[MOC] Komatsu PC5500

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

[MOC] Komatsu PC5500

#1 Post autor: Żbik »

No i w końcu się udało. Nie będę się chyba specjalnie rozpisywał, bo model większości z Was jest znany z WIPa. W razie pytań będę rozwijał opis i klarował niejasności.

Jest to miniatura (skala minifig – 1:42) górniczej koparki Komatsu PC5500 w konfiguracji podsiębiernej. Wymiary (cm): długość 62 (w wyprostowanym ramieniem), szerokość 23, wysokość 29 (z anteną, z podniesionym ramieniem - 41). Waga 3,2 kg (z dwoma boxami: AA w wieży, i AAA w podwoziu). Porównanie z oryginałem wygląda następująco:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przykładowe zdjęcia:

Obrazek Obrazek
[URL=http://www.brickshelf.com/gallery/Zbiczasty/KOMATSU-5500/pc5500_07.jpg]Obrazek
Obrazek

Obrazek

Podobnie jak w Terexie, konstrukcja wieży jest modułowa:

Obrazek

Nocna zmiana, solo:

Obrazek Obrazek

I w towarzystwie wozidła CAT 797F:

Obrazek Obrazek

Galeria

Miłego oglądania i konstruktywnego komentowania! :)

ps. Będzie też oczywiście film ale to pewnie za kilka dni.
Ostatnio zmieniony 2011-11-10, 09:33 przez Żbik, łącznie zmieniany 3 razy.

Havoc

#2 Post autor: Havoc »

A myślałem, Żbiku, że ten tył jest w kolorze dkred tymczasowo i będzie żółty w wersji finalnej. Kolorystycznie trochę dziwnie to wygląda ale skoro tak było to ok :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Jakoś łyso wygląda bez żadnych nalepek na kadlubie czy ramieniu:

Obrazek

Awatar użytkownika
Junior
Posty: 64
Rejestracja: 2010-04-04, 20:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: marcinwadas

 

#4 Post autor: Junior »

Szczerze mówiąc pierwsze wrażenie: podobne do Terexa, terex był kosmiczny...
Nie chcę żebyś Żbiku to źle odebrał, wydaje mi się po prostu, że wyeksploatowałeś temat dużych koparek do zera przedstawiając Terexa właśnie. Komatsu wyszło obłędnie, jak wszystkie Twoje konstrukcje, ale raz, że koparka jest brzydka w rzeczywistości a dwa, że "to już było".

Mimo wszystko pogratulować bo miło się ogląda, tym bardziej czekam na film.
Always look on the bright side of life...

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#5 Post autor: Waler »

Koparka wygląda świetnie, jak funkcjonuje to trzeba zobaczyć na filmie. Niestety jak dla mnie ten ciemno-czerwony tył i szare gąsiennice w ogóle tu nie pasują. Już lepiej jak cała byłaby żółta, a gąsiennice czarne.
I generalnie nie mogę przyczepić się do Twojego modelu, bo jest kopia oryginału, ale kabina wygląda strasznie klockowato i nie ma w niej żadnego uroku. (jeżeli można tak powiedziec o maszynach budowlanych)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#6 Post autor: Żbik »

Havoc pisze:Kolorystycznie trochę dziwnie to wygląda ale skoro tak było to ok :)
Wywalili mi zdjęcia ale oryginał wygląda tak: 1, 2.
Sariel pisze:Jakoś łyso wygląda bez żadnych nalepek na kadlubie czy ramieniu:
Nie lubię klajstrowania naklejkami, bo większość efektu jest później ich zasługą. Można użyć wyobraźni dla wypełnienia braków :)
Junior pisze:Szczerze mówiąc pierwsze wrażenie: podobne do Terexa, terex był kosmiczny...
Nie chcę żebyś Żbiku to źle odebrał, wydaje mi się po prostu, że wyeksploatowałeś temat dużych koparek do zera przedstawiając Terexa właśnie. Komatsu wyszło obłędnie, jak wszystkie Twoje konstrukcje, ale raz, że koparka jest brzydka w rzeczywistości a dwa, że "to już było".
Bo tak to jest jak się buduje dla siebie, a nie dla innych :) Po prostu spodobała mi się ta koparka i chciałem ją zbudować - ot i cala tajemnica. Wybrałem akurat ten model, bo dobrze pasował do skali (kola napędowe gąsienic i długość siłowników pneumatycznych).
Niewykluczone, że za jakiś czas powstanie kolejna koparka - bo dlaczego by nie? Marzy mi się sterowanie pneumatyką poprzez NXT. Można by wówczas dodać wiele innych bajerów (choćby dźwiękowych).

