10183 Hobby Trains

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
wave_pl

10183 Hobby Trains

#1 Post autor: wave_pl »

Obrazek


Recenzja zestawu 10183 - Factory

Dane techniczne:
Seria: Factory Trains
Rok premiery: 2007
Liczba klocków: 1080
Liczba figurek: 0
Waga: ok. 4000 gram
Spis części:
Bricklink
Lugnet
Peeron
Brickset

Cena: 600 PLN zakupiony w Polsce w dniu 11.10.2011 jako zestaw nowy, za granicą w przeliczeniu od 440 zł - 1100 zł.


Słowem wstępu.
Jak dobrze wiemy istnieje pierwowzór tego zestawu. Jest nim elektrowóz używany przez koleje szwajcarskie Ce 6/8 III.


Otóż trochę krótkiej historii:

Ce 6/8 I

Pierwszym elektrowozem z rodziny krokodyli był elektrowóz o oznaczeniu Ce 6/8 I wyprodukowany w 1917 roku. Pierwsze elektrowozy Ce 6/8 I w szwajcarskich kolejach miały oznaczenie 14201. Posiadały one 2370 KM mocy, osiągając przy tym prędkość maksymalną 65 km/h. Eksploatacja tego elektrowozu zakończyła się w 1982 roku. Pod koniec swojej pracy elektrowóz obsługiwał tylko trasy turystyczne.

Obrazek

Ce 6/8 II
Drugim elektrowozem z rodziny krokodyli był elektrowóz o oznaczeniu Ce 6/8 II wyprodukowany w 1918 roku. Oznaczenie w kolejach szwajcarskich miały od numeru 14251 - 14283. Posiadały one 2240 KM mocy, osiągając przy tym prędkość maksymalną 65 km/h. Eksploatacja elektrowozu zakończyła się w 1986 roku. Pod koniec swojej pracy elektrowóz obsługiwał tylko trasy turystyczne. Jeden z elektrowozów o numerze 14270 stoi w muzeum kolejnictwa w Erstfeld. Warto też wspomnieć, że ten model też miał brata bliźniaka o oznaczeniu Be 6/8 II. Rożnica między elektrowozami Ce 6/8 II i Be 6/8 II jest taka, iż elektrowóz Ce 6/8 II jest pociągiem towarowym a Be 6/8 II pasażerskim.

Obrazek


Ce 6/8 III
Trzecim elektrowozem z rodziny krokodyli był elektrowóz o oznaczeniu Ce 6/8 III wyprodukowany w 1926-27 roku. Oznaczenie w kolejach szwajcarskich miały od numeru 14301 - 14318. Posiadały one 2260 KM mocy, osiągając przy tym prędkość maksymalną 65 km/h. Eksploatacja elektrowozu zakończyła się w lipcu 1977 roku. Pod koniec swojej pracy elektrowóz obsługiwał tylko trasy turystyczne. Ten model elektrowozu też miał brata bliźniaka o oznaczeniu Be 6/8 III. Różnica między elektrowozami Ce 6/8 III i Be 6/8 III jest taka, iż elektrowóz Ce 6/8 III jest pociągiem towarowym a Be 6/8 III pasażerskim.

Obrazek

Opakowanie i instrukcja

Opakowanie jest wykonane ze sztywnego kartonu. Na przedniej stronie kartonu jest główny model, który złożymy z klocków. Po drugiej stronie kartonu są ukazane modele alternatywne, a także instrukcja jak uzyskać instrukcje do pozostałych alternatywnych modeli.

Do tego zestawu otrzymałem dwie instrukcje. Jedna instrukcja była poza kartonem, druga instrukcja wraz z plakatem w kartonie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po otwarciu pudełka ukazało się:
- 8 dużych woreczków z klockami,
- 5 średnich woreczków z klockami,
- 4 małe woreczki z klockami,
- magnesy,
- dwie długie rurki,
- 3 podwozia: dwa duże, jedno małe,
- 2 płytki o wymiarach 6x16 studów,
- instrukcja i plakat - druga instrukcję dostałem poza kartonem,
- wózki w ilości 12 sztuk.

