5767 Cool Cruiser

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Havoc

5767 Cool Cruiser

#1 Post autor: Havoc »

5767 Cool Cruiser

Obrazek


Dane techniczne:
Seria: Creator
Rok produkcji: 2011
Liczba klocków: 621 (musiałem zliczyć korzystając ze spisu, także nie gwarantuję, że na pewno tyle)
Spis części: (nigdzie nie ma więc wstawiam fotkę spisu) SPIS
Cena: allegro ok 150 PLN

Pudło i zawartość:
Pudło jak pudło, z przodu model 'Odlotowego krążownika' (w domyśle szos :) ). Z tyłu pokazane wszystkie trzy modele (cruiser, ładowarka i bolid F1).
Obrazek Obrazek
  • Instrukcja:
Standardowa dla creatorów - błękitne tło, żółta obwódka i kolory elementów momentami trudne do rozróżnienia :) Mamy po jednej książeczce do każdego modelu. Możemy zbudować 'na szybko' ładowarkę teleskopową. Poziom 'normal' to bolid F1, model główny jest jednocześnie budowlą zaawansowaną. Model 'quick' budowałem 37 minut. Chyba się starzeję... Chociaż może to nie taki zły czas, nie mam porównania :)
Nie mogło zabraknąć informacji pt: 'Dywan kaka'. Nie należy też mieszać zawartości poszczególnych woreczków, chociaż nie wiem dlaczego, skoro nie są ponumerowane.
Obrazek Obrazek Obrazek
  • Elementy:
Dostajemy 8 woreczków i opony luzem.
Obrazek
Z ciekawszych elementów mamy tu:
Obrazek
Przede wszystkim 2 żółte Brick, Arch 1 x 6 x 3 1/3 Curved Top. Coś mi mówi, że Adam maczał w tym palce. Nie występowały one wcześniej w tym kolorze (oficjalnie). Tak jak wcześniej w 5893 Offroad Power po raz pierwszy pojawiły się niebieskie. Mamy tu także 2 czarne Brick, Arch 1 x 3 x 2 najczęściej spotykane w serii Prince of Persia.
Tile 1x3 w kolorze niebieskim mamy aż 14 sztuk i tyle samo żółtych Slope, Curved 4 x 1 No Studs. 2 czarne bricki 1x1 ze studem po jednej stronie (niby żadna nowość ani też unikalny kolor ale jakoś obecność tego elementu w zestawie zawsze mnie cieszy, przydatny jest). Dostajemy też 10 sztuk żółtych Brick, Modified 1 x 2 with Studs on 2 Sides oraz 2 sztuki (lewa i prawa oczywiście) Wedge 8 x 3 x 2 Open W kolorze żółtym występowały do tej pory tylko w 2 zestawach (4404 Land Busters i 7774 Crab Crusher) I na koniec ale nie ostatni (po polsku głupio to brzmi ;) ) element zwany aparatem fotograficznym albo pralką czyli Brick, Modified 1 x 1 with Headlight w kolorze Trans-Clear, w którym do tej pory występował tylko w zestawie 10211 Grand Emporium w ilości 5 sztuk.
Ogólnie jak na taki mały zestaw to elementów jest tu naprawdę sporo. Dużo przydatnych, dużo powtarzalnych. Jako baza części CC jest po prostu świetny.

Modele:
  • Cool Cruiser
W pierwszej chwili kiedy go zobaczyłem wydał mi się trochę jakiś taki pokraczny i jakby za krótki ale po dokładnym przyjrzeniu się stwierdziłem, że nie jest najgorzej. Konstrukcja przedniej szyby wygląda jakby była zbudowana zakazaną techniką :) Tile 1x4 'zagięte' na studzie. No ale nie znam się, może tak można :) Ciekawie zrobione drzwi pod skosem. W sumie niewielka ilość miejsc gdzie mógłby być 'przeciąg' (tylko dosyć widoczna wyrwa między tylnymi siedzeniami. Ogólnie model całkiem przyjemny i dosyć bawialny.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Otwierane drzwi i pokrywa maski oraz skrętne koła. Może nie za wiele ale nie jest źle. Drzwi mogłyby być lepiej zrobione od środka (klamka albo cokolwiek) ale to szczegół. Silnik natomiast jest strasznie ubogi. Tu mogli się bardziej postarać. Drążek skrzyni biegów też jest bardzo dziwnie zamontowany. No ale w końcu to tylko creator.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zamiast widocznych na zdjęciu poniżej czerwonych round plate 1x1 możnaby użyć tu tile 1x1, dzięki temu koła skręcałyby pod większym kątem. A tak skręcają ledwo ledwo.
Nie wiem też po co są zamontowane widoczne na podwoziu podwójne plate 2x2 z podczepionymi Plate Round 2x2 with Rounded Bottom (Boat Stud).
Obrazek

Zwykle po zbudowaniu w creatorze modelu głównego nie zostawało zbyt wiele elementów ponad te zapasowe, a tu taka niespodzianka: (może coś przegapiłem ;) )
Obrazek

