4896 Roaring Roadsters

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Hippotam

4896 Roaring Roadsters

#1 Post autor: Hippotam »

Obrazek
Recenzja 4896 Roaring Roadsters

Od kiedy zobaczyłem pierwsze zapowiedzi modelu czarnego kabrioletu z serii Creator, wiedziałem że musze go mieć. Okazało się, że moja rodzinka myśli podobnie i sprezentowała mi to cudo na urodziny. Zatem - do dzieła!

1. Pudełko i zawartość
Obrazek
Pudełko jest ogromne, ale wykonane z cienkiej, miękkiej tektury, podatnej na uszkodzenia. Raczej nie przeżyje wieloletniego przechowywania w nim klocków, jak solidne pudełka z lat 90. W pudełku znajdziemy klocki, zapakowane w 11 foliowych woreczków, 4 opony wrzucone luzem oraz trzy instrukcje. Wszystko dość dobrze wypełnia wnętrze opakowania, dzieki czemy instrukcje nie latają wewnątrz podczas transportu i nie niszczą się. Miłym akcentem jest powrót do zwyczaju drukowania inwentarza części na pudełku.

Zestaw zawiera 945 klocków (wg. bricklinka), Ani śladu junioryzacji - wszystkie elementy to klasyczne bricki. Kolorystyka to głównie czarny, szary, ciemny szary i czerwony. Jak można się spodziewać oglądając zdjęcia, zestaw zawiera sporo czarnych nowych curved slopes. Miłym zaskoczeniem była dla mnie duża liczba tradycyjnych liftarmów ze studami.

Zestaw zawiera trzy zszywane instrukcje, pozwalające na zbudowanie trzech modeli: roadstera, terenówki i dragstera. Jest też kilka pomysłów na zestawy alternatywne, m.in. ciężarówkę (fachowo to chyba nazywa się ciągnik?).

W zestawie znajdują się tylko cztery chromowane elementy Cylinder 2x2 Elbow, pozostałe, widoczne np. na zdjęciu (np. atrapa chłodnicy) to w rzeczywistości klocki w lekko opalizującej barwie PearlSilver. Trochę szkoda, bo chrom dodałby jeszcze modelom smaku elitarności... A dla nas to sygnał - kupujmy chromowane części dopóki jeszcze są.

Dla porówniania, poniższe dwa zdjęcia (z lampą błyskową i bez) pokazują elementy w kolorach: ChromeSilver, Pearl Silver, MdStone (bley) i DkStone.
Obrazek Obrazek

2. Modele
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Główny model to fantastyczny roadster. Budowałem go dwa długie wieczory, ale forumowicze nie posiadający dzieci wspinających się na głowę dadzą radę w jeden wieczór. Instrukcja jest czytelna, szczegółowa, bardzo trudno jest pomylić kolory. Samochód jest zbudowany tradycyjnie - podwozie z mnóstwa liftarmów pozczepianych pinami, nadwozie z tradycyjnych, Systemowych klocków. Poza detalami (tył, fotele, krawędzie drzwi) prawie w ogóle nie ma SNOT-a. Co ciekawe, model jest czarny tylko "z zewnątrz". Pod warstwą czarnych klocków znajduje się szkielet zbudowany głównie z ciemno i jasnoszarych elementów.

Przy kończeniu budowy okazało się, że w zestawie brakuje jednego czarnego klocka technic 1x1 with hole, zamiast tego mam 1x1 headlight brick. Na szczęście miałem takie klocki w kolekcji i mogłem dokończyć konstrukcję.

Gotowy model ma wymiary 42x16 studów i wyposażony jest w otwieraną maskę, pod którą można zobaczyć atrapę silnika, otwierany bagażnik, otwierane drzwi. Przednie koła są skrętne, ale kierownica jest tylko atrapą. Mechanizm skręcania wyprowadzono natomiast tradycyjnie - do góry, za siedzeniami i zakończono okrągłym brickiem 2x2 (hand-of-god). Bardzo dokładnie odwzorowana jest kabina samochodu. Mamy fajne siedzenia, drążek zmiany biegów, hamulec ręczny, pedały (tylko dwa, więc to pewnie automat), klamki, schowki w drzwiach i lusterka.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Drugi z proponowanych przed designerów Lego modeli to terenówka. Budowa trwała tym razem jeden wieczór. Model jest bliźniaczo podobny (w sensie technicznym do roadstera). Trochę inaczej pospinane liftarmy w podwoziu i trochę inne, wyzsze i krótsze nadwozie. Tym razem mamy cztery siedzenia (choć dwa tylne to raczej "atrapy siedzeń"), i ciekawie zaznaczony dach, reszta detali jest podobna do tych z roadstera.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Trzeci model to dragster, którego jeszcze nie poskładałem. Z przeglądania instrukcji wygląda na błahostkę, do zmontowania w 20 minut. Znacznie ciekawiej wyglądają modele zamieszczone w sekcji "ideas". Mamy ciężarówkę, wyścigówkę Formuły 1 i motor.

