5591 Mach II Red Bird Rig

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

5591 Mach II Red Bird Rig

#1 Post autor: stpman »

Recenzja: 5591 Mach II Red Bird Rig

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: Model Team
Rok produkcji: 1994 - 1996
Liczba klocków: 1172
Spis części: Bricklink, Brickset, Lugnet, Peeron
Liczba figurek: 0
Naklejki: Obecne, sklejają klocki
Cena: BL: 84$ - 287$ (używany), 280$ - 900$ (nowy), Allegro: brak

Krótka historia, czyli jak wszedłem w posiadanie tego zestawu:
Zestaw ten kupiłem niejako przy okazji. Zupełnie nie planowałem dodać go do swojej kolekcji, bo po pierwsze jest on niezwykle ciężko dostępny w kraju, a po drugie nigdy nie wywierał na mnie jakiegokolwiek wrażenia. W katalogach był mi zupełnie obojętny. Jednak gdy trafiła się sposobność kupna go za 250zł, kompletnego z instrukcją i pudełkiem zdecydowałem, że zaryzykuję i zmierzę się z tym zestawem;] Jak wyszedł z tego pojedynku dowiecie się na końcu, ale coś czuję, że przysporzę sobie kilku wrogów;)

Pudełko:
Jak już wspomniałem posiadam go. Jest to solidny karton z piękną ciemnoniebieską wytłoczką i otwieranym wiekiem. Standardowo przedstawiono na nim zdjęcia modelu głównego i alternatywnego. W zasadzie tyle, bo jest to typowe opakowanie z tamtych lat.

Obrazek Obrazek Obrazek

Instrukcja:
Tak naprawdę nie ma się tu nad czym rozwodzić. Instrukcja niczym nie wyróżnia się na tle tych z innych zestawów z serii MT. Najpierw składamy ciągnik, potem naczepę a na końcu samolot. Trzeba nadmienić, iż instrukcja jest wykonana z dobrej jakości papieru i zapewne przetrwa wiele lat.

Obrazek Obrazek Obrazek

Klocki:
Dostajemy ich tu prawie 1200 sztuk co robi spore wrażenie. Niestety są to głównie platy, trochę bricków, slopów, no i różnych innych. Jako baza części ten zestaw nie jest zły, ale są w tej serii modele, które lepiej spełniają tą funkcję. Rzadkich i ciekawych klocków też nie znajdziemy tu zbyt wiele, lecz przytoczę te, które moim zdaniem zasługują na wyróżnienie:
- przednia szyba: (Tr-Clear), wystąpiła w 4 zestawach z serii Model Team:
Obrazek
- drzwi (wystąpiły w kolorze białym tylko w 3 zestawach):
Obrazek
- cylinder (wystąpił w kolorze czerwonym tylko w 2 zestawach, a część ta pojawiła się w sumie w 6 modelach)
Obrazek

Model główny:
Składa się z trzech osobnych części, które można łączyć w całość:

-ciągnik siodłowy
Jest to typowa amerykańska ciężarówka z "dzióbem", która posiada kilka poważnych wad i jedną sporą zaletę. Zdecydowanie nie podoba mi się umieszczenie świateł przednich tak wysoko, siodło też jest jakieś ubogie, brak bliźniaków na tylnych osiach (wręcz niewybaczalne), no i mocowanie tychże kół na pinach powoduje, że piszczą w trakcie jazdy. Zaletą zaś jest otwierana maska i bardzo ładna atrapa silnika, której tak brakowało w 5590. Należy także wspomnieć o wnętrzu prawie identycznym jak w 5590 i 5580, skrętnych kołach przy użyciu "magicznego pokrętła", braku koła zapasowego i na upartego sypialni dla zmęczonego kierowcy. Dobra, żeby nie było, że tylko narzekam to trzeba przyznać, że ciągnik wygląda całkiem nieźle, ale jest brzydszy od swoich poprzedników.
Zresztą zobaczcie i oceńcie sami:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

-naczepa
Została ona przystosowana do transportu samolotu, wygospodarowano w niej miejsce do przechowywania trzech ramp wjazdowych, a jej tył jest rozchylany, tak by można było wjechać samolotem na platformę. Załadunek jest całkiem przyjemny i prosty, widać, że całość została dobrze zaprojektowana. Posiada też oczywiście podpórkę i dodatkowe oświetlenie. W zasadzie nie można jej nic zarzucić, jest prosta i funkcjonalna, a o to przecież chodzi:)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