Żaden z woreczków nie był ponumerowany.

Obrazek


Jako, że lubię aby radość z budowania klockami trwała długo, zawsze sobie wysypuję wszystkie klocki z woreczków i mieszam.

Obrazek

Budowa:

Rozpocząłem budowę tego zestawu. Skomplikowanych elementów, trików ten zestaw nie posiada, więc nie widzę potrzeby aby się rozpisywać mocno na temat budowy zestawu. Zdjęcia odzwierciedlają wszystko. W użyciu są standardowe klocki.

Główny korpus modelu:

Obrazek

Obrazek

W instrukcji znalazłem błąd dot. 8 szarych pinów - w rzeczywistości są potrzebne tylko 4, gdyż stronę wcześniej już zakładaliśmy te piny po jednej stronie modelu.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Przedni i tylny wózek:

Przedni wózek od tylnego różni się tylko tym, iż ma założony po jednej stronie grill. Tak poza tym w budowie wózek przedni i tylny są wręcz identyczne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tak zestaw wygląda w całej okazałości.

Obrazek

Obrazek


A teraz czas na rozczarowania

Największym moim rozczarowaniem były uszkodzone wózki i wózki mające inne kolor - zamiast czarnego kolor jasnoczarny, ciemnosiwy, który wynikał z słabej jakości odlewniczej klocków. kolejnym rozczarowaniem były klocki które były odlane w lepszym materiale i gorszym materiale. O co dokładnie mi chodzi... a więc część klocków jest wykonana z materiału powszechnie stosowanego do klocków, a część to dosłownie tani chiński plastik.

Sprawę zgłosiłem do serwisu Lego i pani odpisała mi, że zdają sobie sprawę z tego, że takie elementy się zdarzały w tym zestawie, była skłonna wymienić go na nowy egzemplarz, ale niestety już nie mają i kazała wymienić mi wszystkie elementy, które chcę zareklamować i podeślą nowe.

Obrazek

Obrazek

Plusy:
- ładny model, który warto jest mieć w kolekcji,
- możliwość zbudowania 30 alternatywnych modeli

Minusy:
- cena,
- słaba jakość klocków,
- i co z tego, że można wybudować 30 alternatywnych modeli, jak strona www podana przez Lego po prostu nie istnieje
Ostatnio zmieniony 2011-10-26, 06:46 przez wave_pl, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Dr.Green
Posty: 69
Rejestracja: 2011-08-17, 21:42
Lokalizacja: z komputera :)

#2 Post autor: Dr.Green »

wave_pl pisze:- i co z tego, że można wybudować 30 alternatywnych modeli, jak strona www podana przez Lego po prostu nieistnieje
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=306136 :) moze sie przydac ... :)
Dr.Green

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#3 Post autor: Hezar »

tajfek pisze:Super recenzja...
No to ja znowu po swojemu: Nie jest super. Właściwie to jest słaba, zaś jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż mamy tu do czynienia konkretnie z zestawem 10183, to okaże się nawet, że jest bardzo słaba.
Prawda jest taka, że tak zdawkowy opis zestawu, z którego wyczarować można - bagatela - 30 modeli, woła najzwyczajniej w świecie o pomstę do nieba.
I proszę mi tu nie marudzić, że całość spełnia regulamin działu, albo że jest napisana dobrze, poprawnie, czy nawet wystarczająco, bo dla mnie nie jest.
Nie trzeba być żadnym specem od kolejek by uczciwie przyznać, jak szeroki wachlarz możliwości posiada każdy recenzent, biorący "pod lupę" to cudo.
Pragnę w tym miejscu wyrazić szczere ubolewanie faktem, iż kolejny, świetny zestaw został po prostu potraktowany "z buta". Co prawda recenzję da się jeszcze uratować, jednakże znając wcześniejsze poczynania Kolegi wave_pl, nie ma nawet na to co liczyć.

