8262 Quad Bike

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Szarwen

8262 Quad Bike

#1 Post autor: Szarwen »

Obrazek

Seria: Technic
Data wydania: 2009
Liczba części: 308
Spis części: http://www.peeron.com/inv/sets/8262-1
Cena: Obecnie na allegro: ~140 zł; MSRP: 40$; ja swój egzemplarz kupiłem pół roku temu na allegro za 110 zł.
Linki do zestawu w poszczególnych serwisach:
http://guide.lugnet.com/set/8262
http://www.brickset.com/detail/?set=8262-1
http://www.bricklink.com/search.asp?q=8262

Parę słów ode mnie i o mnie:
Po pierwsze chciałbym się przywitać, jako, że jest to nie tylko moja pierwsza recenzja na tym forum, ale również i pierwszy w ogóle post. Mam na imię Filip i z powrotem do hobby jakim jest budowanie z klocków lego wróciłem jakiś rok temu. Zestaw recenzowany nabyłem pół roku temu i jakkolwiek pudełko uchowało się w odmętach mojej szafy, to woreczki i naklejki zostały "zbrukane" rozdarciem i wyrzuceniem bez uprzedniego zrobienia zdjęć. Recenzja przez to może nieco tracić na wartości, za co przepraszam, a co chciałbym usprawiedliwić dość późnym otrzymaniem konta na Lugpolu(nie mogłem napisać tej recenzji zaraz po nabyciu zestawu). Ach ta biurokracja... (;

I. Opakowanie
Pudełko jest dość spore jak na zestaw mający 308 elementów. Jest właściwie niewiele mniejsze od opakowania zestawu 4993, który ma już przecież ponad dwukrotnie więcej części, bo aż 648. Nie muszę chyba dodawać, że woreczki z częściami zajmowały mniej więcej równą połowę dostępnej wewnątrz przestrzeni. Kolejny raz to samo Deja vi: euforia i te lśniące oczy, które ujrzały wielkie, bardzo estetycznie wykonane pudełko, a które to oczy już po chwili przepełniało rozczarowanie na widok tego, co rzeczywiście skrywa w sobie napompowany powietrzem karton.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

II. Instrukcje
Dwie, niezbyt grube książeczki tego samego formatu zostały wykonane poprawnie. Nie zrobiły na mnie szczególnego wrażenia - po prostu są i przeprowadzają nas przez poszczególne etapy budowy. Są bardzo czytelne, ale niestety (przynajmniej w moich dłoniach) mają tendencję do zaginania się i darcia. Uważam, że warto by pomyśleć nad wydawaniem instrukcji o usztywnionych okładkach dla zestawów zawierających po kilkaset części, nawet jeżeli miałoby to oznaczać te parę złotych więcej przy kasie. Miło byłoby przyozdobić półkę ładnymi książeczkami, zamiast zapełniać szafkę porozdzieranymi zeszytami.

Obrazek


III. Interesujące klocki, lub dlaczego zestaw ten stał się moim drugim "dużym" zestawem.

a) 1x Technic Engine, czyli:
2x Technic Engine Cylinder Head
Obrazek
2x Technic Engine Piston Round
Obrazek
2x Technic Engine Crankshaft
Obrazek
2x Technic Engine Connecting Rod
Obrazek


b) 3x Technic Shock Absorber 6.5L
Obrazek

c) 2x Technic Steering Arm Small
Obrazek

d) 2x Technic Steering Link 6L
Obrazek

e) 4x Technic Suspension Steering Link
Obrazek

f) 4x Tyre 68.7 x 34 R
Obrazek

i) Panel Car Spoiler 3 x 8 with Three Holes
Obrazek

Oraz dwie części, które w kolorze białym występują tylko w tym zestawie:

g) Panel Car Mudguard Left
Obrazek

h) Panel Car Mudguard Right
Obrazek



Jakkolwiek dla większości z was części te mogą być pospolite i niewarte zakupu zestawu, to dla kogoś początkującego jak ja, okazały się być elementami kluczowymi i czyniącymi pozycję 8262 zestawem z gatunku must have. Pierwszy zakupiłem 4993, który jednak nie posiadał ani układu do skręcania, ani nawet resorów, nie mówiąc już o czymś takim jak lego technic engine(który co prawda nie jest niezbędny przy budowie samochodów, ale okazał się być miłym dodatkiem). Ponadto terenowe opony tchnęły trochę życia w te wszystkie "próby" zbudowania ładnej terenówki na podstawie samego tylko 4993.

