4,5V czy 12V a może 9V?

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#31 Post autor: solic »

A jednak powinno się dać zasilać IR ze starego batteryboxa na 9V baterię a także z każdego innego zasilania. Trzeba tylko podpiąć... PFowego pustego battBoxa i go włączyć.
Na TechnicBricks został właśnie opublikowany ten sposób.

Pomijam fakt, że ten sposób wymaga upchnięcia dwóch pudełek na baterie więc miejsca nie zaoszczędzimy. Ale wagowo będzie już korzystniej.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#32 Post autor: M_longer »

solic pisze:Pomijam fakt, że ten sposób wymaga upchnięcia dwóch pudełek na baterie więc miejsca nie zaoszczędzimy. Ale wagowo będzie już korzystniej.
Ale dlaczego nie ma normalnego, małego pudełka PF na baterię 9V? Lego boi się że gdyby coś takiego się pojawiło nikt by nie kupował akumulatorka? :D

szczudel

#33 Post autor: szczudel »

Chyba trafiłeś w sedno.
Ale bardziej prawdopodobne jest to że tego typu baterie powoli schodzą z rynku.
Osobiście nie widziałem akumulatorka 9V - ale to dlatego, że nie szukałem a nie dla tego że nie ma.

rh

#34 Post autor: rh »

szczudel pisze:Osobiście nie widziałem akumulatorka 9V
Bez najmniejszego problemu możesz taki kupić. Czasami widuję w sklepie, na allegro ich niemało.

szczudel

#35 Post autor: szczudel »

Wiec może powodem jest zmiana napięcia na silikach i częściach PF. Teraz z boxa jak i z nowego akumulatora wychodzi cos ponad 7 a na tych 9V bateriach byłoby stałe mocne 9. Czyli więcej mocy. Może po prostu nie są one przeznaczone do takich napięć. [owszem działają na nich ale nie w optymalny sposób].

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#36 Post autor: Bricksley »

szczudel pisze:Teraz z boxa jak i z nowego akumulatora wychodzi cos ponad 7
O ile w boxie uzywasz akumulatorków :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#37 Post autor: tomey »

Myślę że temat warto odświeżyć skoro mamy także do dyspozycji system PF w nowych kolejkach który chyba na dobre się zadomowi w TLG w przeciwieństwie do RC.
37236809 nowe gadu:)

Robert Reimus
Posty: 78
Rejestracja: 2011-08-01, 22:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

#38 Post autor: Robert Reimus »

Doceniam Waszą wiedzę na temat serii Trains, i dlatego mam jedno pytanie, które mnie nutruje. Otóż, czy wózki napędowe w pociągach 9v i RC czymś się różnią? Czy też można wziąć wózek z RC, wymienić w nim koła na metalowe (+odłączyć pojemniczek na baterie) i pociąg będzie śmigał po torach 9v?

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#39 Post autor: 3dom »

Znawca pociągów ze mnie żaden ale nie widzę technicznej możliwości by coś takiego działało. Wózki RC mają gniazdo na axla i na niego mocuje się kółka, raczej nie ma tam czegoś co mogłoby przewodzić prąd z kółek od 9V.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#40 Post autor: tomey »

A jak się sprawuje nowy system PF? Mógłby się ktoś wypowiedzieć? Ja po prostu w pociągu 7897 wymieniłem wózek RC na 9v. A nowego systemu w akcji nie miałem możliwości testowania.
37236809 nowe gadu:)

Robert Reimus
Posty: 78
Rejestracja: 2011-08-01, 22:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

#41 Post autor: Robert Reimus »

3dom pisze:Znawca pociągów ze mnie żaden ale nie widzę technicznej możliwości by coś takiego działało. Wózki RC mają gniazdo na axla i na niego mocuje się kółka, raczej nie ma tam czegoś co mogłoby przewodzić prąd z kółek od 9V.
Czyli pozostaje podmiana wózka.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#42 Post autor: 3dom »

Robert Reimus pisze: Czyli pozostaje podmiana wózka.
Dobrze byłoby jakby ktoś potwierdził moje słowa, ale obawiam się, że tak.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Qlczas
Posty: 129
Rejestracja: 2012-05-10, 13:17
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Qlczas
Kontakt:

 

#43 Post autor: Qlczas »

wybaczcie odgrzebanie, ale parę lat minęło i dzisiaj sobie przeczytałem powyższą rozmowe jednak mam parę swoich pytań i prosiłbym o "łopatologiczne" odpowiedzi ;) jeżeli rozumiem działanie 4,5v/12v oraz ich kompatybilność - to mam problem z drugim "zestawem":

z tego co rozumiem od 1991 roku mamy do czynienia z serią 9V - czyli te sterowane kontrolerem podłączonym do metalowych torów i pociągi posiadające metalowe koła. Silniczki znajdują się w lokomotywach.
http://www.brickset.com/browse/themes/? ... &year=1991

w roku 2001
http://www.brickset.com/browse/themes/? ... &year=2001
mamy kolejny wysyp zestawów jednak nadal kompatybilnych z serią z 1991 roku.

dopiero w 2006 dostajemy pierwszy pociąg RC?
http://www.brickset.com/browse/themes/? ... &year=2006
który nadal może jeździć po torach z lat wcześniejszych - jednak ma swoje osobne zasilanie (każdy pociąg sterowany osobno - max do 3 na jednym kontrolerze, bo są 3 kanały tak?).

Prosiłbym o sprostowanie powyższego.

Awatar użytkownika
rrosiak
Posty: 64
Rejestracja: 2012-01-07, 15:34
Lokalizacja: Warszawa, Kutno

#44 Post autor: rrosiak »

Qlczas pisze:Prosiłbym o sprostowanie powyższego.
Właściwie to sam sobie prawidłowo odpowiedziałeś na wszystkie pytania. Do kompletu należałoby dorzucić serię produkowaną od 2010 roku do dzisiaj opartą na PF (jednoczesne sterowanie dwoma pociągami, 4 kanały do wyboru), która również może jeździć po metalowych torach 9V.

Awatar użytkownika
Qlczas
Posty: 129
Rejestracja: 2012-05-10, 13:17
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Qlczas
Kontakt:

 

#45 Post autor: Qlczas »

właśnie, znalazłem błąd - na brick linku ta nowa seria jest w kategorii nie Trains lecz
City - > Trains - tam są modele RC

http://www.brickset.com/browse/themes/? ... eme=Trains

powyzej link do modeli 2006 - daje jeden wynik:
http://www.brickset.com/detail/?Set=10173-1 Holiday Train, który jest jednak nadal kontynuowaną serią pociągów 9V? nie mylę się? - te pociągi sterowane są taką czarną skrzynką z żółtym pokrętłem. (wybaczcie za niefachowe określenie...)

natomiast pociągi z serii City-Trains sterujemy kontrolerem PF :
http://peeron.com/inv/parts/x1967cx1

ale wcześniej był ten kontroler, jak w poniższym zestwie - nadal pozwala on sterować dwoma pociągami? czy też ma 7 "biegów" jak ten PF'owy kontroler?
http://www.brickset.com/detail/?Set=7897-1

dobra... znowu sobie sam odpowiadam :) jednak, może ktoś znajdzie błędy w powyższym więc czekam na kolejne sprostowania. Zastanawiam się po prostu, czy się nie zabrać za jakieś zbieranie pociągów LEGO i tylko problem w tym - którą serię.
Ostatnio zmieniony 2012-09-10, 18:02 przez Qlczas, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