Przepraszam i dziękuję.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#4 Post autor: blizzard »

Jako, że lubię aby radość z budowania klockami trwała długo, zawsze sobie wysypuję wszystkie klocki z woreczków i mieszam.
jak dla mnie to jest strzał samemu sobie w kolano,a jak widzę ilość klocków 10xx w tym zestawie, to niemal umieram o.O

a do co do recenzji, to imho nie jest ona górnych lotów
co zaś do samego modelu - nie widzę nigdzie sensownego wytłumaczenia dla takiej ceny :/
Ostatnio zmieniony 2011-10-20, 19:13 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

wave_pl

#5 Post autor: wave_pl »

blizzard pisze:jak widzę ilość klocków 10xx w tym zestawie, to niemal umieram o.O
Ja też umierałem, a potem się okazało, że 3/4 klocków z tego zostało i poszło do pudełka.
blizzard pisze:nie widzę nigdzie sensownego wytłumaczenia dla takiej ceny :/
To jest racja, ja też jak go znalazłem to skakałem ze szcześcia, ale jak ułożyłem to też stwierdziłem, że za te pieniądze to nie było sensu go kupować, ale pod kątem kolekcjonerskim musiał być.l

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#6 Post autor: blizzard »

wave_pl pisze:3/4 klocków z tego zostało
jakże to? i czemu nie wspomniales o tym w recenzji?

Awatar użytkownika
Scarecrow
Posty: 74
Rejestracja: 2011-06-06, 22:23
Lokalizacja: From Nowhere

#7 Post autor: Scarecrow »

Sam zastanawiałem się nad zakupem tego zestawu jednak cena jest mało zachęcająca i co można wyczytać z recenzji jakości zawartych w nim elementów. Trochę małe zdjęcia, ciężko dopatrzeć szczegóły.
wave_pl pisze:...kazała wymienić mi wszystkie elementy, które chcę zareklamować i podeślą nowe.
i co reklamowałeś, wymienią na nowe?

wave_pl

#8 Post autor: wave_pl »

Reklamacje uznano, ale elementów jeszcze nie ma. Dodatkowo mają przesłać w bonusie jakieś breloczki ale jak przyjdzie to zobaczymy.
Ostatnio zmieniony 2011-10-26, 06:48 przez wave_pl, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#9 Post autor: tomey »

wave_pl, i jak? Doszło?
37236809 nowe gadu:)

wave_pl

#10 Post autor: wave_pl »

W poniedziałek dopiero mi dosłano elementy uszkodzone, ale to po wielkich problemach. Na początku przyslali mi tylko katalog. To się upomniałem i przyszła kolejna przesyłka tylko z breloczkiem policjantem. Więc postanowiłem napisać jeszcze raz czy po prostu elementów nie ma juz na stanie czy też zaszła pomyłka. Dostałem odpowiedź, że przepraszają i już doślą uszkodzone elementy wraz z kolejnym breloczkiem. Tym razem dostałem wskazaną ilość uszkodzonych elementów, bez konieczności wysyłki uszkodzonych i dwa breloczki: kolejny policjant i aniołek w sukience. Policjant poszedł do kluczyków od Toli (samochód), a aniołka dostała żona.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#11 Post autor: 3dom »

A drugi policjant? :P
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Scarecrow
Posty: 74
Rejestracja: 2011-06-06, 22:23
Lokalizacja: From Nowhere

#12 Post autor: Scarecrow »

A ile w sumie elementów musiałeś wymienić z tego zestawu?

wave_pl

#13 Post autor: wave_pl »

Tak drugi policjant :)

Wymieniłem 5 wózków, które były mocno uszkodzone. Więcej można było wymienić klocków, ale nie miałem czasu ani chęci rozbierać zestaw. Głównie więszkość klocków była odlana z dziwnego materiału, który odróżniał się od klocków z innych zestawów. Proponowano mi wymianę całego zestawu ale niestety okazało się, że nie uchował się żaden zestaw w Custorem Service i zaproponowano mi wymianę klocków.

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#14 Post autor: tomey »

Jednak wypadałoby też wspomnieć przynajmniej o niektórych alternatywnych modelach...
37236809 nowe gadu:)

ODPOWIEDZ