IV. Budowa!
a) Model Podstawowy
Kiedy zacząłem budować najciekawsze dla mnie było zgadywanie co teraz składam. Po paru złączonych klockach ciężko było się domyślić czy będzie to kierownica, siedzenie, czy też może łożysko silnika. Z każdym kolejnym elementem było coraz łatwiej, chociaż muszę przyznać, że wciąż nie miałem pojęcia, która strona jest tyłem a która przodem...

Obrazek
Obrazek

Szybko odkryłem, że quad składać się będzie ze swego rodzaju modułów, które powstawały na początku niezależnie od siebie. Nareszcie zarysował się jeden znajomy punkt - silnik. W mojej głowie zaczęły świtać różne niecne i niemoralne pomysły połączenia modułów w taki sposób, aby powstało coś... czego bym się nie spodziewał.

Obrazek

Szybko uznałem jednak, że moja misja jest ważniejsza i idąc dalej mądrością niewielkiej książeczki połączyłem trzy części w coś, co nareszcie zaczęło przypominać obrazek z pudełka.

Obrazek
Obrazek

Sądziłem, że od tej pory będę już tylko dobudowywał kolejne elementy do powstałej "bryły". Myliłem się. Firma lego raz jeszcze pokazała, że wzorem hiszpańskiej inkwizycji, nie da przewidzieć się jej kroków, ani spodziewać się skąd uderzy! Zabrałem się za budowę kierownicy i przodu pojazdu.

Obrazek
Obrazek

Tym razem był to już naprawdę koniec. W cudzysłowie oczywiście, ponieważ jeszcze trochę zabawy z wykończeniami zostało. Najmniej lubiany przeze mnie etap budowy, który zawsze nadwyręża moje palce i testuje cierpliwość. Operowanie małymi elementami i konieczność łączenia ich w niezbyt monumentalne, ale monumentalnie trudne do rozłączenia ozdoby, sprawiła, że z radością powitałem ostatnią stronę instrukcji. Oto efekt:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Quad jest naprawdę świetny! Można nim jeździć, skakać, skręcać... i jeździć, skakać, skręcać, i jeździć, skakać, skręcać! Hmm... No dobrze, może to nie brzmi jakoś powalająco, ale przecież chyba nikt nie oczekuje, że pojazd za tę cenę będzie czynił cuda na kiju. Ma silnik, ma duże koła, ma resory, no i skręca! Dodatkowo jest naprawdę ładnie wykończony i miły dla oka. Właściwie jedynym jego minusem jest kierownica. Układ skrętny jest zrobiony z dość delikatnych i podatnych na wyginanie klocków, co sprawia, że trzeba naprawdę dobrze machnąć palcami, aby quad skręcił w którąkolwiek stronę. No ale można jeździć, skakać, skręcać!

b) Model alternatywny
W przeciwieństwie do modelu podstawowego, tutaj od samego początku nie miałem najmniejszych wątpliwości, który właśnie fragment samochodu buduję. Może nie było to rozczarowujące, ani dyskwalifikujące model alternatywny, ale na pewno już cały rytuał tworzenia budowli nie był tak emocjonujący i nie towarzyszyła mu iście chłopięca ciekawość i podniecenie.

Obrazek
Obrazek

Całość od początku składała się z jednej "części" powiększanej stopniowo, jak kulka śniegu staczająca się po zboczu. Pasjonujący widok, nieprawdaż? No właśnie wcale. Od samego początku nasza współpraca z instrukcją odbywać się będzie na jasnych, określonych na początku zasadach. Brakowało mi tylko klauzuli o braku zwrotu kosztów w przypadku śmierci wywołanej znudzeniem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Zanim się obejrzałem, moja przygoda nie tylko z modelem alternatywnym, ale i przecież z całym zestawem 8262 zaczynała zbliżać się do jej ostatniego odcinka. Niemal do samego końca miałem nadzieję, że z przodu samochodu projektanci jakoś umieścili niewidzialny na kartonie, ale rzeczywiście obecny Technic Shock Absorber. W pewnym momencie sam zacząłem rozważać zbezczeszczenie modelu i odprawienie heretyckiego rytuału zamieszczenia go tam wbrew instrukcji. Szybko odkryłem jednak, że przysłowie "Z pustego i Salomon nie naleje" jest przysłowiem mającym w sobie sporo ludowej mądrości. Nawet próba zakrzywienia czasoprzestrzeni puszką piwa nie pomogła i ostatecznie model alternatywny nie ma i nigdy mieć nie będzie dwóch resorów. Możemy pobawić się więc jedynie tyłem pojazdu, skręcając nim, unosić i opuszczać, patrząc jak odbija się od ziemi. Obserwować sprawnie działający silnik! A przód? Zostawmy go mniej lubianym kolegom.