3. Podsumowanie

Dla mnie zestaw 4896 jest najlepszym zestawem z tegorocznej serii Creator. Jest duży, zawiera mnóstwo przydatnych klocków, gotowe modele może być ozdobą niejednej kolekcji. Przy tym jest bardzo klasyczny w konstrukcji- bez ekstrawagancji, chyba tak wyglądały dawniej zestawy z linii Model Team.

4. Dane techniczne:
Seria: Creator
Rok produkcji: 2006
Waga klocków (bez pudełka): 0,870 kg
Liczba klocków: 945 (peeron podaje 931)
Cena: MSRP: 60$, Polskie sklepy: 200-300 PLN, Allegro: ok. 180-200 PLN
Ostatnio zmieniony 2008-09-30, 15:45 przez Hippotam, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#2 Post autor: Pietruch »

Recenzja bardzo ładna, przejrzysta i dokładna. :)
Wszystko co w recenzji powinno być znalazło się u Ciebie.
Co do modelu, zestaw bardzo ładny, i bardzo szczegółowy - przecierz to Model Team. ;)
Części bardzo dużo, cena nie za duża. Czyli można powiedzieć że model bardzo fajny a do tego nie drogi.
Posiada trochę funkcji i dużo bajerów, szkoda że tak mało chromowanych części.

Ocena modelu 5/6 !!
Ocena recenzji 6/6 !!
Ostatnio zmieniony 2006-09-02, 18:49 przez Pietruch, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#3 Post autor: Maciej Drwięga »

Chyba najlepszym moim wtrąceniem do tej dyskusji będzie informacja, że po przeczytaniu recenzji budżet celowy został wygospodarowany :)
Ostatnio zmieniony 2006-09-02, 18:56 przez Maciej Drwięga, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Hippotam

Aktualizacja recenzji

#4 Post autor: Hippotam »

Dodałem zdjęcia i opis terenówki. Smacznego!

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#5 Post autor: Pietruch »

Terenówka też wygląda imponująco. :)
Tak samo szczegółowa i bardzo ładna, jak roadsters.
Coraz bardziej mnie przekonujesz do kupna tego zestawu. ;)
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#6 Post autor: smyk »

Brawa za rzeczową recenzję i zdjęcia. Co do samego modelu to wolę Land Busters (4404 ). Nawet pomimo tego, że nie skręcają mu się koła, ani nie ma chromowanych części.

Awatar użytkownika
rzooq
Posty: 72
Rejestracja: 2006-04-14, 18:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: rzooq

 

#7 Post autor: rzooq »

smyk pisze:Co do samego modelu to wolę Land Busters (4404 ). Nawet pomimo tego, że nie skręcają mu się koła, ani nie ma chromowanych części.
Ja też wybrałbym ten model zamiast 4896 Roaring Roadsters. A koła się skręcają i nawet są amortyzowane.
Szukajcie, a znajdziecie. Pukajcie, a otworzą wam...

Awatar użytkownika
Jonder_qind
Posty: 122
Rejestracja: 2006-05-27, 22:22
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Jonderqind

 

#8 Post autor: Jonder_qind »

Bardzo dobra recenzja, szkoda, że jeszcze nie mam spisu elementów na peeronie :-( ale i tak widze, że w zestawie jest dużo fajnych i przydatnych kolcków. Wcześniej jakoś nie widziałem sensu zakupu tego modelu, teraz znalazł się na mojej liście "want". Muszę tylko urochomić działalność na allegro po przerwie wakacyjnej, bo ostanio mój fundusz na Lego jest pustawy :) Dzięki za tą recenzje panie Hipopotamie.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#9 Post autor: smyk »

rzooq pisze:A koła się skręcają i nawet są amortyzowane.
Jeśli mówisz o modelu 4404 to nie masz racji. W moim egzemplarzu koła owszem są amortyzowane, ale się nie skręcają. Też mi się to w głowie nie mieściło.

Awatar użytkownika
rzooq
Posty: 72
Rejestracja: 2006-04-14, 18:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: rzooq

 

#10 Post autor: rzooq »

Zmylił mnie spis części z peerona. Były tam elementy zawieszenia, które normalnie pozwala na skręcanie kołami i niezależną amortyzację.
Szukajcie, a znajdziecie. Pukajcie, a otworzą wam...

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#11 Post autor: smyk »

Brakuje tego by dało się skręcać. Niby jeden klocek, ale rzadko spotykany, więc jego brak jest bolesny.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#12 Post autor: Maciej Drwięga »

Kombinujecie w cały świat. Model jest ładny, schludny i ma sporo fajnych z punktu widzenia MT elementów.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Hippotam

#13 Post autor: Hippotam »

Zatwierdzono

ODPOWIEDZ