-samolot
Wydaje mi się, że jest to maszyna służąca do akrobacji. Jeśli mam być szczery, zupełnie nie odczułem chęci do zabawy nim. Jest dla mnie jakiś nudny i nijaki. Skalą nie pasuje do ciężarówki, bo jest chyba trochę za mały, do kabiny nie wejdzie nawet minifig. Z tyłu samolotu mamy otwieraną klapę, ale nie wiem po co i co pod nią jest. Jakieś dźwignie?
Urody może i mu nie brakuje, detali też nie, ale nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak helikopter z zestawu 5590.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

-wszyscy razem;)
Całość robi imponujące wrażenie, zestaw jest naprawdę długi i ładnie prezentuje się na półce. Całkiem fajnie jeździ się nim po podłodze:)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Modele alternatywny:
Składa się z trzech osobnych części, które można łączyć w całość:

-jeep
Ładna terenówka, bez zbędnych ozdobników, posiada skrętne koła, brak atrapy silnika i w sumie tyle;)

Obrazek Obrazek Obrazek

-przyczepa
Skrojona na miarę transportowanego pojazdu, niestety nie posiada rampy załadowczej, co sprawia, że wjazd dragsterem na nią jest niemożliwy, no chyba, że posiadamy dźwig;)

Obrazek Obrazek Obrazek

-dragster
Wygląda całkiem przyzwoicie, ma ładną atrapę silnika, a kabina jest zbyt mała dla minifiga. Przednie koła z terenowym bieżnikiem trochu rażą.

Obrazek Obrazek Obrazek

-wszyscy razem;)
Całość dobrze się komponuje i ładnie wygląda. Trzeba przyznać, że jest to jeden z lepszych alternatywnych modeli w całej serii.

Obrazek Obrazek Obrazek

Podsumowanie:
Czytając temat "TOP 10 Zestawów", zauważyłem, że ten pojawił się u sporej liczby forumowiczów. Dlatego też kupując ten zestaw miałem wobec niego spore oczekiwania. Po zbudowaniu okazał się, że pozostał mi obojętny. Popatrzyłem na niego, pobawiłem się chwilę i to był koniec. Nie miał tego czegoś co sprawia, że chce się go postawić na półce i patrzeć, patrzeć, patrzeć... Pewnie wielu z was się ze mną nie zgodzi, zrozumiem to. Tak po prawdzie to nawet nie wiem dlaczego tak nie lubię tego zestawu...
Polecić go mogę miłośnikom serii MT i ciężarówek. Dla budowniczego będzie taki sobie, zaś dla kolekcjonera będzie o tyle ciekawy, że jest rzadki, bo w przeciągu ostatnich dwóch lat na Allegro pojawił się tylko raz.

Zalety
- ładna kolorystyka,
- atrapa silnika,
- mechanizm załadunku samolotu,
- niezły model alternatywny,

Wady:
- brak bliźniaków na tylnych osiach ciągnika,
- nie urzekł mnie...

Ocena:
- 7/10

Havoc

#2 Post autor: Havoc »

stpman pisze:brak bliźniaków na tylnych osiach ciągnika,
Dodaj jeszcze - brak bliźniaków w naczepie. Twoim głównym wrogiem będzie zapewne Longer jako, że wielbi ten zestaw :)
Ja uważam, że jest dobry, a dodatkowy plus u mnie ma z wiadomego powodu :) Niestety widać w nim już tendencje do 'oszczędnego' budowania przez projektantów (choćby wspomniane koła). 5590 miał bliźniaki i tu i tu. Do tego 'pusta' kabina. Jest jakoś tak dziwnie zabudowana, że nie trzeba do niej zaglądać, żeby poczuć, że jest w niej przeciąg :) Niemniej zestaw dosyć bawialny i ładnie prezentujący się na półce.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#3 Post autor: stpman »

Havoc pisze:Dodaj jeszcze - brak bliźniaków w naczepie.
Fakt, nie ma ich, ale naczepy raczej nie mają bliźniaków. Przynajmniej te europejskie.
Havoc pisze:a dodatkowy plus u mnie ma z wiadomego powodu :)
Tj z jakiego?;) Że ciężarówka, czy, że MT?
Ride Your Way!