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

V. Podsumowanie:
Zestaw 8262 jest naprawdę świetnym zestawem dla każdego początkującego budowniczego z aspiracjami stworzenia terenówki z prawdziwego zdarzenia. Dla konstruktorów ze sporym już zapleczem nie tylko doświadczenia, ale i "budulca" zestaw ten będzie zapewne niezbyt interesujący. Nie ma w sobie w końcu właściwie nic, czego nie można znaleźć w jakimkolwiek innym, większym zestawie lego technic. Ale! No właśnie: model podstawowy jest istnym majstersztykiem, którym można bawić się bez końca. Jest tak świetny, że nadrabia nawet wszystkie minusy modelu alternatywnego. No dobrze, może trochę przesadziłem z krytyką drugiego autka, ale tak właściwie wynika to tylko z tego, że przy wszystkich plusach pierwszego, każda kolejna alternatywa może być już jedynie dodatkiem, ciekawostką w żaden sposób nie mogącą konkurować z quadem.

Ocena: 8+/10
Ostatnio zmieniony 2011-11-02, 17:36 przez Szarwen, łącznie zmieniany 12 razy.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

(...)
a model fajny :) alternatywa dla buggy (8048)
kolorystyka jest fajna
i czemu model B skręca tyłkiem >.>
Ostatnio zmieniony 2011-11-03, 09:30 przez blizzard, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

(...)
blizzard pisze:i czemu model B skręca tyłkiem >.>
Bo model A nie ma elementów nadających się do zrobienia skrętnej przedniej osi?
Ostatnio zmieniony 2011-11-03, 09:31 przez M_longer, łącznie zmieniany 2 razy.

Szarwen

#4 Post autor: Szarwen »

(...)
Bo model A nie ma elementów nadających się do zrobienia skrętnej przedniej osi?
Tak właściwie to ma. Mój MOCyk dzięki tym częściom skręca przednią osią. W modelu B zawiódł raczej czynnik ludzki ;)
Ostatnio zmieniony 2011-11-03, 09:31 przez Szarwen, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#5 Post autor: Filus »

(...)

Co do recenzji - przyjemnie się czyta. Jak poprawisz kwestię zdjęć, to już będzie cacy;). No i się przyczepię do jeszcze jednego, w recenzji w spisie elementów wartych uwagi mówisz o amorkach, a zdjęcie sugeruje, że są to żółte (najtwardsze), natomiast na peeronie w spisie widnieją, jako MdStone, czyli znacznie mniej twarde. Warto byłoby to podkreślić w recenzji, no chyba, że faktycznie są żółte;).

Pozdrawiam. F.
Ostatnio zmieniony 2011-11-03, 09:32 przez Filus, łącznie zmieniany 4 razy.

Szarwen

#6 Post autor: Szarwen »

(...) Co do amorków - nie wiedziałem, że jest miedzy nimi jakakolwiek różnica. Tym bardziej, że zdjęcie to ściągałem właśnie z peerona z listy części tegoż zestawu (; W ogóle kupiłem ten zestaw specjalnie dla owych amorków, mając nadzieję, że zrobię własną "gibką" terenówkę. Chwilę po zbudowaniu okazało się, że ciężar całej budowli wyciska siódme poty z niewielkich sprężynek i nagina je do granic możliwości. Wyrzucone pieniądze. Teraz szukam zestawu z amorami możliwie najtwardszymi...

(...)
Ostatnio zmieniony 2011-11-03, 09:33 przez Szarwen, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#7 Post autor: solic »

Recenzja wymaga dopracowania pod względem zdjęć, to już wiadomo. Opis jest jak na debiut całkiem OK.

Co do samego zestawu, myślę że zachwyty nad quadem troszkę zbledną gdy kolega Szarwen nabędzie jakieś większe zestawy. Mnie w tym zestawie razi połączenie atrapy silnika z tylko jednym kołem, drugie jest luźne. Wstawienie dyferencjału nie powinno znacząco podnieść kosztów, a zdecydowanie poprawiłoby funkcjonalność i realizm konstrukcji.

Z ciekawych elementów warto jeszcze wymienić białe panele Panel Car Spoiler 3 x 8 with Three Holes, Panel Car Mudguard Left i Panel Car Mudguard Right.
Dwa ostatnie występują w bieli jedynie w tym zestawie.