  • Bolid F1
Na pierwszy rzut oka wydawał mi się najciekawszy pod względem wyglądu. Ale jakoś tak chyba przez słabą bawialność się do niego zniechęciłem. Koła skręcane kierownicą (w dodatku słabo dostępną) i nic więcej. Liczyłem chociaż na zdejmowaną pokrywę silnika, a tu nic.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

  • Telehandler
Na koniec ładowarka teleskopowa. Pomimo, że to model do szybkiego zbudowania to jednak prezentuje się całkiem nieźle. Otwierane drzwi kabiny, podnoszona z boku klapa, a pod nią silnik. No i jest jeszcze wysięgnik z ciekawie zrobionym systemem blokowania. Technic axle opierający się na ząbkach gear rack'a. Dzięki temu możemy go stopniowo blokować na różnych wysokościach. Końcówka ramienia z widłami też jest ruchoma, a na niej spoczywa sobie...paleta?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Podsumowując - za ok 150 PLN dostajemy bardzo dobrą bazę elementów oraz całkiem znośne modele :) Nie ma co spodziewać się rewolucji (może poza żółtymi łukami i przezroczystymi headlight'ami). To po prostu kolejny przyzwoity creator.
Ostatnio zmieniony 2011-11-19, 22:19 przez Havoc, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Model główny na przedpremierowych zdjęciach wydawał mi się taki sobie ale teraz muszę przyznać, że to całkiem zgrabne autko. Również jako dawca wydaje się być solidnym zestawem. Trochę razi czarny bevel na klapie bagażnika ale ciężko byłoby zrobić inaczej łatwo dostępne pokrętło do skrętu. Dobrze widzę, że koła tylnej osi są na sztywno połączone axlem?

Modele alternatywne również niezłe, trzeba będzie rozważyć zakup, w końcu dominuje tu jedyny słuszny kolor :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#3 Post autor: Bricksley »

3dom pisze:Model główny na przedpremierowych zdjęciach wydawał mi się taki sobie ale teraz muszę przyznać, że to całkiem zgrabne autko.
Jestem dokładnie tego samego zdania. W zasadzie to rozważam jego zakup, ale mam cichą nadzieję, że choć trochę stanieje.

Dzięki za reckę, nie mogłem się już doczekać ;)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#4 Post autor: KUKUS »

Bardzo ładny samochód, od razu kiedy go zobaczyłem zaświtała we mnie myśl "a może taki nabyć"? Zarówno przód, jak i tył wyglądają idealnie, a takie dodatki, jak otwierane drzwi/maska są zawsze mile widziane :>

Fajna recenzja, dobrze się ją czyta.

Havoc

#5 Post autor: Havoc »

3dom pisze:Trochę razi czarny bevel na klapie bagażnika ale ciężko byłoby zrobić inaczej łatwo dostępne pokrętło do skrętu.
Wygląda słabo ale świetnie spełnia swoją rolę. Nie tylko wygodnie się nim kieruje ale też łatwo użyć go jako 'popychaczki'. Dzięki temu można nim jeździć i skręcać bez konieczności popychania drugą ręką.
3dom pisze:Dobrze widzę, że koła tylnej osi są na sztywno połączone axlem?
Dobrze widzisz :)
Karol pisze:ale mam cichą nadzieję, że choć trochę stanieje.
Przy tej ilości elementów będzie ciężko o obniżenie ceny ale jakaś okazja zawsze może się trafić. Poza tym niedługo pewnie pojawią się używane.
KUKUS pisze:Fajna recenzja, dobrze się ją czyta.
Dzięki. Całe szczęście bo pisało się strasznie :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Havoc pisze:
3dom pisze:Dobrze widzę, że koła tylnej osi są na sztywno połączone axlem?
Dobrze widzisz :)
Trochę to bez sensu, dość łatwo można było zrobić tak, by połączenia nie było.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Havoc

#7 Post autor: Havoc »

3dom pisze:Trochę to bez sensu, dość łatwo można było zrobić tak, by połączenia nie było.
Owszem, tylko po co? To nie technic, niezależne zawieszenie na nic się tu nie zda.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

Havoc pisze: Owszem, tylko po co? To nie technic, niezależne zawieszenie na nic się tu nie zda.
Pewnie masz rację, tak tylko marudzę ;)
Pewnie i tak go kupię.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#9 Post autor: Hezar »

Jak na konstrukcje tej wielkości, projektant po prostu niezbyt się wysilił: Model główny ma potencjał, jednak niewykorzystany, gdyż pomimo dbałości o zachowanie detali, wyszedł jak dla mnie trochę pokracznie. Podobnie jest z bolidem F1, jednak zupełne nieporozumienie to ten tragiczny pseudo-podnośnik. Coś okropnego.
Gusta gustami, ale nie wierzę, że z ponad 600 elementów nie można było wyczarować czegoś lepszego. Dobrze przynajmniej, że to "Creator" - samemu można zrobić to lepiej.

Dzięki za recenzję.