Havoc

#4 Post autor: Havoc »

stpman pisze:Tj z jakiego?;) Że ciężarówka, czy, że MT?
Jedno i drugie :)
stpman pisze:naczepy raczej nie mają bliźniaków. Przynajmniej te europejskie.
Nie patrz na realia bo tu akurat i tak się ich nie trzymają za bardzo, spójrz przez pryzmat zbieracza elementów - masz o 8 fajnych kół mniej :)

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#5 Post autor: Hezar »

Przyznam szczerze - zestaw naprawdę mnie rozczarował.
Co prawda - podobnie jak w Twoim przypadku - również i u mnie nie wzbudzał on jakiegoś specjalnego entuzjazmu podczas przeglądania katalogów, jednakże mimo wszystko spodziewałbym się tu czegoś nieco bardziej wystrzałowego. W 100% podzielam też Twoje zdziwienie odnośnie faktu, że mamy tak szerokie grono miłośników tegoż modelu...

Ciągnik siodłowy jest po prostu słaby, jakiś taki pokraczny i nieco za krótki, a wspomniany już brak "bliźniaków" woła dosłownie o przysłowiową pomstę do nieba.
stpman pisze:... naczepy raczej nie mają bliźniaków. Przynajmniej te europejskie.
Najprawdopodobniej mamy w tym przypadku do czynienia z ciężarówką amerykańską, a tam chyba każda naczepa ma bliźniacze ogumienie. Jeżeli weźmiemy to pod uwagę, model niestety jeszcze bardziej traci w moich oczach, choć od biedy można na to przymknąć oko, bo sama naczepa jako całość nie jest w sumie aż taka zła.
Najlepiej z całej "trójki" wychodzi chyba samolot - co prawda może i nie pasuje skalą, ale dla oka (przynajmniej mojego) jest najprzyjemniejszy.

Dzięki za recenzję ;^)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#6 Post autor: Bricksley »

Brak bliźniaków zawsze mnie trochę raził w tym modelu, teraz już mniej (obecnie dokupienie części nie jest problemem. Cały zaś zestaw pod względem konstrukcyjnym może faktycznie nie jest wybitny, ale to właśnie ten model zawsze lubiłem pooglądać w katalogu. Cały czas mam nadzieję, że kiedyś postawię go na półce :)
Ostatnio zmieniony 2011-09-04, 10:12 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Havoc

#7 Post autor: Havoc »

Problem bliźniaków dotyczył nawet 5571, do tego był troszkę za krótki, a mimo to stał się legendą.
Te zestawy miały w sobie 'coś' co sprawiało, że przynajmniej niektórzy widzieli w nich super zestawy. Teraz nie zachwycają ale kiedyś przecież robiły furorę.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#8 Post autor: stpman »

Być może mamy do nich sentyment, bo kojarzą się nam z dzieciństwem?;)
Choć muszę przyznać, że do Black Cata wzdychałem bardzo długo, a po jego kupnie spodobał mi się jeszcze bardziej:)
Brak bliźniaków w obu tych modelach to efekt oszczędności i tyle. Szkoda, że w dzisiejszych czasach tak się oszczędza na wielu rzeczach z różnych dziedzin życia...
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#9 Post autor: 3dom »

Pewnie jak większość podziwiałem w dzieciństwie ten zestaw w katalogu, podobnie jak pozostałe z tej serii. Wówczas nie zwracałem uwagi na takie rzeczy jak brak bliźniaków. Pamiętam za to, że różne kolory szybek w ciągniku i samolocie kłóciły się z moim poczuciem estetyki.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

czarny

#10 Post autor: czarny »

Jakiś czas temu udało mi się kupić ten zestaw na Allegro za 160 zł. Niestety zamiast białych drzwi były zielone ale udało mi się dokupić właściwe. Ogólnie zestaw nie jest zły tylko samolot mógłby być większy i jednak przydałby się te podwójne koła

Awatar użytkownika
szubi81
Posty: 115
Rejestracja: 2011-08-01, 22:49
Lokalizacja: Reda
brickshelf: szubi81
Kontakt:

 

#11 Post autor: szubi81 »

Dla mnie skrzydła od samolotu mogły by być składane tak aby nie wychodziły poza obrys naczepy

ODPOWIEDZ