Szarwen

#8 Post autor: Szarwen »

Co do samego zestawu, myślę że zachwyty nad quadem troszkę zbledną gdy kolega Szarwen nabędzie jakieś większe zestawy. Mnie w tym zestawie razi połączenie atrapy silnika z tylko jednym kołem, drugie jest luźne. Wstawienie dyferencjału nie powinno znacząco podnieść kosztów, a zdecydowanie poprawiłoby funkcjonalność i realizm konstrukcji.
Również tak uważam. Całe życie jednak bawiłem się klasycznymi systemami, które trzeba przyznać były dość proste i statyczne, dlatego kiedy teraz dorwałem coś o budowie bardziej skomplikowanej niż cep, zakochałem się bez pamięci.
Z ciekawych elementów warto jeszcze wymienić białe panele Panel Car Spoiler 3 x 8 with Three Holes, Panel Car Mudguard Left i Panel Car Mudguard Right.
Dwa ostatnie występują w bieli jedynie w tym zestawie.
A to mnie zadziwiłeś. Rzeczywiście warto o nich wspomnieć w takim razie. Z początku ich nie doceniłem, ponieważ zestaw kupiłem z zupełnie innych powodów.

(...)

EDIT: Miniaturki mają już odnośniki, nowe cenne części zostały dodane, linki do serwisów zamieszczone, kolor amorka zmieniony. Rozmiar zdjęć postaram się zmienić w weekend. Mam nadzieję, że nareszcie będzie mogła rozpocząć się dyskusja nad stroną merytoryczną recenzji, a nie htmlową :)
Ostatnio zmieniony 2011-11-03, 09:34 przez Szarwen, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Miguel
Posty: 211
Rejestracja: 2010-06-17, 20:19
Lokalizacja: Sosnowiec

#9 Post autor: Miguel »

Tak się przymierzałem do zakupu tego zestawu, aczkolwiek cena moim zdaniem trochę zbytnio wygórowana jak na taki zestaw. Wiele funkcji nie ma do zaoferowania. Już lepiej prezentuje się przyszłoroczna wersja Quada.

Co do recenzji - dobrze moim zdaniem napisana. Jedynie do jakości zdjęć można się przyczepić - są dość ciemne a przez to nieczytelne.
Mężczyzna nigdy nie dorasta. Tylko zabawki są coraz większe i droższe.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#10 Post autor: Filus »

(...)

Co do recenzji. Mam jeszcze jedno "ale". Trochę dziwnie wygląda to:
1x Technic Engine, czyli:
2x Technic Engine Cylinder Head
http://www.peeron.com/inv/parts/2850
2x Technic Engine Piston Round
http://www.peeron.com/inv/parts/2851
2x Technic Engine Crankshaft
http://www.peeron.com/inv/parts/2853
2x Technic Engine Connecting Rod
http://www.peeron.com/inv/parts/2852
Zaraz pod tym wklejasz zdjęcie cylindra. Może w tej liście, zamiast linków do części (gdzie jest spis, w których zestawach takowe elementy wystąpiły), po prostu daj zdjęcie w formie (img)adres obrazka, na którym jest interesujący Cię element(/img)? Bo ten spis przed obrazkami innych elementów wygląda tak, jakby brakło tutaj wstawienia obrazka. Choć może to Twój zamysł?;)

Pozdrawiam. F.
Ostatnio zmieniony 2011-11-03, 09:35 przez Filus, łącznie zmieniany 1 raz.

Szarwen

#11 Post autor: Szarwen »

(...)
Co do recenzji. Mam jeszcze jedno "ale". Trochę dziwnie wygląda to:
Cytat:
1x Technic Engine, czyli:
2x Technic Engine Cylinder Head
http://www.peeron.com/inv/parts/2850
2x Technic Engine Piston Round
http://www.peeron.com/inv/parts/2851
2x Technic Engine Crankshaft
http://www.peeron.com/inv/parts/2853
2x Technic Engine Connecting Rod
http://www.peeron.com/inv/parts/2852


Zaraz pod tym wklejasz zdjęcie cylindra. Może w tej liście, zamiast linków do części (gdzie jest spis, w których zestawach takowe elementy wystąpiły), po prostu daj zdjęcie w formie (img)adres obrazka, na którym jest interesujący Cię element(/img)? Bo ten spis przed obrazkami innych elementów wygląda tak, jakby brakło tutaj wstawienia obrazka. Choć może to Twój zamysł?;)
Właśnie mi uświadomiłeś jak to teraz wygląda! Tam oczywiście miały być obrazki. Zwykłe niedopatrzenie. Na początku chciałem po prostu wstawić zdjęcie całego technic engine, ale niestety nigdzie nie znalazłem takowego w internecie. Już poprawiam :)
Ostatnio zmieniony 2011-11-03, 09:36 przez Szarwen, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#12 Post autor: nori »

Wątek wyczyszczony ze zbędnej dyskusji, zapraszam do opiniowania samego modelu. Autor wie co ma poprawić i zobligował się że zrobi to w najbliższym czasie.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

ODPOWIEDZ