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Żbik pisze:Nie lubię klajstrowania naklejkami, bo większość efektu jest później ich zasługą
Dziwny argument. Na tej samej zasadzie można nie lubić robienia kadłuba z systemowych bricków, bo większość efektu jest później ich zasługą.
Żbik pisze:Można użyć wyobraźni dla wypełnienia braków :)
Nawet trzeba, bo w tej chwili ten bardzo ładny model wygląda po prostu goło.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#8 Post autor: Żbik »

Sariel pisze:Żbik napisał/a:
Nie lubię klajstrowania naklejkami, bo większość efektu jest później ich zasługą


Dziwny argument. Na tej samej zasadzie można nie lubić robienia kadłuba z systemowych bricków, bo większość efektu jest później ich zasługą.
Sarielu ale co ma piernik do wiatraka (poza tym, że wiatrak można rozpierniczyć)? To model z klocków, wiec z czego miałem go zbudować? Naklejki są dodatkiem, moim zdaniem zbędnym.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

Wiesz, to zależy do czego dążysz. Jeśli zależy Ci na realizmie, a detale typu logo Komatsu na ramieniu są nie do zrobienia z klocków, nie widzę czemu nie użyć naklejek, - większość oficjalnych zestawów je ma więc nie gryzie się to z ideą budowania z Lego. Uprzeć się że "nie bo nie" oczywiście można, nie ma sprawy. Nikt Cię nie będzie zmuszał do ich używania, mówię tylko że stwierdzenie "nie używam nalepek bo nie" jest równie uzasadnione co stwierdzenie "buduję tylko z dziurawych klocków bo z systemowych nie". Jedno i drugie sprawia, że realizm modelu cierpi.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#10 Post autor: Żbik »

Sariel pisze:mówię tylko że stwierdzenie "nie używam nalepek bo nie" jest równie uzasadnione co stwierdzenie "buduję tylko z dziurawych klocków bo z systemowych nie"
Widzę, że się nie dogadamy.
Waler93 pisze: ale kabina wygląda strasznie klockowato i nie ma w niej żadnego uroku. (jeżeli można tak powiedzieć o maszynach budowlanych)
A widzisz, mnie kabina się bardzo podoba. Jest dość trudna do oddania w klockach dlatego, że przednia szyba jest wychylona poza obrys wieży. Nie ma takiej gotowej szyby Lego, a nie chciałem kombinować z pochylaniem klocków; skutkiem czego u mnie jest ona prosta, co optycznie - niestety - skraca kabinę. Boczne szyby też mają dziwny kształt ale jakoś się udało je w miarę dobrze wymodelować.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#11 Post autor: Emilus »

Junior pisze:Szczerze mówiąc pierwsze wrażenie: podobne do Terexa, terex był kosmiczny...
Nie chcę żebyś Żbiku to źle odebrał, wydaje mi się po prostu, że wyeksploatowałeś temat dużych koparek do zera przedstawiając Terexa właśnie. Komatsu wyszło obłędnie, jak wszystkie Twoje konstrukcje, ale raz, że koparka jest brzydka w rzeczywistości a dwa, że "to już było".
Zapewne dlatego, że TEREX i KOMATSU to koparki.
TEREX nie był kosmiczny, był produkcji Duńskiej i montażu Polskiego.
Skoro to już było (TEREX) i było kosmicznie, to i teraz jest kosmicznie albo sam sobie zaprzeczasz.

