Jak używać czujnika ciśnienia

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

Jak używać czujnika ciśnienia

#1 Post autor: Emilus »

Witam,

Dziś, dzięki uprzejmości TT, wpadł w me ręce o taki czujnik ciśnienia powietrza, dedykowany do NXT:

http://www.mindsensors.com/index.php?mo ... PAGE_id=60

Z formułą do odczytu zwracanych wartości, podawaną przez producenta, jest coś nie tak.
Zbudowałem mały ciśnieniowy układ badawczy, testowany na dwóch różnych manometrach LEGO, o takich i sprawdziłem wskazania czujnika. Napisałem poprawną funkcję, która pozwala na usystematyzowanie zwracanych przez czujnik wartości. Wewnątrz przedziału zakresu mierzonego przez czujnik ciśnienia, zdarzają się odchyłki wskazań, w stosunku do wartości, które przyjmuje ta funkcja, jednakże są to odchyłki niewielkie rzędu ~~2%.

Czujnik pracuje w zakresie ciśnienia 10-35 PSI, w robotC można go programować jako nieaktywny czujnik światła.

Funkcja:
y=(25/93)x+(755/93)

Gdzie po stronie y są wartości PSI (jak powyżej, zakres użyteczny 35-100), a po stronie x - wartości zwracane przez czujnik.

Może się komuś przyda.

PS. Niedługo zobaczycie model wykorzystujący tenże czujnik.
Ostatnio zmieniony 2011-11-23, 16:08 przez Emilus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#2 Post autor: TT »

Zależność podana w dokumentacji tego czujnika jest niepoprawna. Dlatego "zleciłem" Emilowi zbadanie tematu, gdyż sam nie mam manometru.
Jednak kiedyś korzystając z gotowego bloku do nxt wyciągnąłem z niego poprzez aproksymację próbek takie formuły:
y = 0.2829x + 8.5797
y = 0.2691x + 8.0177

Są dwie funkcje, bo blok miał dwie opcje: % albo PSI.
Z tego co widzę, to obie zależności są bardzo zbliżone do tych od Emila. Polecam tę od Emila, bo jest oparta na rzeczywistych pomiarach.
Ostatnio zmieniony 2011-11-23, 17:36 przez TT, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Tomek

ODPOWIEDZ