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#10 Post autor: glaz_pimpur »

Hezar pisze:Dobrze przynajmniej, że to "Creator" - samemu można zrobić to lepiej.
I tego się trzymajmy.
Tak naprawdę to ja w ogóle nie zauważyłem tej pozycji w zapowiedziach na ten rok, więc zostałem zupełnie zaskoczony. Fajny dawca dla żółtych MOCów, ale nie rewelacyjny. Myślałem też, ze jak TLG wypuściło bricki ze stuudem z jednej strony to zrezygnowało z "pralek". A tu taka miła niespodzianka.
Wydaje mi się, że zestaw jest raczej na plus, ale w tym roku nie mieści się w moich planach.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#11 Post autor: Waler »

Model całkiem, całkiem. Sporo żółtych skosów, mogą sie przydać do wygładzania technicowych kantów :) Myślę, że w modelu głównym zamiast tego bevela na klapie, można by skręcać kierownicą, bo jest łatwo dostępna. Bolid F1 jak by lekko zmodyfikował to i nawet ładny. A "ładowarkę teleskopową" pozostawię bez komentarza.
Lecz myślę, że sporej liczbie osób bardziej cieknie ślinka do VW "Ogórka" z tej samej serii.

Havoc

#12 Post autor: Havoc »

glaz_pimpur pisze:Tak naprawdę to ja w ogóle nie zauważyłem tej pozycji w zapowiedziach na ten rok, więc zostałem zupełnie zaskoczony.
A ja odwrotnie. Po zobaczeniu creatorów takich jak latarnia morska, robot, buggy, pomyślałem sobie, że w tym roku creator zawiódł. Dopiero 'żółty' okazał się być godnym uwagi.
Waler93 pisze:Lecz myślę, że sporej liczbie osób bardziej cieknie ślinka do VW "Ogórka" z tej samej serii.
Ogórek to akurat seria Exclusive.
Ostatnio zmieniony 2011-08-09, 15:15 przez Havoc, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#13 Post autor: stpman »

Dzięki za fajną recenzję i dobre zdjęcia:)
Co do samego modelu to powiem szczerze, że zupełnie mi się nie podoba. nie lubię niebieskiego we wnętrzu, szpetnego sterowania kołami, podróby świateł przednich z Alfy 159 i braku bagażnika.
Najlepszy z tego to jest ten podnośnik. Ma w sobie coś fajnego:)
F1 taka sobie, jest i tyle...
Jednakże patrząc na niego tylko przez pryzmat klocków to jest boski, bo świetnie uzupełni moją kolekcję żółtych elementów, a duże żółte łuki to must have na BOPa:)
Ride Your Way!

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#14 Post autor: Backbone »

Dobry dawca, a co do modelu głównego - taki sobie, na zdjęciach był ładniejszy. Ale zakupu nie żałuję - masa ciekawych części, w tym sporo skosów, łuki...

Na części polecam szczerze.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#15 Post autor: 3dom »

Kupiłem ten zestaw jakiś czas temu ale dopiero w tym tygodniu znalazłem czas żeby go złożyć (już prawie chciałem klocki porozdzielać do szufladek bez składania...) i mam kilka spostrzeżeń.

Ogólnie model bardzo mi się spodobał. Fajna obła bryła, dużo fajnych krzywizn karoserii, sporo detali, otwierających lub ruszających się rzeczy, dość dużo detali (wycieraczki, lusterko wsteczne etc). I oczywiście jest znakomitym dawcą klocków, szczególnie, że tych systemowych nie mam zbyt wiele.

Kilka minusów:
- umiejscowienie lewarka zmiany biegów jest co najmniej dyskusyjne (jak na sportowe auto), dużo lepiej byłoby ją zamocować od spodu skosu, na którym opiera się deska rozdzielcza
- boczne lusterka - fajnie, że są ale zamocowane poniżej górnej krawędzi drzwi wyglądają bardzo nierealistycznie
- przednie fotele - mogłyby być przesunięte o studa do tyłu, w tego typu autach zwykle i tak jest z tyłu bardzo skromna ilość miejsca a kierownica wystająca ponad połowę siedziska wygląda tak sobie
- czarny bevel służący do skrętu kół można by obniżyć o ok. studa bez straty na funkcjonalności - sprawdziłem ;)

To wszystko to oczywiście drobiazgi, które można poprawić we własnym zakresie i nie psują one bardzo pozytywnego odbioru zestawu. Co innego jakość klocków, a konkretnie jakość żółtych klocków. Część z nich ma zupełnie inny, jakby wyblakły odcień. Co ciekawe, niektóre elementy trafiły mi się zarówno w "normalnym" kolorze jak i tym "wyblakłym". Dotyczy to m.in. tych klocków:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Temat ten był już gdzieś poruszany i podobno można takie elementy reklamować, ktoś próbował? Ja pewnie nie będę ale niesmak pewien jest.
Ostatnio zmieniony 2012-05-27, 11:21 przez 3dom, łącznie zmieniany 2 razy.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