zawsze mogłem się jej trzymać.
Makieta ma wymiary 80 x 80 stud'ów czyli przeliczając na płyty bazowe : 2,5 na 2,5 płyty.
Część drzew, zarośli oraz prezentowane poniżej smoki są autorstwa Eryka.

Na koniec dwa zdjęcia z odwiedzin smoków z MOC'a mojego synka...
Obrazek Obrazek

Miłego oglądania :))
Ostatnio zmieniony 2011-07-31, 14:22 przez Belfast, łącznie zmieniany 2 razy.
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#2 Post autor: tomey »

Robi wrażenie. Dobre proporcje, dobrze dobrane kolory, wszystko się elegancko zgrało.
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#3 Post autor: Jerac »

Świetne. To pierwszy zamek od długiego czasu który mi się podoba. Nie wykorzystuje jakiś super-zaawansowanych technik jak inne, ale w końcu jest oryginalny. I ładny.

Nie do końca jestem przekonany do wykaflowanego "dziedzińca" i niewykaflowanej ścieżki naokoło, ale jak najbardziej widać że jest to celowe działanie. No i trochę życia by się przydało :)

Ale i tak, cholera, ładny, ORYGINALNY zamek. Tego dawno nie było. Masz mój głos na MOC miesiąca, jeśli wystawisz.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#4 Post autor: zgrredek »

Świetny model. Ta skala przy budowie z klocków to chyba jedyna możliwa, bo pozwala na wykorzystanie paneli do zbudowania wież. W każdej innej trzeba by szukać wymyślnych technik i nie wyglądałoby to tak dobrze.
Połączenia płaszczyzn dachu może nie wyszłyby tak "zębato", gdyby zrobić je snotem z pomocą tych skosów:
Obrazek
Skos ma kąt 65 st, a potrzeba 67,5. Może dałoby radę.
Belfast pisze:jego powstanie i cel istnienia stanowi dla wielu zagadkę
Belfast pisze:Na koniec dwa zdjęcia z odwiedzin smoków
Wylęgarnia smoków? To może być dobry trop...

Havoc

#5 Post autor: Havoc »

Bardzo fajny zamek ale chłopie, zmniejsz fotki. Zdjęcie 13 - 3888x2592, a i pozostałe podobnie.
Ostatnio zmieniony 2011-07-31, 09:26 przez Havoc, łącznie zmieniany 1 raz.

kris kelvin

#6 Post autor: kris kelvin »

Jako samozwańczy przywódca fanatycznej grupy "castlowców" uważam, że to absolutna REWELACJA. Kształt, faktura ścian, kolorystyka, otoczenie, wykorzystanie pogardzanych paneli...
Wszystko na światowym poziomie.
Hełmy z głów!!!

Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

#7 Post autor: Belfast »

Jerac pisze:Nie do końca jestem przekonany do wykaflowanego "dziedzińca" i niewykaflowanej ścieżki naokoło, ale jak najbardziej widać że jest to celowe działanie. No i trochę życia by się przydało :)
Dziedziniec przed wejściem głównym jest utwardzony w przeciwieństwie do ścieżki biegnącej tuż pod murami. Musiałem to jakoś zróżnicować, aczkolwiek nieco zmieniłem aranżację otoczenia. Zdjęcie poniżej :
Obrazek

Życie by się przydało ale tylko jednego mikrofiga znalazłem (dwa mi wcięło), a 8 jest na wycieczce w Gdańsku na elewacji kamieniczki.
zgrredek pisze:W każdej innej trzeba by szukać wymyślnych technik i nie wyglądałoby to tak dobrze.
Dokładnie takie rozumowanie i próby przeprowadziłem. Wymiar paneli decydował o skali.
Co do dachu to walczyłem z nim najdłużej, faktem jest że te skosy mogły być dobre, ale nie jestem pewien ( "zęby" i tak by wyszły na łączeniach ), a i tak nie mam 80 sztuk takich klocków.

Wybaczcie tę wielkość fotek.... poprawię to niebawem. Był niedawno wątek o tym co nas denerwuje w klockach.... więc mnie denerwuje obrabianie i wstawianie zdjęć ;)

EDIT : POPRAWIŁEM ROZMIARY FOTEK - tamte były istotnie ogromne ... :/ oops !
Ostatnio zmieniony 2011-07-31, 14:23 przez Belfast, łącznie zmieniany 1 raz.
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#8 Post autor: V1 »

Piękny!
Że oryginalny - owszem, ale trudno inaczej, skoro sam wzorzec jest oryginalną budowlą. Co ważniejsze, to że świetnie dopracowałeś bryłę, proporcje, i przeróżne szczegóły architektoniczne. Przyjemnie się ogląda zdjęcia.

Mógłbyś może zrezygnować z tak wielkiej ilości zielska - to się kłóci z suchym, gorącym klimatem, jaki tam zapewne panuje :)

W kwestii skali dodam od siebie tyle, że w większej ściany budynku mogłyby stać się nudne - ogromne płaskie powierzchnie. A teraz jest w sam raz.
\/1 ______________

Jumbo

#9 Post autor: Jumbo »

Nie napiszę nic ciekawszego niż przedmówcy w sumie. Świetna praca. Gratuluję.

kris kelvin

#10 Post autor: kris kelvin »

O kurde. Administracja chyba pod wrażeniem zamku nawet skasowała Ci jedno ostrzeżenie.
Jeszcze jeden taki zamek i będziesz na czysto :D

Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

#11 Post autor: Belfast »

kris kelvin pisze:O kurde. Administracja chyba pod wrażeniem zamku nawet skasowała Ci jedno ostrzeżenie.
Jeszcze jeden taki zamek i będziesz na czysto :D
Tja, no... najwyraźniej. Jak widać za prowokacje, prowadzone w ramach walki w słusznej sprawie, trzeba odrabiać "w polu". Buahahahaha :))))
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

Awatar użytkownika
Scrat
Posty: 543
Rejestracja: 2008-06-24, 01:31
Lokalizacja: Lubań
brickshelf: scratel

 

#12 Post autor: Scrat »

kris kelvin pisze:O kurde. Administracja chyba pod wrażeniem zamku nawet skasowała Ci jedno ostrzeżenie.
Jeszcze jeden taki zamek i będziesz na czysto :D
Artyści mogą więcej, sam powinieneś o tym wiedzieć :D

Wielce odkrywczo stwierdzę, że to jeden z ciekawszych zamków jaki widziałem. Cudo. Faktycznie trochę życia przydałoby mu się.

Misaki
Posty: 85
Rejestracja: 2007-09-23, 17:34
Lokalizacja: Sosnowiec
brickshelf: Misaki

 

#13 Post autor: Misaki »

Piękny. Nic nowego nie dodam co zostało już powiedziane. Sam mam w głowie jeden zamek, który kiedyś bym chciał zbudować z klocków. Odwzorować coś wcale nie jest łatwo. Gratulacje!

Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

#14 Post autor: Belfast »

Scrat pisze:Faktycznie trochę życia przydałoby mu się.
Znalazłem nieco życia w okolicy zamku ! może nie jest zbyt zgrabne z racji skali, ale jest :))

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2011-07-31, 21:58 przez Belfast, łącznie zmieniany 1 raz.
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: barpaw

 

#15 Post autor: bart »

Co tu dużo gadać - zgłaszaj do MOCa miesiąca.

ODPOWIEDZ