Żbiku, moje zdanie znasz, maszyna jest fajna i w ogóle. Ale niestety jak napisałeś i zacząłem się przyglądać, faktycznie koparka traci dużo przez tą szybę. A może by pochylić ją poprzez stopniowanie plateami? Tileami?

No i smycz, ale to wiesz. A co do koparki sterowanej NXT, to daj mi jeszcze kilka dni:)
Żbik pisze:(nie wiem dlaczego ale BS wyrzuca mi zdjęcia oryginału, już 3 raz)
Też tak miałem. Tam niby nie można umieszczać zdjęć nie-klockowych, choć w niektórych folderach foty np. oryginalnych maszyn wiszą a w innych kasują...
Ostatnio zmieniony 2011-11-09, 17:35 przez Emilus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#12 Post autor: Żbik »

Emilus pisze:Skoro to już było (TEREX) i było obłędnie, to i teraz jest obłędnie albo sam sobie zaprzeczasz.
No kolega ma racje, bo z racji podobieństwa tematu nie będzie już takiego zaskoczenia. Trudno.
Emilus pisze:faktycznie koparka traci dużo przez tą szybę. A może by pochylić ją poprzez stopniowanie plateami? Tileami?
No można by zrobić taki skos jak ma wieża pod szyba, czyli skok o grubość plate'a co 3 study ale wtedy szyba wyglądałaby jak po stłuczce, bo byłaby zupełnie nieprzezroczysta... Tak więc wybrałem kompromis.
Emilus pisze:A co do koparki sterowanej NXT, to daj mi jeszcze kilka dni:)
No tak, jesteś przede mną o długość posiadania NXT :(
Ostatnio zmieniony 2011-11-09, 17:40 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dr.Green
Posty: 69
Rejestracja: 2011-08-17, 21:42
Lokalizacja: z komputera :)

#13 Post autor: Dr.Green »

Napisze krotko i na temat :) Mi sie podoba i z checia ja zobacze na zywo.
Dr.Green

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#14 Post autor: Bricksley »

Emilus pisze:Żbik napisał/a:
(nie wiem dlaczego ale BS wyrzuca mi zdjęcia oryginału, już 3 raz)


Też tak miałem. Tam niby nie można umieszczać zdjęć nie-klockowych, choć w niektórych folderach foty np. oryginalnych maszyn wiszą a w innych kasują...
Podobmnie miałem przy ładowarce, z tym, że nie wszystkie fotki przeszły, ale pozmieniałem nazwy i już kawałek czasu wiszą.

Opinia do modelu będzie po filmie :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Junior
Posty: 64
Rejestracja: 2010-04-04, 20:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: marcinwadas

 

#15 Post autor: Junior »

Emilus pisze:Zapewne dlatego, że TEREX i KOMATSU to koparki.
TEREX nie był kosmiczny, był produkcji Duńskiej i montażu Polskiego.
Skoro to już było (TEREX) i było kosmicznie, to i teraz jest kosmicznie albo sam sobie zaprzeczasz.
No może mało jasna się wyraziłem, ale mogę sprecyzować żeby nie było zbędnego toczenia piany w temacie gdzie powinny znaleźć się konstruktywne uwagi i ewentualne gratulacje.

Chodzi mi o to, że po prezentacji Terexa, który był absolutnie olśniewający, który sprawił, że oglądam to forum od dłuższego czasu zachwycając się wszystkimi pracami (Twoimi drogi Emilusie również) teraz Komatsu ma dużo ciężej żeby podbić serca (jak zostanie mocem roku to odszczekam). Minusem Terexa okazuje się być to, że był tak kosmicznie odjechany w kosmos, że teraz mogłoby powstać nawet dziesięć koparek tego typu a i tak ten pierwszy mi pozostanie w pamięci.

Swoją drogą pokrętna logika skierowała Cię do stwierdzenia że sobie zaprzeczam...
Always look on the bright side of life...

ODPOWIEDZ